Dnes Pondělí - polojasno 20°C
Zítra Úterý - polojasno 25°C
Pondělí 25. 9. 2023
Svátek má Zlata
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Tip na výlet: Šňůrou tunelů v lesnatém kaňonu Svitavy
Tunely u Svitavy. Foto: ČD

Tip na výlet: Šňůrou tunelů v lesnatém kaňonu Svitavy

Trať z Brna do Blanska patří mezi nejmodernější a zároveň nejstarší tratě u nás. Loni na ní proběhla rozsáhlá modernizace, ale přesto vede stále ve stejné stopě jako před téměř 170 lety. Otevřena byla jako jedna z první železnic na území Čech a Moravy už v roce 1849. Dnes je to frekventovaný mezinárodní koridor, ale díky trasování v hlubokém kaňonu Svitavy má zdejší dráha neopakovatelnou atmosféru.

Ta tam jsou časy, kdy údolím Svitavy supěly parní lokomotivy a okenní tabulky rozeznívalo dunění “sergejů“ v čele nákladních vlaků. Dnes tu projíždějí moderní expresy railjet, nové elektrické jednotky Moravia a silné elektrické lokomotivy Traxx a Vectron v čele těžkých nákladních vlaků. Oproti svým předchůdkyním spíše jemně ševelí, a tak největší ruch vzniká při projíždění malých oblouků v úzkém kaňonu řeky, který neumožňuje jezdit rychleji než nějakých 70 až 80 km/h.

V mnoha místech musely vzniknout tunely. Díky jim, hlubokému údolí a řece patří tato dráha mezi nejhezčí na Moravě. Pro mnoho obyvatel z Adamova, Blanska a dalších míst představuje každodenní cestování do zaměstnání nebo do školy. Pro výletníky z Brna ale i z ostatních koutů České republiky však může být dráha Brno – Blansko příjemným zpestřením pobytu v moravské metropoli.

Dráhu v minulosti využívaly legendární expresy, jako byla slavná motorové Slovenská strela nebo o desítky let mladší Hungaria. I ty projížděly „náhrdelníkem“ tunelů v údolí řeky. Na Moravě ale i v celé republice je jedinečná počtem tunelů, které se nacházejí v tak krátkém úseku mezi Brnem a Blanskem. Na pouhých 20 kilometrech mezi brněnskými Židenicemi a Blanskem je jich 8, tedy vlastně 9, protože původní tunel číslo 8 pod Novým hradem byl při rekonstrukci a elektrizaci tratě doplněn o druhý tubus.

Při stavbě tratě v údolí Svitavy vzniklo dokonce tunelů deset s celkovou délkou 1 772 metrů. Při jejich ražbě zde zahynulo 22 dělníků. Ale dva tunely byly při opravách tratě zrušeny a nahrazeny zářezy. Přesto je díky jednomu novému tunelu pod Novým hradem, který je dnes i nejdelším na celé trati, celková délka všech železničních tunelů více než 2 400 metrů. Vedle neobvykle velkého počtu tunelů vzniklo v údolí také množství železničních mostů a propustků: 49. Vlak tak opakovaně „skáče“ z jednoho břehu na druhý.

I když trať z Brna do Blanska není žádnou romantickou lokálkou, patří díky svému umístění v kaňonu Svitavy a s množstvím mostů a tunelů mezi nejhezčí u nás. Cestu vlakem lze navíc zkombinovat s procházkou nebo jízdou po souběžné populární cyklostezce nebo s návštěvou některé z romantických zřícenin, vyhlídek či přírodních rezervací okolo Svitavy.  


Autor: TZ, red

FTN se zúčastnila Dne zdraví, který pořádala Praha 4

22. září 2023 v 10:59

Tento týden v úterý 19. září se opět konala tradiční akce pro veřejnost pod názvem Den zdraví, který každý rok pořádá Praha 4. Fakultní Thomayerova nemocnice (FTN) se stala již poněkolikáté partnerem této události, která je zaměřena na prevenci zdraví, zdravý životný styl a zdravou...

Den zdraví na Budějovické

17. září 2023 v 08:21

Věnujte deset minut svému zdraví. V Praze 4 na Budějovické si  v úterý 19. září můžete nechat změřit tlak, poradit se o výživě a program je připraven i pro děti.

Den zdraví na Poliklinice Prosek

16. září 2023 v 10:11

Poliklinika Prosek pořádá pod záštitou starosty Prahy 9 Tomáše Portlíka a ve spolupráci s oblastním spolkem Českého červeného kříže Praha 9 tradiční Den zdraví. Koná se 19. září od 9 do 16 hodin na prostranství před poliklinikou.

Nepatříte k 10 % Čechů s nemocnými ledvinami? Otestujte se zdarma a za pár minut

10. září 2023 v 08:42

Většina lidí má ve svém okolí někoho, kdo trpí chronickým onemocněním ledvin – postihuje totiž každého desátého Čecha, ale mnozí o své nemoci nevědí. Pokud není včas léčena, může vést k nevratnému selhání funkce ledvin, které vyžaduje doživotní dialýzu nebo transplantaci. Většinou je však možné...

Další články
Nahoru