Dnes Čtvrtek - polojasno 25°C
Zítra Pátek - oblacno 28°C
Čtvrtek 25. 7. 2024
Svátek má Jakub
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Thomayerova nemocnice opravila plicní kliniku za 326 milionů korun
Plicní klinika po rekonstrukci. Foto: FTN

Thomayerova nemocnice opravila plicní kliniku za 326 milionů korun

Pražská Fakultní Thomayerova nemocnice (FTN) opravila objekt plicní kliniky za 326 milionů korun, z nich 231 milionů šlo z rozpočtů ministerstva zdravotnictví, životního prostředí a evropských dotací. Dalšími 95 miliony se podílela nemocnice. Z původní stavby zbyla při rekonstrukci jen kostra, více místa pro lůžka pacientů vzniklo i díky zasklení původní balkonů. Rekonstruovanou budovu dnes FTN představila novinářům.

Plicní klinika je zásadní například pro léčbu pacientů z tuberkulózou, loni se jich tam léčila asi čtvrtina ze všech 460 případů v ČR včetně třicítky pacientů s typem nemoci odolným proti většině léků.

„Soustředí se tu zásadní pacienti a my potřebujeme tato pracoviště podporovat. Je potřeba centralizovat komplikované a náročné případy, nejen ekonomicky náročné, ale i medicínsky náročné," řekl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09).

Přednostka kliniky Martina Koziar Vašáková připomněla, že tamní klinika je jedno z nejstarších komplexních plicních oddělení v ČR, původně se ale zaměřovalo jenom na pacienty s tuberkulózou. Pro ty má teď nemocnice samostatný pavilon.

Opravy začaly v roce 2022, pracovníci kliniky se museli vystěhovat do několika různých pavilonů. Do původní třípatrové kostry byly nově vestavěny prostory pro pacienty i personál včetně nových rozvodů topení či osvětlení a přístrojů monitorujících pacienty, vzniklo 62 nových lůžek.

Opravy zkomplikovalo i to, že celý areál je památkově chráněný. Podle náměstka ředitele FTN pro ekonomiku, techniku a provoz Jana Halíře vzniklo rovnou i napojení stavby na budoucí centrální urgentní příjem, který vznikne v sousedství plicní kliniky.

Loni nemocnice dokončila opravy několika pavilonů za více než tři čtvrtě miliardy korun, které mají vést k výrazným energetickým úsporám. Náklady na plánovanou budovu centrálního příjmu odhadoval ředitel Zdeněk Beneš loni v říjnu na 1,5 miliardy korun.

Do budoucna se počítá ještě s úpravami křižovatky, aby měly sanitní vozy snazší příjezd. Okolí nemocnice se mění také kvůli stavbě metra D, vzniknout by měla i nová poliklinika.


Autor: ČTK

Zákaz nočního vjezdu do centra začal platit

Včera v 15:41

Na základě dlouhodobých stížností obyvatel Prahy 1 na rušení nočního klidu a hlučný provoz na území centrální městské části iniciovala MČ Praha 1 opatření zakazující vjezd v nočních hodinách do ulic v části Starého Města. Opatření se stává, rozmístěním posledních potřebných značek dne...

Magistrát na týden vyvěsí při příležitosti Prague Pride duhové vlajky

Včera v 15:28

Pražský magistrát vyvěsí od 5. do 12. srpna na budovách Nové radnice na Mariánském náměstí a Škodova paláce v Jungmannově ulici duhové vlajky při příležitosti festivalu o životě leseb, gayů, bisexuálů či translidí a queer lidí (LGBT+) Prague Pride. Vyplývá to z dokumentu, který v pondělí schválili...

Univerzitní centrum energeticky efektivních budov má dva nové expertní týmy

Včera v 11:19

Univerzitní centrum energeticky efektivních budov (UCEEB) ČVUT v Praze, které letos slaví 10 let od zahájení své výzkumné činnosti, rozšířilo své aktivity o dva odborné týmy. První z nich se zabývá Cirkulárním stavebnictvím, druhý pak Moderní energetikou. Celkem tak v UCEEB působí již...

V Zoo Praha se narodilo mládě velblouda dvouhrbého domácího

Včera v 10:37

Do skupiny velbloudů dvouhrbých domácích v pražské zoo přibylo mládě. Samce, který se narodil v sobotu 20. července, mohou lidé spatřit ve venkovním výběhu spolu s ostatními členy stáda. Mládě i matka dobře prospívají, malému velbloudovi sílí nohy. ČTK to sdělila kurátorka kopytníků Zoo Praha...

Ministr Baxa prodlouží mandát řediteli Národního divadla Burianovi

23. července 2024 ve 13:12

Stávající ředitel Národního divadla (ND) Jan Burian zůstane ve funkci do konce července 2028, aby se pod jeho vedením dokončila rekonstrukce Nové scény ND. Novinářům to řekl ministr kultury Martin Baxa (ODS).

Praha 4 vymění písek v pískovištích

23. července 2024 v 09:55

Vedení Prahy 4 na svém nedávném jednání rozhodlo o tom, že městská část uzavře smlouvu o výměně písku v pískovištích a doplnění dopadových plochách na dětských hřištích ve správě městské části s pražskou společností Great Garden CZ.

Praha schválila investiční plán vodohospodářské infrastruktury

23. července 2024 v 09:23

Rada hl. m. Prahy na svém pondělním jednání schválila návrh Střednědobého investičního plánu vodohospodářské infrastruktury hlavního města pro roky 2025–2029. Díky navýšení prostředků bude v příštích letech možné lépe spravovat, udržovat a dále rozvíjet vodovody a kanalizace...

Další články
Nahoru