dnes
Pondělí - skorojasno
-1°C
zítra
Úterý - zatazeno
3°C
pozítří
Středa - polojasno
3°C
Lifestyle / Zdraví

Tento pokles je u mužů postupný, do péče si je musí vzít různí lékaři

S přibývajícím věkem dochází k fyziologickým změnám nejen v tělech žen, ale také v tělech mužů. Tvorba hormonů se snižuje či úplně chybí, což vede k výskytu nejrůznějších jevů, které mohou mít za následek snížení kvality života a mohou být příčinou některých dalších onemocnění.

K označení takzvaného mužského přechodu, či klimakteria, se často používá termín andropauza, ale do skutečné andropauzy má poměrně daleko. Andropauza totiž označuje stav, kdy je tvorba mužských pohlavních hormonů úplně zastavena.

Pokles tvorby hormonů však bývá u mužů postupný a většinou k němu nedochází naráz, jako je tomu u žen. „Snížená tvorba mužských pohlavních hormonů a rovněž i plodnost tedy zůstávají zachovány do poměrně vysokého věku. Méně pohlavních hormonů se u mužů projevuje například zvýšenou únavou, podrážděností, problémy s erekcí nebo poklesem chuti na sex,“ sděluje Jindřich Šmíd z lékárny Alphega.

Výskyt příznaků mužského klimakteria bývá ovlivněn různými faktory, jako je dědičnost, kouření, obezita, dieta, alkohol, různé stresové situace či pohybová aktivita.

Ženy jsou v tomto směru oproti mužům ve výhodě, protože mají gynekologa, na kterého se mohou obrátit a který vše vyřeší z jednoho místa, zatímco péče o muže v přechodu je rozložena mezi různé lékaře, například urology, sexuology, endokrinology, andrology či praktické lékaře.


Zapište se někomu do života. Ve středu začne nábor do registru dárců kostní dřeně

Dnes v 10:12

Další ze série náborů do registru dárců kostní dřeně proběhne se středu 21. března, tentokrát na Fakultě stavební ČVUT v Dejvicích.

Praha 5 zve na Den zdraví a životního stylu

15. března 2018 v 11:07

Po úspěšném podzimním Dni zdraví s Prahou 5 připravila radnice další akci, Den zdraví a životního stylu s Prahou 5.

Zjistěte, jak staré máte plíce. Ve vybraných lékárnách vám změří, jak dýcháte

15. března 2018 v 10:55

Jak staré mám plíce? Fungují mi dobře? Na tyto otázky odpoví farmaceuti ve vybraných lékárnách. Onemocnění plic jsou na celém světě druhou nejčastější příčinou úmrtí, v České republice mají ročně na svědomí přibližně desetinu všech úmrtí. Včasný záchyt a léčba by mohly tato hrozivá čísla zlepšit....

Praha 1: Čaj o sedmé s Marcelou Vuong

14. března 2018 v 09:51

Pokud bydlíte v Praze 1 a zamilovaly jste si exotickou chuť vietnamských jídel, chcete si sami doma uvařit pho bo, bun bo nam bo či jiné speciality a nevíte jak na to, přijďte na Březnový Čaj o sedmé s Marcelou Vuong.

Dlouhé sezení nám škodí stejně jako kouření

9. března 2018 v 08:00

Naše tělo je předurčeno k pohybu, přesto v průměru 11 hodin denně prosedíme. Není se co divit, že jsme nemocní, máme nadváhu a špatnou náladu. Přemíra sezení totiž představuje podle odborníků stejně zákeřné nebezpečí jako kouření.

Lucie Rýglová byla hostem Čaje o sedmé

26. února 2018 v 08:26

Fotografka Lucie Rýglová byla dalším hostem ryze dámského setkání Prahy 1, které se pravidelně – vždy poslední čtvrtek v měsíci – koná v Galerii 1 ve Štěpánské 47 a které nese název Čaj o sedmé.

Praktici se naučí poznat psychopata a zasmát se v ordinaci

22. února 2018 v 07:29

Lékař je lékem sám o sobě – musí se umět dávkovat a znát svoje nežádoucí účinky. Toto bude jedna z vět, kterou uslyší 1500 lékařů a sester na Kongresu primární péče od psychiatra Radkina Honzáka. V rámci své přednášky Psychopati mezi námi a Humor a smích v životě a v medicíně, zkusí praktické...

Další články
Nahoru