dnes
Čtvrtek - mlha
14°C
zítra
Pátek - oblacno
17°C
pozítří
Sobota - skorojasno
17°C
Tibetskou, romskou i duhovou vlajku letos vyvěsí z budov magistrátu
Tibetská vlajka bude k vidění i na budově magistrátu (Nová radnice) na Mariánském náměstí. Foto: archiv

Tibetskou, romskou i duhovou vlajku letos vyvěsí z budov magistrátu

Pražský magistrát během akce Vlajka pro Tibet vyvěsí na své budovy tibetskou vlajku. Nad hlavními vchody Nové radnice a Škodova paláce bude vlajka od pátku 8. března od 18 hodin do pondělí 11. března do 8 hodin.

Tibetskou vlajku město v uplynulém volebním období pod vedením bývalé primátorky Adriany Krnáčové (ANO) nevyvěšovalo. Kromě tibetské vlajky letos zavlají na magistrátu vlajka Severoatlantické aliance nebo romská vlajka v rámci připomínky romského holokaustu.

„Vyvěšením tibetské vlajky se chceme přihlásit k politice dodržování lidských práv. Vyvěšení vlajky má letos připomenout šedesát let od povstání Tibeťanů proti čínské agresi. Čína tento vzdor krvavě potlačila. Naše země prožila desítky let totality. V té době řada zemí na porušování lidských práv v Československu upozorňovala, a i tento mezinárodní tlak přispěl k pádu režimu. A proto, když máme dnes svobodu, musíme vytrvale upozorňovat na porušování práv v jiných zemích. Jsem ráda, že se Praha vrací k tradici vyvěšování tibetské vlajky,“ uvedla pražská radní Hana Kordová Marvanová (Spojené síly pro Prahu / STAN).

Společně s pražským primátorem Zdeňkem Hřibem (Piráti), dalšími zvolenými představiteli hlavního města a se senátory přijme ve středu 6. března na Staroměstské radnici předsedu tibetské exilové vlády Lobsanga Sangaye s delegací. Setkání se uskuteční na základě iniciativy radní Marvanové. Sangay bude v České republice od 5. do 7. března na pozvání pořadatelů festivalu Jeden svět. V rámci festivalu předá cenu Homo Homini udělovanou společností Člověk v tísni osobnostem, které se významně zasloužily o prosazování lidských práv, demokracie a nenásilného řešení politických konfliktů.

„Předchozí vedení hlavního města upřednostňovalo dobré politické vztahy s Čínskou lidovou republikou za každou cenu a nezohledňovalo skutečnost porušování lidských práv a svobod. Představy předchozího vedení o výhodnosti tohoto postupu se dosud nenaplnily, ani v získání pandy do pražské zoo,“ uvedl primátor Hřib. V přízemí Nové radnice na Mariánském náměstí připravuje magistrát taktéž výstavu výtvarné a literární soutěže škol Mezinárodní kampaně Vlajka pro Tibet.

Praha rovněž vyvěsí k 20. výročí vstupu České republiky do NATO 12. března vlajku Severoatlantické aliance a 2. srpna vyvěsí v rámci připomínky romského holokaustu romskou vlajku. Na budovách magistrátu bude od 5. do 12. srpna i duhová vlajka v rámci festivalu Prague Pride. V květnu při mezinárodním dni rodiny a v lednu při světovém dni manželství magistrát rovněž vyvěsí vlajku, zatím ještě nebylo rozhodnuto, jaká bude. Vždy budou viset nad vchodem do budovy magistrátu na Mariánském náměstí a na budově Škodova paláce v Jungmannově ulici.

Poslední dvě vlajky navrhl podle svých slov vyvěsit opoziční zastupitel Tomáš Portlík (ODS). „S kolegou z hnutí ANO Patrikem Nacherem jsem  navrhl zařadit k významným dnům i 12. ledna Světový den manželství a 15. května Mezinárodní den rodiny. Náš společný návrh byl právě přijat, pro hlasovalo 6 radních z 11 a to napříč politickými kluby. Proti byli akorát Piráti. Rád bych poděkoval členovi Rady Petrovi Hlaváčkovi za to, že si náš opoziční návrh osvojil. Rodina i institut manželství si to jistě zaslouží,“ napsal Portlík na svůj facebookový profil.

„Současná koalice má tedy starosti – vyvěšování vlajek na budově magistrátu. Mrzí mě, ze jsem zapomněl ještě navrhnout významný den svatého Patrika – 17. března,“ glosoval na svém profilu Nacher.


Cibulka, Buďánka nebo hájovna. Participativní rozpočet Prahy 5 zná vítěze

21. října 2019 v 07:57

V neděli 13. října skončilo hlasování o letošních návrzích podaných do Participativního rozpočtu Prahy 5. Bylo podáno celkem deset návrhů a do celkové částky 15 milionů korun se vešlo prvních deset.

Další články
Nahoru