dnes
Neděle - oblacno
3°C
zítra
Pondělí - zatazeno
2°C
pozítří
Úterý - zatazeno
3°C

Tibetský duchovní vůdce dalajláma a jeho příznivci vystoupí na Hradčanském náměstí

Tibetský duchovní vůdce dalajláma dnes přijíždí do Prahy, kde se zúčastní 20. ročníku mezinárodní konference Forum 2000. U příležitosti příjezdu dalajlámy, který se přátelil s Václavem Havlem, se na Hradčanském náměstí uskuteční uvítací akce, kterou svolali příznivci tibetského duchovního vůdce. Součástí bude i někoílik hudebních vystoupení.

Dnes ve 13 hodin na Hradčanském náměstí můžete přivítat dalajlámu. Iniciativa Češi Tibet podporují ve spolupráci s neziskovými organizacemi Post Bellum, Potala, Lungta, Mezinárodní komunita dzogčhenu a Politika a Svědomí organizuje uvítání dalajlamy přístupné veřejnosti. Vrcholní představitelé Prahy a státu setkání s duchovním vůdcem, který je trnem v oku Číně, neplánují.

Akce se koná symbolicky na Hradčanském náměstí, protože právě zde měli občané Československa před 26 lety poprvé možnost setkat se s dalajlámou, který přijel na pozvání tehdejšího prezidenta Václava Havla. Havel byl prvním vysoce postaveným politikem-státníkem, který dalajlámu oficiálně pozval, čímž odstartoval již čtvrtstoletí trvající turné, během něhož dalajláma navštívil například Bílý dům, Bundestag, Elysejský palác či Evropský parlament. 81letý dalajláma přijíždí už po jedenácté, Česká republika je jeho pátou nejnavštěvovanější zemí.

Uvítací program na Hradčanském náměstí za účasti dalajlámy bude trvat hodinu a provázet jím bude herečka a členka iniciativy Češi Tibet podporují Barbora Hrzánová. Hudebně akci doprovodí zpěvačky Aneta Langerová, Lenka Dusilová a skupina Zrní. Dalajlámu přivítají také Tibeťané žijící v České republice a jeden z Radostných tanců, uvítací tanec Khaita, zatančí studenti Mezinárodní komunity dzogčhenu.

Kromě slov dalajlámy uslyší návštěvníci také ředitele společnosti Člověk v tísni Šimona Pánka, signatářku a mluvčí Charty 77 Danu Němcovou, ředitele Post Bellum Mikuláše Kroupu, ekologa a ředitele iniciativy Češi Tibet podporují Martina Bursíka, římskokatolického kněze Ladislava Heryána, ředitelku Potaly Zuzanu Ondomišiovou a ředitele Národní galerie Jiřího Fajta.


Další krátké zprávy
Nahoru