Dnes Sobota - zatazeno 19°C
Zítra Neděle - oblacno 16°C
Sobota 13. 7. 2024
Svátek má Markéta
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Volby 2022

Tématy nových výstav v Pragovka Gallery jsou rituály, intimita i čas

Ve čtvrtek 5. října zahájí Pragovka Gallery v 18 hodin čtyři nové výstavy. Skupinová výstava Deep Time Walk, jejíž kurátorkou je Lenka Dolanová, zve návštěvníky k prožívání hloubky historie v pohybu prostřednictvím tvorby Michala Kindernaye, Jimeny Mendozy, Kataríny Poliačikové a Jana Pražana. Výstava Zlaty Ziborové Sféry intimity experimentuje s narušením intimních hranic a proměnlivostí těla. Na výstavě Rituals představuje Giulia Cacciuttolo sérii objektů citlivě a záměrně zasazených do dialogu s architekturou výstavního prostoru Pragovka Gallery. Umělkyně Eva Fajčíková na výstavě Moon Harvest studuje eklektickou směs náboženských a spirituálních představ.

Deep Time, tedy hluboký čas, je původně geologický termín, odkazující ke změně perspektivy, která bere v úvahu stáří našeho vesmíru a jeho vývoj. Ten začal přibližně před 13,8 miliardami let. Pokud bychom si měli představit proces vzniku vesmíru v časovém průběhu jednoho roku, tedy s velkým třeskem 1. ledna, pak ke vzniku Země došlo v září, nejstarší známé horniny a zkameněliny vznikly v říjnu a lidé se objevili 31. prosince. Odlišný čas vesmíru umožňuje napojení na měřítko geologických sil tvarujících naši planetu.

Pohyb skupinovou výstavou Deep Time Walk pod kurátorským vedením Lenky Dolanové by měl navodit imaginaci hlubokého času, odlišné vnímání, uvědomění si proměnlivosti geologických procesů a jejich provázanosti s naším životem. Východiskem jsou prožitky pohybu a reflexe krajiny, jiný způsob prožívání času pomocí technologie, napojení na čas oceánu, střet lidských a mimolidských jevů, proměnlivost hmoty. Díla pracují s chvějícími se okraji, do sebe zavinutým, hlubokým časem geologie, s cestou jako návratem a prohlubujícím se poznáním. Na výstavě se představí Michal Kindernay, Jimena Mendoza, Katarína Poliačiková a Jan Pražan. 

„V rámci doprovodného programu k výstavě Deep Time Walk mohou návštěvníci 12. října zažít také fyzickou procházku hlubokým časem s Jiřím Zemánkem. Trasa povede od Pragovka Gallery do parku Zahrádky, podél říčky Rokytka ke Kejřovu mlýnu a dál do Přírodního parku Smetanka a podél meandrů Rokytky až na vrchol Smetanka,“ popisuje kurátorka výstavy Lenka Dolanová. 

Zlata Ziborova vytváří ve výstavě Sféry intimity prostřednictvím videa, objektů a fotografií důvěrné prostředí, které experimentuje s narušením intimních hranic a proměnlivostí těla. Transformací udržitelných materiálů zkoumá možné organické vztahy a reflektuje komplexitu identity. Situovaná znalost se stává výchozím bodem pro utváření mezidruhové intimity a společné tělesnosti. Kurátorkou výstavy je Mia Milgrom. 

Objekty Giulie Cacciuttolo jsou cestovatelé v čase; artefakty naruby. Namísto toho, aby se z nich artefakty stávaly konvenčním způsobem, skrze plynutí času a vrstvení historie, objekty jsou záměrně vytvářeny tak, aby zaujaly místo památky, která existovat teprve bude – potenciálního ztělesnění kolektivní paměti. Na výstavě Rituály autorka představuje sérii prací citlivě a záměrně zasazených do dialogu s architekturou výstavního prostoru Pragovka Gallery. Giulia Cacciuttolo zkoumá, jak prožíváme zármutek, zamýšlí se nad tradičními votivními předměty i nad osobními smutečními rituály, aby navrhla nové způsoby vyrovnávání se se ztrátou prostřednictvím umění. Kurátorkou výstavy je Nika Kupyrova. 

Výstava Moon Harvest představuje sklizeň z tvorby malířky Evy Fajčíkové. Základ její práce tvoří studium eklektické směsi náboženských a spirituálních představ. Fajčíková hledá kontrující narativy k démonizaci jistých vlastností a schopností přisuzovaných ženám na základě misogynních výkladů tradičních spisů. Ve svých malbách vytváří jistý druh alternativní emancipační osobní a kolektivní mytologie. Kurátorkou výstavy je Miroslava Urbanová. 

V rámci vernisážového večera ve čtvrtek 5. října od 18 hodin proběhne také performance, která vznikla z iniciativy Sary Wollasch. Umělkyně a performerka se v posledních sedmi letech soustředila na umění ne-spolupráce, instalaci, akční tvorbu a site-specific performance, nyní přichází s novým experimentálním projektem nazvaným Bond, Mesh Bond. Tento projekt spojuje prvky campingové estetiky s ironií a hledáním jemných odstínů mezi běžným životem, uměním a vyšším smyslem existence a slibuje být inspirativním a provokativním zážitkem, který podnítí diváky k hlubšímu přemýšlení o vztazích mezi uměním, prací a individuálními rolemi v moderní společnosti. Spolu se Sarou Wollasch vystoupí Stanislava Vykoupilová a Jana Krajná. 

Deep Time Walk
6. 10. –⁠ 14. 12. 2023
vystavující umělci/kyně: Michal Kindernay, Jimena Mendoza, Katarína Poliačiková, Jan Pražan
kurátorka: Lenka Dolanová

Sféry intimity
6. 10. –⁠ 2. 11. 2023
vystavující umělkyně: Zlata Ziborova
kurátorka: Mia Milgrom

Rituals
6. 10. –⁠ 2. 11. 2023
vystavující umělkyně: Giulia Cacciuttolo
kurátorka: Nika Kupyrová

Moon Harvest
6. 10. –⁠ 2. 11. 2023
vystavující umělkyně: Eva Fajčíková
kurátorka: Miroslava Urbanová

Výstavy jsou otevřeny od úterý do pátku od 14 do 20 hodin a o víkendu od 12 do 18 hodin. Pragovka Gallery najdete na adrese Kolbenova 923/34a, Praha 9, více informací pak na www.pragovkagallery.cz.


Autor: red
Další články
Nahoru