Dnes Čtvrtek - zatazeno 4°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 7°C
Čtvrtek 21. 1. 2021
Svátek má Běla
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Tendr na opravu Lapidária vedení Prahy nyní zrušilo, i když ho v minulém období schválili radní i zastupitelé
Lapidárium na Výstavišti Praha. Foto: nm.cz

Tendr na opravu Lapidária vedení Prahy nyní zrušilo, i když ho v minulém období schválili radní i zastupitelé

Praha odložila opravu a přístavbu budovy Lapidária na Výstavišti, kam minulé vedení magistrátu chtělo umístit Slovanskou epopej Alfonse Muchy. Radní v pondělí rozhodli o zrušení tendru na rekonstrukci. Podle schváleného materiálu je důvodem růst cen stavebních prací, kvůli kterým už není zadání zakázky aktuální. Zatím není jasné, jak bude město ohledně opravy historické budovy dále postupovat.

Rekonstrukci a stavbu nové budovy schválili zastupitelé loni, město poté v srpnu zveřejnilo takzvané předběžné oznámení k zakázce, které slouží pro informování případných zájemců o tendru. Připraven byl projekt i se stavebním povolením. Samotnou zakázku od té doby město nevypsalo a už tak neučiní. Odhadovaná hodnota zakázky podle oznámení měla činit 580 milionů korun.

„Rekonstrukce Lapidária bude předmětem dalších jednání," píše se ve schváleném dokumentu. Podle vedení města by se s ohledem na růst cen muselo zadání zakázky výrazně přepracovat. Problémem je také fakt, že na budovu navazuje objekt využívaný společností Mořský svět, který má být podle aktuálního projektu zbourán. Firmě však skončí výpovědní doba nájmu až ke konci června roku 2021.

Letos v únoru náměstek pražského primátora Pavel Vyhnánek (Praha Sobě) serveru Pražský patriot sdělil, že vedení metropole kvůli nájemci prověřuje, jestli je možné rekonstrukci rozdělit na dvě etapy. „Rozhodně se ale Pražané mohou spolehnout, že proměnu Lapidária dokončíme,“ ujistil tehdy Vyhnánek.

Lapidárium se nachází za hlavním vstupem na Výstaviště. Jde o jeden z původních pavilonů jubilejní výstavy z roku 1891, který je nyní v dezolátním stavu. První exponáty v něm byly instalovány sedm let po Jubilejní výstavě a sbírka byla poprvé představena veřejnosti v roce 1905. Kvůli havarijnímu stavu byla budova mezi lety 1967 a 1993 uzavřena.

Budova Lapidária je další z řady opuštěných plánů, kam umístit Muchův slavný cyklus. Dříve město plánovalo stavbu samostatné budovy, a to na Letné za ministerstvem vnitra nebo na Těšnově. V poslední době se vedla také diskuse o zámku na Zbraslavi a Praha 2 přišla s nápadem vystavit ji v budově nádraží Vyšehrad.

Výbor pro kulturu před časem doporučil zastupitelům umístit cyklus na zámek v Moravském Krumlově, kde obrazy byly vystaveny od 50. let do roku 2011. Měly by tam počkat do doby, než město připraví vhodnou budovu.


Praha podporuje návrh na zrušení zastropování školkovného

18. ledna 2021 ve 14:39

Hlavní město už v loňském roce aktivně vyslovilo svůj nesouhlas s vládní novelou zákona o poskytování péče v dětských skupinách. Ty by již brzy mohly přijít o peníze z evropských fondů a novela Ministerstva práce a sociálních věcí ČR je chce transformovat na jesle. Provozovatelé by navíc touto...

Další články
Nahoru