Dnes Středa - mlha 6°C
Zítra Čtvrtek - zatazeno 13°C
Středa 3. 3. 2021
Svátek má Kamil
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Tělo by se na začátku jara mělo zbavit uložených škodlivin, dojít k tomu lze různými kroky
Játrům prospívají hořčiny například z pampelišky. Foto: Markéta Rejzková

Tělo by se na začátku jara mělo zbavit uložených škodlivin, dojít k tomu lze různými kroky

Před zimou se příroda ukládá k zimnímu spánku, životní energie se stahuje ke kořenům. S přicházejícím jarem se děje opačný proces. Stejně jako funguje příroda, stejně tak reaguje i organismus člověka.

Naši předkové dobře věděli, proč po masopustu přichází předvelikonoční půst. Nebylo to jen proto, že bylo málo čerstvé potravy, ale také proto, že tělo se potřebovalo vyprázdnit od škodlivin, udělat prostor probouzející se vitální síle, která měla zajistit dobré fungování všech procesů v těle po celý nadcházející rok.

Ne nadarmo začínal rok příchodem jara – zmrtvýchvstáním. Očištěné tělo od balastu, prošlé půstem, se dokázalo přiblížit jakési božské síle, produchovnit se, a tím se uvolnil prostor i očistě duše, pochopení zákonů života i smrti a koloběhu věků vůbec.

Prostor, který se očistou těla vytvořil, mohla vyplnit velká síla jarní energie, do těla přijímaná jarními bylinami, očistnými koupelemi ve studené vodě a podobnými rituály.

Co můžeme pro sebe udělat, abychom správně nastartovali tělo i duši? S jarem je spojena zvýšená aktivita jater a žlučníku, a právě od těchto orgánů by měla začínat komplexní očista organismu odlehčenou stravou, kde mají své prioritní místo jarní zelené bylinky.

Ty jsou hořké, a to je přesně ta potřebná chuť stimulující játra. Čerstvá zeleň díky chlorofylu je po zimě dárcem kyslíku pro buňky a povzbuzuje činnost střevní mikroflóry.

Mladé lístky smetanky, popence nebo třeba kopřivy by se měly stát součástí salátů, které můžeme ozdobit květy sedmikrásky (20 květů doplní potřebnou denní dávku vitamínů a minerálů).

Jako další skvělý zdroj potřebných zdraví prospěšných látek jsou čerstvě naklíčená semínka vojtěšky, řeřichy nebo třeba fazolí munga, které obsahují mimo jiné i řadu enzymů, podporující očistu a restart organismu.

Nezapomínejme čerstvé saláty zakápnout olivovým či jiným kvalitním olejem, játra je totiž třeba promazat. Jako oživující prostředek, který zároveň čistí buňky, pijte po ránu na lačno vlažnou vodu ochucenou lžičkou jablečného octa nebo čerstvou citronovou šťávou. Dobrý prostředek je také kysané zelí a šťáva z něj.

Nebo si vyberte jiný očistný preparát, kterým je melasa. Dodává řadu cenných vitamínů a minerálních látek, podporuje regeneraci, má osvěžující vliv na pleť, detoxikuje orgány. Dá se jíst samotná, pít jako káva s mlékem nebo z ní vyrobit limonádu (polévková lžíce melasy se přelije litem horké vody) a popíjet ji po celý den.

Ale ať zvolíte jakoukoli očistnou kúru, základem by se měl stát pohyb na čerstvém vzduchu, toulky jarní přírodou. Při nich si nezapomeňte chránit oči před ostrým jarním slunkem slunečními brýlemi s UV filtrem.


Autor: Lucie Rychlá

Praha 14 podpoří prevenci nádorového onemocnění prsu

10. února 2021 ve 14:37

Praha 14 vyhlásila Program prevence nádorového onemocnění prsu. O příspěvek na preventivní vyšetření – sonografické nebo mamografické, mohou zájemci žádat od 1.2. do 10. 12. 2021.

Další články
Nahoru