Dnes Středa - jasno 10°C
Zítra Čtvrtek - skorojasno 10°C
Středa 18. 5. 2022
Svátek má Nataša
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Propaganda putinovského režimu nemá v Praze co pohledávat, píše starosta ministrovi
Příznivci Nočních vlků by se chtěli za týden setkat na místě, kde do loňského jara stál pomník maršála Koněva. Foto: Karel Netolický

Propaganda putinovského režimu nemá v Praze co pohledávat, píše starosta ministrovi

Starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09) se ohradil proti záměru ruské motorkářské skupiny Noční vlci uspořádat veřejné akce na místě bývalého pomníku maršála Koněva na náměstí Interbrigády v Praze 6 a na Olšanských hřbitovech. Dnes proto odeslal otevřené dopisy primátorovi Prahy Zdeňku Hřibovi (Piráti) a ministrovi zahraničí Jakubovi Kulhánkovi (za ČSSD), ve kterých je vyzývá, aby se zasadili o zrušení těchto akcí.

„Motorkářská skupina takzvaných ,Nočních vlků´ dlouhodobě na našem území pořádá akce, na kterých pod záminkou uctívání památky padlých Rudoarmějců z druhé světové války šíří propagandu putinovského režimu. Považuji to ve světle událostí z posledních dnů, kdy se Česká republika stala terčem bezprecedentního aktu nepřátelství právě ze strany Ruské federace, za naprosto nežádoucí. Myslím si, že by situaci částečně vyřešilo i zpřísnění vízové politiky vůči Ruské federaci,“ uvedl starosta Kolář. 

V dopisech vyjadřuje znepokojení nad tím, že hlavní město doposud nepodniklo žádné kroky k tomu, aby pořádání těchto akcí zabránilo. Zároveň apeluje, aby povolování podobných akcí věnovaly úřady zvýšenou pozornost i v budoucnosti. 

„Vážený pane primátore, s odkazem na výše zmíněné Vás, coby starosta městské části, která má být touto akcí bezprostředně zasažena, žádám, abyste se maximálně zasadil o to, aby Praha nemusela být svědkem propagandistické jízdy pomahačů režimu, který v ničem nekoreluje s hodnotami, na kterých je postavena naše společnost. Nedovedu si představit, že město, které se velmi rázně a správně chopilo politiky podpory lidských práv, bude přehlížet krasojízdu spolku, který si o lidská práva otírá podrážky,“ píše v dopise pražskému primátorovi.

Anketa

Měly by být v Praze zakázány akce Nočních vlků nebo jejich sympatizantů?

76.1%
(76.1%)
23.9%
(23.9%)
Noční vlci si každoročně při jízdě Evropou připomínají konec druhé světové války. Loni motorkářský klub nedorazil do Česka kvůli opatřením v souvislosti s covidovou pandemií, podle nejaktuálnějších informací se zdá, že to letos bude stejné.

Pro cizince totiž stále platí, že není možné do země přijíždět bez závažného důvodu. Před vstupem je navíc potřeba podstoupit PCR test na covid-19 a je vyžadována pětidenní izolace, po jejímž skončení je nutné test zopakovat.

Podle informací na webu ruského klubu v termínu, kdy by měli být jeho členové na cestě Českem, pořádají velkou akci v Rusku. Ve středu 5. května by však v Praze mělo proběhnout pietní setkání motorizovaných příznivců a sympatizantů Nočních vlků. Ti na svou cestu po Česku a Slovensku vyrazili dnes.


Autor: Karel Netolický

Praha 5 nejvíce peněz investovala do školství

9. května 2022 v 11:10

Přes 280 milionů korun investovala v loňském roce Praha 5. Velká část peněz šla do snížení energetické náročnosti budov. Vyplývá to ze závěrečného účtu, který minulý týden předložil zastupitelům městské části radní pro finance Jan Kavalírek (TOP 09). 

Praha 4 zveřejnila program 20. zasedání zastupitelů

9. května 2022 v 10:44

V tomto volebním období 20. zasedání Zastupitelstva městské části Praha 4 se uskuteční v úterý 10. května  od 12 hodin v zasedacím sále č. 301 na historické Nuselské radnici (Táborská 500). O návrhu programu informoval mluvčí Prahy 4 Jiří Bigas.

Praha 5 požaduje zřízení koordinátora dopravních staveb

2. května 2022 v 17:51

Oprava Barrandovského mostu zásadně omezí dopravu v páté městské části, především pak v lokalitě Smíchova a jeho širšího okolí. Podle vedení Prahy 5 metropole nedostatečně komunikuje s městskými částmi, kterých se rozsáhlé dopravní stavby bezprostředně dotýkají. Informovala o tom mluvčí smíchovské...

Další články
Nahoru