dnes
Středa - polojasno
3°C
zítra
Čtvrtek - obcasny-dest
3°C
pozítří
Pátek - obcasny-dest
10°C
Teska Arnoštová: Pro ČSSD jsou pražské volby těžké, ale chceme alespoň zopakovat rok 2013
Lenka Teska Arnoštová se angažuje ve zdravotní a sociální oblasti. Foto: archiv

Teska Arnoštová: Pro ČSSD jsou pražské volby těžké, ale chceme alespoň zopakovat rok 2013

Náměstkyně ministra zdravotnictví Lenka Teska Arnoštová je trojkou na pražské kandidátce ČSSD pro podzimní volby do Poslanecké sněmovny. Jaká jsou její témata pro kampaň, která se již brzy rozjede na plné obrátky? A čemu by se v případě zvolení chtěla z pozice poslankyně věnovat? Na tyto a další otázky odpovídala serveru Pražský patriot.  

JUDr. Lenka Teska Arnoštová, Ph.D

Narodila se v roce 1975

Vystudovala Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, na této fakultě získala i titul JUDr. a Ph.D

Je advokátka

Členkou ČSSD je od roku 2008

V letech 2010 až 2014 byla pražskou zastupitelkou

Od roku 2014 je náměstkyní ministra zdravotnictví

Pro podzimní volby do Poslanecké sněmovny je trojkou na kandidátní listině ČSSD v Praze

Jaká jsou Vaše základní témata pro podzimní volby?
Jsou čtyři. Bydlení, školství, zdravotní a sociální oblast. Vycházím z toho, co je pro lidi důležité. Chtějí někde bydlet, dosáhnout na kvalitní vzdělání, mít dostupnou kvalitní zdravotní péči. Chtějí práci za odpovídající ohodnocení, s čímž souvisí potřeba zajistit rodinu a zároveň možnost s ní trávit čas, věnovat se jí.
 
Povězme si o některých těchto bodech trochu podrobněji. Se zlepšenou kondicí ekonomiky se vedou diskuse o výši minimální mzdy. Myslíte si, že by měla být na vyšší úrovni než současných 11 tisíc nebo 66 korun za hodinu?
Trhu práce se daří, snižuje se počet nezaměstnaných. Nejdůležitější je podle mne zvyšování všech platů a jejich přibližování se západoevropské úrovni. Jsou stále podstatně nižší než třeba v sousedním Německu.
 
Co považujete za důležité udělat pro rodiny s malými dětmi?
Bylo by vhodné zefektivnit čerpání financí na programy v rámci evropských fondů na podporu rodin prostřednictvím zaměstnavatelů, kteří vytvoří příznivé pracovní podmínky pro rodiče například zřizováním dětských skupin. Kritéria jsou v současnosti natolik přísná, že zaměstnavatelé nedokáží podpořit rodiče, kteří sami chtějí, nebo kvůli své ekonomické situaci musí, skloubit zaměstnání s péči o dítě.

lta-1 Zaměřme se nyní na oblast zdravotnictví. Zmiňujete dostupnost zdravotní péče. Jak hodnotíte současný systém?
V 90. letech byla nastavena reforma, jejímž výsledkem je fakt, že o zdravotní péči rozhodují pojišťovny a stát nemá možnost příliš zasahovat do sítě smluvních zdravotnických zařízení. To je podle mě špatně. Systém se sedmi zdravotními pojišťovnami není efektivní, praxe ukazuje, že je čas na změnu. S pojišťovnami souvisí mé další zdravotnické téma.
 
Jaké?
V systému, ve kterém mají hlavní slovo pojišťovny a poskytovatelé zdravotní péče, nezbývá místo na požadavky pacientů. Přitom si myslím, nastala doba, kdy by se na ně měl brát větší zřetel. Ministerstvo zdravotnictví se o to snaží. Na počátku července zřídilo oddělení podpory práv pacientů, v září zavede pacientskou radu.
 
V čem spočívá činnost oddělení?
Nové oddělení by se mělo komplexně věnovat problematice ochrany práv pacientů a spolupráce s nimi. Jde především o to, aby byli systematicky zapojeni do systému poskytování zdravotní péče. Oddělení se proto primárně zaměří na spolupráci a podporu pacientských organizací jako legitimních zástupců pacientů a na zpracovávání jejich podnětů směřujících k naplňování potřeb jednotlivých skupin pacientů a zlepšení kvality poskytování péče.
 
lta-2 Kdo bude tvořit pacientskou radu?
Zástupci pacientských sdružení, kterých v Česku funguje okolo stovky. Každá pacientská organizace, která splňuje kritéria stanovená statutem pacientské rady, může nominovat svého zástupce. Z nich pak ministr zdravotnictví jmenuje členy rady tak, aby v ní bylo zastoupení pacientů s různými diagnózami co nejvyrovnanější. Rada se stane poradním orgánem ministra zdravotnictví a bude se podílet na tvorbě zákonů a jiných norem, a také zdravotnické politiky. Doposud těmto sdružením, která mají dobrý přehled, čím by stát mohl pomoci pacientům s konkrétními problémy, stát moc nenaslouchal. To je podle mne špatně. Ony mají mnohdy relevantnější názor než úředník od stolu, čímž se nechci nikoho dotknout. Naopak, myslím si, že zapojení pacientů do přípravy norem bude prospěšné pro všechny. Názor pacientů je důležitý a díky pacientské radě bude konečně slyšet.
 
  Co byste chtěla zlepšit ve zdravotně-sociálním systému?
Zasadit se o propojení obou jeho složek. Zdravotní a sociální systém nejsou efektivně propojeny, což je špatně. A vzhledem k předpokládanému vývoji, kdy populace bude nadále stárnout, je důležité s takovým propojením neotálet. Stejně by nás vývoj donutil ho udělat, a čím dříve si to uvědomíme, tím lépe.
 
lta-3 Zastavme se ještě u samotných voleb, které se budou konat v říjnu. Co byste považovala za dobrý výsledek ČSSD v Praze? Připomenu, že v roce 2013 sociální demokracie získala v metropoli 14,09 % hlasů, celorepublikově 20,45 %.
Byl by neúspěch mít horší výsledek než před čtyřmi lety. Chceme tedy poslední výsledek minimálně zopakovat, ale raději překonat. Z dosavadních průzkumů se nehroutíme a určitě neskládáme zbraně předem. Potřebujeme náš program dostat mezi lidi a pokusit se jich oslovit co nejvíce i na území Prahy.  

Na závěr se zeptám k protikuřáckému zákonu, který dlouhodobě podporujete, aby se zlepšilo zdraví lidí. Ale našlo se dost těch, kteří tvrdí, že se jim v důsledku zákona zhoršila kvalita života, protože je ruší v noci kuřáci před restauracemi. Jak takové argumenty hodnotíte?
Dopady zákona lze zkoumat až s delším časovým odstupem, než jsou dva měsíce. V Anglii udělali velké zhodnocení dopadu protikuřáckého zákona po deseti letech a ukázalo se, že jeho vliv na zdravotnický systém je pozitivní: ubylo kuřáků, a  tím i nemocí spojených s kouřením. Věřím, že po delší době bude u nás zákon vnímán pozitivně a společnost si na něj zvykne. Uvědomuji si, že hluk a nepořádek před restauracemi stejně jako další vedlejší efekty jsou nepříjemné, ale podle mne určitě časem budou řešitelné jinak než tím, že prostě zákon zrušíme. Ještě bych chtěla podotknout, že v roce 2012 byla za pravicové Nečasovy vlády podepsána Rámcová úmluva o kontrole tabáku, jejíž součástí byl závazek přijmout úplný zákaz kouření ve stravovacích zařízeních. Proto mi přijde úsměvné, když to ODS nyní kritizuje a chce výjimky a úlevy.


Zastupitelstvo Prahy 10 bude zasedat častěji, než v předchozím volebním období

Včera ve 21:17

V minulém volebním období se zastupitelstvo Prahy 10 scházelo jen párkrát do roka. Tuto praxi se nová koalice rozhodla změnit a v příštím roce se bude scházet (kromě července a srpna) každý měsíc.

Opilého mladíka prozradila chaotická jízda

Včera v 10:07

Pětadvacetiletý mladý muž s téměř 2,5 promile zmateně projížděl v neděli ulicemi Prahy 2. Zde si ho všimli strážníci. Mladý řidič přiznal vypití tří piv. Pro podezření ze spáchání trestného činu ho strážníci omezili na osobní svobodě a předali k dalšímu opatření hlídce...

Pražští zastupitelé odmítli stáhnout z programu jednání rozpočet metropole na rok 2019

13. prosince 2018 v 15:48

Opozičním ODS a ANO se nepodařilo prosadit vyškrtnutí návrhu rozpočtu na rok 2019 z programu dnešního jednání pražských zastupitelů. Po téměř dvouhodinové diskusi zastupitelé návrh v hlasování odmítli, uvedla ČTK. 

ODS: Nechceme, aby měla Praha 80 procent prostředků na investice zaparkováno v rezervách

13. prosince 2018 v 10:30

Na dnešní tiskové konferenci před jednáním pražského zastupitelstva představitelé zastupitelského klubu ODS kritizovali návrh rozpočtu hlavního města na rok 2019. Je podle nich málo ambiciózní.

ANO: Návrh pražského rozpočtu v aktuální podobě je pro nás nepřijatelný

13. prosince 2018 v 09:50

Na dnešní tiskové konferenci před jednáním pražského zastupitelstva představitelé zastupitelského klubu ANO prohlásili, že návrh rozpočtu hlavního města na rok 2019 toto opoziční hnutí nepodpoří. Rozpočet má být hlavním bodem programu jednání zastupitelstva, které začne v 10...

Další články
Nahoru