dnes
Úterý - zatazeno
9°C
zítra
Středa - jasno
10°C
pozítří
Čtvrtek - oblacno
14°C
Tip na dovolenou: Když se umění propojí s wellness
Foto: hotelturm.it/en/

Tip na dovolenou: Když se umění propojí s wellness

Uprostřed horských štítů Dolomit, jakoby vytesaný ve skále, stojí krásný romantický zámek… Tedy na první pohled. Na ten druhý zjistíte, že se jedná o jednu z nejoriginálnějších obrazáren světa. Mezi všemi těmi slavnými uměleckými díly se nachází přímo snový wellness svět. Připočtěte gastronomické zážitky v podání jednoho z pěti nejlepších italských hotelových šéfkuchařů (který si navíc vyrábí své vlastní víno) a vyjde vám jedna z nejoriginálnějších dovolených, které můžete zažít. Kde? V romantickém hotelu Turm v Jižním Tyrolsku.

„Náš hotel nepůsobí prvoplánově, aby si ho každý zamiloval na první pohled. Chceme naopak hosty překvapovat, snad i trochu šokovat. Přidáváme moderní prvky, přitom ale maximálně zachováváme jeho původní podstatu, a nic u nás není umělé – stěny jsou skutečně z kamene, a ne ze sádry, podlahy jsou kamenné a dřevěné a místo koberců leží kožešiny. Také necháváme maximum původních dřevěných trámů,“ říká Stephan Pramstrahler, majitel hotelu Turm v poklidném městečku Völs, s tím, že vše je vyrobeno z místních zdrojů a celý interiér hotelu provází typické zařízení Jižního Tyrolska.

Jeden z pokojů ve věži, který dříve obývala právě rodina Pramstrahler, je dokonce vybaven v naprosto původním stylu a nocleh zde je návratem o mnoho století zpět.

„Často u nás vidíte a máte doslova na dosah ruky také impozantní skálu, na níž hotel stojí. Je součástí interiéru, ať už na chodbách, nebo ve wellness prostorách, a v jejím využití jdeme ještě dál – v nitru hotelu jsme zprovoznili fitness centrum a krásnou lezeckou stěnu,“ říká hoteliér, který je ovšem jinak velký specialista na citlivé propojování starého a nového. Tradiční dřevěné postele s nebesy, dřevěné truhlice, komody či kamenná umyvadla tak tady stojí vedle moderních rudých sofa nebo lamp a světel od předních světových designérů. To vše v naprostém obležení obrazů, za které by byla vděčná každá světová galerie umění.

Galerie ukrytá ve skále
Otec Stephana, Karl Pramstrahler, byl vyhlášeným mecenášem umění a jeho častými hosty byli světoví umělci. Mnozí zde našli útočiště v období, kdy neměli práci, a za dobré bydlo a stravu tady často nechali svá díla. Karl Pramstrahler byl ale především velký sběratel umění a za svého života nashromáždil na 2 000 obrazů, akvarelů a litografií, které postupně našly své místo na stěnách hotelu – na chodbách, v restauracích, ve vinných sklepech, ve wellness areálu a dokonce i v pokojích tak uvidíte díla takových velikánů, jako byli například Pablo Picasso, Salvador Dalí, Paul Klee, Giorgio de Chirico nebo Oskar Kokoschka.

K tomu můžete přidat stovky skulptur od slavných sochařů i místních řezbářů – tradičního, moderního i náboženského charakteru – a najednou máte pocit, že byste mohli několik dnů jen objevovat umělecké skvosty, které byste navíc ve zdánlivě ospalém koutě Jižního Tyrolska rozhodně nečekali…

A Stephan Pramstrahler rodinnou sbírku dále rozšiřuje – o obrazy, fotografie, ale zejména o kusy nábytku a zejména osvětlení, pro které má vášeň. „Každých patnáct let se snažíme hotel rekonstruovat, protože chceme hosty překvapovat. Přijíždějí k nám totiž často stálí hosté, kteří si pokoje vybírají. Dnes má hotel pět věží, v nichž se lze také ubytovat, a nahoru i do nitra skály můžete výtahy najezdit celkem jedenáct pater. Nic se tady neopakuje, ani nábytek, ani jednotlivé detaily, nic není stejné, nic není dvakrát. Používáme ty nejmodernější technologie, ať už se to týká vytápění nebo klimatizace. Najímáme ty nejlepší architekty, ale všechny návrhy i práce řídím sám,“ říká Stephan, který rovněž zdědil uměleckého ducha a sám navrhuje například lampy a mnohé další zařízení.

Přes množství rozmanitých detailů ale interiér hotelu v žádném případě nepůsobí chaoticky ani pompézně. Heslem Stephana Pramstrahlera je „dělat věci jednoduše, ať už se jedná o zařízení a styl hotelu, nebo o život samotný“. Sám se ale k jednoduchosti dopracovával dosti složitě – o tom, že převezme rodinný hotel, se totiž musel rozhodnout ve svých 13 letech… Pak ovšem vystudoval hotelovou školu, pracoval jako kuchař a postupně se stal šéfkuchařem předních evropských restaurací. Po návratu domů se ale dal nejprve na developerskou dráhu. Vhodně investoval do okolních nemovitostí a do Turmu nastoupil – jak sám říká – jako hotový člověk, který má odvahu dělat věci jinak. A sice tak, aby hosté odjížděli s pocitem, že se zase musí co nejdříve vrátit. A nutno říct, že se to dnes jeho – zaslouženě pětihvězdičkovému – Turmu rozhodně daří.
turm-genuss-dsc9328-websize
Rakouské gastronomické nebe
Osobnost Stephana Pramstrahlera sem ovšem láká hosty i z jiného důvodu. Je totiž držitelem 14 bodů podle Gault Millaua a svými lahodnými kreacemi je pověstný i daleko za hranicemi Jižního Tyrolska. Jeho restaurace se umístila mezi pěti nejlepšími hotelovými restauracemi v Itálii. Hotel Turm byl rovněž vyznamenán cenou „Südtirolpreis – Preis für Weinkultur 2014“, takže máte-li rádi dobré víno, jste tu na správné adrese.

Stephan pěstuje víno na vlastních vinicích na statku Grottnerhof, kde se mohou skuteční milovníci vína ubytovat ve dvou designových suitách. Před vyhlášenou degustací vás sommelier Manuel s dalíovskými vousy provede kuchyní v původním stylu se zakouřenými stěnami a funkční pecí i autentickými světnicemi. Na příkrých svazích v nadmořské výšce až 600 metrů zde pak pěstují klasické jihotyrolské odrůdy Weißburgunder Pica, Gewürztraminer Tetrix, Sauvignon Bubo a Blauburgunder Corvus Corax.

„Naše víno je každý rok úplně jiné a i nás samotné vždy překvapí. Pokaždé totiž chutná jinak díky zdejšímu mikroklimatu, které udává střet údolí a hor. Výsledek je vždy skvělý, ale je to jedna velká hra i pro nás,“ říká Manuel Roeggl.

Je libo lázeň v seně, nebo ve víně?
K dobrému jídlu a vínu neodmyslitelně patří i náležitý odpočinek. Toho se vám bohatě dostane ve spodních patrech hotelu Turm, kde najdete nádherné wellness. Z odpočívárny ve skále vplujete do venkovního vyhřívaného bazénu a západ slunce nad monumentálními Dolomity můžete pozorovat z vířivky nebo z velké panoramatické sauny. Energii můžete načerpat ve spoustě aromatických saun a parních lázní, z nichž každá má jinou atmosféru, nebo se můžete vydat na některou z mnoha příjemných procedur od saunových rituálů, masáží horkými kameny až po zajímavé lázně, jimiž je hotel vyhlášený.
turm-heubad-seiser-alm-marketing-klaus-mellenthin-websize
„S těmi přišla už moje babička, velká krasavice, která tady pro známé osobnosti pořádala vinné nebo senné lázně. V těch dodnes úspěšně pokračujeme. Seno pěstujeme na vlastních loukách, stejně jako bylinky, a lidé sem za jejich účinky jezdí opravdu z daleka,“ doplňuje Stephan Pramstrahler.
Tělo i duši pak náležitě zrelaxujete i v několika odpočívárnách nebo v unikátní solné jeskyni. Většina z nich je opět součástí skály a odborníci si tady pohráli s efekty osvětlení i zvuku. „Všechno v životě by měla být trochu hra, legrace a zároveň bychom se neměli bát mířit výš. U nás v hotelu je vše, jako když píšete dopis, a najednou zjistíte, že jste namalovali překrásný obraz. V každém místě i v každém z nás se skrývá neskutečné množství úžasných překvapení,“ uzavírá Stephan Pramstrahler.

Více na http://hotelturm.it/en/


Mikroklima 2019. Praha 9 připravuje na červen ekologicko-dopravně výchovnou akci

Včera v 08:10

Odbor životního prostředí deváté městské části připravuje již 13. ročník ekologicko-dopravně výchovné akce s názvem Mikroklima 2019. Akce proběhne v Parku Přátelství na Proseku 6. června od 9 do 18 hodin.

Lékařka radí, jak můžete v práci překonat únavu. Aniž byste hnuli brvou a dělali ostatním divadlo…

6. března 2019 ve 13:43

I vy zažíváte v zaměstnání jeden ospalý den za druhým, cítíte se malátní a bez energie? MUDr. Michaela Tomanová, primářka Infinty Clinic, vám nabízí několik praktických tipů, jak si s únavou na pracovišti poradit. 

Ukliďme svět, ukliďme Česko. Tradiční jarní úklid startuje začátkem dubna

4. března 2019 v 08:07

V sobotu 6. dubna začne po celé republice jarní úklid zaměřený na dobrovolnické úklidy černých skládek, ale i drobného nepořádku z naší přírody, měst a obcí. Tématem letošního ročníku zvolili organizátoři pneumatiky.

PVK představují tvůrce pražského kanalizačního systému

27. února 2019 ve 21:00

Praha měla to štěstí, že na vytvoření, dalšího budování a správě kanalizačního systému na počátku 20. století se podílely významné osobnosti mnohdy evropského formátu. Jaroslav Jásek, historik Pražských vodovodů a kanalizací představí, které osobnosti se na budování systému...

Statisíce pacientů v Česku bohužel tento předepsaný postup nedodržují a riskují svůj život. Lidé s těmito problémy jsou pak nejčastějšími hříšníky

26. února 2019 ve 12:50

  Kolik berete léků? Umíte je vyjmenovat? Stalo se Vám, že jste neužíval své léky dle doporučení lékaře? … tyto a další otázky budou v březnu klást svým pacientům praktičtí lékaři a internisté ve 150 ambulancích po celé ČR. Účelem je se dozvědět, proč tolik pacientů nedodržuje předepsanou léčbu....

Sbírku domácích spotřebičů loni nejvýznamněji obohatil kuchyňský robot z 60. let

25. února 2019 ve 12:17

Již druhý ročník projektu s názvem „Máte doma muzejní kousek?“ vyhodnotili v těchto dnech jeho organizátoři, Národní technické muzeum (NTM) a kolektivní systém ELEKTROWIN. Lidé v něm od března do prosince 2018 prostřednictvím e-mailů nabízeli zajímavé spotřebiče, ze kterých si kurátoři sbírek...

Praha 9: Pečujete o své blízké? Potkejte se s odborníky

17. února 2019 v 08:01

Setkání s odborníky z projektu Dva životy – Praha, který pomáhá pečujícím o své blízké – děti nad 18 let, partnery s onkologickým onemocněním, po vážných autonehodách, seniory, zdravotně postižené osoby, rodiče, prarodiče, se koná v úterý 5. března.

Další články
Nahoru