Dnes Úterý - snih 1°C
Zítra Středa - oblacno 0°C
Úterý 28. 11. 2023
Svátek má René
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Thomayerova nemocnice bude mít vlastní čistírnu odpadních vod
Pohled z areálu nemocnice na hlavní budovu. Zdroj foto: se souhlasem Fakultní Thomayerovy nemonice

Thomayerova nemocnice bude mít vlastní čistírnu odpadních vod

V areálu Fakultní Thomayerovy nemocnice (FTN) bude realizován unikátní projekt čistění specifických nemocničních odpadních vod přímo u jejich zdroje, takže tato voda nepoteče už přímo do kanalizace. Informoval o tom mluvčí společností Pražské vodovody a kanalizace (PVK) Tomáš Mrázek.

Odpadní vody z nemocnice mohou mít podle Mrázka nejen infekční charakter, ale jsou také velmi zatíženy mikropolutanty, především farmaky, která nejsou stávajícími technologiemi na běžných čistírnách odpadních vod odstraňována. 

„Takové látky se pak mohou dostávat do povrchových vod a negativně ovlivňovat i další složky životního prostředí. Odstraňování zbytků léčiv z odpadních vod je rovněž jedním z klíčových nástrojů v boji s předcházením vzniku antibiotické rezistence bakterií,“ sdělil Mrázek. 

FTN uspěla ve spolupráci s PVK se žádostí o podporu z Norských fondů na novou čistírnu. V rámci projektu bude v areálu krčské nemocnice postaveno nové zařízení na čištění nemocničních odpadních vod sestávající z různých technologií, které umožňují odstraňování uvedených znečišťujících látek.

Odborníci PVK budou sledovat a vyhodnocovat jejich účinnost a technologii procesu čištění dále optimalizovat. Optimalizované a ověřené technologie chce společnost v budoucnu nabídnout i ostatním nemocnicím. 

„Hlavním cílem projektu je ochrana zdrojů pitné vody. Jsme hrdí na to, že naše nemocnice je průkopníkem v tak významném projektu“ uvedl ředitel FTN Zdeněk Beneš.

 


Autor: Jan Puci

Do stávky se zapojily dvě třetiny pražských škol

Včera ve 23:01

I když se velká část základních škol v hlavním městě v pondělí kvůli stávce žákům neotevřela, v některých zůstala výuka v nějaké podobě zachována. V ZŠ Květnového vítězství na Jižním Městě se standardně učilo, ale nefungovala školní jídelna a odpadla odpolední výuka,...

Odbory v Národním muzeu jdou do stávky

Včera ve 12:07

Základní odborová organizace Odborového svazu pracovníků kultury a ochrany přírody v Národním muzeu vyhlašuje na pondělí 27. listopadu hodinovou výstražnou stávku od 12:20 do 13:20 hodin.  

Praha 1 nechá upravit průjezd Polikliniky Palackého

26. listopadu 2023 v 09:57

Na úterním jednání Rady MČ Praha 1 byla schválena zakázka na projektovou dokumentaci ke stavebním úpravám průjezdu Polikliniky Palackého.

Další články
Nahoru