dnes
Čtvrtek - skorojasno
14°C
zítra
Pátek - skorojasno
18°C
pozítří
Sobota - skorojasno
19°C
Tank Davida Černého je opět na Smíchově
Oceňuji, že David Černý svým počinem přispěl do diskuze o našich moderních dějinách, uvedl starosta Prahy 5 Pavel Richter. Foto: archiv

Tank Davida Černého je opět na Smíchově

Torzo tanku zanořené v zemi – v klasické zelené barvě, s bílým okupačním pruhem –  bylo dnes časně ráno se souhlasem páté městské části instalováno na náměstí Kinských. O možnost umístění plastiky požádala radnici produkční společnost Bratři s.r.o, která o umělci natáčí dokument „Černý David“.

Zelený tank s bílým pruhem bude na náměstí do středy. Černý před deseti lety k výročí 40 let od sovětské okupace instaloval na Smíchově tank zahrabávající se do země.

„Umístění tanku na pozemku jsme pro potřeby natáčení dočasně umožnili. Navíc oceňuji, že David Černý svým počinem přispěl do diskuze o našich moderních dějinách. A to zejména v době, kdy jsme svědky snah o jejich překrucování,” uvedl starosta pětky Pavel Richter (TOP 09). „Černý to opět udělal způsobem sobě vlastním, který se mi líbí – symbolicky a tentokrát nic nelakuje narůžovo,” dodal.

Tank na Smíchově stál jako připomínka osvobození hlavního města Rudou armádou. V roce 1991 se tehdejší student pražské Vysoké školy uměleckoprůmyslové David Černý rozhodl, že jej natře narůžovo. Čin vyvolal pozdvižení a obrněnec brzy získal zpět svou původní barvu. Černý čelil obvinění z výtržnictví, kauza pak skončila u přestupkového řízení, které se neslo v odlehčeném duchu.

Narůžovo natřený tank – netypickou barvu mu již v květnu 1991 vrátila skupina poslanců Federálního shromáždění – skončil v lešanském vojenském muzeu. Černý se k tanku vrátil o deset let později, když chtěl na náměstí umístit jeho torzo, radnice ale souhlas po negativních reakcích ruského velvyslanectví i tehdejšího premiéra Miloše Zemana zrušila.

Výtvarník se však myšlenky nevzdal a 21. srpna 2008, v den 40. výročí sovětské okupace, růžový tank na Smíchov opět přivezl – tedy jen jeho zadní část, celé dílo tak vypadalo, jako by se tank zahrabával do země.


Město zajistilo výstavbu dešťové kanalizace v Cholupicích

19. března 2019 v 10:05

Městská rada včera rozhodla o výběru dodavatele I. etapy výstavby dešťové kanalizace v Cholupicích. Na doporučení hodnotící komise se jím stala Společnost TV Točná – IS Cholupice, vedoucí společnosti PORR a.s., s nabídkovou cenou 23 533 290 korun s DPH.

Další články
Nahoru