dnes
Středa - polojasno
20°C
zítra
Čtvrtek - prehanky-dest
22°C
pozítří
Pátek - obcasny-dest
16°C
Thomayerova nemocnice funguje už 90 let, má za sebou i minulost ruského a německého lazaretu
Thomayerova nemocnice. Foto: archiv FTN

Thomayerova nemocnice funguje už 90 let, má za sebou i minulost ruského a německého lazaretu

Československo dostalo ke svým 10. narozeninám v roce 1928 velmi významný dárek – Masarykovy domovy, dnešní Thomayerovu nemocnici. Právě v těchto dnech si toto zdravotnické zařízení připomíná 90 let od svého vzniku, a to ruku v ruce se stým výročím vzniku republiky.   

Ve čtvrtek 20. září ve společenském sále Thomayerovy nemocnice proběhla narozeninová oslava, které se zúčastnili hosté v čele s ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem, pražskou primátorkou Adrianou Krnáčovou a pražským radním pro zdravotnictví Radkem Lackem. V rámci akce bylo také oceněno 20 významných osobností Thomayerovy nemocnice.

Akci zahájil její moderátor Alexander Hemala spolu s ředitelem nemocnice Zdeňkem Benešem pomocí originálního krumpáče, který byl v roce 1926 využit při slavnostním výkopu stavby tehdejších Masarykových domovů.

V době II. světové války se Masarykovy domovy staly německým a posléze také ruským lazaretem, následně byly plně přetransformovány v nemocnici, jak ji známe dnes, a v roce 1954 pojmenovány po profesoru Josefu Thomayerovi (u příležitosti jeho 100. narozenin – sám Thomayer se toho nedožil, zemřel v říjnu 1927).

Historie nemocnice je velmi bohatá, lze zmínit, že zde byly například internovány přeživší děti z Lidic, jako lékař zde pracoval například politik František Kriegel, známý z událostí roku 1968.

Vedení Thomayerovy nemocnice se u příležitostí 90. výročí založení rozhodlo na včerejší akci ocenit 20 významných žijících osobností Thomayerovy nemocnice, které se pozitivně odrazily v jejím fungování – nechyběli mezi nimi lékaři, sestry, ale ani techničtí pracovníci.

Jednou z oceněných a přítomných byla také socioložka Jiřina Šiklová, která v Thomayerově nemocnici – když se znelíbila režimu – pracovala jako sociální pracovnice a uklízečka, anebo sestra Eva Kubelková, která do krčské nemocnice nastoupila v roce 1955 a pracuje zde dodnes, což je zřejmě celorepublikový unikát. Kompletní seznam oceněných naleznete v příloze této zprávy.

V rámci oslav 90. výročí vydala nemocnice publikaci, kde je shrnuta historie tohoto zařízení a má podtitul Od Masarykových domovů k Thomayerově nemocnici. Kromě této publikace je možné si v parku za budovou ředitelství prohlédnout unikátní výstavu dobových fotografií.

V rámci 90. výročí proběhne také slavnostní ekumenická bohoslužba, a to „za Thomayerovu nemocnici a vytrvalost v úsilí o celkové dobro nemocných“, která se uskuteční v sobotu 6. října 2018 od 14:00 v Kapli sv. Václava, která je součástí areálu Thomayerovy nemocnice.

Oceněné osobnosti Thomayerovy nemocnice: 
 

prof. MUDr. Jitka Abrahámová, DrSc. jedna z nejvýraznějších osobností české onkologie, zakladatelka onkologie v Thomayerově nemocnice a jedna z osobností, díky které je v ČR diagnostika a léčba rakoviny prsu na světové úrovni.

MUDr. Pavel Bočan, CSc. – do Thomayerovy nemocnice nastoupil v roce 1969 na oddělení specializující se na pacienty s mozkovou příhodou. Později se stal primářem Neurologické kliniky, kterou vedl až do roku 2005.

Jiří Háva – elektrikář a údržbář, na jehož ochotu a obětavost zaměstnanci nemocnice dodnes vzpomínají. V Thomayerově nemocnici pracoval od roku 1967.

prof. MUDr. Petr Havránek, CSc. „otec zakladatel“ moderní československé dětské traumatologie, ve které je dodnes vůdčí osobností. Do Thomayerovy nemocnice nastoupil v roce 1977 a podílel se na vzniku současné Kliniky dětské chirurgie a traumatologie 3. lékařské fakulty a Thomayerovy nemocnice, jíž je přednostou.

Jaroslava Horáčková – v Thomayerově nemocnici začala pracovat v roce 1952. V roce 1956 nastoupila na oční oddělení, kde jako vrchní sestra setrvala až do roku 1993, kdy odešla do důchodu. Kolegové na ni vzpomínají jako na skvělou organizátorku.

Eva Kubelková – naprostý unikát – v nemocnici začala totiž pracovat v roce 1955 a působí zde dodnes, tedy celých 63 let, a to jako sestra na radiodiagnostickém oddělení. Dokázala se vyrovnat s moderní technikou, kterou ovládá stejně dobře, jako její o generace mladší kolegyně. 
 

Věra Krausová – do nemocnice nastoupila v roce 1953, tedy ještě o rok dříve, než byla pojmenována po Josefu Thomayerovi. Stála u zrodu revmatologického oddělení a od roku 1963 až do svého odchodu do důchodu v roce 1991 zde pracovala jako vrchní setra.

MUDr. Kamil Loučka dlouholetým a velmi populárním primář Anesteziologického oddělení. Do Thomayerovy nemocnice nastoupil na počátku roku 1969. V roce 1990 se stal primářem oddělení a v roce 2015, tedy po bezmála padesáti letech strávených v Thomayerově nemocnici, odešel do zasloužené penze. 
 

Doc. MUDr. Ivan Novák, CSc. – ve svém plodném medicínském životě zasloužil  o založení a následný rozvoj dětské jednotky intenzivní a resuscitační péče na Pediatrické klinice Thomayerovy nemocnice. Je autorem první knihy o pediatrické intenzivní  a resuscitační péči.

MUDr. Magdalena Paulová, CSc. – neonatoložka, která patří k těm osobnostem českého lékařství, které dokázaly za svůj život obohatit úroveň a vývoj svého oboru. V Thomayerově nemocnici pracovala 40 let jako primářka novorozeneckého oddělení. Podařilo se jí změnit myšlení svých kolegů z celé republiky v otázce výživy, důležitosti kojení a významu mateřského mléka pro novorozence.

Jana Petrová – byla vrchní sestrou na chirurgii, na kterou na tomto oddělení dodnes v dobrém vzpomínají. V Thomayerově nemocnici pracovala v letech 1978 až 1996.

Jaroslava Poláková – strávila v Thomayerově nemocnici celý svůj profesní život. Nastoupila zde jako zdravotní sestra hned po absolvování střední zdravotnické školy a vydržela až do důchodu, do kterého odešla teprve před dvěma lety. Pracovala jako vrchní sestra interního oddělení.

MUDr. Libuše Polomisová – je nejstarší žijící bývalou primářkou této nemocnice (je jí 91 let). Na oční oddělení nastoupila v roce 1956, od roku 1975 do 1990 byla jeho primářkou. Zaváděla moderní operační, léčebné i vyšetřovací postupy. Vychovala celou řadu českých oftalmologů.

Ladislav Šebek údržbář, který v nemocnici pracoval celých 42 let. Pamětníci oceňují jeho velkou ochotu, se kterou pracoval doslova 24 hodin denně a sedm dní v týdnu.

PhDr. Jiřina Šiklová – socioložka, kterou by si s Thomayerovou nemocnicí spojil možná málokdo. Přesto zde strávila celých 18 let, a to mezi roky 1970 a 1988, kdy zde pracovala jako sociální pracovnice. V letech 1981 až 1982 byla vězněna, a to za tehdy nelegální distribuci zahraniční a exilové literatury.

Anna Troskovová – do nemocnice nastoupila v roce 1965 a pracovala zde celých 40 let jako staniční sestra operačních sálů Chirurgické kliniky. Kolegové vzpomínají nejen na její profesionalitu, ale také na vyhlášené kulinářské dovednosti.

Anna Valová – v nemocnici působila v letech 1966 až 1999, a to na Chirurgické klinice. Ač byla práce na tomto oddělení velmi náročná, dokázala si udržet stabilní kolektiv a morálku. 
 

Doc. MUDr. Vladimír Visokai, Ph.D. – v Thomayerově nemocnici působí od roku 1977, a to na chirurgické klinice, kterou zakládal a byl jejím vůbec prvním přednostou. Ve svém oboru dosáhl nejen celostátního, ale i mezinárodního uznání. Na chirurgické klinice dosud působí jakožto její emeritní přednosta. 
 

MUDr. Václav Vomáčka – v roce 1989 se stal primářem urologického oddělení. Díky němu byla urologie v Thomayerově nemocnici pozvednuta na tu nejvyšší odbornou úroveň, na které se drží dodnes. 
 

Milena Žlabová – nastoupila jako zdravotní sestra po ukončení zdravotní školy v roce 1969 na neurologické oddělení. Od roku 1980 zastávala funkci staniční sestry na lůžkovém oddělení a následně se podílela na vzniku Centra pro léčbu roztroušené sklerózy, kde pracuje dodnes.


Magistrát upravuje provoz

Dnes v 19:55

V souvislosti s uvolňováním mimořádných opatření upravil Magistrát hl. m. Prahy provoz v budově Nové radnice.

Praha 13 odpustí podnikatelům místní poplatek z pobytu

Dnes v 11:24

V souvislosti s uvolňováním opatření proti šíření onemocnění Covid-19 v České republice rozhodla Praha 13 na svém zasedání 1. června o prominutí místního poplatku z pobytu podnikatelským subjektům na území městské části Praha 13. Důvodem je zmírnění negativních dopadů koronavirové...

Praha vyhlásila výběrové řízení na ředitele nebo ředitelku magistrátu

Dnes v 07:31

Primátor Zdeněk Hřib vyhlásil výběrové řízení na místo ředitele nebo ředitelky Magistrátu hl. m. Prahy.  Zájemci o tuto pozici se mohou přihlásit do 30. června.

Všeobecná fakultní nemocnice bude spolupracovat s mladými architekty

Včera v 10:07

Oživení čekáren, venkovních prostor i moderní řešení budov a celého komplexu Všeobecné fakultní nemocnice v Praze (VFN) je nově součástí výuky studentů mezinárodní vysoké školy architektury ARCHIP. Téma zdravotnických zařízení byla přitom dosud architekty velmi opomíjená. Mladí talenti by mohli...

Praha 11: Jednání Výboru pro otevřenou radnici a digitalizaci

Včera v 07:01

Jednání Výboru pro otevřenou radnici a digitalizaci ZMČ Praha 11 je veřejné a koná se dnes, v úterý 2. června od 17 hodin v zasedací místnosti „C“, v budově úřadu MČ Praha 11, Ocelíkova 672/1, Praha – Háje.

Praha 8: Přijďte naplánovat budoucnost Palmovky

1. června 2020 v 11:52

Diskuse s odborníky a procházky Prahou 8. Praha 8 zve na akce, ve kterých budou moci obyvatelé hlavního města ovlivnit podobu veřejných prostranství v pražské Libni.

Pražská zoo nevyčerpala denní návštěvnický limit

31. května 2020 v 17:05

Zatímco včera Zoo Praha dosáhla denního limitu návštěvníků už ve 13 hodin, dnes kvůli špatnému počasí byl o návštěvu zahrady podstatně menší zájem, takže se dostalo na všechny zájemce. V 17 hodin, jen 60 minut před zavírací dobou, hlásila zoo návštěvnost necelých 2500 lidí. Povolený limit je...

Zdravotníci, hasiči i policisté mají v červnu vstup do Zoo Praha za korunu

31. května 2020 ve 12:56

Od 1. do 30. června budou mít příslušníci Integrovaného záchranného systému a pracovníci ve zdravotnictví vstup do pražské zoologické zahrady za jednu korunu. Zahrada jim chce tímto způsobem poděkovat za nasazení v boji proti epidemii koronaviru.

Další články
Nahoru