Dnes Čtvrtek - obcasny-dest 15°C
Zítra Pátek - oblacno 21°C
Čtvrtek 28. 3. 2024
Svátek má Soňa
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Těžba zlata by kontaminovala Vltavu a ohrozila Prahu, zaznělo na semináři v Parlamentu
Jez pod Jiráskovým mostem. Foto: Jan Puci

Těžba zlata by kontaminovala Vltavu a ohrozila Prahu, zaznělo na semináři v Parlamentu

Případná těžba zlata by kontaminovala řeku Vltavu a pitné zdroje pro hlavní město. Zasáhla by tedy i Prahu. V rámci semináře sněmovního výboru pro životní prostředí na to upozornil starosta obce Chotilesko z Povltaví Jiří Šťástka. Tato obec je těžbou i jejími průzkumy dlouhodobě ohrožena.

Šťástka upozornil na to, že ačkoli argumenty pro těžbu zlata se nesou v duchu toho, že by vznikla nová pracovní místa, což hlásají firmy mající na těžbě zájem, podle něj by naopak některá místa zanikla – kupříkladu v hotelích. Navíc by byl v Chotilsku i jinde poškozen ráz krajiny a byla by zlikvidována část této středočeské obce – Mokrsko. Těžba by ohrozila kupříkladu i Kašperské hory.

Pomohla by změna legislativy

Zlato se v České republice naposledy těžilo v roce 1993. Uvedl to náměstek ministra životního prostředí Vladimír Dolejský. Zástupce ministerstva průmyslu a obchodu zase připomněl, že v programovém prohlášení stávající vlády ČSSD, ANO a KDU-ČSL se uvádí, že „vláda neumožní další průzkum a následnou těžbu zlata ani pokračování průzkumu a následnou těžbu břidlicových plynů na území ČR“.

Pro představitele obcí, které jsou těžbou a průzkumy ohroženy, by ale byla větší zárukou přímo změna legislativy. Iniciovali proto i petice a otevřené dopisy, napsali i prezidentu republiky Miloši Zemanovi.

Podle právníka ze sdružení Čechy nad zlato Petra Kužvarta by tomu, aby těžba zlata ani průzkumy nehrozily, pomohla změna příslušných zákonů, především geologického. Chtěl by docílit toho, aby obce, kterých se možnost průzkumů těžby dotýká, mohly při zřetelném vyargumentování rozhodnout o tom, že tam průzkumy nebudou moci být uskutečněny. To by se týkalo i Prahy, které by se též možné průzkumy dotkly.

Výbor i účastníci semináře proti těžbě

Výbor pro životní prostředí se proti těžbě zlata i průzkumům vyjádřil již před pár dny, kdy doporučil Poslanecké sněmovně přijmout usnesení, aby nebylo rušeno unesení vlády z roku 1999, podle kterého těžba zlata není na území ČR žádoucí.

Usnesení zároveň ukládá ministru průmyslu a obchodu ve spolupráci s ministerstvem životního prostředí zpracovat návrh surovinové politiky, která bude v otázce těžby zlata uvedena do souladu s programovým prohlášením vlády.

„Účastníci semináře se k usnesení přihlásili. Obecně převažuje názor, že občanská veřejnost se průzkumu i těžbě zlata brání a bránit bude, na nás politicích je vytvořit potřebné legislativní zázemí,“ uvedla místopředsedkyně výboru pro životní prostředí Kateřina Konečná, která seminář řídila.

Kužvart potvrdil, že většina obcí je proti průzkumům a těžbě zlata. Výjimkou jsou podle jeho slov Zlaté Hory a Heřmanovice v Jeseníkách, kde by k obnovení těžby zlaté rudy, která se tam nachází, přistoupili kvůli výskytu vysoké nezaměstnanosti.


Autor: Anna Skálová

Praha 10: Živnostenský odbor pouze na objednání

25. března 2024 ve 12:28

Počínaje dnem 4. dubna budou čtvrtky určeny pouze pro objednané klienty odboru. S konkrétním referentem se lze domluvit telefonicky či e-mailem nebo se objednat elektronicky.

Další články
Nahoru