dnes
Sobota - polojasno
20°C
zítra
Neděle - jasno
22°C
pozítří
Pondělí - jasno
23°C
Tělo by se na začátku jara mělo zbavit uložených škodlivin, dojít k tomu lze různými kroky
Játrům prospívají hořčiny například z pampelišky. Foto: Markéta Rejzková

Tělo by se na začátku jara mělo zbavit uložených škodlivin, dojít k tomu lze různými kroky

Před zimou se příroda ukládá k zimnímu spánku, životní energie se stahuje ke kořenům. S přicházejícím jarem se děje opačný proces. Stejně jako funguje příroda, stejně tak reaguje i organismus člověka.

Naši předkové dobře věděli, proč po masopustu přichází předvelikonoční půst. Nebylo to jen proto, že bylo málo čerstvé potravy, ale také proto, že tělo se potřebovalo vyprázdnit od škodlivin, udělat prostor probouzející se vitální síle, která měla zajistit dobré fungování všech procesů v těle po celý nadcházející rok.

Ne nadarmo začínal rok příchodem jara – zmrtvýchvstáním. Očištěné tělo od balastu, prošlé půstem, se dokázalo přiblížit jakési božské síle, produchovnit se, a tím se uvolnil prostor i očistě duše, pochopení zákonů života i smrti a koloběhu věků vůbec.

Prostor, který se očistou těla vytvořil, mohla vyplnit velká síla jarní energie, do těla přijímaná jarními bylinami, očistnými koupelemi ve studené vodě a podobnými rituály.

Co můžeme pro sebe udělat, abychom správně nastartovali tělo i duši? S jarem je spojena zvýšená aktivita jater a žlučníku, a právě od těchto orgánů by měla začínat komplexní očista organismu odlehčenou stravou, kde mají své prioritní místo jarní zelené bylinky.

Ty jsou hořké, a to je přesně ta potřebná chuť stimulující játra. Čerstvá zeleň díky chlorofylu je po zimě dárcem kyslíku pro buňky a povzbuzuje činnost střevní mikroflóry.

Mladé lístky smetanky, popence nebo třeba kopřivy by se měly stát součástí salátů, které můžeme ozdobit květy sedmikrásky (20 květů doplní potřebnou denní dávku vitamínů a minerálů).

Jako další skvělý zdroj potřebných zdraví prospěšných látek jsou čerstvě naklíčená semínka vojtěšky, řeřichy nebo třeba fazolí munga, které obsahují mimo jiné i řadu enzymů, podporující očistu a restart organismu.

Nezapomínejme čerstvé saláty zakápnout olivovým či jiným kvalitním olejem, játra je totiž třeba promazat. Jako oživující prostředek, který zároveň čistí buňky, pijte po ránu na lačno vlažnou vodu ochucenou lžičkou jablečného octa nebo čerstvou citronovou šťávou. Dobrý prostředek je také kysané zelí a šťáva z něj.

Nebo si vyberte jiný očistný preparát, kterým je melasa. Dodává řadu cenných vitamínů a minerálních látek, podporuje regeneraci, má osvěžující vliv na pleť, detoxikuje orgány. Dá se jíst samotná, pít jako káva s mlékem nebo z ní vyrobit limonádu (polévková lžíce melasy se přelije litem horké vody) a popíjet ji po celý den.

Ale ať zvolíte jakoukoli očistnou kúru, základem by se měl stát pohyb na čerstvém vzduchu, toulky jarní přírodou. Při nich si nezapomeňte chránit oči před ostrým jarním slunkem slunečními brýlemi s UV filtrem.


Autor: Lucie Rychlá

Ve sbírce k charitativnímu běhu se podařilo vybrat pro nemocného Richarda 50 000 korun

17. září 2020 ve 14:04

Z pražského Výstaviště Praha včera v rámci Epi©Runu odstartovalo více než 60 závodníků a ve sbírce se podařilo vybrat přibližně 50 000 korun.

Při akci Prahy 4 Den zdraví byl zájem o prevenci

17. září 2020 ve 13:35

Věnujte „10 minut svému zdraví“, to bylo heslo veřejné akce pod názvem Den zdraví, kterou pořádala Městská část Praha 4 ve spolupráci s Thomayerovou nemocnicí (TN). Událost se konala v úterý 15. září u OC Arkády a pro účastníky byl připraven pestrý program plný prevence, vyšetření, osvěty a...

Praha 13: Víte, jak vidíte?

16. září 2020 ve 12:49

Jak jste na tom se zrakem si můžete zkontrolovat zdarma na speciálním přístroji. Testovat se bude 23. září mezi 13. a 17. hodinou před radnicí třinácté městské části na Slunečním náměstí.

Za týden se v Praze 4 koná Den zdraví

8. září 2020 v 10:43

Kontrolu znamének a diagnostiku pleti, prevenci rakoviny prsu a plic, vyšetření na šedý a zelený zákal, změření krevního tlaku, skrytého tuku v těle, CO ve vydechovaném vzduchu anebo třeba nasycení krve kyslíkem. 

Zítra se koná Den zdraví v Praze 8

8. září 2020 v 08:13

Středa 9. září od 13 do 18 hodin na prostranství mezi KD Krakov a OC Krakov.

Praha 8 pořádá příští týden Den zdraví

2. září 2020 ve 12:09

Ve středu 9. září od 13 do 18 hodin pořádá Praha 8 na prostranství mezi KD Krakov a OC Krakov pod záštitou místostarostky Vladimíry Ludkové Den zdraví.

Další články
Nahoru