Dnes Sobota - zatazeno 24°C
Zítra Neděle - polojasno 25°C
Sobota 6. 6. 2026
Svátek má Norbert
Zpravodajství
Co se v metropoli děje aneb Buďte v Praze v obraze
Pražský patriot na Seznamu
Nejnovější články na Seznamu ze zdroje Pražský patriot
Team STV z Prahy 2 ovládl finále jarní Robosoutěže na Maker Faire Prague
Vítězové Robosoutěže z týmu Team STV. Foto: Petr Neugebauer / FEL ČVUT

Team STV z Prahy 2 ovládl finále jarní Robosoutěže na Maker Faire Prague

Absolutním vítězem Robosoutěže FEL ČVUT pro týmy z 2. stupně základních škol a odpovídajících tříd víceletých gymnázií se stal tým Team STV z DDM Stanice techniků na Praze 2 – Vyšehrad. Druhé místo obsadili Gyrořízci z Gymnázia Písnická na Praze 4 a třetí místo získal tým T.N.T. z Prvního českého gymnázia v Karlových Varech. Finále se konalo na nedávném festivalu Maker Faire Prague za účasti zástupců Fakulty elektrotechnické ČVUT.

Tříčlenné týmy z celé republiky během jara konstruovaly a programovaly autonomní roboty pro letošní soutěžní úlohu „Tetris puzzle“. Cílem bylo během 90 sekund přesunout co nejvíce barevných dílů do vyznačených zón a sestavit z nich čtverce 4×4 odpovídající barvy. 

Do jarní etapy Robosoutěže se letos přihlásilo rekordních 153 týmů, z nichž se 130 utkalo během tří dubnových předkol v Zengerově posluchárně FEL ČVUT. Nejlepších 16 týmů následně postoupilo do velkého finále na festivalu Maker Faire Prague. 

Vítězem Robosoutěže pro ZŠ se stal tým Team STV ve složení Aaron Agulár, Lukáš Hrdina a Martin Mandera z DDM Stanice techniků na Praze 2 – Vyšehrad. 

Radní Prahy 2 pro školství Jana Černochová (ODS) považuje výsledek vyšehradského týmu za mimořádný úspěch, který podle ní potvrzuje vysokou úroveň technického vzdělávání a mimoškolních aktivit v druhé městské části.

„Je skvělé vidět, že děti a mladí lidé dokážou už na úrovni základních škol pracovat s pokročilými technologiemi, programováním a týmovou strategií na takto vysoké úrovni. Dlouhodobě vnímáme podporu technických a přírodovědných oborů jako klíčovou investici do budoucnosti. Úspěch zástupců Prahy 2 v celorepublikové konkurenci 153 týmů je důkazem, že systematická práce pedagogů, lektorů i samotných žáků má konkrétní výsledky,“ uvedla. 

2. místo získal tým Gyrořízci ve složení Vít Dubský, Jakub Horák a Štěpán Purkert z Gymnázia Písnická na Praze 4. 

3. místo získal tým T.N.T. ve složení Antonín Voříšek, Roman Verbiy a Vojtěch Červenka z Prvního českého gymnázia v Karlových Varech. 

4. místo obsadil tým Robo Developments ve složení Nikolas Barvínek a Marek Chvosta ze ZŠ Dukelská Strakonice

Finálové klání proběhlo v Křižíkově pavilonu E na Výstavišti Praha Holešovice jako součást programu festivalu Maker Faire Prague, který každoročně představuje inovace, technologie a kreativní projekty široké veřejnosti. Robosoutěž se tak opět stala jedním z hlavních bodů festivalového programu. 

„Letošní úloha se opravdu povedla. Bylo fascinující sledovat, že i velmi mladé týmy přemýšlejí strategicky a snaží se sestavovat celé čtverce místo jednoduchého přesouvání dílů. Soutěž byla díky tomu nesmírně dynamická a vyrovnaná,“ řekl hlavní organizátor Robosoutěže Martin Hlinovský z katedry řídicí techniky FEL ČVUT. 

Podle organizátorů byla letošní úloha mimořádně dobře škálovatelná – zapojit se mohly začínající týmy i zkušenější soutěžící, kteří se Robosoutěže účastní opakovaně. Právě promyšlená strategie a schopnost optimalizovat pohyb robota rozhodovaly o úspěchu. 

„Pravidla jsou jasně daná, ale klíčové je vymyslet strategii, jak získat maximum bodů. A potom navrhnout robota tak, aby ji dokázal spolehlivě splnit,“ doplnil člen organizačního týmu David Pařil. 

Festival Maker Faire Prague se konal o víkendu 9.–10. května na pražském Výstavišti. Finále Robosoutěže pro základní školy odstartovalo v neděli 10. května ve 12:00 v Křižíkově pavilonu E. 

Soutěž pořádá Fakulta elektrotechnická ČVUT v Praze s podporou generálního partnera společnosti BTL Medical Development a.s. a za podpory MŠMT, na podzim bude pokračovat kategorií pro střední školy. 

„Organizátorům soutěže z Fakulty elektrotechnické ČVUT, stejně jako partnerům a festivalu Maker Faire Prague, který dává mladým talentům prostor ukázat své schopnosti široké veřejnosti, patří velké poděkování. Takové projekty jsou přesně tím, co děti motivuje k dalšímu studiu technických oborů a inovací,“ dodala radní Černochová. 

Další informace a kompletní výsledky Robosoutěže najdete na soutěžních webových stránkách: https://robosoutez.fel.cvut.cz/vysledky-0


Autor: red

Praha 11 zve na zasedání zastupitelstva

Dnes ve 12:10

Radnice zve na 24. zasedání Zastupitelstva MČ Praha 11 ve čtvrtek 11. června od 9 hodin.

Letňany: Start do školy s jistotou

Dnes v 10:41

Máte doma budoucího školáka? Přijďte ve čtvrtek 11. června načerpat inspiraci, jak mu usnadnit první kroky do školy. Praha 18 zve na webinář pro rodiče předškoláků, kde se zaměříte na posílení sebevědomí dětí, podporu samostatnosti, rozvoj klíčových dovedností a předčtenářské, předmatematické a...

Praha 13 pokračuje ve výdeji kompostérů zdarma

Včera v 11:08

Kompostéry jsou pro občany, kteří vlastní nemovitost se zahradou na území třinácté městské části a mají v ní trvalý pobyt.

S Krabicí od bot za lepší prázdniny: Diakonie ČCE pošle děti z rodin v nouzi na tábory, výlety a do příměstských klubů

Včera v 10:16

Diakonie ČCE organizuje již po páté letní sbírku S Krabicí od bot za lepší prázdniny. Příspěvky dárců přinesou radost stovkám dětí ze sociálně znevýhodněných rodin, z náhradní péče i dětem v krizových centrech, které díky nim mohou vyrazit na letní tábor, školu v přírodě i třeba obyčejný výlet na...

Smíchovská škola navýší kapacitu, rozhodli radní Prahy 5

Včera v 09:53

Radní Prahy 5 schválili navýšení kapacity základní školy U Santošky 1/1007 na 700 žáků, a to s účinností od 1. září letošního roku. Ředitelka žádala o navýšení o šedesát dětí, tedy ze současných 640 na 700 v souvislosti s rozšířením instituce o pracoviště na adrese U Santošky 17. Informovala o tom...

Další články
Nahoru