Dnes Středa - oblacno 5°C
Zítra Čtvrtek - prehanky-dest 2°C
Středa 24. 4. 2024
Svátek má Jiří
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Terapeutické Reset centrum v Praze 9 funguje už čtvrt roku
Interiéry terapeutického centra. Foto: P9

Terapeutické Reset centrum v Praze 9 funguje už čtvrt roku

Terapeutické Reset centrum, které v Libni otevřela nezisková organizace Neposeda, má za sebou první tři měsíce fungování. Na centrum, které se zaměřuje na pomoc dětem a dospívajícím od 11 do 18 let, které trápí psychické problémy, se už obrátilo přes sto lidí. To je o dost víc, než se původně očekávalo. Ve čtvrtek 27. dubna zástupci centra ukázali prostory centra hostům nejen z řad podporovatelů.    

Sociální služba organizace Neposeda otevřela v lednu v Sokolovské ulici psychoterapeutické centrum, které poskytuje multidisciplinární služby pro děti a dospívající od 11 do 18 let, které trápí psychické problémy. Cílí primárně na novodobé nelátkové závislosti, typu sebepoškozování, bulimie, anorexie, deprese, úzkosti, panické ataky a mnoho dalších ničitelů dětské duše. Děti mají k dispozici jak skupinové, tak individuální terapie.

První individuální i skupinové terapie se spustily v únoru. Od té doby se na organizaci obrátilo 120 dětí nebo rodičů. Nejčastěji se jednalo o úzkosti, depresivní stavy, konflikty v rodině, sebevražedné myšlenky, pocit vyčlenění, závislost na mobilu, sebepoškozování, anorexii a další poruchy příjmu potravy, sociální úzkosti, problémy spojené s hledáním transgender identity.

Komunitní centrum v Praze 9 je inovativní v tom, že nabízí na jednom místě všechny typy služeb od prevence až po následnou péči, zároveň provozuje nízkoprahový klub, kde děti mohou smysluplně trávit čas, mohou využít doučování, podpůrné sdílení nebo si jen užít klid a soukromí v bezpečném prostředí.

„Vnímáme, že velkou pomoc potřebují samotní rodiče, ty jsme doposud museli odkazovat na jiné služby, ale od července otevřeme další program Sociálně aktivizační služby, kde se dostane pomoci a podpory právě rodičům. Zároveň pro ně připravujeme skupiny, protože jsou to právě rodiče, kteří si doma často s dítětem nevědí rady, jak s ním komunikovat, co vnímat jako problém,“ okomentovala záměr a rozšíření o další službu ředitelka organizace Jana Hamplová. Fungovat by měla fungovat od letošního července.

Služby sociální prevence podle Hamplové mohou výrazně ulevit přetíženým zdravotnickým zařízením. „Pokud můžeme pomoct s dětským trápením včas, v rámci sociálních služeb, pak nejen ulevíme psychiatrickým zařízení a nemocnicím, ale předně dětem a jejich rodičům, kteří čekají dlouhé měsíce jak na hospitalizaci, tak na možnost terapie po zaléčení,“ uvedla podstatu centra ředitelka Hamplová. 

Organizace Neposeda, která Reset centrum provozuje, je služba sociální prevence a ze zákona poskytuje služby zdarma, proto se pomoci dostane i rodinám nebo dětem, co si psychologa či terapeuta nemohou dovolit. Původně bylo centrum připravené postarat se o zhruba 100 dětí ročně.

„Už teď je zřejmé, že budeme na troj až čtyřnásobku, přesto uděláme maximum, abychom jim všem pomohli, kdo se na nás obrátí. Dětí a rodičů, o které se zvládneme postarat tak bude podle dosavadního trendu na 400,“ uzavřela Hamplová.

Na čtvrteční prohlídce centra, které sídlí v rozlehlých prostorech nechyběli ani zástupci radnice deváté městské části. „Jsem pyšný na to, že jsme na Prahu 9 dostali inovativní službu. Neposeda používá nové metody a zabývá se návyky, které dnešní mladé generace mají a potýkají se s nimi,“ řekl radní Prahy 9 pro územní rozvoj Jiří Janák (ODS), který měl v minulém volebním období na starost sociální oblast a zdravotnictví.

„Jsem moc rád za toto terapeutické centrum. Je to výplň něčeho, co nám v sociálních službách doposud chybělo. Neposeda se i aktivně účastní projektů prevence kriminality a spolupracuje s dalšími organizacemi,“ sdělil místostarosta Prahy 9 Adam Vážanský (ODS), který zodpovídá za oblast kultury, sportu a volnočasové aktivity dětí.

„Neposeda v Praze 9 výborně doplňuje služby nízkoprahového klub Harfika. Pronajali jsme jim prostory městské části, které si sami krásně rekonstruovali tak, aby vyhovovali jejich potřebám. Já sama se tu cítím moc dobře a myslím si, že pro naše děti bude Neposeda takovým ostrůvkem porozumění, naděje a pomoci,“ řekla již dříve místostarostka Prahy 9 Kamila Matějková (Praha 9 Sobě).  

Více informací je na www.neposeda.org.


Autor: puc

Dyzajn market Máj

Dnes v 15:48

Dyzajn market Máj se koná 18. a 19. května na Výstavišti v Holešovicích, oba dny od 10 do 18 hodin. Vstup je zdarma a bez bariér.

Seafood & Prosecco opět na Grébovce

Dnes ve 13:44

Nejlepší kalamáry, krevety, chobotnice, tuňáka, pražmu, mořského vlka a další laskominy z grilu na dřevěném uhlí v neděli 28. dubna od 12 hodin. Chybět nebudou ani oblíbené předkrmy v podobě oblíbených tataráků a pomazánek.

Čarodějnický rej u sokolovny v Praze 15

Dnes v 10:36

Před Švehlovou sokolovnou se 30. dubna slétnou čarodějnice. Soutěže, sladké ceny, buřtíky a oheň, začíná se v 17 hodin.

Pražská lítačka letos již podvanácté

Dnes v 08:58

V pátek 26. dubna se koná  12. ročník závodu Pražská lítačka. Nově lze jako dopravní prostředek použít trolejbus nebo sdílené kolo. Registrace účastníků je od 15 hodin v Muzeu MHD ve Střešovicích, kde se také nachází cíl.

Praha 1: Den otevřených dveří Střediska sociálních služeb

Dnes v 07:36

Zájemci z řad seniorů a jejich rodin se mohou přijít podívat do Střediska sociálních služeb v pondělí 29. dubna.

Komentovaná vycházka: Vršovice plné umění i průmyslu

Včera v 19:54

Vydejte se na průzkum desáté městské části a objevujte ji hned několika způsoby. Praha 10 nabízí svým obyvatelům možnost objevovat a poznávat místní rozmanitosti a zajímavosti.

Jarní Karlínský street food festival

Včera ve 13:53

Jarní Karlínský street food festival se uskuteční v neděli 28. dubna na Karlínském náměstí. Těšit se můžete na více než 50 stánků s nabídkou té nejlepší moderní gastronomie. Ke skvělému jídlu a pití patří i parádní živá muzika a DJská vystoupení.

Návrhy designérů na Viadukt Karlín najdete na výstavě

Včera v 08:39

Výstava všech návrhů nové identity Viaduktu Karlín nabídne všech 78 návrhů od designérů a designérek.

Street food + Amerika na Smíchovské náplavce

Včera v 08:26

Projíst se Amerikou křížem krážem můžete 27. dubna na Smíchovské náplavce. Cesta povede od šťavnatých burgerů, hot dogu či corndogu, trhaného vepřového, přes mac´n´cheese, mexické tacos, empanadas, argentinské steaky až po pikantní kuřecí křídla.

Dny dobrovolnictví 2024

Včera v 07:10

Česká republika se chystá na událost, která na konci dubna propojí dvanáct krajů, stovky organizací a tisíce lidí ve prospěch společného dobra. Součástí bude i Praha 4, která dobrovolnictví dlouhodobě podporuje. Dny dobrovolnictví proběhnou ve dnech 25. – 28. dubna a jejich součástí bude...

Evakuace na kole a retro peloton

Včera v 07:03

Praha 13 zve na 18. ročník akce Evakuace na kole. Akce je určena pro širokou veřejnost. Každý účastník dostane mapu s vyznačenou trasou. Trať vede převážně rovinatým terénem.

Další články
Nahoru