Dnes Sobota - prehanky-dest 20°C
Zítra Neděle - prehanky-dest 22°C
Sobota 25. 5. 2024
Svátek má Viola
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Tip na výlet: Miniaturpark Boheminium v Mariánských Lázních
Dominantou a symbolem parku je Karlštejn. Foto: Boheminium Mariánské Lázně

Tip na výlet: Miniaturpark Boheminium v Mariánských Lázních

Osm desítek dokonalých zmenšenin českých památek a technických zajímavostí na šesti hektarech upravené zelené plochy protkané cestičkami. To je Park miniatur Boheminium v Mariánských Lázních. Ročně jej přijede obdivovat na 130 tisíc turistů.

„To je nejvyšší návštěvnost ze všech památek v Karlovarském kraji. Zároveň jsme čtvrtým největším parkem miniatur v Evropě,“ uvedl spolumajitel parku Tomáš Slifka. O návštěvníky je podle něj v parku postaráno po všech stránkách. 

Mohou zde strávit celý den a obdivovat kouzlo bělostných zdí či zubatá cimbuří věží pohádkového zámku Hluboká nad Vltavou. Zážitkem je prohlídka zámku Lednice, jehož model v mariánskolázeňském Boheminiu patří k největším na světě. 

Dominantou a symbolem parku je ovšem Karlštejn. Děti pak zaujmou třeba interaktivní modely vláčků a starého nádraží s vodárnou v Podmoklech. 

Vedle do nejmenších podrobností vyvedených modelů patří k velkým tahákům parku i zástupci miniaturních plemen domácích zvířat. Jsou zde malé koně, kozy, králíci nebo miniaturní plemeno ovcí. 

Pro děti je dispozici zdarma dětské hřiště. V místním Candyshopu je pro ně připravený oblíbený Buble Tea, cukrová vata a vafle s čokoládou. K odpočinku láká venkovní posezení s grilem v nejkrásnější části areálu hned vedle majestátního hradu Karlštejn. 

„Grill restaurant vyniká specialitami, které připravujeme z denně čerstvých surovin. Kromě české klasiky, kterým je smažený sýr a hranolky, chystáme pro návštěvníky několik druhů hamburgerů, nabízíme trhané maso, špízy, grilovaný sýr. Marinády vylepšujeme v místě vypěstovanými bylinkami, pro čerstvé pstruhy jezdíme do bečovských sádek, nakládáme vlastní utopence a hermelín,“ popsal Tomáš Slifka.

K malému posezení v kteroukoli denní hodinu zve návštěvníky místní kavárna, kde je možné posedět nad kávou a dát si k ní kousek dortu či zákusek. 

V parku jsou vítání cyklisté, jsou zde pro ně instalovány stojany na kola, ale i návštěvníci se svými čtyřnohými mazlíčky. Celý park je navíc bezbariérový, a to včetně toaletního zázemí. 

„Hodně jsme investovali do květinové výzdoby, většina modelů má kolem sebe přirozené prostředí. S tím jsme v celé Evropě výjimeční. Držíme se toho, abychom se co nejvíce přiblížili realitě. V zásadě by se tak měl pohled na miniaturu blížit tomu, co člověk uvidí při pohledu z dronu nebo z letadla na originál,“ přiblížil Slifka. 

Zatím posledním modelem, který park představil návštěvníkům, je kutnohorský klenot, chrám svaté Barbory. Dalším bude ještě letos pražská Prašná brána. 

Park Boheminium je možné navštívit denně od 10 do 18 hodin, o prázdninách je otevírací doba prodloužena do 19 hodin. Více informací je na www.boheminium.cz.


Autor: red

EPU na dovolené najde zajímavá místa po celé republice

22. května 2024 v 07:46

Aplikace EPU na jednom místě sdružuje aktuální informace národních parků a chráněných krajinných oblastí. V současnosti si můžete vybrat z nabídky více než 170 výletů po celé České republice. U každé trasy je uvedena vzdálenost, celkové převýšení, krátký popis a předpokládaná...

Tip na výlet: Parní víkend

10. května 2024 v 07:38

V sobotu a neděli 11. a 12. května se mohou fanoušci železniční historie vypravit do železničního muzea Českých drah v Lužné u Rakovníka. České dráhy na tyto dny připravují Parní víkend, na kterém se návštěvníkům v plné kráse představí unikátní parní...

Tip na výlet: Pouť Českého Anděla

3. května 2024 ve 12:47

Spolek Cesta Česka srdečně zve na osmý ročník Poutě Českého Anděla. Celodenní akce s mottem „Poznej českou zemi a sám sebe“ se uskuteční v sobotu 18. května. Akce je určena široké veřejnosti, je vhodná i pro rodiny s dětmi, a každoročně se jí účastní několik stovek lidí z celé republiky. Pouť bude...

Další články
Nahoru