Dnes Neděle - zatazeno 12°C
Zítra Pondělí - skorojasno 15°C
Neděle 17. 10. 2021
Svátek má Hedvika
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Tak nám to náměstek pěkně spočítal, výhled nic moc. Už brzy se bude na rodinu dlužit milion
Platy se zvyšují, lidem se to samozřejmě líbí. Ale co na to státní kasa? Foto: Karel Netolický

Tak nám to náměstek pěkně spočítal, výhled nic moc. Už brzy se bude na rodinu dlužit milion

Náměstek pražského primátora Pavel Vyhnánek odpovídá ve vedení metropole za oblast financí a rozpočtu. Vzhledem k těmto gescím se tu a tam vyjadřuje k státním financím. Aktuálně se zaměřil na rozhor státního zadlužování. Výhled do budoucna? Slušně řečeno, nic moc. Ostatně, posuďte sami.

Státní dluh České republiky je podle Vyhnánka něco jako vesmír. „Je zdánlivě nekonečný. Neustále se rozpíná. Obklopuje nás, ale přesto není vidět. A většina z nás si ani vzdáleně neumí představit jeho velikost, protože nám k tomu chybí jakékoli lidské měřítko. To umožňuje některým politikům rozsah problému zamlčovat či navrhovat zcela neadekvátní způsoby jeho řešení. Jedním z nich je dle mého názoru příslib nezvyšování daní doprovázený tajemným předvolebním zaklínadlem štíhlé a zdigitalizované státní správy, která problém rostoucího dluhu vyřeší,“ uvedl ve svém aktuálním komentáři primátorův náměstek.  

Podle predikcí Ministerstva financí ČR dosáhne státní dluh koncem letošního roku 2,5 bilionu korun. Oproti roku 2019 tak dluh naroste o téměř jeden bilion a v roce 2023 dokonce přesáhne objem tři biliony korun. „Pro představu – v přepočtu na čtyřčlennou rodinu bude stát dlužit více než milion korun,“ spočítal Vyhnánek. 

Obsluha dluhu, tedy splátky jistiny a úroků, přijde státní kasu jenom v letošním roce na 53 miliard korun. To je vyšší částka než roční rozpočet většiny českých ministerstev. Při zohlednění výše zmíněných predikcí a při konstantních úrokových sazbách a ratingu České republiky lze podle náměstka primátora očekávat, že obsluha dluhu v roce 2023 vzroste o plus minus 10 miliard korun, spíš více než méně. 

Oproti tomu stojí zhruba 65 tisíc státních úředníků zaměstnaných ve služebním poměru. „Celkové náklady na jejich mzdy se mi nepodařilo nikde dohledat, ale počítejme pro zjednodušení s hrubým nákladem jeden milion korun na úředníka. To dělá 65 miliard korun ročně, tedy necelé 3,5 procenta z celkových státních výdajů. 

„Neuvěřitelnou shodou náhod jde o de facto identické náklady jako bude v roce 2023 představovat obsluha státního dluhu. Jinými slovy, pokud někdo propustí úplně všechny státní úředníky, vyřeší pouze náklady na obsluhu dluhu, ale nikoli jeho astronomické nárůsty. A protože většina státních úředníků pracuje ve Finanční správě ČR a v České správě sociálního zabezpečení, umíme si asi domyslet, co by následovalo,“ napsal Vyhnánek.   

„Při realističtějším, byť stále bezprecedentně ambiciózním scénáři propuštění 15 procent státních úředníků, dosáhneme úspor ve výši pouhého nárůstu nákladů na obsluhu státního dluhu v roce 2023 oproti letošku,“ pokračoval. 

„A co tedy se státním dluhem? S tím nám v dlouhodobém horizontu může pomoct jenom transformace české ekonomiky. Jenže to budeme všichni mrtví, jak známo. Proto se nevyhneme buď bolestivému uskromnění nás všech, především v oblasti důchodů a kvality veřejných služeb, nebo právě zvýšení daní. Ale pravda bolí, a tak nám někteří politici radši budou tvrdit, že za dluh mohou mzdové náklady na státní správu a že Země je větší než Jupiter, protože to při pohledu z okna vypadá jako pravda,“ dodal.


Autor: Karel Netolický

Pražská ODS navrhne zřízení nové funkce koordinátora dopravních staveb a uzavírek

30. srpna 2021 v 16:00

Pražská ODS kritizuje údajnou nekoordinovanost dopravních uzavírek v hlavním městě. Navrhne proto na jednání pražského zastupitelstva zřízení koordinátora, který bude mít za úkol zlepšit plánování dopravních staveb a uzavírek a zprůjezdnit Prahu. Opoziční strana to uvedla v tiskovém prohlášení....

Další články
Nahoru