dnes
Čtvrtek - jasno
2°C
zítra
Pátek - jasno
0°C
pozítří
Sobota - jasno
0°C
Advent v PrazeLifestyle / Zdraví / Cestování

Tamchynová: Sedm věcí, které bychom neměli o Vánocích rozhodně dělat

Vánoce jsou sice svátky klidu a míru, nicméně, jak všichni víme, jsou prošpikovány honičkou a stresem. Chceme mít vše navoněné, nazdobené, čisté, dárky pěkně zabalené atd. se vším si dávám dost práce a je jedno, jak dlouho se na svátky připravujeme. Stejně se každoročně přistihneme při tom, že jsme spíš unavení a ve svátečních chvílích si spíš dobíjíme baterky vybité předchozím shonem…a tady vyvstává otázka, co dělat, abychom si tak těžce vydřenou pohodu zbytečně nenarušili.

1.  na Štědrý den už nic neuklízet, ale ani nelpět na přísném pořádku

do Štědrého dne snad každá hospodyňka vstupuje s obavou, zda má vše řádně připravené. Je pod značným tlakem řadu předchozích dnů a to i v případě, že se snaží nepropadnout davovému šílenství, zejména v nákupních centrech.  Snaha zachovat čistotu a pořádek, tak pracně dovršenou stavbou stromečku a zapálením františka, může dostat podobu obsedantního chování. Pátravé oko hodnotící každý záhyb ubrusu a peskující každého za neopatrný dotyk vyleštěného nábytku zbourá každou sváteční atmosféru.

Na druhou stranu není ani vhodné druhý extrém. Jistě nikdo nebude považovat za slavnostní tabuli to, kdy pouze odhrne ze stolu staré noviny, aby bylo kam položit ohřátý párek, či za sváteční den asi těžko někdo označí den, v němž se rozhodne přestěhovat nábytek či začít malovat předsíň.

2. nevyvolávat konflikty, nepeskovat nikoho za to, že nesplňuje stanovená očekávání.
Neměli bychom připomínat dětem jejich neúspěchy ve škole, ani partnerovi jeho málo placenou práci. Prostě by měl platit určitý zákaz konfliktních témat, která stejně nemají okamžité řešení a zbytečně by jen zasela rozladu mezi členy rodiny. K tomuto bodu patří i problém workoholiků, kteří nejsou schopni ani na Štědrý den (nemluvě o celých svátcích) nezapnout počítač, neprozvánět své podřízené a nekontrolovat je apod.  V současné době je problém i s dětmi, které nejde odtrhnout od počítačových her, sledování sociálních sítí atd. Měli bychom trvat na společně tráveném čase alespoň o svátcích a tyto aktivity omezit.

3. respektovat rituály a tradice ano, ale…
V každé rodině jsou nějaké vánoční rituály. Někde víc a striktně dodržovaných a někde méně. Přesto právě Vánoce jsou pro kouzlo různých rituálů a jakýchsi tajemství opředené sváteční atmosférou. Rituály společně prožívané sbližují a upevňují vztahy obzvláště ty, které souvisí s rodem, s našimi kořeny. Měli bychom je proto prosazovat, dodržovat a lpět na nich. Ale i toto má své jenže…některé tradice a rituály mohou být zastaralé a vyvanulé, lpět na nich pak může připadat třeba dětem směšné a nejsou ochotné je dodržovat. Pakliže je tradici nejde předat, neměli bychom tvrdošíjně ji prosazovat a tím „shodit“ vánoční atmosféru.

4. pozor na přemíru všeho – alkohol i jídlo
Vánoce se stávají svátkem hojnosti, což se dnes občas vykládá jako svátky obžerství nemírného pití. Po adventním shonu je pár dní klidu, kdy je najednou čas spořádat všechny dobroty nashromážděné a připravované i celé týdny dopředu. Cukroví a vánočka se střídá s mastnou husou, svíčkovou, řízky a bramborovým salátem, to vše hojně zalévané pivem, likéry či tvrdým alkoholem. Zažívací obtíže jsou pak jen otázkou hodin. Uvolnění pomocí alkoholu zase spíš vyvolá konflikty mezi členy společnosti a rozhodně dlouhodobě nepřispívá ke sváteční atmosféře.

5. při rozbalování dárků nezdůrazňovat, jak moc jsme se nadřeli jeho sháněním, či kolik peněz nás to stálo
Chceme-li zachovat kouzlo Vánoc alespoň pro nejmenší, pak je třeba hrát hru na Ježíška, který nosí dárky ve tmě ztichlého svatvečera. Není nic horšího než začít dětem vysvětlovat, že jsou už velké a že si přece nebudeme hrát na imaginárního dárce. Nepotěší ani dospělé, když budeme zdůrazňovat, jak jsme se nachodili při shánění právě jejich dárku, koho jsme museli uplatit, kolik přeplatit či jak dlouho jsme na to šetřili. Jde nám přece o radost druhých z obdarování ne o naše ego a jeho růst…

6. darovanému koni na zuby nekoukej
Při rozbalování dárku je třeba mít na zřeteli, že ne všichni se nám mohou strefit do vkusu. Měli bychom umět ocenit to, že někdo nejen že investoval peníze, ale také myslel na nás, když dárek vybíral, ocenit, že si na nás vzpomněl a věnoval nám čas tím, že dárek sehnal. Měli bychom proto udržet na uzdě i svá drobná zklamání a radovat se hlavně z toho, že máme kolem sebe lidi, kteří pro nás něco shánějí a chtějí s námi být.

7. neřešit staré hříchy, nevytahovat je na světlo
Rodiny se o Vánocích scházejí snad nejvíc z celého roku. Mohou to být setkávání radostná z opětovného setkání, stejně jako plná nervozity a stresu, protože ruku na srdce, kde jsou nejvypjatější emoční vazby? Jedině v kruhu nejbližších, mezi příbuznými. Rodinou se táhnou nedorozumění, záště, závisti, nedořešené majetkové poměry apod. a právě setkání o svátcích jsou jako rozbuška takovýchto nedořešených křivd. Stačí málo a výbuch rozmetá jakkoli pohodovou atmosféru setkání.

tamchynova2606-nahled

RNDr. Jana Tamchynová

Platí dobré pravidlo – všeho s mírou, vše v rovnováze. Stokrát cennější je úsměv, pohoda, klid a umění sdílet společně radost, být spolu než sebevíc nablýskané sváteční nádobí a sebedražší dárek.

Autorem textu je RNDr. Jana Tamchynová, poradce osobnostního rozvoje, kinezioliog, numerolog. Kontakt: jana@tamchynova.cz


Adventní večer plný hudby a duchovna, Jan Kalousek, Norbi Kovács. Zítra v Šabachově parku

Dnes ve 12:28

Sobota: Vánoční perličky v Portheimce

Dnes v 10:50

Workshop pro děti i dospělé v sobotu 15. prosince v Portheimce – Muzeu skla. Vyrobit si můžete vlastní ozdobu z korálků a tlačených perlí pod vedením odborných lektorek. Praha 5 zve na workshop s názvem Vánoční perličky.

Praha 9 zve na Vánoční trhy na náměstí OSN

Dnes v 10:05

Na Náměstí OSN ve Vysočanech v Praze 9 je letos poprvé vánoční trh, na kterém můžete zakoupit tradiční vánoční předměty, jako adventní věnce, svíčky.

Staročeské Vánoce na Kubáni

Dnes v 09:44

Tradiční vánoční akce na Kubánském náměstí v Praze 10. Od 10:00 do 13:00 je připraven dobový program, tradiční vánoční zvyky a řemesla, vánoční dílny pro děti.

Česká mše vánoční Jakuba Jana Ryby

Dnes v 09:14

Česká mše vánoční v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha na Pražském hradě, pod záštitou kardinála Mons. Dominika Duky OP, arcibiskupa pražského a primase českého a Milana Wenzla, starosty MČ Praha 15 se letos koná 20. prosince od 19 hodin.

Rybovka na Letné

Včera ve 12:22

Tradiční Rybovka na Letné v altánku u Letenského zámečku bude v neděli 23. prosince v 15 hodin.

Začínají Vánoce v zookoutku, zvířatům můžete nadělit dárky

Včera v 10:59

V sobotu 15. prosince ve 14 hodin začínají v zookoutku v Malé Chuchli slavnostní Zvířátkové Vánoce. Výjimečně se pro návštěvníky zookoutku otevřou brány do výběhů, aby se mohli na chviličku proměnit v Ježíšky a předat natěšené zvěři malý vánoční dárek.

Tradiční Vánoce v Národopisném muzeu

Včera v 10:59

Národní muzeum zve rodiny s dětmi do Národopisného muzea, kde se v sobotu 15. prosince od 13 do 17 hodin uskuteční další akce z cyklu Aspoň na víkend. Návštěvníci se mohou naladit na vánoční atmosféru prostřednictvím nejrůznějších tradičních aktivit a poslechem cimbálové...

V Praze 5 se bude bruslit

Včera v 10:28

V neděli 23. prosince v 10 hodin se slavnostně otevře kluziště loni na rohu nám. 14. října a Preslovy ulice. Těšit se můžete nejen na bruslení, ale i na soutěže pro děti a malování na obličej. K nedělnímu zahájení zahraje DJ Doktor Buben.

Tradiční společné zpívání koled pod Karlovým mostem

Včera v 08:04

Přijďte si zazpívat koledy na Štědrý den. Zpěvníček dostanete na místě zdarma.

Nové cvičební stroje pro pacienty v Thomayerově nemocnici

Včera v 07:18

Pacienti Thomayerovy nemocnice mohou nově využívat venkovní rehabilitační stroje, které byly pořízeny díky grantu Nadace České spořitelny. V rámci projektu – Cvičíme se seniory v Thomayerově nemocnici a vznikl mezi Pavilony A1 a A2 TN cvičební prostor se několika stroji, které jsou určeny na...

Štědrý den v Gongu

11. prosince 2018 ve 13:18

Štědrodenní pohádku O zapomnětlivém psaníčkovém andělíčkovi připravilo Divadlo Gong na Štědrý den 24. prosince od 13:00 hodin. Co se stane, když zaspí psaníčkový andělíček, který nosí každé Vánoce dětská přání Ježíškovi?

Program v Šabachově parku pokračuje

11. prosince 2018 v 11:11

V pátek 14. prosince pokračuje vánoční program v Praze 6.

Další články
Nahoru