Dnes Pondělí - obcasny-dest 17°C
Zítra Úterý - oblacno 12°C
Pondělí 15. 4. 2024
Svátek má Anastázie
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Technické muzeum převzalo předměty, které donedávna sloužily v drážním provozu
Smlouvu o předání podepsali v jídelním voze dvorního vlaku císaře Františka Josefa I. generální ředitel NTM Karel Ksandr (vpravo) a generální ředitel SŽ Jiří Svoboda. Foto: Národní technické muzeum v Praze

Technické muzeum převzalo předměty, které donedávna sloužily v drážním provozu

Vodní jeřáb nebo součásti staničních zabezpečovacích zařízení, které donedávna sloužily v drážním provozu, se staly novými sbírkovými předměty Národního technického muzea (NTM) v Praze. Muzeum je spolu s dalšími předměty převzalo do sbírky na základě smlouvy, kterou nedávno podepsali generální ředitel NTM Karel Ksandr a generální ředitel Správy železnic (SŽ) Jiří Svoboda.

Cílem spolupráce obou institucí je přispět k zachování a popularizaci železniční infrastruktury v její současné i historické podobě. Informoval o tom mluvčí NTM Jan Duda.

NTM spravuje a dokumentuje vývoj vědy a techniky v historických českých zemích. To se týká i exponátů z oblasti železniční infrastruktury, proto v roce 2020 podepsalo se SŽ smlouvu o vzájemné spolupráci. Na jejím základě dochází k předávaní movitých věcí, které mají historickou hodnotu a poslouží k plnění úkolů NTM jako národní muzejní instituce.

Novými sbírkovými předměty NTM se staly součásti staničních zabezpečovacích zařízení z pražského Masarykova nádraží, Moravských Budějovic a Trhového Štěpánova. Dále jde o mechanická návěstidla z Krupé a Moravských Budějovic, vodní jeřáb ze stanice Kladno nebo bubnové nosiče pro traťové jízdní řády z Blatné. Nechybí ani součásti ručně ovládaných závor z Úštěku a přejezdu nedaleko Moravských Budějovic.

Zajímavými připomínkami železniční historie jsou nýtovaný trakční sloup ze stanice Praha-Smíchov a kompletní schodiště z tamního severního nástupiště na již snesenou lávku přes celé kolejiště. Ze stanice Bohosudov pak NTM získalo vyřazené světelné návěstidlo a sloup staničního rozhlasu. Historicky cenné jsou rovněž litinové podpěry střechy nástupiště z Rybniště. Hodnota převáděného majetku dosahuje téměř dva miliony korun.   

Plánované Muzeum železnice a elektroniky, které by mělo být otevřené v roce 2028, je v současné době jedním z největších připravovaných projektů tohoto druhu v České republice. Na ploše několika tisíc čtverečních metrů zde budou prezentovány nejvýznamnější a nejzajímavější exponáty z železniční a elektronické sbírky NTM, jejichž počátky spadají až do prvního desetiletí 20. století.


Autor: Jan Puci

V Praze se konalo sympozium o jaderné spolupráci mezi ČR a Jižní Koreou

Včera v 11:19

V Praze se čtvrtek odpoledne konalo sympozium o jaderné spolupráci mezi ČR a Jižní Koreou, resp. jihokorejskou firmou KHNP. Ta mimo jiné podala i nabídku na dostavbu jaderné elektrárny Dukovany, a i když dosud v Evropě nic nepostavila, může se pyšnit téměř padesáti roky zkušeností se stavbou a...

Na chodníku u Strakonické ulice se našlo tělo mrtvého muže

13. dubna 2024 v 19:46

Od sobotního odpoledne prověřují kriminalisté úmrtí muže v Malé Chuchli. Jeho tělo bylo nalezeno na chodníku vedle Strakonické ulice, na dohled od Branického mostu.

Praha 6 hledá zájemce do volební komise

13. dubna 2024 v 06:44

Volby do Evropského parlamentu se konají v pátek 7. června od 14 do 22 hodin a v sobotu 8. června od 8 do 14 hodin. Zájemci o práci v okrskové volební komisi se mohou hlásit na odboru Kancelář starosty ÚMČ Praha 6.

Praha 6 zve do Café Jirásek

12. dubna 2024 v 10:20

Veřejnost se může zeptat starosty Prahy 6 Jakuba Stárka na to, co ji zajímá. Radnice zve k otevřené diskuzi nad zákuskem a kávou v pondělí 15. dubna od 16:30 hodin.

Dotazník ukáže preference v oblasti dopravy

12. dubna 2024 v 07:23

Radnice Prahy 14 zajišťuje již počtvrté dotazníkové šetření mezi obyvateli městské části s cílem zjistit míru jejich spokojenosti s životem na území čtrnáctky a preferencemi v oblasti dopravy.

Další články
Nahoru