dnes
Pondělí - zatazeno
-1°C
zítra
Úterý - jasno
0°C
pozítří
Středa - zatazeno
0°C
Tank Davida Černého je opět na Smíchově
Oceňuji, že David Černý svým počinem přispěl do diskuze o našich moderních dějinách, uvedl starosta Prahy 5 Pavel Richter. Foto: archiv

Tank Davida Černého je opět na Smíchově

Torzo tanku zanořené v zemi – v klasické zelené barvě, s bílým okupačním pruhem –  bylo dnes časně ráno se souhlasem páté městské části instalováno na náměstí Kinských. O možnost umístění plastiky požádala radnici produkční společnost Bratři s.r.o, která o umělci natáčí dokument „Černý David“.

Zelený tank s bílým pruhem bude na náměstí do středy. Černý před deseti lety k výročí 40 let od sovětské okupace instaloval na Smíchově tank zahrabávající se do země.

„Umístění tanku na pozemku jsme pro potřeby natáčení dočasně umožnili. Navíc oceňuji, že David Černý svým počinem přispěl do diskuze o našich moderních dějinách. A to zejména v době, kdy jsme svědky snah o jejich překrucování,” uvedl starosta pětky Pavel Richter (TOP 09). „Černý to opět udělal způsobem sobě vlastním, který se mi líbí – symbolicky a tentokrát nic nelakuje narůžovo,” dodal.

Tank na Smíchově stál jako připomínka osvobození hlavního města Rudou armádou. V roce 1991 se tehdejší student pražské Vysoké školy uměleckoprůmyslové David Černý rozhodl, že jej natře narůžovo. Čin vyvolal pozdvižení a obrněnec brzy získal zpět svou původní barvu. Černý čelil obvinění z výtržnictví, kauza pak skončila u přestupkového řízení, které se neslo v odlehčeném duchu.

Narůžovo natřený tank – netypickou barvu mu již v květnu 1991 vrátila skupina poslanců Federálního shromáždění – skončil v lešanském vojenském muzeu. Černý se k tanku vrátil o deset let později, když chtěl na náměstí umístit jeho torzo, radnice ale souhlas po negativních reakcích ruského velvyslanectví i tehdejšího premiéra Miloše Zemana zrušila.

Výtvarník se však myšlenky nevzdal a 21. srpna 2008, v den 40. výročí sovětské okupace, růžový tank na Smíchov opět přivezl – tedy jen jeho zadní část, celé dílo tak vypadalo, jako by se tank zahrabával do země.


Praha 2 vypisuje finanční podporu v sedmi oblastech. O granty lze žádat do 25. března

Dnes ve 20:12

Městská část Praha 2 poskytne na celé období letošního a 1. čtvrtletí příštího roku veřejnou finanční podporu v těchto oblastech: sociální a sociálně zdravotní, sport, kultura, mimoškolní činnost dětí a mládeže, životní prostředí, prevence kriminality a dále prevence sociálně patologických jevů a...

Skleněná sobota nabídne design v Portheimce

Včera v 10:06

Prodejní přehlídka autorského designu, jehož vůdčím materiálem je sklo proběhne v sobotu 23. února od 10 do 18 hodin v přízemí Musea skla, v sále pro krátkodobé výstavy.

Stav muže, který se zapálil v centru, je vážný

19. ledna 2019 v 18:08

Stav muže, který se v pátek odpoledne zapálil na Václavském náměstí v Praze, je i nadále vážný. Je stále na jednotce intenzivní péče na klinice popáleninové medicíny v umělém spánku. ČTK to řekla mluvčí Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Jana Roubalová.

Další články
Nahoru