Dnes Sobota - prehanky-dest 20°C
Zítra Neděle - prehanky-dest 23°C
Sobota 25. 5. 2024
Svátek má Viola
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Tip na výlet: Šňůrou tunelů v lesnatém kaňonu Svitavy
Tunely u Svitavy. Foto: ČD

Tip na výlet: Šňůrou tunelů v lesnatém kaňonu Svitavy

Trať z Brna do Blanska patří mezi nejmodernější a zároveň nejstarší tratě u nás. Loni na ní proběhla rozsáhlá modernizace, ale přesto vede stále ve stejné stopě jako před téměř 170 lety. Otevřena byla jako jedna z první železnic na území Čech a Moravy už v roce 1849. Dnes je to frekventovaný mezinárodní koridor, ale díky trasování v hlubokém kaňonu Svitavy má zdejší dráha neopakovatelnou atmosféru.

Ta tam jsou časy, kdy údolím Svitavy supěly parní lokomotivy a okenní tabulky rozeznívalo dunění “sergejů“ v čele nákladních vlaků. Dnes tu projíždějí moderní expresy railjet, nové elektrické jednotky Moravia a silné elektrické lokomotivy Traxx a Vectron v čele těžkých nákladních vlaků. Oproti svým předchůdkyním spíše jemně ševelí, a tak největší ruch vzniká při projíždění malých oblouků v úzkém kaňonu řeky, který neumožňuje jezdit rychleji než nějakých 70 až 80 km/h.

V mnoha místech musely vzniknout tunely. Díky jim, hlubokému údolí a řece patří tato dráha mezi nejhezčí na Moravě. Pro mnoho obyvatel z Adamova, Blanska a dalších míst představuje každodenní cestování do zaměstnání nebo do školy. Pro výletníky z Brna ale i z ostatních koutů České republiky však může být dráha Brno – Blansko příjemným zpestřením pobytu v moravské metropoli.

Dráhu v minulosti využívaly legendární expresy, jako byla slavná motorové Slovenská strela nebo o desítky let mladší Hungaria. I ty projížděly „náhrdelníkem“ tunelů v údolí řeky. Na Moravě ale i v celé republice je jedinečná počtem tunelů, které se nacházejí v tak krátkém úseku mezi Brnem a Blanskem. Na pouhých 20 kilometrech mezi brněnskými Židenicemi a Blanskem je jich 8, tedy vlastně 9, protože původní tunel číslo 8 pod Novým hradem byl při rekonstrukci a elektrizaci tratě doplněn o druhý tubus.

Při stavbě tratě v údolí Svitavy vzniklo dokonce tunelů deset s celkovou délkou 1 772 metrů. Při jejich ražbě zde zahynulo 22 dělníků. Ale dva tunely byly při opravách tratě zrušeny a nahrazeny zářezy. Přesto je díky jednomu novému tunelu pod Novým hradem, který je dnes i nejdelším na celé trati, celková délka všech železničních tunelů více než 2 400 metrů. Vedle neobvykle velkého počtu tunelů vzniklo v údolí také množství železničních mostů a propustků: 49. Vlak tak opakovaně „skáče“ z jednoho břehu na druhý.

I když trať z Brna do Blanska není žádnou romantickou lokálkou, patří díky svému umístění v kaňonu Svitavy a s množstvím mostů a tunelů mezi nejhezčí u nás. Cestu vlakem lze navíc zkombinovat s procházkou nebo jízdou po souběžné populární cyklostezce nebo s návštěvou některé z romantických zřícenin, vyhlídek či přírodních rezervací okolo Svitavy.  


Autor: TZ, red

V Galerii 1 je nová kavárna

23. května 2024 ve 12:10

Minulý týden byla ve Štěpánské ulici slavnostně otevřena nová kavárna a představena hostům. Kavárna Bílá vrána v Galerii 1 je sociální podnik, který dává zaměstnání lidem s mentálním a kombinovaným znevýhodněním. Těmto lidem umožňuje dlouhodobé zaměstnání a příležitost získat dovednost...

Módní přehlídka z píseckého víkendu módy a designu 2024

20. května 2024 v 17:17

Písecký víkend módy a designu 2024 nabídl místním i návštěvníkům z celé republiky jedinečnou módní přehlídku udržitelných módních značek a designérů a design market složený z kvalitních výběrových produktů.

Šaty, které se hodí ke všemu - všestrannost košilových šatů

20. května 2024 v 06:15

Jestliže hledáte univerzální oblečení, které využijete na celou řadu příležitostí, zkuste vsadit např. na košilové šaty. Ty mohou mít mnoho podob. Na následujících řádcích si tak prozradíme, jaké kousky budou dobrou volbou pro aktuální sezónu. Inspirace je tady!

Probíhá Týden rané péče

16. května 2024 ve 22:24

Právě nyní probíhá už 17. ročník osvětové kampaně Týden rané péče, kterou pořádá Společnost pro ranou péči. Celý týden (13. — 19. 5.) je zasvěcen informování o tom, jak rodinám pečujícím o dítě s postižením pomáhá služba raná péče a proč je bez nadsázky životně důležité, aby vhodná podpora dítěte...

Dny zdraví na Desítce

15. května 2024 v 19:06

Dny zdraví se v Praze 10 konají ve čtvrtek 16. a v pátek 17. května.

Festival Za Prahu udržitelnou a sousedskou zkoumá město zdola

14. května 2024 v 11:27

Arnika, Paměť města, Jezevky, Roleta 39 a další iniciativy, zabývající se městskými tématy, pořádají již čtvrtý ročník festivalu Za Prahu udržitelnou a sousedskou. Proběhne od pátku 17. května do neděle 19. května v Kasárnách Karlín. Název festivalu navazuje na výzvu, kterou v roce 2020 podepsalo...

Albertovský den

13. května 2024 v 09:24

Odpoledne plné zábavy a zážitků vás čeká ve středu 15. května na Palackého náměstí na Praze 2. Albertovský den je příležitostí vyzkoušet si na vlastní kůži speciální vybavení, které umožňuje lidem po získaném poškození mozku fungovat v praktickém denním životě a věnovat se...

Další články
Nahoru