dnes
Pondělí - zatazeno
1°C
zítra
Úterý - polojasno
1°C
pozítří
Středa - zatazeno
2°C
Lifestyle / Zdraví

Tato vrozená vada se vyskytuje v určité míře asi u 70 až 80 % osob

Mezi velmi rozšířené onemocnění zraku v Česku patří šedý zákal v kombinaci s dalšími očními vadami, jakými jsou krátkozrakost, dalekozrakost či astigmatismus. Pacienti s šedým zákalem a krátko- či dalekozrakostí mohou podstoupit operaci hrazenou ze zdravotního pojištění. V případě, že potřebují odstranit i astigmatismus, platí však celou operaci ze svého.

Současná legislativa doplatky na řadu zdravotnických prostředků, třeba právě nitrooční čočky napravující astigmatismus, totiž neumožňuje. Odborníci z České společnosti refrakční a kataraktové chirurgie chtějí tento stav změnit a navrhují, aby bylo možné pro pacienty s šedým zákalem, kteří současně trpí astigmatismem od dvou dioptrií výše, použít torickou čočku, která by byla hrazena z veřejného zdravotního pojištění.

Při šedém zákalu (kataraktě) dochází ke zkalení čočky v oku pacienta. Tím dochází k rozmazání vidění a změně vidění barev. „Rizikovými faktory pro vznik šedého zákalu jsou věk, UV záření, kouření a celková onemocnění, jako je například cukrovka. V 90 % případů je šedý zákal způsoben přirozeným procesem stárnutí, nejčastěji nastupuje po padesátém roce věku. V Česku bylo v loňském roce provedeno 100 000 operací šedého zákalu,“ říká k problematice šedého zákalu profesor Pavel Kuchynka, přednosta Oční kliniky FN Královské Vinohrady.

V současnosti jedinou možnou variantou léčby šedého zákalu je operace spočívající v odstranění zakalené oční čočky a nahrazení čočkou umělou. Vzhledem k tomu, že mnoho pacientů s šedým zákalem trpí současně krátkozrakostí či dalekozrakostí, jsou dnes lékaři bez problémů schopni vyřešit i tento další hendikep právě v průběhu operace šedého zákalu. V tomto případě jsou operace i čočka hrazeny ze zdravotního pojištění.

„V případě pacientů s astigmatismem tuto možnost doposud nemáme, pacienti si musejí celý operační zákrok a čočku hradit sami. Dle legislativy nelze platbu za zákrok dělit na hrazenou část, tedy odstranění šedého zákalu a odstranění krátko- či dalekozrakosti, a nehrazenou část, tedy odstranění astigmatismu, protože se používá takzvaná torická čočka,“ říká primář Pavel Studený.

Astigmatismus je vrozená oční vada, která se vyskytuje v určité míře asi u 70 až 80 % osob, přičemž dle světových studií přibližně u 10 % populace je tato vada natolik vysoká, že způsobuje významné zhoršení zraku a výrazné subjektivní potíže.

„Zjednodušeně řečeno, astigmatismus je nestejnoměrné zakřivení rohovky, které způsobuje neostré, rozmazané a zkreslené vidění. Čtverec například vidí astigmatik jako obdélník nebo kosodélník. Stupeň astigmatismu se udává v dioptriích, stejně jako krátko- či dalekozrakost. Astigmatismus bývá obvykle vrozený, ale může vzniknout po úrazu či neléčených očních zánětech a různých očních onemocněních. V rámci operace šedého zákalu je potom implantace torické nitrooční čočky suverénně nejlepší metodou trvalého odstranění této vady,“ vysvětluje oční lékař Martin Choleva.


Saunia připravila vánoční akci, hodinovou masáž zdarma

Včera ve 12:47

Saunový svět Saunia připravil vánoční akci 2+1 zdarma na masáže v Saunii. Co to znamená? Pokud si pořídíte 2 poukazy na masáž v délce 60 minut, dostanete třetí poukaz na masáž v hodnotě 400 korun zdarma.

Toto degenerativní a neléčitelném onemocnění je podle primářky Tomanové potřeba podchytit v jeho počáteční fázi, zmírní se bolesti a jeho samotný nástup. Jak na to?

11. prosince 2017 ve 13:54

Toto degenerativní a neléčitelném onemocnění je podle primářky Tomanové potřeba podchytit v jeho počáteční fázi, zmírní se bolesti a jeho samotný nástup 

Onemocnění může propuknout v jakémkoliv věku, bez ohledu na pohlaví. Může vyvolat několik různých komplikací, postihuje oči, končetiny i srdce. Výskyt neustále stoupá, ročně je u nás 10 000 nových případů

9. prosince 2017 v 16:29

Výskyt chronických civilizačních nemocí, včetně zákeřné cukrovky, neustále stoupá. Podle údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR vzrostl celkový počet diabetiků od roku 2010 za pět let o téměř 52 tisíc, tedy zhruba 10 tisíc ročně. V roce 2015 byla cukrovka diagnostikována 858 tisícům...

Alarmující zjištění: Většina lidí je při měření nemělo v pořádku, jen čtvrtina Čechů je má zdravé. Tušíte, jestli se tento zdravotní problém týká i vás?

4. prosince 2017 v 10:05

Pouze čtvrtina Čechů má zdravé cévy, zbývajícím 75 % stárnou cévy rychleji než oni sami. Lékárníci ve vybraných lékárnách po celém Česku již rok měří lidem takzvaný cévní věk – parametr, který dokáže odhalit riziko kardiovaskulárních onemocnění. Speciálním přístrojem prověřili cévy už 17,5 tisícům...

Laureátka Ceny Milady Paulové 2017, prof. Jiřina Bartůňková: Je to ocenění všech mých kolegů a kolegyň

30. listopadu 2017 ve 12:06

Ve středu 29. listopadu se v prostorách Senátu Parlamentu ČR uskutečnilo slavnostní předávání cen MŠMT, udělovaných v oblasti vysokého školství, vědy a výzkumu za rok 2017. Jednou z cen je Cena Milady Paulové, kterou MŠMT spolupráci s NKC – gender a věda Sociologického ústavu AV ČR letos udělilo...

Všichni o téhle „lejdy"slyšeli, ale jen málokdo ví, co s ní dělat. Může přijít kdykoli během života, pojí se s ní řada mýtů. Hlavně nic do pusy!

26. listopadu 2017 v 15:48

Věděli jste, že epilepsií trpí zhruba jeden ze sta lidí? Všichni o téhle „lejdy" slyšeli, ale jen málokdo ví, co je potřeba udělat, když někdo epileptický záchvat dostane.   

Další články
Nahoru