Dnes Pondělí - polojasno 26°C
Zítra Úterý - skorojasno 27°C
Pondělí 10. 5. 2021
Svátek má Blažena
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Propaganda putinovského režimu nemá v Praze co pohledávat, píše starosta ministrovi
Příznivci Nočních vlků by se chtěli za týden setkat na místě, kde do loňského jara stál pomník maršála Koněva. Foto: Karel Netolický

Propaganda putinovského režimu nemá v Praze co pohledávat, píše starosta ministrovi

Starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09) se ohradil proti záměru ruské motorkářské skupiny Noční vlci uspořádat veřejné akce na místě bývalého pomníku maršála Koněva na náměstí Interbrigády v Praze 6 a na Olšanských hřbitovech. Dnes proto odeslal otevřené dopisy primátorovi Prahy Zdeňku Hřibovi (Piráti) a ministrovi zahraničí Jakubovi Kulhánkovi (za ČSSD), ve kterých je vyzývá, aby se zasadili o zrušení těchto akcí.

„Motorkářská skupina takzvaných ,Nočních vlků´ dlouhodobě na našem území pořádá akce, na kterých pod záminkou uctívání památky padlých Rudoarmějců z druhé světové války šíří propagandu putinovského režimu. Považuji to ve světle událostí z posledních dnů, kdy se Česká republika stala terčem bezprecedentního aktu nepřátelství právě ze strany Ruské federace, za naprosto nežádoucí. Myslím si, že by situaci částečně vyřešilo i zpřísnění vízové politiky vůči Ruské federaci,“ uvedl starosta Kolář. 

V dopisech vyjadřuje znepokojení nad tím, že hlavní město doposud nepodniklo žádné kroky k tomu, aby pořádání těchto akcí zabránilo. Zároveň apeluje, aby povolování podobných akcí věnovaly úřady zvýšenou pozornost i v budoucnosti. 

„Vážený pane primátore, s odkazem na výše zmíněné Vás, coby starosta městské části, která má být touto akcí bezprostředně zasažena, žádám, abyste se maximálně zasadil o to, aby Praha nemusela být svědkem propagandistické jízdy pomahačů režimu, který v ničem nekoreluje s hodnotami, na kterých je postavena naše společnost. Nedovedu si představit, že město, které se velmi rázně a správně chopilo politiky podpory lidských práv, bude přehlížet krasojízdu spolku, který si o lidská práva otírá podrážky,“ píše v dopise pražskému primátorovi.

Anketa

Měly by být v Praze zakázány akce Nočních vlků nebo jejich sympatizantů?

76.5%
(76.5%)
23.5%
(23.5%)
Noční vlci si každoročně při jízdě Evropou připomínají konec druhé světové války. Loni motorkářský klub nedorazil do Česka kvůli opatřením v souvislosti s covidovou pandemií, podle nejaktuálnějších informací se zdá, že to letos bude stejné.

Pro cizince totiž stále platí, že není možné do země přijíždět bez závažného důvodu. Před vstupem je navíc potřeba podstoupit PCR test na covid-19 a je vyžadována pětidenní izolace, po jejímž skončení je nutné test zopakovat.

Podle informací na webu ruského klubu v termínu, kdy by měli být jeho členové na cestě Českem, pořádají velkou akci v Rusku. Ve středu 5. května by však v Praze mělo proběhnout pietní setkání motorizovaných příznivců a sympatizantů Nočních vlků. Ti na svou cestu po Česku a Slovensku vyrazili dnes.


Autor: Karel Netolický

Města a obce musí dostat víc peněz na rozvoj, shodl se kulatý stůl poslankyně Červíčkové

5. května 2021 ve 20:04

Jak zajistit udržitelný rozvoj českých měst a obcí? A je kontribuce (nucený příspěvek/daň, pozn. red.) investorů tou správnou cestou? Podle účastníků včerejšího kulatého stolu pořádaného pražskou poslankyní Monikou Červíčkovou je kontribuce dvousečnou zbraní, která může vést akorát k dalšímu...

Kontribuce investorů. Poslankyně zve na diskusi

3. května 2021 v 09:57

Poslankyně Monik Červíčková zve na diskusi na téma KONTRIBUCE INVESTORŮ: ANO ČI NE?, která se uskuteční v úterý 4. května od 9:30 hodin on-line. 

Zelení v zastupitelstvu Prahy 3 zastavili jednání o prodeji stadionu a lukrativních pozemků developerovi

29. dubna 2021 ve 23:43

Dnešní zastupitelstvo Prahy 3 neschválilo „smlouvu o investici” mezi Prahou 3 a FK Viktoria Žižkov. Selhal tak další pokus majitele fotbalového klubu o převedení obecních pozemků do jeho rukou. Zelení jako jediný politický klub v zastupitelstvu dlouhodobě odmítají jednat o prodeji stadionu a...

Budoucnost fotbalu na Žižkově? Koalice pro Prahu 3 předloží návrh nové smlouvy, počítá s nájmem na 30 let za korunu

29. dubna 2021 v 17:49

Koalice pro Prahu 3 (ODS+KDU-ČSL+Svobodní) přichází na dnešní jednání zastupitelstva s konkrétním návrhem řešení situace ohledně smlouvy MČ Praha 3 s Viktorií Žižkov. Smlouvu bychom rádi uzavřeli na dobu o 10 let delší, a to na 30 let za nájemné za symbolickou jednu korunu, to znamená úsporu na...

Další články
Nahoru