Dnes Úterý - polojasno 25°C
Zítra Středa - prehanky-dest 28°C
Úterý 28. 6. 2022
Svátek má Lubomír
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Tak nám to náměstek pěkně spočítal, výhled nic moc. Už brzy se bude na rodinu dlužit milion
Platy se zvyšují, lidem se to samozřejmě líbí. Ale co na to státní kasa? Foto: Karel Netolický

Tak nám to náměstek pěkně spočítal, výhled nic moc. Už brzy se bude na rodinu dlužit milion

Náměstek pražského primátora Pavel Vyhnánek odpovídá ve vedení metropole za oblast financí a rozpočtu. Vzhledem k těmto gescím se tu a tam vyjadřuje k státním financím. Aktuálně se zaměřil na rozhor státního zadlužování. Výhled do budoucna? Slušně řečeno, nic moc. Ostatně, posuďte sami.

Státní dluh České republiky je podle Vyhnánka něco jako vesmír. „Je zdánlivě nekonečný. Neustále se rozpíná. Obklopuje nás, ale přesto není vidět. A většina z nás si ani vzdáleně neumí představit jeho velikost, protože nám k tomu chybí jakékoli lidské měřítko. To umožňuje některým politikům rozsah problému zamlčovat či navrhovat zcela neadekvátní způsoby jeho řešení. Jedním z nich je dle mého názoru příslib nezvyšování daní doprovázený tajemným předvolebním zaklínadlem štíhlé a zdigitalizované státní správy, která problém rostoucího dluhu vyřeší,“ uvedl ve svém aktuálním komentáři primátorův náměstek.  

Podle predikcí Ministerstva financí ČR dosáhne státní dluh koncem letošního roku 2,5 bilionu korun. Oproti roku 2019 tak dluh naroste o téměř jeden bilion a v roce 2023 dokonce přesáhne objem tři biliony korun. „Pro představu – v přepočtu na čtyřčlennou rodinu bude stát dlužit více než milion korun,“ spočítal Vyhnánek. 

Obsluha dluhu, tedy splátky jistiny a úroků, přijde státní kasu jenom v letošním roce na 53 miliard korun. To je vyšší částka než roční rozpočet většiny českých ministerstev. Při zohlednění výše zmíněných predikcí a při konstantních úrokových sazbách a ratingu České republiky lze podle náměstka primátora očekávat, že obsluha dluhu v roce 2023 vzroste o plus minus 10 miliard korun, spíš více než méně. 

Oproti tomu stojí zhruba 65 tisíc státních úředníků zaměstnaných ve služebním poměru. „Celkové náklady na jejich mzdy se mi nepodařilo nikde dohledat, ale počítejme pro zjednodušení s hrubým nákladem jeden milion korun na úředníka. To dělá 65 miliard korun ročně, tedy necelé 3,5 procenta z celkových státních výdajů. 

„Neuvěřitelnou shodou náhod jde o de facto identické náklady jako bude v roce 2023 představovat obsluha státního dluhu. Jinými slovy, pokud někdo propustí úplně všechny státní úředníky, vyřeší pouze náklady na obsluhu dluhu, ale nikoli jeho astronomické nárůsty. A protože většina státních úředníků pracuje ve Finanční správě ČR a v České správě sociálního zabezpečení, umíme si asi domyslet, co by následovalo,“ napsal Vyhnánek.   

„Při realističtějším, byť stále bezprecedentně ambiciózním scénáři propuštění 15 procent státních úředníků, dosáhneme úspor ve výši pouhého nárůstu nákladů na obsluhu státního dluhu v roce 2023 oproti letošku,“ pokračoval. 

„A co tedy se státním dluhem? S tím nám v dlouhodobém horizontu může pomoct jenom transformace české ekonomiky. Jenže to budeme všichni mrtví, jak známo. Proto se nevyhneme buď bolestivému uskromnění nás všech, především v oblasti důchodů a kvality veřejných služeb, nebo právě zvýšení daní. Ale pravda bolí, a tak nám někteří politici radši budou tvrdit, že za dluh mohou mzdové náklady na státní správu a že Země je větší než Jupiter, protože to při pohledu z okna vypadá jako pravda,“ dodal.


Autor: Karel Netolický

Prokop: Kompetenční centrum digitalizace? Pražany to bude hodně stát, ale nic z toho nevznikne

10. května 2022 v 08:56

Pražští radní včera opět schválili Smlouvu o zajištění služeb kompetenčního centra digitalizace procesů, agend a jejich robotizace. Kriticky na to reagoval předseda hnutí ANO v Praze Ondřej Prokop.

Prokop: Koalice primátora Hřiba kryje Čižinského Prahu Sobě a odmítla projednat předražené stěhování TSK

28. dubna 2022 ve 14:50

Dnes jsem na jednání Zastupitelstva hlavního města Prahy navrhoval projednat sporné a předražené stěhování Technické správy komunikací hl. m. Prahy (TSK do nových prostor. Otazníků je hned několik a domnívám se, že se zvláště náměstek primátora Adam Scheinherr, který za stěhováním stojí, má z čeho...

Poslankyně Zajíčková: Návrh novely zákona o pedagogických pracovnících obsahuje řadu smysluplných změn

17. dubna 2022 v 06:28

Návrh novely například zavádí adaptační období pro začínající učitele, které by mělo snížit riziko brzkého odchodu mladých učitelů ze školství. Další významnou změnou je ukotvení uvádějícího, provázejícího i třídního učitele a garance platů pedagogických pracovníků navázáním na průměrnou mzdu...

Vyjádření pražských politiků k napadení Ukrajiny

24. února 2022 v 16:21

Pražští zastupitelé dnes schválili okamžitý finanční dar ve výši 10 milionů korun humanitární organizaci Člověk v tísni na pomoc obyvatelům Ukrajiny, která se v noci na čtvrtek stala terčem ozbrojené invaze ze strany Ruska. Na potřebě pomoci Ukrajině a potřebě vyjádřit s ní solidaritu se shodují...

Udženija: Kvůli asociální a diskriminační politice se Pražané bojí o střechu nad hlavou

24. února 2022 v 11:36

„Adam Zábranský, pražský radní pro bydlení a transparentnost za Pirátskou stranu se v médiích rád chlubí, co všechno dělá pro to, aby Pražané měli dostupné bydlení. Realita je ale opačná. Kvůli nové strategii magistrátu musí nájemci místo smlouvy na dobu neurčitou každé dva roky čekat na...

Další články
Nahoru