dnes
Sobota - obcasny-dest
6°C
zítra
Neděle - obcasny-dest
5°C
pozítří
Pondělí - obcasny-dest
5°C
Test na občanství: osobnosti učí cizince českým reáliím
Cizinci se díky projektu Pražského expressu učí o jediném českém nositeli Nobelovy ceny za literaturu Jaroslavu Seifertovi. Foto: www.prague-express.cz

Test na občanství: osobnosti učí cizince českým reáliím

Počátkem letošního roku nabyl účinnosti Zákon o občanství České republiky, umožňující získat i cizincům druhé občanství, tedy české. Ruskojazyčný list Pražský express proto začal s realizací unikátního projektu „Test na občanství“.

Zákon o státním občanství nově definuje podmínky pro udělení státního občanství České republiky. Zpřísňuje požadavky na prokázání znalosti českého jazyka, kterou musí osoby žádající o udělení českého státního občanství prokázat. Vedle prokázání znalosti českého jazyka návrh zákona nově stanovuje podmínku spočívající v prokázání základní znalosti ústavního systému a státních symbolů ČR a základní orientaci v kulturně-společenských, zeměpisných a historických reáliích ČR. 

Podle litery tohoto nového zákona, musí každý cizinec žádající o občanství projít testem, sestaveným z otázek o českých reáliích ze společenskovědních oborů, českých dějin, kultury i zeměpisu.

Projekt Pražského expressu začal vzdělávat ruskojazyčné cizince v odpovědích na testové otázky. Celkem vybrali odborníci 300 otázek, a každý uchazeč o občanství bude muset odpovědět na 30 z nich.

Koncepce projektu spočívá v tom, že na testové otázky podrobně odpovídají čeští odborníci z respektovaných oborů. Projektu se v tuto chvíli zúčastnili překladatel Milan Dvořák, historik a průvodce Vladimír Zubov a ředitel Pražského multikulturního centra Marek Čeněk.

Cizinci si už mohli osvěžit svou paměť a mnozí se poprvé dozvěděli, kdo je to ombudsman, kterému českému králi se říkalo „železný a zlatý“, a který z českých básníků se stal nositelem Nobelovy ceny.

Ke své účasti na projektu se chystá například i ředitel Jazykové školy v Praze Zdeněk Okounek, advokát a zastánce lidských práv Pavel Čižinský, a další. K této akci se přidají další čeští odborníci z dalších oborů, aby rozpracovali odpovědi na testové otázky.

O české občanství může žádat cizinec, který žije v Česku už pět let se statutem trvalého pobytu. Podle statistických údajů v roce 2012 získalo české občanství 2039 osob, z nich 518 občanů Ukrajiny, 173 občanů ruské federace, 74 z Arménie a 49 Bělorusů.

Sociologové předpovídají, že v roce 2014 a dále, bude toto číslo stoupat, protože cizinci se už nemusejí vzdávat svého původního občanství, získaného od narození.


Další články
Nahoru