dnes
Pondělí - zatazeno
6°C
zítra
Úterý - zatazeno
7°C
pozítří
Středa - polojasno
4°C
Tip na výlet: Nová expozice o Čapkovi bude plná rarit
Vitríny s Čapkovou košilí a jeho frakovou vestou s motýlkem. Foto: archiv

Tip na výlet: Nová expozice o Čapkovi bude plná rarit

Frakovou vestu a košili s motýlkem, dobový fotoaparát i expozimetr, s nimiž známý spisovatel pořizoval snímky neposedné foxteriérky Dášeňky. 

Tyto a další unikáty nabídne nově upravená expozice, věnovaná životu a dílu Karla Čapka v Památníku Karla Čapka na Strži ve Staré Huti u Dobříše.

Výstava mapující život a dílo velikána literatury se zde mění po dvaceti letech. V novém kabátě se představí i samotné výstavní prostory, které prošly rekonstrukcí. Navštívit je bude možné od posledního dubnového víkendu.

 „Kromě představení na veřejnosti dosud nevystavovaných předmětů a archiválií spojených s životem Karla Čapka jsme novou expozicí chtěli vrátit letní vilu na Strži do podoby skutečně obývaného prostoru. Místa, kde spisovatel s Olgou Scheinpflugovou strávil i poslední roky svého života,“ říká ředitelka Památníku Kristina Váňová.  

K vidění budou osobní předměty spisovatele, kam vedle oblečení pro slavnostní bankety patří hedvábné kapesníky s monogramem nebo ponožky naaranžované v dobovém prádelníku. Atmosféru místa dotváří nově nainstalovaná zákoutí s elegantním dobovým nábytkem. 

K vystaveným raritám patří účtenky od řemeslníků, kteří na Strži před válkou vykonávali nejrůznější práce a opravy.

Mezi lákadla nové expozice lze zařadit také reprodukce málo známých fotografií Josefa Sudka. Ten přijel na Strž v roce 1949 a pořídil zde jedinečné snímky Čapkova stolu ve spisovatelově pracovně. Svým nenapodobitelným stylem vyfotografoval Sudek i nejbližší okolí domu – zahradu, rybník i vyhlídku.

K vidění je rovněž kolekce Čapkových knih, dobové tisky, filmový dokument o jeho životě a mnoho fotografií a faksimilií dopisů, získaných v aukcích nebo darem od soukromníků.

Památník lze navštívit denně kromě pondělí od 9 do 17 hodin. Vstupné je 40 korun pro dospělé, děti a důchodci platí polovic, Rodinná vstupenka stojí 100 korun.


Francouzský adventní trh: Jedinečný gurmánský zážitek přímo v centru

28. listopadu 2017 v 15:58

Ve dnech od 2. – 3. prosince se Novoměstská radnice v Praze 2 promění ve Francouzský adventní trh. Milovníci dobrého jídla, hudby a francouzské atmosféry si zde přijdou na své. Mohou se těšit na vybrané lahůdky francouzské kuchyně, výtečné víno, hudební doprovodný program a na řadu novinek, to vše...

Yelloween přiláká do Žlutých lázní pražská strašidla

25. října 2017 ve 13:26

Areál Žluté lázně se stane v neděli 29. října cílem všech strašidel. Malé i velké příšery čeká od 12 do 19 hodin zábavné odpoledne, kde nebude chybět strašidelná show, stezka odvahy, dlabání dýní, opékání špekáčků a mnoho dalších zajímavostí. Vstup do areálu je...

Další články
Nahoru