dnes
Pátek - jasno
9°C
zítra
Sobota - jasno
7°C
pozítří
Neděle - skorojasno
6°C
Tank Davida Černého je opět na Smíchově
Oceňuji, že David Černý svým počinem přispěl do diskuze o našich moderních dějinách, uvedl starosta Prahy 5 Pavel Richter. Foto: archiv

Tank Davida Černého je opět na Smíchově

Torzo tanku zanořené v zemi – v klasické zelené barvě, s bílým okupačním pruhem –  bylo dnes časně ráno se souhlasem páté městské části instalováno na náměstí Kinských. O možnost umístění plastiky požádala radnici produkční společnost Bratři s.r.o, která o umělci natáčí dokument „Černý David“.

Zelený tank s bílým pruhem bude na náměstí do středy. Černý před deseti lety k výročí 40 let od sovětské okupace instaloval na Smíchově tank zahrabávající se do země.

„Umístění tanku na pozemku jsme pro potřeby natáčení dočasně umožnili. Navíc oceňuji, že David Černý svým počinem přispěl do diskuze o našich moderních dějinách. A to zejména v době, kdy jsme svědky snah o jejich překrucování,” uvedl starosta pětky Pavel Richter (TOP 09). „Černý to opět udělal způsobem sobě vlastním, který se mi líbí – symbolicky a tentokrát nic nelakuje narůžovo,” dodal.

Tank na Smíchově stál jako připomínka osvobození hlavního města Rudou armádou. V roce 1991 se tehdejší student pražské Vysoké školy uměleckoprůmyslové David Černý rozhodl, že jej natře narůžovo. Čin vyvolal pozdvižení a obrněnec brzy získal zpět svou původní barvu. Černý čelil obvinění z výtržnictví, kauza pak skončila u přestupkového řízení, které se neslo v odlehčeném duchu.

Narůžovo natřený tank – netypickou barvu mu již v květnu 1991 vrátila skupina poslanců Federálního shromáždění – skončil v lešanském vojenském muzeu. Černý se k tanku vrátil o deset let později, když chtěl na náměstí umístit jeho torzo, radnice ale souhlas po negativních reakcích ruského velvyslanectví i tehdejšího premiéra Miloše Zemana zrušila.

Výtvarník se však myšlenky nevzdal a 21. srpna 2008, v den 40. výročí sovětské okupace, růžový tank na Smíchov opět přivezl – tedy jen jeho zadní část, celé dílo tak vypadalo, jako by se tank zahrabával do země.


Ředitel IKEM rezignoval. Aleš Herman odchází koncem prosince

Včera ve 14:27

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch dnes přijal rezignaci ředitele Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) Aleše Hermana, který ve své funkci skončí k 31. prosince. Po sedmi letech svého působení se rozhodl přijmout nabídku ze soukromého sektoru.

Praha 11: Veřejné setkání k regeneraci vnitrobloku

14. listopadu 2018 v 10:32

Poskytovatelé lékařské pohotovostní služby dostanou další dotace

14. listopadu 2018 v 08:41

Rada hl. m. Prahy včera projednala poskytnutí dotací pražským nemocnicím, které zajišťují lékařskou pohotovostní službu. Jedná se o finanční prostředky na pořízení vybavení pro ambulance lékařské pohotovostní služby poskytnuté formou účelových investičních dotací v celkové výši 4 768 500 korun a...

Začíná Týden Francie. Nabídne odborné přednášky, gastronomické trhy, hudbu a film

13. listopadu 2018 ve 12:00

Pátý ročník Týdne Francie, který společně pořádá Francouzské velvyslanectví v Praze, Francouzsko-česká obchodní komora a další instituce, se zaměří na témata důležitá pro budoucnost i současnost. Na programu tak jsou odborné přednášky o e-commerce nebo cirkulární ekonomice. Milovníci dobrého jídla...

Listopadové Dny geografie na Albertově

12. listopadu 2018 v 08:46

Na Albertově bude od 19. do 23. listopadu probíhat již pátý ročník Dnů geografie. Program bude rozmanitý a připravila ho především výzkumná centra geografické sekce Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy, kde se geografie a demografie studují jako vědecké obory.

Další články
Nahoru