dnes
Neděle - polojasno
3°C
zítra
Pondělí - skorojasno
1°C
pozítří
Úterý - polojasno
0°C
Tanečky Prahy 12 kolem hazardu pokračují. Nechce další herny, návrh na sedm míst platí dál
Ilustrační foto: freeimages

Tanečky Prahy 12 kolem hazardu pokračují. Nechce další herny, návrh na sedm míst platí dál

Městská část Praha 12 nebude žádat další změny v seznamu povolených míst pro herny v magistrátní vyhlášce. Po více než sedmihodinové debatě dnes schválilo toto usnesení zastupitelstvo Prahy 12. Podle opozice ale usnesení umožňuje více výkladů, protože neruší předchozí rozhodnutí rady navrhující sedm míst pro herny.

Náměstek pražské primátorky Petr Dolínek (ČSSD) řekl, že pro vyhlášku, která by rozšiřovala počet heren v Praze, hlasovat nebude. Naopak rada hlavního města podle něj řeší, jak městské části k zavedení nulové tolerance víc motivovat, například rozdělováním peněz z hazardu bez ohledu na zákaz heren.

Městské části měly magistrátu, který bude v květnu schvalovat novelu vyhlášky o hazardu, předložit nový seznam míst, kde lze hrací automaty povolovat. V Praze 12 už v roce 2011, po rozhodnutí zastupitelstva o nulové toleranci hazardu, skončily výherní automaty povolované radnicí, ale na sedmi místech zůstaly ty povolované státem. Zmíněných sedm míst pak letos v dubnu radní Prahy 12 navrhli do seznamu povolených míst v příloze celoměstské vyhlášky.

Proti usnesení rady se postavila opozice, která iniciovala dnešní mimořádné jednání zastupitelstva a chtěla nulovou toleranci zachovat. Nakonec na to přistoupila i koalice. „Městská část nebude požadovat žádné další změny proti usnesení zastupitelstva z roku 2011," uvedla na jednání zastupitelstva starostka Daniela Rázková (Změna).

Opozice ale usnesení kritizovala pro jeho nejednoznačnost, protože se v něm píše, že zastupitelstvo nepožaduje žádné „další" změny. Seznam se sedmi povolenými místy pro herny již ale podle opozice rada odeslala na magistrát a nikdo ho nezrušil. „Usnesení předjímá, že se budou nové regulované herny povolovat," řekla zastupitelka Hana Jandová (TOP 09). Podle místostarosty Michala Pince (ANO) se ale jedná pouze o přípravu na novelu zákona o loteriích.

Ani sama koalice složená z ANO, ČSSD a Změny pro Prahu 12 se však ohledně hazardu neshodla. ANO a ČSSD byly pro povolení sedmi přísně hlídaných heren na místech, kde v té době fungovaly videoloterijní terminály povolené ministerstvem financí. Změna pro Prahu 12 ale s povolením hazardu nesouhlasí. Ministerstvo ovšem podle starostky Rázkové od přijetí usnesení rady ukončilo správní řízení u čtyř ze zmíněných sedmi heren, a zavřelo je. Kontrola navíc v jednom případě odhalila i nelegální automaty a ministerstvo zahájilo i trestní řízení.

Vyhláška o hazardu v Praze platí od října 2013. Městské části si v ní mohou určit, kde hazard povolí. Herny zcela zakázaly například Praha 2, 6 nebo původně Praha 12, další radnice je omezily. Nová pražská koalice se v koaliční smlouvě zavázala zavést nulovou toleranci plošně na celém území metropole.


Další články
Nahoru