dnes
Pondělí - zatazeno
1°C
zítra
Úterý - polojasno
0°C
pozítří
Středa - snih
2°C
Taneční centrum Praha - konzervatoř: Vzdělaný umělec je naprostou nezbytností pro zdravý rozvoj kultury ve 21. století
Pražský životKomerční sdělení

Taneční centrum Praha - konzervatoř: Vzdělaný umělec je naprostou nezbytností pro zdravý rozvoj kultury ve 21. století

Taneční centrum Praha je novým typem konzervatoře, která v sobě spojuje gymnaziální a umělecké vzdělání, propojuje výuku klasických a moderních tanečních technik a metod s inscenační praxí současného tanečního divadla.

Tato střední odborná škola, ukončená maturitou, současně poskytuje vyšší odborné vzdělání: absolutorium v oblasti interpretační, pedagogické a teoretické. Co všechno škola svým absolventům může nabídnout, říká Ing. Antonín Schneider, manažer školy. antonin-schneider-1307690570-nahled

Od jakého věku přijímáte studenty?

Žáky přijímáme od 11 let, resp. minimálně po ukončení 5. třídy ZŠ.

Zájemci o studium dělají přijímací zkoušky?

Zájemci absolvují v prvním kole talentové testy a úspěšní potom řádné přijímací řízení na střední školu.

Kde najdou absolventi uplatnění a na jakých školách mohou pokračovat ve studiu?

Dvacetiletá statistika říká, že 47 % přechází do interpretační praxe v ČR i v zahraničí, 36 % pokračuje ve studiu na VŠ oborů uměleckých, tělovýchovných, lékařských – rehabilitačních a management kultury. Asi 17 % se věnuje studiu jiných oborů.

Ve výuce převažuje klasický, nebo moderní tanec?

Ve výuce převažuje eklektické vzdělávání – propojení klasického, moderního a jazzového tance v poměru 40% + 30 % + 10% a 20% jsou doplňkové techniky (lidový tanec, akrobacie, taneční sporty) a také scénická praxe v příslušných oblastech.

Konzervatoř provozuje studentské umělecké soubory. Jaké to jsou, a jaké mají výsledky?

Výsledky, resp. výkonové ukazatele (cca 90 představení a 4 celovečerní představení ročně) představují absolutní světovou špičku, ale ovšem samotnou uměleckou kvalitu jejich práce musí posoudit odborníci a diváci!

gravitace-705-nahled Na co jsou především jednotlivé ročníky zaměřeny?

Limity teoretického i praktického studia každého ročníku přesně určuje vzdělávací koncepce. Obecně se jedná o promyšlený rozvoj talentu do profesionální úrovně a uměleckého „vybavení“. Kromě tradiční fyzické kondice a technického vybavení je dnes důležitá i mentální zralost, psychická odolnost, sociální inteligence a spousta dalších vlastností, které je třeba mladým umělcům vysvětlit a vštípit. Je tam celá řada paradoxů, mezi nejzajímavější patří asi přísný rozvoj individua – umělecké osobnosti, ale současně precizní kolektivní cítění a vysoká sociální inteligence. Dále, na jedné straně musí tanečník pravidelně podstupovat přísný tréninkový dril … který ale nesmí zadusit jeho přirozený projev a tvořivost. Svoje tělo musí pravidelně doslova vyždímat až na dno fyzických a psychických sil … a na druhé straně o sebe musí velmi citlivě a promyšleně „pečovat“ a dbát na všestrannou soustavnou kondici a mimořádnou dlouhodobou výkonnost.  

Škola pořádá i mimoškolní aktivity, které to jsou?

Spíše než mimoškolní, bychom mohli uvést nadstandardní – tři tréninkové campy v regionech ročně se sportovní a kulturní náplní, domácí i zahraniční poznávací zájezdy, speciální rehabilitační a relaxační programy a záměrně širokou uměleckou praxi ve školních souborech. Jsou zde i zvláštní motivační akce pro budoucí tvůrce a pedagogy.

Poskytuje škola nějaké stipendia?

Na konzervatorní výuku škola nevybírá žádné školné, platí se pouze vybrané nadstandardní akce, na které sociálně slabí studenti dostanou stipendia ve výši průměrně 72 %. 

Jaké jsou mimoškolní aktivity žáků, mohou se účastnit zájezdů, cest do zahraničí nebo sportovních soustředění?

Studenti mají vlastní „cvičnou“ uměleckou agenturu, která pořádá vybrané vzdělávací nebo kulturní akce, zajišťuje účasti na soutěžích a festivalech atd. Většina nadstandardních akcí je ale přímou a povinnou součástí základní výuky!

Studentům je poskytován ve škole rehabilitační program, co si pod tím lze představit?

Studenti vyšších ročníků mají cca 30 hodin praxe týdně v šestidenním třífázovém režimu. Tedy logicky by měli minimálně 6 hodin týdně věnovat aktivní regeneraci sil – různé druhy masáží, kompenzační cvičení a sporty (především plavání, cyklistika, stretching), spolupráce s fyzioterapeuty atd. 

Na které ze svých absolventů jste pyšní? tcp-ng-2014-423-nahled 

To je těžké – za 54 let existence se studijní a pracovní podmínky často radikálně měnily a výkony jednotlivých generací jsou tedy zcela nesouměřitelné. Logicky jsme asi nejvíce pyšní na ty současné studenty – každá další skupina absolventů se vždy více a více liší od běžné populace … ne proto, že by byli stále lepší, ale proto, že se viditelně propadá populace rychle do pasivity, povrchnosti a konzumu. 

Kdy se mohou budoucí studenti přijít do školy a na výuku podívat? 

Protože máme pro veřejnost téměř 120 akcí ročně, nezdržujeme se ve škole s „otevřenými dveřmi“. Pracovní prostředí a atmosféru výuky prezentujeme až studentům, kteří úspěšně projdou alespoň prvním kolem talentových testů.

Vše o škole se dozvíte na: www.tanecnicentrum.cz/studium

title-2-nahled


Další články
Nahoru