Dnes Čtvrtek - polojasno 25°C
Zítra Pátek - zatazeno 26°C
Čtvrtek 25. 7. 2024
Svátek má Jakub
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Terapeutické centrum v Praze 9 má za sebou první týdny provozu
Ředitelka organizace Neposeda Jana Hamplová. Foto: archiv

Terapeutické centrum v Praze 9 má za sebou první týdny provozu

V Libni nedávno otevřela nezisková organizace Neposeda svou novou pobočku. Terapeutické centrum se zaměřuje na pomoc dětem a dospívajícím od 11 do 18 let, které trápí psychické problémy. Cílí primárně na novodobé nelátkové závislosti, typu sebepoškozování, bulimie, anorexie, deprese, úzkosti, panické ataky a mnoho dalších ničitelů dětské duše. Za necelý měsíc se na centrum obrátilo 25 dětí a rodičů. Informovala o tom mluvčí Prahy 9 Hana Boříková.

Děti mají k dispozici jak skupinové, tak individuální terapie. První skupiny se otevřely 6. února, a i přes jarní prázdniny jsou dětmi využívány. Nejčastěji děti přicházejí se sebepoškozováním, suicidálními pokusy, depresivními a úzkostnými stavy, které jsou však projevy hlubších traumat a problémů. Nejmladšímu z nich je 12 a nejstaršímu 17 let. Třetina těchto dětí má za sebou již minimálně jednu hospitalizaci. Ve skupině pro mladší děti jsou nyní čtyři děti a mezi staršími pět. Další čtyři dochází na individuální terapii.

Nicméně na centrum se obrací rodiče i s mladších dětí a výhledově by takovou péči potřebovaly děti prakticky už od 10 let.

Terapeutické centrum v Praze 9 je inovativní v tom, že nabízí na jednom místě všechny typy služeb od prevence až po následnou péči, zároveň provozuje nízkoprahový klub, kde se děti mohou věnovat výtvarným pracím, doučování nebo si třeba užít jen trochu klidu v bezpečném prostředí.

V budoucnu chceme poskytovat i služby pro rodiče dětí trpících psychickými problémy, pro které je složité porozumět potížím adolescentů a vyznat se v systému zdravotní a sociální péče. Právě sociální péče dokáže v tuto chvíli částečně vykrýt přetíženou psychiatrii.

„Patříme k službám sociální prevence, což znamená, že pokud můžeme pomoct s dětským trápením včas, v rámci sociálních služeb, pak nejen ulevíme psychiatrickým zařízení a nemocnicím, ale předně dětem a jejich rodičům, kteří čekají dlouhé měsíce jak na hospitalizaci, tak na možnost terapie po zaléčení," popsala podstatu centra ředitelka organizace Neposeda Jana Hamplová.

„Psychické zdraví našich dětí musí být naší prioritou. Často stačí jen včasná odborná pomoc, která může výrazně ovlivnit jejich další osud a někdy dokonce zachránit život. Kdybyste věděli o dětech, které se trápí, určitě neváhejte a doporučte právě Neposedu. Psychická onemocnění a strádání dětí nesmí být tabu, obzvláště po covidových restrikcích, která je uvrhla do sociální izolace a virtuálního světa. Následky se projevují se zpožděním a zdravotnické služby na současnou epidemii dětských psychických onemocnění nedokážou reagovat. Na dětského psychiatra i hospitalizaci se čeká měsíce, v Neposedovi mají dveře otevřené právě teď. Jsem moc rád, že neziskovka zakotvila u nás na Devítce,“ uvedl starosta Prahy 9 Tomáš Portlík (ODS).

„Do našich nízkoprahových klubů v posledních dvou letech začaly děti přinášet závažnější témata, která směřovala právě do oblasti psychického zdraví dětí a mladých," doplňuje Jana Hamplová. Praha 9 je podle ní v sociálních službách výrazně inovativní a podporuje komunitní fungování služeb.

„I proto jsme se obrátili právě na Prahu 9, kde organizace působí. Vážím si přístupu městské části a jsem ráda, že naše služby mohou inspirovat k inovacím v sociálních službách i další úřady, města a komunální politiky. Koneckonců staráme se o budoucí generaci, které nás jednou budou zaměstnávat nebo nám třeba vládnout a je v zájmu všech, aby tato generace byla zdravá a silná,“ pokračovala Hamplová.

„Neposeda v Praze 9 výborně doplňuje služby nízkoprahového klub Harfika. Pronajali jsme jim prostory městské části, které si sami krásně rekonstruovali tak, aby vyhovovali jejich potřebám. Já sama se tu cítím moc dobře a myslím si, že pro naše děti bude Neposeda takovým ostrůvkem porozumění, naděje a pomoci,“ dodala místostarostka Prahy 9 Kamila Matějková (Praha 9 Sobě).  

Ke skupinám v Reset centru je stále možné se připojit. Do jejich naplnění poskytují terapeuti centra také individuální konzultace. Informace a objednání na psychologické služby zdarma: resetcentrum.cz. Reset centrum tyto sociální a terapeutické služby zajišťuje zdarma, může se postarat až o 100 dětí ročně.

I podle informací ze zdravotnických kruhů se ukazuje, že multidisciplinární týmy mohou být řešením pro kolabující systém dětské psychiatrie. To je však úkol na úrovni vlády a odborných společností.


Autor: puc

Malostranský hřbitov zve na vycházku

Dnes v 07:40

Spolek Malostranský hřbitov zve na komentovanou vycházku v sobotu 27. července od 14 hodin. Kromě historie hřbitova se dozvíte také zajímavosti ze života osobností, jejichž výročí si o prázdninách připomínáme.

Hlavní město podpoří osvětovou akci s názvem Praha za zdravá prsa

Včera ve 12:04

Rada hl. m. Prahy na svém pondělním zasedání schválila dotaci pro společnost Event media ve výši 220 000 korun. Tyto finance budou sloužit pro zajištění edukace veřejnosti s ohledem na samovyšetření prsu a osvětu nádorových onemocnění s názvem „Praha za zdravá...

Vycházka: Olšanskými hřbitovy za osobnostmi 20. století

Včera v 08:50

Komentované procházky hřbitovy přinášejí fascinující historické příběhy, zajímavé detaily a pohledy na architekturu i umělecká díla, která hřbitovům dodávají jedinečný charakter. Každá procházka je pečlivě připravena tak, aby přinesla nové poznatky i pohodový čas. Ve středu 31. července se v 14:30...

Blešák na Radlické

23. července 2024 v 10:46

Blešák na Radlické v neděli 28. července od 12:00 do 18:00 hodin nabídne spoustu pokladů, které si můžete ulovit a odnést domů.

Realitní portál Prahy 1 informuje o aktuálních nabídkách městské části

22. července 2024 ve 13:01

Realitní portál Prahy 1 uveřejňuje všechny záležitosti týkající se nakládání s majetkem svěřeným městské části.

Další články
Nahoru