dnes
Sobota - zatazeno
6°C
zítra
Neděle - obcasny-dest
6°C
pozítří
Pondělí - prehanky-snih-dest
5°C
Pražská politika

Telefonní linka a mobilní poradna pomáhá ženám bez domova

Obecně prospěšná společnost In IUSTITIA zahájila nový projekt Společně jako doma bez násilí, který pomáhá ženám bez přístřeší ohroženým jakoukoliv formou násilí. V květnu spustila bezplatnou telefonní linku a nyní poprvé vyjíždí do pražských ulic mobilní poradna. Tato „sanitka“, tedy dodávka upravená pro potřeby konzultací v důvěrném prostředí, bude pravidelně stát přímo v místech, kde se potenciální klientky zdržují.

Už tuto středu 3. června se nová mobilní poradna společnosti In IUSTITIA zastaví na nábřeží Kapitána Jaroše u lodi Hermes. Radu a zprostředkování pomoci v ní najdou všechny ženy bez přístřeší, které čelí násilnému chování nebo jsou jím ohroženy.

„Život na ulici je spjatý s řadou rizik a různé formy násilí – ať už z vnějšku nebo ze strany bezdomovecké komunity – jsou bohužel dosti časté. Ženy jsou samozřejmě tím snadnějším cílem, navíc řada z nich se dostala na ulici právě v důsledku násilí partnera či jiné blízké osoby a informace o tom, jak situaci řešit, se do tohoto prostředí dostávají velmi obtížně,“ vysvětluje východiska projektu ředitelka In IUSTITIA Klára Kalibová a upozorňuje, že podle údajů Českého statistického úřadu tvoří ženy téměř pětinu všech lidí bez domova.

In IUSTITIA je jedinou organizací u nás, která se dlouhodobě věnuje pomoci obětem násilí z nenávisti a za tuto svou činnost získala řadu mezinárodních ocenění. V posledním roce se také zaměřila na pomoc obětem trestných činů v několika regionech Česka.

„Z této naší zkušenosti vyplývá, že lidé, kteří čelí nebo čelili násilí, si s sebou do dalšího života nesou závažná traumata. Ta mohou mít negativní vliv na jejich sebevědomí, pocit bezpečí, schopnost pracovat, udržovat mezilidské vztahy a jinak pokračovat v běžném životě a zároveň mohou způsobit apatii, deprese či náchylnost k závislostem. Je tedy zřetelné, že oběti násilí mohou snadno skončit na ulici, respektive se z ní hůře dostávat zpět na vlastní nohy,“ dodává Klára Kalibová.

Mobilní poradna pro ženy bez domova bude do pražských ulic vyjíždět několikrát týdně a parkovat vždy přímo v lokalitách, kde se potenciální klientky nacházejí. Bezplatná telefonní linka na čísle 800 922 92800922922 je v provozu každý všední den od 9.00 do 18.00. Volající zde dostanou radu, jak situaci řešit, a případně i pomoc sociální pracovnice a právničky.

Projekt Společně jako doma bez násilí byl podpořen Nadací Open Society Fund Praha z programu Dejme (že)nám šanci, který je financován z Norských fondů.


Pirátům v pražském zastupitelstvu byla zamítnuta možnost vzdát se odměn

2. listopadu 2017 v 15:15 | Aktualizováno 1. ledna 1970, 01:00

Pražští zastupitelé dnes nesouhlasili s tím, aby se jejich kolegové za Piráty zvolení do Sněmovny mohli vzdát odměn za výkon funkce v zastupitelstvu. Pro návrh Pirátů hlasovalo 13 z celkem 65 zastupitelů. Piráti mají v pražském zastupitelstvu čtyři členy. Ve volbách do Sněmovny získala strana...

Další články
Nahoru