Téma bezpečného domova nastíní FOR ARCH
7. srpna 2023 15:30
Stavební veletrh FOR ARCH se tematice zabezpečení domácností věnuje již řadu let. „S pomocí odborníků z řad Ministerstva vnitra ČR, Policie ČR, výrobců, dovozců i zástupců oborových cechů je možné na veletrhu nejen získat bezplatně cenné informace, jak při zabezpečení domova postupovat a jaké učinit preventivní kroky, ale také se seznámit s nejmodernějšími technologiemi a produkty kvalitních a prověřených firem,“ uvádí ředitelka veletrhu Kateřina Maštalířová.
Čísla hovoří jasně
Podle policejních statistik došlo v loňském roce v rámci ČR k 1745 vloupáním do bytů a ke 2528 vloupáním do rodinných domů. Již za první čtyři měsíce letošního roku museli policisté řešit 539 případů v bytech a 868 skutků v rodinných domech. I když dokáže být kreativita zlodějů nezměrná, mnohdy jim při pokusech o vloupání pomáhá nedostatečné zabezpečení domácnosti. Policisté zdokumentovali nejčastější způsoby provedení vloupání, které pomáhají odhalit nejslabší místa ochrany. V případě bytových jednotek u činžovní zástavby vede vyháčkování dvoukřídlých vstupních dveří, obecně v případě bytů následují vypáčení, vyražení, vykopnutí vstupních dveří (u zámku, pantů), rozbití či vytlačení skleněné výplně oken či balkonových dveří, rozlomení zámkových vložek vstupních dveří: za použití planžety či jiného přípravku u starších zámkových vložek) nebo za použití upravené „špachtle“ či platební karty (např. neuzamčené vstupní dveře).
Začněte s prevencí
Nejčastěji se zloději zaměřují na peníze, šperky, osobní doklady, výpočetní techniku, menší elektroniku, střelné zbraně, televize, starožitnosti, ale taky například luxusní oblečení, boty, drogerii i kosmetiku. Jak zdůrazňují policisté, nejsilnější obranou je prevence. Důležité je například nesdělovat informace o dovolené na sociálních sítích, při delší nepřítomnosti doma zajistit nepravidelné kontroly důvěryhodnými osobami, které vám doma třeba vyvětrají, rozsvítí. Při každém odchodu z domu nezapomeňte také zkontrolovat řádné uzavření či uzamčení oken, balkonových a vstupních dveří či pořídit si certifikované zabezpečení.
Pro rady do Letňan
Odborníci z řad policie a ministerstva vnitra se snaží občany v otázce bezpečí domova vzdělávat a pomáhat jim v důležitých krocích při budování zabezpečení. Nebo poradí, co dělat, pokud už k vyloupení domova dojde. Setkat se s nimi mohou zájemci na stavebním veletrhu FOR ARCH ve dnech 19. až 23. září v Letňanech.
„Více informací k zabezpečení objektů je pro všechny zájemce dostupných na webových stránkách www.stopvloupani.cz nebo na webových stránkách projektu „Zabezpečte se“, kde je možné vyhledat potřebné informace a rady. K dispozici je rovněž nový Katalog doporučených výrobků k účinné ochraně osob a majetku v rezidenčních a komerčních objektech všech kategorií vypracovaný Cechem mechanických zámkových systémů ČR ve spolupráci s Odborem prevence kriminality Ministerstva vnitra ČR a policií,“ říká Milan Fára z Ministerstva vnitra ČR.
Zabezpečení na míru
Kombinovat lze mechanické zabezpečení (bezpečnostní dveře, zámky, bezpečnostní folie apod.) s prvky elektronického zabezpečení s oznamováním například na mobilní telefon (alarmy, kamery, detektory atd.). Do mechanického zabezpečení spadají bezpečnostní zámky, na trhu je možné vybrat si ze čtyř tříd, vhodné pro vstupní dveře bytů jsou pak výrobky 3. bezpečnostní třídy. Před mechanickým poškozením chrání také bezpečnostní kování a v neposlední řadě jsou klíčové bezpečnostní dveře, které by ideálně měly být z 3. bezpečnostní třídy. Pomocníkem jsou také zárubně proti roztažení. Při výběru firmy upřednostňujte společnosti, které se mohou prokázat patřičnými oprávněními. Pokud zvažujete nákup bezpečnostních prvků bez odborné pomoci, rozhodně vždy volte certifikované výrobky.