Dnes Úterý - zatazeno 14°C
Zítra Středa - obcasny-dest 15°C
Úterý 21. 5. 2024
Svátek má Monika
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
CestováníSport

Tip na výlet: Pouť Českého Anděla

18. 5. 2024
Spolek Cesta Česka srdečně zve na osmý ročník Poutě Českého Anděla. Celodenní akce s mottem „Poznej českou zemi a sám sebe“ se uskuteční v sobotu 18. května. Akce je určena široké veřejnosti, je vhodná i pro rodiny s dětmi, a každoročně se jí účastní několik stovek lidí z celé republiky. Pouť bude zahájena v 10 hod ve Ctiněvsi pod kostelem, odkud se účastníci vydají na horu Říp a zpět.

V obci je připraven bohatý doprovodný program. U příležitosti desetiletého výročí spolku se zde navíc uskuteční křest kalendáře Cesty Česka a vyhlášení vítězů fotografické soutěže z obou tras Poutní cesty Blaník–Říp a Poutní cesty Říp–Blaník.

Po zahájení akce se účastníci vydají na pouť, která má sedm zastavení a měří necelých pět kilometrů. Cesta na Říp vede přes pramen Hamlouf k úpatí hory, okolo Řípu a dále až pod rotundu svatého Jiří. Na horu se zároveň společně vydá skupinka malých dětí, pro které je připraven společný dobrodružný výstup. Putování bude zakončeno na stejném místě ve Ctiněvsi pod kostelem, kde je připraven program až do pozdního odpoledne.

Vracející se poutníky přivítá svým vystoupením písničkář Honza Vopařil, uskuteční se ukázky lovecké kynologie a nejen pro nejmladší účastníky jsou určena nová představení loutkového Divadla Volfi. Budou zde řemeslné stánky s tvořivými dílnami a ukázkami lidových řemesel. Na stáncích je jako vždy zajištěno rozmanité občerstvení, poutníkův krajíc, ručně pražená káva, oblíbená domácí zmrzlina, steaky ze zvěřiny od místních myslivců, výběr piv z Podřipského rodinného minipivovaru a další. Nově bude pro děti připraven program po celý den také na návsi obce. Po celou dobu akce bude otevřena místní restaurace U Praotce Čecha. 

„Říká se, že každý Čech by měl alespoň jednou za život vystoupat na Říp. Říp je neodmyslitelně spojen s naší historií. Je to místo, kde se podle pověsti rozhodlo, že česká kotlina bude domovem Čechů, a proto dodnes zůstal Říp symbolem domova českého národa,“ říká Jindřich Chmelař, předseda spolku Cesta Česka. „Na trase pouti jsou nainstalované tabulky s texty k zamyšlení, týkající se témat, co pro nás znamená domov, jaký máme vztah ke své zemi, ke společnosti, v níž žijeme a jak se zapojujeme do dění kolem sebe. Myslím, že největším přínosem této akce je, že si lidé mohou popřemýšlet nad tématy při cestě a odpoledne se pak setkat s přáteli a popovídat si s nimi. Je to taková příjemná akce beze spěchu a v přátelské atmosféře. Navíc letos se spolkem oslavíme desetileté výročí a při té příležitosti vydáváme náš první kalendář. Na akci oceníme vítěze fotografické soutěže a přivítáme také zástupce odborné poroty, kterou tvoří designérka Lucie Koldová, letecký fotograf Jiří Jiroušek a grafik a výtvarník Ondřej Dostál.“

Více informací o Pouti Českého Anděla, Poutních cestách Blaník–Říp a Říp–Blaník je k dispozici na adrese www.cestaceska.cz.


Autor: Alo

Tenisový turnaj o pohár starosty Prahy 14

Dnes v 07:25

Tenisový turnaj ve čtyřhře pro dospělé neregistrované hráče o pohár starosty se uskuteční na tenisových kurtech ZŠ Bří Venclíků na Černém Mostě v sobotu 25. května od 8 hodin.

Walking fotbal pro seniory

Včera v 08:10

Tréning pro seniory na hřišti SK Slavia ve středu 29. května.

Outdoor fitness a Nordic walking v Praze 4

11. května 2024 v 09:31

Pravidelné sportovní dny pro malé i velké se opět vrací na čtvrtou městskou část, a to hned na dvou místech a ve dvou termínech. V Parku Na Pankráci to budou pondělní odpolední Outdoor Fitness pro malé i velké děti a v Krčském lese pak odpolední středeční Nordic walking pro děti i dospělé. Obě...

Tip na výlet: Parní víkend

10. května 2024 v 07:38

V sobotu a neděli 11. a 12. května se mohou fanoušci železniční historie vypravit do železničního muzea Českých drah v Lužné u Rakovníka. České dráhy na tyto dny připravují Parní víkend, na kterém se návštěvníkům v plné kráse představí unikátní parní...

Praha 10: Běh pro dobrou věc

8. května 2024 v 18:46

Běžecký závod pro malé i velké se koná v sobotu 18. května.

Cestou necestou. Běh 13 km Prahou 13

8. května 2024 v 11:14

Běh se koná v neděli 12. května odpoledne závod se koná v Centrálním parku Stodůlky a v Přírodním parku Prokopské údolí. Trasy vedou po zpevněných i nezpevněných cestách, po loukách a pěšinách, asfaltové silnici – prostě cestou necestou.

ZRUŠENO: Rodinné sportovní hry 2024

7. května 2024 v 09:52 | Aktualizováno 22. dubna 2024, 09:52

Praha 13 zve všechna týmová družstva na 12. ročník Rodinných sportovních her.

Kondiční sportování s Nordic Walking

7. května 2024 v 05:11

Kondiční sportování s Nordic Walking ve středu 8. května od 10 hodin. Severská chůze je sport pro všechny, všech věkových kategorií a různé sportovní výkonnosti.

X RUN, rodinný běh v Praze 10

6. května 2024 v 07:36

Na Sídlišti Solidarita se v sobotu 18. května koná běžecký závod X RUN, pořádaný radnicí Prahy 10. Tento závod je otevřený pro účastníky všech věkových kategorií, začátečníky i protřelé závodníky.

Další články
Nahoru