Dnes Úterý - zatazeno 4°C
Zítra Středa - obcasny-dest 6°C
Úterý 31. 1. 2023
Svátek má Marika
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Thomayerova nemocnice bude mít vlastní čistírnu odpadních vod
Pohled z areálu nemocnice na hlavní budovu. Zdroj foto: se souhlasem Fakultní Thomayerovy nemonice

Thomayerova nemocnice bude mít vlastní čistírnu odpadních vod

V areálu Fakultní Thomayerovy nemocnice (FTN) bude realizován unikátní projekt čistění specifických nemocničních odpadních vod přímo u jejich zdroje, takže tato voda nepoteče už přímo do kanalizace. Informoval o tom mluvčí společností Pražské vodovody a kanalizace (PVK) Tomáš Mrázek.

Odpadní vody z nemocnice mohou mít podle Mrázka nejen infekční charakter, ale jsou také velmi zatíženy mikropolutanty, především farmaky, která nejsou stávajícími technologiemi na běžných čistírnách odpadních vod odstraňována. 

„Takové látky se pak mohou dostávat do povrchových vod a negativně ovlivňovat i další složky životního prostředí. Odstraňování zbytků léčiv z odpadních vod je rovněž jedním z klíčových nástrojů v boji s předcházením vzniku antibiotické rezistence bakterií,“ sdělil Mrázek. 

FTN uspěla ve spolupráci s PVK se žádostí o podporu z Norských fondů na novou čistírnu. V rámci projektu bude v areálu krčské nemocnice postaveno nové zařízení na čištění nemocničních odpadních vod sestávající z různých technologií, které umožňují odstraňování uvedených znečišťujících látek.

Odborníci PVK budou sledovat a vyhodnocovat jejich účinnost a technologii procesu čištění dále optimalizovat. Optimalizované a ověřené technologie chce společnost v budoucnu nabídnout i ostatním nemocnicím. 

„Hlavním cílem projektu je ochrana zdrojů pitné vody. Jsme hrdí na to, že naše nemocnice je průkopníkem v tak významném projektu“ uvedl ředitel FTN Zdeněk Beneš.

 


Autor: Jan Puci

Ke zhoršení psychického stavu u dětí dochází stále častěji. Nový školní projekt otevírá zásadní témata a učí je zvládat rizikové situace

Včera ve 13:00

Tento týden žáci základních a středních škol převezmou pololetní vysvědčení. Bývalo zvykem, že se v tomto období celá řada dětí a mladistvých obracela na Linku bezpečí s obavami plynoucími z reakce rodičů. Jenže to už je zdá se minulost. S odkazem na vývoj dlouhodobých statistik to tvrdí Soňa...

Další články
Nahoru