Dnes Čtvrtek - obcasny-dest 11°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 11°C
Čtvrtek 22. 2. 2024
Svátek má Petr
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Technické prostory Divadla v Dlouhé koupí Praha od soukromníka za 63,9 milionu korun
Divadlo v Dlouhé. Foto: i-divadlo.cz

Technické prostory Divadla v Dlouhé koupí Praha od soukromníka za 63,9 milionu korun

Pražští radní v pondělí podpořili záměr na nákup technických prostor v Divadle v Dlouhé na Starém Městě, které využívá jako zkušebny, kanceláře a sklady. Soukromému majiteli za tři nebytové jednotky o celkové výměře 519,78 metru čtverečních zaplatí 63,9 milionu korun. Záměr bude ještě schvalovat pražské zastupitelstvo. Pokud by se s majitelem město nedomluvilo, podle dřívějších vyjádření zástupců města by to ohrozilo fungování divadla. Divadlo je příspěvkovou organizací hlavního města.

„Nákup prostorů pro Divadlo v Dlouhé představuje významný úspěch v posílení kulturní scény našeho města. Jsem moc rád, že se nám podařilo vyjednat výhodnější cenu. Díky tomu bude město schopné zachovat provoz Divadla v Dlouhé, což vnímám jako klíčové pro naši bohatou kulturní nabídku. Společně jsme dosáhli cíle – ušetřili jsme prostředky a zároveň zachránili důležitý kulturní pilíř našeho města,“ uvedl náměstek primátora Prahy pro oblast kultury Jiří Pospíšil (TOP 09).  

Jeden z majitelů technických prostor už dříve oznámil, že je nemá zájem dále pronajímat a je připraven je prodat. V listopadu 2022 nabídl Praze k odkupu prostory za celkovou cenu 68,7 milionu korun. Rada hl. m. Prahy tento záměr původně schválila, neboť bez předmětných prostor by divadlo nemohlo dále provozovat svoji činnost. 

Následné projednávání tohoto bodu na zasedání pražského zastupitelstva však bylo přerušeno. Letos v říjnu pak majitel upravil nabídku kupní ceny na 63,9 milionu korun. Nyní tak pražští radní revokovali své sedm měsíců staré usnesení a podpořili nákup nebytových prostor za výhodnějších podmínek. 

Vzhledem k tomu, že majitel nemovitosti deklaroval, že nemá zájem dále nemovitost pronajímat, je podle Pospíšila odkup nemovitosti jediným způsobem, jak provoz divadla zachovat. Divadlo o kapacitě 450 míst k sezení s roční návštěvností 80 tisíc diváků (z toho bylo loni 31 tisíc dětí, pozn. aut.) by podle něj jen velice těžko hledalo jiný vhodný prostor. 

Příspěvková organizace Divadlo v Dlouhé vznikla v roce 1996 a do svého názvu převzala jméno ulice, v níž sídlí. Jeho inscenační práce je velice široká a stylově pestrá od činoherního divadla k alternativnímu, kabaretnímu i loutkovému žánru.


Autor: Jan Puci

Peníze na podporu Domu národnostních menšin a Integračního centra Praha

Včera v 06:56

Rada Prahy na svém pondělním zasedání souhlasila s poskytnutím více jak 11 milionů korun na zajištění provozu Domu národnostních menšin o.p.s. a Integračního centra Praha o.p.s. Finance budou sloužit k zabezpečení základních provozních nákladů v roce 2024. Zároveň hlavní město plánuje...

Další články
Nahoru