Dnes Sobota - obcasny-dest 7°C
Zítra Neděle - polojasno 8°C
Sobota 20. 4. 2024
Svátek má Marcela
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Thomayerova nemocnice funguje už 90 let, má za sebou i minulost ruského a německého lazaretu
Thomayerova nemocnice. Foto: archiv FTN

Thomayerova nemocnice funguje už 90 let, má za sebou i minulost ruského a německého lazaretu

Československo dostalo ke svým 10. narozeninám v roce 1928 velmi významný dárek – Masarykovy domovy, dnešní Thomayerovu nemocnici. Právě v těchto dnech si toto zdravotnické zařízení připomíná 90 let od svého vzniku, a to ruku v ruce se stým výročím vzniku republiky.   

Ve čtvrtek 20. září ve společenském sále Thomayerovy nemocnice proběhla narozeninová oslava, které se zúčastnili hosté v čele s ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem, pražskou primátorkou Adrianou Krnáčovou a pražským radním pro zdravotnictví Radkem Lackem. V rámci akce bylo také oceněno 20 významných osobností Thomayerovy nemocnice.

Akci zahájil její moderátor Alexander Hemala spolu s ředitelem nemocnice Zdeňkem Benešem pomocí originálního krumpáče, který byl v roce 1926 využit při slavnostním výkopu stavby tehdejších Masarykových domovů.

V době II. světové války se Masarykovy domovy staly německým a posléze také ruským lazaretem, následně byly plně přetransformovány v nemocnici, jak ji známe dnes, a v roce 1954 pojmenovány po profesoru Josefu Thomayerovi (u příležitosti jeho 100. narozenin – sám Thomayer se toho nedožil, zemřel v říjnu 1927).

Historie nemocnice je velmi bohatá, lze zmínit, že zde byly například internovány přeživší děti z Lidic, jako lékař zde pracoval například politik František Kriegel, známý z událostí roku 1968.

Vedení Thomayerovy nemocnice se u příležitostí 90. výročí založení rozhodlo na včerejší akci ocenit 20 významných žijících osobností Thomayerovy nemocnice, které se pozitivně odrazily v jejím fungování – nechyběli mezi nimi lékaři, sestry, ale ani techničtí pracovníci.

Jednou z oceněných a přítomných byla také socioložka Jiřina Šiklová, která v Thomayerově nemocnici – když se znelíbila režimu – pracovala jako sociální pracovnice a uklízečka, anebo sestra Eva Kubelková, která do krčské nemocnice nastoupila v roce 1955 a pracuje zde dodnes, což je zřejmě celorepublikový unikát. Kompletní seznam oceněných naleznete v příloze této zprávy.

V rámci oslav 90. výročí vydala nemocnice publikaci, kde je shrnuta historie tohoto zařízení a má podtitul Od Masarykových domovů k Thomayerově nemocnici. Kromě této publikace je možné si v parku za budovou ředitelství prohlédnout unikátní výstavu dobových fotografií.

V rámci 90. výročí proběhne také slavnostní ekumenická bohoslužba, a to „za Thomayerovu nemocnici a vytrvalost v úsilí o celkové dobro nemocných“, která se uskuteční v sobotu 6. října 2018 od 14:00 v Kapli sv. Václava, která je součástí areálu Thomayerovy nemocnice.

Oceněné osobnosti Thomayerovy nemocnice: 
 

prof. MUDr. Jitka Abrahámová, DrSc. jedna z nejvýraznějších osobností české onkologie, zakladatelka onkologie v Thomayerově nemocnice a jedna z osobností, díky které je v ČR diagnostika a léčba rakoviny prsu na světové úrovni.

MUDr. Pavel Bočan, CSc. – do Thomayerovy nemocnice nastoupil v roce 1969 na oddělení specializující se na pacienty s mozkovou příhodou. Později se stal primářem Neurologické kliniky, kterou vedl až do roku 2005.

Jiří Háva – elektrikář a údržbář, na jehož ochotu a obětavost zaměstnanci nemocnice dodnes vzpomínají. V Thomayerově nemocnici pracoval od roku 1967.

prof. MUDr. Petr Havránek, CSc. „otec zakladatel“ moderní československé dětské traumatologie, ve které je dodnes vůdčí osobností. Do Thomayerovy nemocnice nastoupil v roce 1977 a podílel se na vzniku současné Kliniky dětské chirurgie a traumatologie 3. lékařské fakulty a Thomayerovy nemocnice, jíž je přednostou.

Jaroslava Horáčková – v Thomayerově nemocnici začala pracovat v roce 1952. V roce 1956 nastoupila na oční oddělení, kde jako vrchní sestra setrvala až do roku 1993, kdy odešla do důchodu. Kolegové na ni vzpomínají jako na skvělou organizátorku.

Eva Kubelková – naprostý unikát – v nemocnici začala totiž pracovat v roce 1955 a působí zde dodnes, tedy celých 63 let, a to jako sestra na radiodiagnostickém oddělení. Dokázala se vyrovnat s moderní technikou, kterou ovládá stejně dobře, jako její o generace mladší kolegyně. 
 

Věra Krausová – do nemocnice nastoupila v roce 1953, tedy ještě o rok dříve, než byla pojmenována po Josefu Thomayerovi. Stála u zrodu revmatologického oddělení a od roku 1963 až do svého odchodu do důchodu v roce 1991 zde pracovala jako vrchní setra.

MUDr. Kamil Loučka dlouholetým a velmi populárním primář Anesteziologického oddělení. Do Thomayerovy nemocnice nastoupil na počátku roku 1969. V roce 1990 se stal primářem oddělení a v roce 2015, tedy po bezmála padesáti letech strávených v Thomayerově nemocnici, odešel do zasloužené penze. 
 

Doc. MUDr. Ivan Novák, CSc. – ve svém plodném medicínském životě zasloužil  o založení a následný rozvoj dětské jednotky intenzivní a resuscitační péče na Pediatrické klinice Thomayerovy nemocnice. Je autorem první knihy o pediatrické intenzivní  a resuscitační péči.

MUDr. Magdalena Paulová, CSc. – neonatoložka, která patří k těm osobnostem českého lékařství, které dokázaly za svůj život obohatit úroveň a vývoj svého oboru. V Thomayerově nemocnici pracovala 40 let jako primářka novorozeneckého oddělení. Podařilo se jí změnit myšlení svých kolegů z celé republiky v otázce výživy, důležitosti kojení a významu mateřského mléka pro novorozence.

Jana Petrová – byla vrchní sestrou na chirurgii, na kterou na tomto oddělení dodnes v dobrém vzpomínají. V Thomayerově nemocnici pracovala v letech 1978 až 1996.

Jaroslava Poláková – strávila v Thomayerově nemocnici celý svůj profesní život. Nastoupila zde jako zdravotní sestra hned po absolvování střední zdravotnické školy a vydržela až do důchodu, do kterého odešla teprve před dvěma lety. Pracovala jako vrchní sestra interního oddělení.

MUDr. Libuše Polomisová – je nejstarší žijící bývalou primářkou této nemocnice (je jí 91 let). Na oční oddělení nastoupila v roce 1956, od roku 1975 do 1990 byla jeho primářkou. Zaváděla moderní operační, léčebné i vyšetřovací postupy. Vychovala celou řadu českých oftalmologů.

Ladislav Šebek údržbář, který v nemocnici pracoval celých 42 let. Pamětníci oceňují jeho velkou ochotu, se kterou pracoval doslova 24 hodin denně a sedm dní v týdnu.

PhDr. Jiřina Šiklová – socioložka, kterou by si s Thomayerovou nemocnicí spojil možná málokdo. Přesto zde strávila celých 18 let, a to mezi roky 1970 a 1988, kdy zde pracovala jako sociální pracovnice. V letech 1981 až 1982 byla vězněna, a to za tehdy nelegální distribuci zahraniční a exilové literatury.

Anna Troskovová – do nemocnice nastoupila v roce 1965 a pracovala zde celých 40 let jako staniční sestra operačních sálů Chirurgické kliniky. Kolegové vzpomínají nejen na její profesionalitu, ale také na vyhlášené kulinářské dovednosti.

Anna Valová – v nemocnici působila v letech 1966 až 1999, a to na Chirurgické klinice. Ač byla práce na tomto oddělení velmi náročná, dokázala si udržet stabilní kolektiv a morálku. 
 

Doc. MUDr. Vladimír Visokai, Ph.D. – v Thomayerově nemocnici působí od roku 1977, a to na chirurgické klinice, kterou zakládal a byl jejím vůbec prvním přednostou. Ve svém oboru dosáhl nejen celostátního, ale i mezinárodního uznání. Na chirurgické klinice dosud působí jakožto její emeritní přednosta. 
 

MUDr. Václav Vomáčka – v roce 1989 se stal primářem urologického oddělení. Díky němu byla urologie v Thomayerově nemocnici pozvednuta na tu nejvyšší odbornou úroveň, na které se drží dodnes. 
 

Milena Žlabová – nastoupila jako zdravotní sestra po ukončení zdravotní školy v roce 1969 na neurologické oddělení. Od roku 1980 zastávala funkci staniční sestry na lůžkovém oddělení a následně se podílela na vzniku Centra pro léčbu roztroušené sklerózy, kde pracuje dodnes.


Autor: red

Tragická nehoda na železnici

18. dubna 2024 ve 13:22

Mezi Stodůlkami a Jinonicemi ve čtvrtek ráno po deváté hodině srazil vlak člověka, který zraněním na místě podlehl. Provoz v uvedeném úseku trati zhruba dvě hodiny stál, cestující museli místo vlaku použít MHD či jiný způsob dopravy.

Do kolejiště ve stanici metra Flora spadl muž

18. dubna 2024 ve 13:17

Zhruba pětapadesátiletý cestující spadl ve čtvrtek dopoledne kolem půl desáté do kolejiště ve stanici metra Flora na lince A. Utrpěl zranění hlavy, byl převezen do nemocnice. Provoz metra mezi stanicemi Želivského a Náměstí Míru byl obnoven v 10:43 hodin.  

Provoz Škodova paláce bude v pátek omezen

17. dubna 2024 ve 13:34

V pátek 19. dubna odpoledne se v budově Magistrátu hl. m. Prahy, ve Škodově paláci v Praze 1, uskuteční evakuační cvičení, které bude trvat zhruba půl hodiny. Provoz Škodova paláce bude v tento den výrazně omezen a po dobu cvičení bude objekt zcela uzavřen.

Další články
Nahoru