dnes
Středa - jasno
21°C
zítra
Čtvrtek - jasno
19°C
pozítří
Pátek - polojasno
17°C
Taxikáři: Pokud Uber nezlegalizuje do 25. února svou činnost, budeme opět protestovat v ulicích Prahy
Protest taxikářů na Strahově. Foto: archiv

Taxikáři: Pokud Uber nezlegalizuje do 25. února svou činnost, budeme opět protestovat v ulicích Prahy

Pražské taxi dispečinky včera upozornily na možnost dalších protestů taxikářů. Do ulic Prahy vyjedou v případě, že do neděle 25. února firmy Uber a Taxify neuposlechnou výzvu premiéra Andreje Babiše (ANO), aby legalizovaly svou činnost. Vyplývá to z dopisů, které zaslaly premiéru Babišovi a primátorce Prahy Adrianě Krnáčové (ANO). Kolik taxikářů by se k protestu připojilo, není jasné, mezi nespokojenými taxikáři totiž existuje několik skupin.

Vláda jim minulý týden slíbila rychlé narovnání podmínek s alternativními přepravními službami. Taxikáři pak přerušili několikadenní protesty. Taxikáři považují alternativní přepravce za nekalou konkurenci, protože řidiči služeb Uber a Taxify nemají auta evidovaná jako vozy taxi, nemají taxametry a nesplňují zákonné požadavky pro taxikáře.

„Jde o to, aby se začalo dělat něco s tím, že tu podnikají lidé bez živnostenských listů," řekl ČTK ředitel dispečinku City Taxi Tomáš Horčička.

Dispečinky v dopise Babišovi píšou, že nezaznamenali, že by podle nich nelegální taxikáři reagovali na jeho výzvu dodržovat zákony. „Vnímáme i Váš názor, že řešení situace formou protestu v pražských ulicích by se nemělo odehrávat tímto způsobem, ale po třech letech našeho marného snažení na všech úrovních státní správy, skutečně jinou možnost nevidíme a nemáme," stojí v dopise Babišovi.

Po Krnáčové požadují, aby magistrát společně s městskou policií neprodleně zahájil intenzivní kontroly řidičů Uber a Taxify. Zároveň vyzývají, aby jim při porušení pravidel byla uložena nejvyšší možná pokuta, tedy 100 000 korun.

Zmíněné protesty v minulých týdnech uspořádaly Asociace koncesionářů v taxislužbě (AKT) a Sdružení českých taxikářů. Zda by se k výzvě dispečinků přidaly, není jasné. „Já bych to nechala bez komentáře," řekla včera ČTK mluvčí AKT Karolína Venclová.

Protestní setkání řidičů taxi - 8. 2. 2018, Strahov

S cílem poukázat na nerovné podmínky uspořádali taxikáři od konce předminulého týdne tři pomalé jízdy Prahou, kterými blokovali dopravu. Ve čtvrtek a pátek kroužili po magistrále, jejich protest dopravu příliš nezkomplikoval. V pondělí však taxikáři zvolili méně prostupné komunikace na vltavském nábřeží, což vedlo k větším dopravním komplikacím.

Řidičů taxi je v hlavním městě podle odhadů zhruba 8300 a vadí jim, že řidiči Uber, kterých je asi 2000, nemají auta evidovaná jako vozidla taxislužby a nemají taxametry. Uber tvrdí, že není taxislužba, ale že nabízí spolujízdu v rámci sdílené ekonomiky.


Zrekonstruované veřejné WC na Moskevské

Dnes v 10:20

Městská část Praha 10 od 1. října otevřela nově zrekonstruované veřejné WC na Moskevské ulici pod Vršovickým zámečkem.

Bezplatný seminář: Finanční arbitr a spotřebitelé

15. října 2018 ve 12:50

Humanitní odbor Úřadu městské části Praha 2 a Občanská poradna Společnou cestou zvou ve čtvrtek 18 října od 9 hodin na seminář Finanční arbitr a spotřebitelé.

Další články
Nahoru