Dnes Pondělí - polojasno 20°C
Zítra Úterý - polojasno 25°C
Pondělí 25. 9. 2023
Svátek má Zlata
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Téma bezpečného domova nastíní FOR ARCH
Foto: forarch.cz.

Téma bezpečného domova nastíní FOR ARCH

Pocit neohroženosti ve vlastní domácnosti je jednou z nejzásadnějších věcí v životě. Důležitá je prevence, bezpečné chování a dbání na rady odborníků. S bezpečím pomáhají také technologie. Všechny účinné možnosti, jak chránit své bydlení, představí spolu s odborníky stavební veletrh FOR ARCH ve dnech 19. až 23. září v PVA EXPO PRAHA.

Stavební veletrh FOR ARCH se tematice zabezpečení domácností věnuje již řadu let. „S pomocí odborníků z řad Ministerstva vnitra ČR, Policie ČR, výrobců, dovozců i zástupců oborových cechů je možné na veletrhu nejen získat bezplatně cenné informace, jak při zabezpečení domova postupovat a jaké učinit preventivní kroky, ale také se seznámit s nejmodernějšími technologiemi a produkty kvalitních a prověřených firem,“ uvádí ředitelka veletrhu Kateřina Maštalířová.

Čísla hovoří jasně
Podle policejních statistik došlo v loňském roce v rámci ČR k 1745 vloupáním do bytů a ke 2528 vloupáním do rodinných domů. Již za první čtyři měsíce letošního roku museli policisté řešit 539 případů v bytech a 868 skutků v rodinných domech. I když dokáže být kreativita zlodějů nezměrná, mnohdy jim při pokusech o vloupání pomáhá nedostatečné zabezpečení domácnosti. Policisté zdokumentovali nejčastější způsoby provedení vloupání, které pomáhají odhalit nejslabší místa ochrany. V případě bytových jednotek u činžovní zástavby vede vyháčkování dvoukřídlých vstupních dveří, obecně v případě bytů následují vypáčení, vyražení, vykopnutí vstupních dveří (u zámku, pantů), rozbití či vytlačení skleněné výplně oken či balkonových dveří, rozlomení zámkových vložek vstupních dveří: za použití planžety či jiného přípravku u starších zámkových vložek) nebo za použití upravené „špachtle“ či platební karty (např. neuzamčené vstupní dveře).

Začněte s prevencí
Nejčastěji se zloději zaměřují na peníze, šperky, osobní doklady, výpočetní techniku, menší elektroniku, střelné zbraně, televize, starožitnosti, ale taky například luxusní oblečení, boty, drogerii i kosmetiku. Jak zdůrazňují policisté, nejsilnější obranou je prevence. Důležité je například nesdělovat informace o dovolené na sociálních sítích, při delší nepřítomnosti doma zajistit nepravidelné kontroly důvěryhodnými osobami, které vám doma třeba vyvětrají, rozsvítí. Při každém odchodu z domu nezapomeňte také zkontrolovat řádné uzavření či uzamčení oken, balkonových a vstupních dveří či pořídit si certifikované zabezpečení. 

Pro rady do Letňan
Odborníci z řad policie a ministerstva vnitra se snaží občany v otázce bezpečí domova vzdělávat a pomáhat jim v důležitých krocích při budování zabezpečení. Nebo poradí, co dělat, pokud už k vyloupení domova dojde. Setkat se s nimi mohou zájemci na stavebním veletrhu FOR ARCH ve dnech 19. až 23. září v Letňanech.

„Více informací k zabezpečení objektů je pro všechny zájemce dostupných na webových stránkách www.stopvloupani.cz nebo na webových stránkách projektu „Zabezpečte se“, kde je možné vyhledat potřebné informace a rady. K dispozici je rovněž nový Katalog doporučených výrobků k účinné ochraně osob a majetku v rezidenčních a komerčních objektech všech kategorií vypracovaný Cechem mechanických zámkových systémů ČR ve spolupráci s Odborem prevence kriminality Ministerstva vnitra ČR a policií,“ říká Milan Fára z Ministerstva vnitra ČR.

Zabezpečení na míru
Kombinovat lze mechanické zabezpečení (bezpečnostní dveře, zámky, bezpečnostní folie apod.) s prvky elektronického zabezpečení s oznamováním například na mobilní telefon (alarmy, kamery, detektory atd.).  Do mechanického zabezpečení spadají bezpečnostní zámky, na trhu je možné vybrat si ze čtyř tříd, vhodné pro vstupní dveře bytů jsou pak výrobky 3. bezpečnostní třídy. Před mechanickým poškozením chrání také bezpečnostní kování a v neposlední řadě jsou klíčové bezpečnostní dveře, které by ideálně měly být z 3. bezpečnostní třídy. Pomocníkem jsou také zárubně proti roztažení. Při výběru firmy upřednostňujte společnosti, které se mohou prokázat patřičnými oprávněními. Pokud zvažujete nákup bezpečnostních prvků bez odborné pomoci, rozhodně vždy volte certifikované výrobky.Autor: Cen

FTN se zúčastnila Dne zdraví, který pořádala Praha 4

22. září 2023 v 10:59

Tento týden v úterý 19. září se opět konala tradiční akce pro veřejnost pod názvem Den zdraví, který každý rok pořádá Praha 4. Fakultní Thomayerova nemocnice (FTN) se stala již poněkolikáté partnerem této události, která je zaměřena na prevenci zdraví, zdravý životný styl a zdravou...

Den zdraví na Budějovické

17. září 2023 v 08:21

Věnujte deset minut svému zdraví. V Praze 4 na Budějovické si  v úterý 19. září můžete nechat změřit tlak, poradit se o výživě a program je připraven i pro děti.

Den zdraví na Poliklinice Prosek

16. září 2023 v 10:11

Poliklinika Prosek pořádá pod záštitou starosty Prahy 9 Tomáše Portlíka a ve spolupráci s oblastním spolkem Českého červeného kříže Praha 9 tradiční Den zdraví. Koná se 19. září od 9 do 16 hodin na prostranství před poliklinikou.

Nepatříte k 10 % Čechů s nemocnými ledvinami? Otestujte se zdarma a za pár minut

10. září 2023 v 08:42

Většina lidí má ve svém okolí někoho, kdo trpí chronickým onemocněním ledvin – postihuje totiž každého desátého Čecha, ale mnozí o své nemoci nevědí. Pokud není včas léčena, může vést k nevratnému selhání funkce ledvin, které vyžaduje doživotní dialýzu nebo transplantaci. Většinou je však možné...

Další články
Nahoru