Dnes Sobota - zatazeno 0°C
Zítra Neděle - obcasny-dest 1°C
Sobota 9. 12. 2023
Svátek má Vratislav
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Terapeutické centrum v Praze 9 má za sebou první týdny provozu
Ředitelka organizace Neposeda Jana Hamplová. Foto: archiv

Terapeutické centrum v Praze 9 má za sebou první týdny provozu

V Libni nedávno otevřela nezisková organizace Neposeda svou novou pobočku. Terapeutické centrum se zaměřuje na pomoc dětem a dospívajícím od 11 do 18 let, které trápí psychické problémy. Cílí primárně na novodobé nelátkové závislosti, typu sebepoškozování, bulimie, anorexie, deprese, úzkosti, panické ataky a mnoho dalších ničitelů dětské duše. Za necelý měsíc se na centrum obrátilo 25 dětí a rodičů. Informovala o tom mluvčí Prahy 9 Hana Boříková.

Děti mají k dispozici jak skupinové, tak individuální terapie. První skupiny se otevřely 6. února, a i přes jarní prázdniny jsou dětmi využívány. Nejčastěji děti přicházejí se sebepoškozováním, suicidálními pokusy, depresivními a úzkostnými stavy, které jsou však projevy hlubších traumat a problémů. Nejmladšímu z nich je 12 a nejstaršímu 17 let. Třetina těchto dětí má za sebou již minimálně jednu hospitalizaci. Ve skupině pro mladší děti jsou nyní čtyři děti a mezi staršími pět. Další čtyři dochází na individuální terapii.

Nicméně na centrum se obrací rodiče i s mladších dětí a výhledově by takovou péči potřebovaly děti prakticky už od 10 let.

Terapeutické centrum v Praze 9 je inovativní v tom, že nabízí na jednom místě všechny typy služeb od prevence až po následnou péči, zároveň provozuje nízkoprahový klub, kde se děti mohou věnovat výtvarným pracím, doučování nebo si třeba užít jen trochu klidu v bezpečném prostředí.

V budoucnu chceme poskytovat i služby pro rodiče dětí trpících psychickými problémy, pro které je složité porozumět potížím adolescentů a vyznat se v systému zdravotní a sociální péče. Právě sociální péče dokáže v tuto chvíli částečně vykrýt přetíženou psychiatrii.

„Patříme k službám sociální prevence, což znamená, že pokud můžeme pomoct s dětským trápením včas, v rámci sociálních služeb, pak nejen ulevíme psychiatrickým zařízení a nemocnicím, ale předně dětem a jejich rodičům, kteří čekají dlouhé měsíce jak na hospitalizaci, tak na možnost terapie po zaléčení," popsala podstatu centra ředitelka organizace Neposeda Jana Hamplová.

„Psychické zdraví našich dětí musí být naší prioritou. Často stačí jen včasná odborná pomoc, která může výrazně ovlivnit jejich další osud a někdy dokonce zachránit život. Kdybyste věděli o dětech, které se trápí, určitě neváhejte a doporučte právě Neposedu. Psychická onemocnění a strádání dětí nesmí být tabu, obzvláště po covidových restrikcích, která je uvrhla do sociální izolace a virtuálního světa. Následky se projevují se zpožděním a zdravotnické služby na současnou epidemii dětských psychických onemocnění nedokážou reagovat. Na dětského psychiatra i hospitalizaci se čeká měsíce, v Neposedovi mají dveře otevřené právě teď. Jsem moc rád, že neziskovka zakotvila u nás na Devítce,“ uvedl starosta Prahy 9 Tomáš Portlík (ODS).

„Do našich nízkoprahových klubů v posledních dvou letech začaly děti přinášet závažnější témata, která směřovala právě do oblasti psychického zdraví dětí a mladých," doplňuje Jana Hamplová. Praha 9 je podle ní v sociálních službách výrazně inovativní a podporuje komunitní fungování služeb.

„I proto jsme se obrátili právě na Prahu 9, kde organizace působí. Vážím si přístupu městské části a jsem ráda, že naše služby mohou inspirovat k inovacím v sociálních službách i další úřady, města a komunální politiky. Koneckonců staráme se o budoucí generaci, které nás jednou budou zaměstnávat nebo nám třeba vládnout a je v zájmu všech, aby tato generace byla zdravá a silná,“ pokračovala Hamplová.

„Neposeda v Praze 9 výborně doplňuje služby nízkoprahového klub Harfika. Pronajali jsme jim prostory městské části, které si sami krásně rekonstruovali tak, aby vyhovovali jejich potřebám. Já sama se tu cítím moc dobře a myslím si, že pro naše děti bude Neposeda takovým ostrůvkem porozumění, naděje a pomoci,“ dodala místostarostka Prahy 9 Kamila Matějková (Praha 9 Sobě).  

Ke skupinám v Reset centru je stále možné se připojit. Do jejich naplnění poskytují terapeuti centra také individuální konzultace. Informace a objednání na psychologické služby zdarma: resetcentrum.cz. Reset centrum tyto sociální a terapeutické služby zajišťuje zdarma, může se postarat až o 100 dětí ročně.

I podle informací ze zdravotnických kruhů se ukazuje, že multidisciplinární týmy mohou být řešením pro kolabující systém dětské psychiatrie. To je však úkol na úrovni vlády a odborných společností.


Autor: puc

Daruj krev! Budoucí záchranáři z Fakulty biomedicínského inženýrství ČVUT upozorňují na potřebu dárcovství krve

Dnes v 11:00

Budoucí zdravotničtí záchranáři z Fakulty biomedicínského inženýrství Českého vysokého učení technického v Praze dne 12. prosince již po čtvrté upozorňují akcí „Daruj krev!“ – hromadným darováním krve v Oblastní nemocnici Kladno – na nenahraditelnost lidské krve a na nedostatek...

FTN získala Cenu ministra zdravotnictví za rozvoj dobrovolnictví ve zdravotnictví

Dnes v 10:24

Fakultní Thomayerova nemocnice (FTN) získala Cenu ministra zdravotnictví za rozvoj dobrovolnictví ve zdravotnictví pro rok 2023. Ocenění předal ministr zdravotnictví Vlastimil Válek zástupům nemocnice během čtvrtečního slavnostního večera v Emauzském opatství. Cenu převzali ředitel FTN Zdeněk...

Praha 14 zve na Lokální fórum na Černém Mostě II

Dnes v 08:54

Obyvatelé čtrnácté městské části se mohou zapojit do přípravy strategického plánu pro rozvoj do roku 2035. Sběr podnětů od veřejnosti probíhá na setkáních, a druhé v tomto roce se koná ve středu 13. prosince od 17:30 hodin ve volnočasovém centru Plechárna. Určeno je pro obyvatele sídliště Černý...

Beseda: Husité na Žižkově

Včera v 06:48

Beseda s Petrem Čornejem, na které představí svou novou knihu Husité na Žižkově o proměnách Žižkova v průběhu času, se koná v pondělí 11. prosince. Vstup je zdarma.

Adventní zpívání na Petrském náměstí v Praze 1

7. prosince 2023 v 16:31

Společné zpívání vánočních koled se koná 14. prosince v 17 hodin.

Stipendium profesora Miroslava Vlčka pro zahraniční studenty

7. prosince 2023 v 10:33

České vysoké učení technické v Praze spolu s pražskými veřejnými vysokými školami sdruženými v konsorciu Study in Prague udělilo mimořádné stipendium prof. Miroslava Vlčka pětici zahraničních studentů. Slavnostní ceremonie předávání se uskutečnila 5. prosince 2023 v prostorech Rezidence primátora...

Další články
Nahoru