dnes
Úterý - oblacno
23°C
zítra
Středa - prehanky-dest
21°C
pozítří
Čtvrtek - skorojasno
23°C
Taxikáři: Pokud Uber nezlegalizuje do 25. února svou činnost, budeme opět protestovat v ulicích Prahy
Protest taxikářů na Strahově. Foto: archiv

Taxikáři: Pokud Uber nezlegalizuje do 25. února svou činnost, budeme opět protestovat v ulicích Prahy

Pražské taxi dispečinky včera upozornily na možnost dalších protestů taxikářů. Do ulic Prahy vyjedou v případě, že do neděle 25. února firmy Uber a Taxify neuposlechnou výzvu premiéra Andreje Babiše (ANO), aby legalizovaly svou činnost. Vyplývá to z dopisů, které zaslaly premiéru Babišovi a primátorce Prahy Adrianě Krnáčové (ANO). Kolik taxikářů by se k protestu připojilo, není jasné, mezi nespokojenými taxikáři totiž existuje několik skupin.

Vláda jim minulý týden slíbila rychlé narovnání podmínek s alternativními přepravními službami. Taxikáři pak přerušili několikadenní protesty. Taxikáři považují alternativní přepravce za nekalou konkurenci, protože řidiči služeb Uber a Taxify nemají auta evidovaná jako vozy taxi, nemají taxametry a nesplňují zákonné požadavky pro taxikáře.

„Jde o to, aby se začalo dělat něco s tím, že tu podnikají lidé bez živnostenských listů," řekl ČTK ředitel dispečinku City Taxi Tomáš Horčička.

Dispečinky v dopise Babišovi píšou, že nezaznamenali, že by podle nich nelegální taxikáři reagovali na jeho výzvu dodržovat zákony. „Vnímáme i Váš názor, že řešení situace formou protestu v pražských ulicích by se nemělo odehrávat tímto způsobem, ale po třech letech našeho marného snažení na všech úrovních státní správy, skutečně jinou možnost nevidíme a nemáme," stojí v dopise Babišovi.

Po Krnáčové požadují, aby magistrát společně s městskou policií neprodleně zahájil intenzivní kontroly řidičů Uber a Taxify. Zároveň vyzývají, aby jim při porušení pravidel byla uložena nejvyšší možná pokuta, tedy 100 000 korun.

Zmíněné protesty v minulých týdnech uspořádaly Asociace koncesionářů v taxislužbě (AKT) a Sdružení českých taxikářů. Zda by se k výzvě dispečinků přidaly, není jasné. „Já bych to nechala bez komentáře," řekla včera ČTK mluvčí AKT Karolína Venclová.

Protestní setkání řidičů taxi - 8. 2. 2018, Strahov

S cílem poukázat na nerovné podmínky uspořádali taxikáři od konce předminulého týdne tři pomalé jízdy Prahou, kterými blokovali dopravu. Ve čtvrtek a pátek kroužili po magistrále, jejich protest dopravu příliš nezkomplikoval. V pondělí však taxikáři zvolili méně prostupné komunikace na vltavském nábřeží, což vedlo k větším dopravním komplikacím.

Řidičů taxi je v hlavním městě podle odhadů zhruba 8300 a vadí jim, že řidiči Uber, kterých je asi 2000, nemají auta evidovaná jako vozidla taxislužby a nemají taxametry. Uber tvrdí, že není taxislužba, ale že nabízí spolujízdu v rámci sdílené ekonomiky.


Konference: Naše evropské dědictví a budoucnost Evropy

Dnes v 07:52

Starosta Praha 5 Pavel Richter ve spolupráci s Evropským Institutem Renaissance z.ú. a Unií evropských federalistů při příležitosti oslavy Dne Evropy – Schumannova dne zve ve čtvrtek 24. května v 17:30 do sálu Zastupitelstva MČ Praha 5, Štefánikova 13, 15, na konferenci a následnou diskuzi na...

Praha 11: Představte váš projekt sousedům a získejte podporu

Dnes v 07:22

Radnice se ptala svých občanů: Chcete v Praze 11 odpočinkové zóny, podzemní kontejnery, pingpongové stoly nebo třeba nové dětské hřiště?

Praha 5: Motolské údolí - veřejná prezentace projektu

Dnes v 07:01

Prezentaci projektu Motolské údolí (Plzeňská-Vrchlického) představí dnes v 18 hodin architekti studia A69 – Architekti s.r.o v zasedací síni ZMČ, Štefánikova 13–15, Praha 5.

Město podpořilo další ročník bezpečnostního projektu pro mateřské školy a setkání učňů Machři roku

20. května 2018 v 08:55

Pražští zastupitelé na dnešním zasedání schválili poskytnutí účelových dotací na realizaci osvědčených a úspěšných projektů v oblasti školství. Z městského rozpočtu podpořili 1,5 milionem korun projekt bezpečnostní průpravy dětí na předcházení úrazům a dalším negativním jevům u dětí a půl milionem...

Zastupitelstvo podpořilo Asociaci občanských poraden

20. května 2018 v 08:18

Asociace občanských poraden (AOP) obdrží od hlavního města finanční podporu ve výši 1,8 milionu korun. Na čtvrtečním zasedání o tom na návrh radního pro oblast sociálních věcí Daniela Hodka rozhodlo Zastupitelstvo hlavního města Prahy. 

Další články
Nahoru