dnes
Pátek - jasno
5°C
zítra
Sobota - oblacno
6°C
pozítří
Neděle - obcasny-dest
5°C
Tančící dům plný graffiti: umělci dříve malovali na vlaky a budovy, nyní vystavují v centru Prahy
MULTIVERSE EXPRESS / 7. 3. – 6. 5. / 1. patro Tančícího domu. Foto: Art Salon S

Tančící dům plný graffiti: umělci dříve malovali na vlaky a budovy, nyní vystavují v centru Prahy

Tančící dům ovládne na dva měsíce umění vycházející z graffiti. Postarají se o to umělci Pavel Šebek, Matěj Olmer a Epos 257, kteří představují svá díla ve dvou výstavách MULTIVERSE EXPRESS a WHO CARES. Autoři, jejichž uměleckým projevem dříve bylo malování na vlaky a budovy, představí své obrazy, které vycházejí právě z technik a tematiky graffiti.

Výstava MULTIVERSE EXPRESS představuje současnou tvorbu autorů Matěje Olmera (1979) a Pavla Šebka (1989), které od sebe sice dělí celých deset let, ale přesto mají dost společného. I když oba v současnosti malují abstraktní plátna, kořeny jejich výtvarného vyjadřování leží v graffiti komunitě.

Tato zkušenost zásadně ovlivňuje jejich dnešní projev, ať už po tematické nebo technické stránce. Typický je pro ně hlavně neortodoxní přístup k malování. Jeden i druhý osobitě kombinují techniky i postupy tvorby, takže také jejich kompozice představují naprosto svébytné vidění světa.

vystava-tancici-dum-nahled Pavel Šebek je umělcem, který patří k nejmladší generaci volného autorského okruhu semknutého kolem pražské Trafačky. Přestože momentálně studuje v ateliéru supermédií Federica Díaze na VŠUP, vyjadřuje se na dnešní poměry celkem konvenčně – totiž malbou. K běžné představě o obrazu mají však jeho díla často dost daleko.

Matěj Olmer – Pražská graffiti legenda. Progresivní, inspirativní a nekompromisní autor, který se prosazuje i jako abstraktní malíř. Graffiti pojímá jako otevřenou emotivní disciplínu. Sám vyznává projev založený na neřízené intuici – expresivní gestickou malbu, kterou akčním způsobem vrství přes sebe a volně kombinuje nejčastěji s principy koláže. Typický je pro něj výrazný kolorismus, smysl pro experiment a momentální improvizaci. Ve své tvorbě někdy vychází z vlastních básnických textů.

who-cares-nahled WHO CARES … / 31. 1. – 31. 3. 2014 / 2. patro Tančícího domu
„Výstava billboardových „obrazů“ Epose 257 s názvem WHO CARES… shrnuje současný stav diverzního projektu v městském prostoru, jehož terčem jsou reklamní nosiče a metodikou hlavně střelba. Výstava na jednu stranu reaguje na problematiku všudypřítomné reklamy, a tím se v dalším plánu přímo dotýká i firemních strategií, ekonomiky, konzumerismu a podoby současného veřejného prostoru, na druhou dokládá razantní antisystémový postoj, který se nezastaví ani před hranicí zákona,“ vysvětluje kurátor výstavy Radek Wohlmuth.

Epos 257, člen skupiny Ztohoven, začal jako writer (sprejer, tvůrce graffiti, pozn. aut.), ale momentálně se více zabývá intervencemi do veřejného prostoru. Typické jsou pro něj kriticky zaměřené, především sociálně a ekologicky motivované, projekty v městském prostředí. Aktivně napadá společenské a systémové stereotypy, stejně jako reklamní průmysl. Způsoby jeho vyjadřování jsou různé, od akční malby paintballovou puškou po prostorové instalace na principu land artu.


Autor: Renata Rákosová

České fetiše pomohou pražským bezdomovcům

1. listopadu 2017 v 16:30 | Aktualizováno 1. ledna 1970, 01:00

Lidé bez domova, kteří prodávají časopis Nový prostor, letos na Vánoce nabídnou svým čtenářům a příznivcům krom časopisu i knihu. Půjde o druhý výběr fejetonů Jana Sterna nazvaný Česko je hezko. Prodejci Nového Prostoru začnou knihu prodávat 1. listopadu. Jsou jejím výhradním distributorem, jinde...

Další články
Nahoru