dnes
Pátek - jasno
5°C
zítra
Sobota - zatazeno
3°C
pozítří
Neděle - skorojasno
2°C
Pražský život

Tajná pražská láska Che Guevary žije na Moravě

Legendární kubánský revolucionář s argentinskými kořeny Che Guevara byl na začátku šedesátých let v Československu přijat oficiálně a s velkými poctami. Málo se ale ví o tom, že o pár let později, v roce 1966, se v Praze objevil na několik měsíců tajně a maskovaný. Měl zde intimní vztah se sopranistkou, která dnes žije na Moravě.

Che Guevara

Narodil se roku 1928 v Argentině, stal se lékařem a v roce 1954 se zapojil v Mexiku do revolučních bojů po boku Fidela Castra, s nímž osvobodili Kubu od diktátora Batisty. Za odměnu dostal vysoké kubánské úřady, například byl také ministrem průmyslu. Proslul tím, že za plat žádal minimální mzdu a neomezený přísun doutníků a kávy. Původně lékař lidumil se později stal ve jménu revoluce zabijákem, když nechal popravit stovky lidí. V roce 1965 opustil Kubu a v Jižní Americe podněcoval další revoluce. Byl zabit v boji – v Bolívii v roce 1967.

Do Prahy přijel Che Guevara po neúspěšné misi v africkém Kongu, zřejmě, aby se zotavil a mohl pokračovat v podněcování revolucí v Jižní Americe, kde také o rok později v Bolívii zahynul.

Přijel maskovaný jako obstarožní obchodník s pleší, prošedivělými skráněmi a brýlemi. Podle dochovaných svědectví měl bydlet na několika místech v Praze, mimo jiné v Heřmanově a Dlouhé ulici a také v obci Ládví v okrese Praha – východ.

Hlídali ho dva osobní strážci, kteří nedopustili, aby k němu pronikla myš. Milenka, to prý ale bylo něco jiného. Guevara jako známý milovník žen prý i v době utajení přijímal dámské návštěvy!

Okouzlila ho sopranistka

Známý čecho-argentinský spisovatel a publicista Juan Braun tuto Guevarovu milenku dokonce vypátral.

„Moje teta Amálie Braunová – Kadlčíková mi vyprávěla, že se znala s dívkou, která byla stejně jako ona sopranistka a zpívala v různých soutěžích po světě. Tak se prý také při jednom vystoupení v Moskvě potkala s Che Guevarou. Když on pak dorazil do Prahy, setkali se znovu a oba se do sebe zamilovali,“ vypráví Juan Braun, který také od tety ví, že tehdy byl Che prvním mužem té dívky.

Když sám jako spisovatel začal pátrat po příběhu této neznámé, našel ji na severu Moravy, ale ta vzhledem ke své současné rodině prý nechce nic zveřejnit. Mimochodem tato paní má dceru, jejíž ročník narození by snad odpovídal i poměru s Che Guevarou, ale to už jsou příliš velké spekulace.

Vrácený dopis

Existenci této milenky potvrdilo Juanovi i jeho setkání s přítelem Ivanem, který dlouhá léta jezdil jako řidič pro kubánské velvyslanectví.

che-guevara

Che Guevara

„Vyprávěl mi, jak v roce 1982 přijel do Prahy syn Guevary Ernesto a přál si najít tuto dámu. Když se ho šofér ptal proč, vysvětlil mu, že v otcově kanceláři po jeho smrti našel od ní dojemný dopis a ten by jí chtěl vrátit. Nakonec paní našli na Moravě a dopis jí předali,“ vypráví Juan Braun, který se rozhodl, že příběh mladé sopranistky a revolucionáře zvěční v románu.

Samozřejmě, že jméno dívky je změněné a také reálie nejsou tak, jak se přesně odehrály. Mimochodem, nedávno jednali s hudebním skladatelem Ondřejem Soukupem o tom, že by z tématu mohl vzniknout muzikál.


Autor: Zuzana Pšenicová
Další články
Nahoru