dnes
Sobota - polojasno
6°C
zítra
Neděle - obcasny-dest
5°C
pozítří
Pondělí - obcasny-dest
5°C
Tančící dům byl otevřen před dvaceti lety, v létě se jeho část promění na hotel
Vlevo Ginger, vpravo Fred. Foto: PSN

Tančící dům byl otevřen před dvaceti lety, v létě se jeho část promění na hotel

Tančící dům stojící na na rohu Rašínova nábřeží a Jiráskova náměstí byl před dvaceti lety, 20. června 1996, uveden do zkušebního provozu. Stavba především zpočátku vyvolávala rozporuplné reakce. Jedni ji měli a mají za ikonu moderní architektury, jiní považují zasazení k mnohem starším domům jako nevhodné. Za dvě desítky let Tančící dům nasbíral mnoho ocenění jak doma, tak i v zahraničí a stal se jednou z nejfotografovanějších staveb metropole. Během letošních prázdnin se ve dvou patrech domu otevře hotel.

Podle mnohých skvost porevoluční architektury byl postaven architekty Frankem O. Gehrym a Vlado Miluničem mezi lety 1994 až 1996. Budova má dvě věže. Vzadu statickou, před ní dynamickou skleněnou. Mají připomínat postavy tanečníků Freda Astaira a Ginger Rogersové. Podle nich se také jmenují – Ginger a Fred.

Do roku 2013 byly v Tančícím domě kanceláře, veřejnost do budovy neměla přístup. Následně Tančící dům koupila Pražská správa nemovitostí v čele s realitním magnátem Václavem Skalou.   

Budova slouží jako galerie, je zde také administrativní centrum, restaurace a turisticky frekventovaná vyhlídka na střešní terase s barem a podívanou na Pražský hrad a panorama metropole.

Anketa

Líbí se vám Tančící dům na Rašínově nábřeží?

48.9%
(48.9%)
39%
(39%)
Ve třech patrech Tančícího domu sídlí umělecká galerie. „V lednu letošního roku jsme změnili koncepci a název. Z Art Salonu S jsme galerii přejmenovali na srozumitelnější a údernější – Galerie Tančící dům. Také jsme se po úspěchu výstav Káji Saudka či Bořka Šípka rozhodli věnovat prostor zejména výstavám významných českých umělců či tematickým expozicím pro širokou veřejnost,“ prozradil o galerii její ředitel Robert Vůjtek. Prostory galerie slouží také k pronájmu na soukromé i firemní akce.

Letos Galerie Tančící dům zahájila sezonu výstavou českého kreslíře Vladimíra Jiránka a v polovině června otevřela novou tematickou expozici RETRO 70. a 80. let věnovanou české historii, designu i každodennímu životu tohoto období.

Na podzim letošního roku je naplánována výstava významného českého architekta Jana Kaplického, na které se bude podílet jeho manželka Eliška Kaplický i architektka Eva Jiřičná, která je zároveň autorkou i několik interiérů Tančícího domu.

Nově se od letošního srpna otevře v Tančícím domě čtyřhvězdičkový hotel, který nabídne luxusní apartmány, umístěné v obou věžích budovy.


Další články
Nahoru