Dnes Úterý - polojasno 24°C
Zítra Středa - bourky 26°C
Úterý 28. 6. 2022
Svátek má Lubomír
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Thomayerova nemocnice bude mít vlastní čistírnu odpadních vod
Pohled z areálu nemocnice na hlavní budovu. Zdroj foto: se souhlasem Fakultní Thomayerovy nemonice

Thomayerova nemocnice bude mít vlastní čistírnu odpadních vod

V areálu Fakultní Thomayerovy nemocnice (FTN) bude realizován unikátní projekt čistění specifických nemocničních odpadních vod přímo u jejich zdroje, takže tato voda nepoteče už přímo do kanalizace. Informoval o tom mluvčí společností Pražské vodovody a kanalizace (PVK) Tomáš Mrázek.

Odpadní vody z nemocnice mohou mít podle Mrázka nejen infekční charakter, ale jsou také velmi zatíženy mikropolutanty, především farmaky, která nejsou stávajícími technologiemi na běžných čistírnách odpadních vod odstraňována. 

„Takové látky se pak mohou dostávat do povrchových vod a negativně ovlivňovat i další složky životního prostředí. Odstraňování zbytků léčiv z odpadních vod je rovněž jedním z klíčových nástrojů v boji s předcházením vzniku antibiotické rezistence bakterií,“ sdělil Mrázek. 

FTN uspěla ve spolupráci s PVK se žádostí o podporu z Norských fondů na novou čistírnu. V rámci projektu bude v areálu krčské nemocnice postaveno nové zařízení na čištění nemocničních odpadních vod sestávající z různých technologií, které umožňují odstraňování uvedených znečišťujících látek.

Odborníci PVK budou sledovat a vyhodnocovat jejich účinnost a technologii procesu čištění dále optimalizovat. Optimalizované a ověřené technologie chce společnost v budoucnu nabídnout i ostatním nemocnicím. 

„Hlavním cílem projektu je ochrana zdrojů pitné vody. Jsme hrdí na to, že naše nemocnice je průkopníkem v tak významném projektu“ uvedl ředitel FTN Zdeněk Beneš.

 


Autor: Jan Puci

Letní tábory v Kozojedech budou v moderním prostředí

Dnes v 07:41

Pražští radní odsouhlasili záměr veřejné zakázky na celkovou rekonstrukci táborové základny Kozojedy u Kolína, kterou zřizuje hlavní město Praha a provoz zde zajišťuje Dům dětí a mládeže Jižní Město. Obnova se uskuteční v letošním a příštím roce a financována bude z pražského rozpočtu...

Šestka rozšiřuje kapacity škol

24. června 2022 v 08:47

Školy v Praze 6 letos otevřou 44 prvních tříd, o jednu více než loni. Do prvních tříd zatím přijaly celkem 1114 dětí, další je mohou následovat po vyřešení odkladů školní docházky a dořešení vícečetných žádostí o přijetí. V detašovaných pracovištích je místo i pro...

Praha 6 rozdělí dětem na tábory tři miliony

23. června 2022 v 08:34

Stejně jako v uplynulých letech, i letos před prázdninami spustila Praha 6 program Šestka táborová. Prostřednictvím portálu Aktivní město přispěje rodičům dětí na tábory, příměstské kempy, sportovní soustředění a další prázdninové volnočasové aktivity.

Další články
Nahoru