Dnes Pátek - obcasny-dest 18°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 18°C
Pátek 22. 9. 2023
Svátek má Darina
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Tip na výlet: Miniaturpark Boheminium v Mariánských Lázních
Dominantou a symbolem parku je Karlštejn. Foto: Boheminium Mariánské Lázně

Tip na výlet: Miniaturpark Boheminium v Mariánských Lázních

Osm desítek dokonalých zmenšenin českých památek a technických zajímavostí na šesti hektarech upravené zelené plochy protkané cestičkami. To je Park miniatur Boheminium v Mariánských Lázních. Ročně jej přijede obdivovat na 130 tisíc turistů.

„To je nejvyšší návštěvnost ze všech památek v Karlovarském kraji. Zároveň jsme čtvrtým největším parkem miniatur v Evropě,“ uvedl spolumajitel parku Tomáš Slifka. O návštěvníky je podle něj v parku postaráno po všech stránkách. 

Mohou zde strávit celý den a obdivovat kouzlo bělostných zdí či zubatá cimbuří věží pohádkového zámku Hluboká nad Vltavou. Zážitkem je prohlídka zámku Lednice, jehož model v mariánskolázeňském Boheminiu patří k největším na světě. 

Dominantou a symbolem parku je ovšem Karlštejn. Děti pak zaujmou třeba interaktivní modely vláčků a starého nádraží s vodárnou v Podmoklech. 

Vedle do nejmenších podrobností vyvedených modelů patří k velkým tahákům parku i zástupci miniaturních plemen domácích zvířat. Jsou zde malé koně, kozy, králíci nebo miniaturní plemeno ovcí. 

Pro děti je dispozici zdarma dětské hřiště. V místním Candyshopu je pro ně připravený oblíbený Buble Tea, cukrová vata a vafle s čokoládou. K odpočinku láká venkovní posezení s grilem v nejkrásnější části areálu hned vedle majestátního hradu Karlštejn. 

„Grill restaurant vyniká specialitami, které připravujeme z denně čerstvých surovin. Kromě české klasiky, kterým je smažený sýr a hranolky, chystáme pro návštěvníky několik druhů hamburgerů, nabízíme trhané maso, špízy, grilovaný sýr. Marinády vylepšujeme v místě vypěstovanými bylinkami, pro čerstvé pstruhy jezdíme do bečovských sádek, nakládáme vlastní utopence a hermelín,“ popsal Tomáš Slifka.

K malému posezení v kteroukoli denní hodinu zve návštěvníky místní kavárna, kde je možné posedět nad kávou a dát si k ní kousek dortu či zákusek. 

V parku jsou vítání cyklisté, jsou zde pro ně instalovány stojany na kola, ale i návštěvníci se svými čtyřnohými mazlíčky. Celý park je navíc bezbariérový, a to včetně toaletního zázemí. 

„Hodně jsme investovali do květinové výzdoby, většina modelů má kolem sebe přirozené prostředí. S tím jsme v celé Evropě výjimeční. Držíme se toho, abychom se co nejvíce přiblížili realitě. V zásadě by se tak měl pohled na miniaturu blížit tomu, co člověk uvidí při pohledu z dronu nebo z letadla na originál,“ přiblížil Slifka. 

Zatím posledním modelem, který park představil návštěvníkům, je kutnohorský klenot, chrám svaté Barbory. Dalším bude ještě letos pražská Prašná brána. 

Park Boheminium je možné navštívit denně od 10 do 18 hodin, o prázdninách je otevírací doba prodloužena do 19 hodin. Více informací je na www.boheminium.cz.


Autor: red

V anketě Kemp roku letos zvítězil Autocamp Sedmihorky

Včera ve 12:19

Z více jak šestnácti set rekreačních areálů v České republice a na Slovensku vybírali letos hlasující ten nejlepší. A oproti loňskému roku narostl počet jejich hlasů téměř trojnásobně. K rekordnímu zájmu o účast v anketě Kemp roku přispěla kompletně zmodernizované platforma dokempu.cz,...

Vojenské lesy zvou na druhý ročník Brdského stromsázení, tentokrát na Jinecku

21. srpna 2023 ve 12:18

Vojenské lesy a statky ČR (VLS) zvou širokou veřejnost na druhý ročník dobrovolnické akce BRDSKÉ STROMSÁZENÍ, jejímž cílem je zpestřit krajinu výsadbou ovocných stromů a zapojit veřejnost do adaptace lesů na klimatickou změnu. Celodenní program se bude konat v sobotu 9. září...

Slovensko jako na dlani. Inspirace na cesty po krásách našich nejbližších sousedů

9. srpna 2023 ve 21:35

Zbývá vám ještě pár dní dovolené? V tom případě na nic nečekejte a vyrazte na Slovensko. Země našich bratrů, kde se nad hlavou tyčí Tatry a v údolí přírodní i historické památky, nabídne nejen úchvatné výhledy, malebná jezera nebo historická města. Náš východní soused toho skrývá mnohem víc a...

Aplikace s vašimi právy, když stojí trajekty i letadla

9. srpna 2023 v 17:33

Dopravu na severu Evropy úterý ochromily silné bouře. Stály letadla, trajekty, autobusové i železniční linky – svá práva v případě mimořádných situací najdou cestující v bezplatné mobilní aplikaci „ECC-Net: Travel“.

U Kooperativy poradí česky mluvící lékař i v zahraničí

1. srpna 2023 v 07:42

Kooperativa v letní sezóně každoročně registruje přes 25 tisíc zásahů v rámci cestovního pojištění, nejvíce jich je z pojištění léčebných výloh.

Další články
Nahoru