Dnes Středa - zatazeno 21°C
Zítra Čtvrtek - zatazeno 25°C
Středa 7. 6. 2023
Svátek má Iveta, Slavoj
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Terapeutické Reset centrum v Praze 9 funguje už čtvrt roku
Interiéry terapeutického centra. Foto: P9

Terapeutické Reset centrum v Praze 9 funguje už čtvrt roku

Terapeutické Reset centrum, které v Libni otevřela nezisková organizace Neposeda, má za sebou první tři měsíce fungování. Na centrum, které se zaměřuje na pomoc dětem a dospívajícím od 11 do 18 let, které trápí psychické problémy, se už obrátilo přes sto lidí. To je o dost víc, než se původně očekávalo. Ve čtvrtek 27. dubna zástupci centra ukázali prostory centra hostům nejen z řad podporovatelů.    

Sociální služba organizace Neposeda otevřela v lednu v Sokolovské ulici psychoterapeutické centrum, které poskytuje multidisciplinární služby pro děti a dospívající od 11 do 18 let, které trápí psychické problémy. Cílí primárně na novodobé nelátkové závislosti, typu sebepoškozování, bulimie, anorexie, deprese, úzkosti, panické ataky a mnoho dalších ničitelů dětské duše. Děti mají k dispozici jak skupinové, tak individuální terapie.

První individuální i skupinové terapie se spustily v únoru. Od té doby se na organizaci obrátilo 120 dětí nebo rodičů. Nejčastěji se jednalo o úzkosti, depresivní stavy, konflikty v rodině, sebevražedné myšlenky, pocit vyčlenění, závislost na mobilu, sebepoškozování, anorexii a další poruchy příjmu potravy, sociální úzkosti, problémy spojené s hledáním transgender identity.

Komunitní centrum v Praze 9 je inovativní v tom, že nabízí na jednom místě všechny typy služeb od prevence až po následnou péči, zároveň provozuje nízkoprahový klub, kde děti mohou smysluplně trávit čas, mohou využít doučování, podpůrné sdílení nebo si jen užít klid a soukromí v bezpečném prostředí.

„Vnímáme, že velkou pomoc potřebují samotní rodiče, ty jsme doposud museli odkazovat na jiné služby, ale od července otevřeme další program Sociálně aktivizační služby, kde se dostane pomoci a podpory právě rodičům. Zároveň pro ně připravujeme skupiny, protože jsou to právě rodiče, kteří si doma často s dítětem nevědí rady, jak s ním komunikovat, co vnímat jako problém,“ okomentovala záměr a rozšíření o další službu ředitelka organizace Jana Hamplová. Fungovat by měla fungovat od letošního července.

Služby sociální prevence podle Hamplové mohou výrazně ulevit přetíženým zdravotnickým zařízením. „Pokud můžeme pomoct s dětským trápením včas, v rámci sociálních služeb, pak nejen ulevíme psychiatrickým zařízení a nemocnicím, ale předně dětem a jejich rodičům, kteří čekají dlouhé měsíce jak na hospitalizaci, tak na možnost terapie po zaléčení,“ uvedla podstatu centra ředitelka Hamplová. 

Organizace Neposeda, která Reset centrum provozuje, je služba sociální prevence a ze zákona poskytuje služby zdarma, proto se pomoci dostane i rodinám nebo dětem, co si psychologa či terapeuta nemohou dovolit. Původně bylo centrum připravené postarat se o zhruba 100 dětí ročně.

„Už teď je zřejmé, že budeme na troj až čtyřnásobku, přesto uděláme maximum, abychom jim všem pomohli, kdo se na nás obrátí. Dětí a rodičů, o které se zvládneme postarat tak bude podle dosavadního trendu na 400,“ uzavřela Hamplová.

Na čtvrteční prohlídce centra, které sídlí v rozlehlých prostorech nechyběli ani zástupci radnice deváté městské části. „Jsem pyšný na to, že jsme na Prahu 9 dostali inovativní službu. Neposeda používá nové metody a zabývá se návyky, které dnešní mladé generace mají a potýkají se s nimi,“ řekl radní Prahy 9 pro územní rozvoj Jiří Janák (ODS), který měl v minulém volebním období na starost sociální oblast a zdravotnictví.

„Jsem moc rád za toto terapeutické centrum. Je to výplň něčeho, co nám v sociálních službách doposud chybělo. Neposeda se i aktivně účastní projektů prevence kriminality a spolupracuje s dalšími organizacemi,“ sdělil místostarosta Prahy 9 Adam Vážanský (ODS), který zodpovídá za oblast kultury, sportu a volnočasové aktivity dětí.

„Neposeda v Praze 9 výborně doplňuje služby nízkoprahového klub Harfika. Pronajali jsme jim prostory městské části, které si sami krásně rekonstruovali tak, aby vyhovovali jejich potřebám. Já sama se tu cítím moc dobře a myslím si, že pro naše děti bude Neposeda takovým ostrůvkem porozumění, naděje a pomoci,“ řekla již dříve místostarostka Prahy 9 Kamila Matějková (Praha 9 Sobě).  

Více informací je na www.neposeda.org.


Autor: puc

Pronikněte do molekul, vesmíru i přírody. Začíná veletrh vědy 2023

Dnes v 11:53

Veletrh vědy otevírá své brány široké veřejnosti a čtvrtka 8. června se v areálu PVA EXPO PRAHA v Letňanech bude prezentovat více než 100 vědeckých pracovišť, firem i science center. Doprovodný program nabídne přednášky, workshopy nebo panelové diskuse. Třídenní akci pořádá Akademie věd ČR. Vstup...

Dnes: Setkání k prezentaci architektonické soutěže LDN Drnovská

Dnes v 11:19

Setkání se koná dnes v 17 hodin na rohu ulic Dědinská a Pilotů.

Džbán Park pro relaxaci a odpočinek se otevře veřejnosti

Dnes v 10:40

Ve čtvrtek 8. června se pro veřejnost otevře odpočinková plocha nacházející se na jižním břehu vodní nádrže Džbán. Návštěvníci zde ocení nejen lehátka k odpočinku a opalování, aktivity rodinného typu, sportovní vyžití, ale i občerstvení. 

Červen je Měsícem lidských práv na Wikipedii

Dnes v 10:23

Spolek Wikimedia Česká republika, který pečuje o rozvoj české Wikipedie, věnuje červen na Wikipedii lidským právům. Společně s Člověkem v tísni a Amnesty International, které si Wikimedia ČR k projektu zvolila za partnery, chce organizátor akce motivovat dobrovolné wikipedisty i širokou veřejnost,...

Volná místa na úřadě Prahy 14? Referenti a další pozice

Dnes v 08:03

Sháníte nové místo? Chcete změnu? Podívejte se na nabídku volných míst na Úřadě MČ Praha 14. Mezi zaměstnanecké benefity patří příspěvek na penzijní připojištění nebo životní pojištění, stravenky, Flexi poukázky či 25 dní dovolené. 

Praha 6: Setkání k péči o zeleň v parku

Dnes v 07:03

V pátek 9. června se můžete v 9:30 setkat se zástupci radnice Šestky a spolků Prahy 6 v parku Maxe van der Stoela.

Výdejna Potravinové banky nově v Praze 2

Včera ve 21:59

Praha 2 na začátku června otevřela nové výdejní místo Potravinové banky určené pro občany z Prahy 1 a 2, kteří se nacházejí v tíživé finanční situaci. Výdejní okénko, které se nachází v přízemí na nádvoří Novoměstské radnice, je v provozu každé pondělí v době od 9 do...

Čtyři týdny zbývají do uzavření literární soutěže O zlatý klíč

Včera ve 21:51

Maximálně tři normostrany libovolného žánru mohou kreativní obyvatelé Prahy 11 zasílat na radnici. Téma soutěže zůstává: Praha 11. Nejzazší termín dodání je 30. června. Do začátku června už přišlo do Zlatého klíče víc prací než za celé soutěžní období loňského roku. Největší počet přírůstků se...

Na Kampě se budou zpívat lidové písničky

Včera v 18:19

Společné zpívání lidových písniček se koná ve čtvrtek 15. června v 16 hodin na Kampě.

Přednáška v Praze 10: Josef Čapek ve vinohradském divadle

Včera ve 12:43

Přednáška Pavly Pečinkové představí v úterý 13. června Josefa Čapka také jako scénografa pro Městské divadlo na Královských Vinohradech, kde působil jeho bratr Karel jako dramaturg, a kde vytvořil dvacet jevištních výprav.

Praha 14 zve na komentovanou prohlídku mokřadu

Včera v 11:31

Přijďte ve čtvrtek 8. června od 16 hodin na komentovanou prohlídku mokřadu v areálu Coca Cola v Kyjích a seznamte se s vývojem tohoto projektu i s novou načnou stezkou pro školy.

První pokuta pro hlavní město za protisoutěžní loterijní vyhlášky byla potvrzena

5. června 2023 v 08:19

Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Mlsna potvrdil prvostupňové rozhodnutí, jímž byla hlavnímu městu Praze uložena pokuta ve výši 2 679 000 korun za porušení zákona o ochraně hospodářské soutěže v souvislosti s loterijními vyhláškami. Rozklad podaný hlavním městem předseda...

Za hmyzem do Letňan

5. června 2023 v 07:55

Poznejte náš hmyz na naučné procházce za drobnou havětí se spolkem Darwin ve středu 14. června.

Jedlá školní zahrada ve Stodůlkách

5. června 2023 v 07:48

Nová jedlá školní zahrada se otevírá ve čtvrtek 8. června při Fakultní základní škole profesora Otokara Chlupa Pedagogické fakulty UK ve Stodůlkách díky spolupráci mezi společností Lidl a programem Skutečně zdravá škola.

Muzejní noc na 1. lékařské fakultě UK otevře běžně nepřístupná místa

5. června 2023 v 05:32

I letos se 1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy zúčastní Festivalu muzejních nocí. V pátek 16. června bude možné navštívit anatomické muzeum, stomatologické muzeum a Faustův dům. Před zahájením prohlídek proběhne v Anatomickém ústavu 1. LF UK přednáškové odpoledne, na kterém zazní například...

Další články
Nahoru