Dnes Sobota - obcasny-dest 23°C
Zítra Neděle - oblacno 22°C
Sobota 15. 6. 2024
Svátek má Vít
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Pražský životSetkání

Tajemství Noci vědců bude ČVUT odhalovat na několika místech v Praze

6. 10. 2023
Na dalším ročníku oblíbené vědecko-popularizační akce Noc vědců představí ČVUT v Praze coby jeden ze spolupořadatelů opravdové taje vědy. Noci vědců se zúčastní sedm z osmi fakult univerzity, k tomu Ústřední knihovna ČVUT, Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky, třešničkou na dortu bude soutěžní kvíz o věcné ceny připravený Rektorátem ČVUT.

O hlavním mottu letošního ročníku – Tajemství – hovořil i prorektor ČVUT v Praze Radek Holý, který univerzitní nabídku představil minulý týden na tiskové konferenci: „Bez tajemství by věda nikdy nevznikla, a čím více se naše poznatky prohlubují, tím více tajemství opět objevujeme. Je to nikdy nekončící dobrodružství vědy.  Cílem akcí jako Noc vědců je dostávat nové poznatky do společnosti, ukazovat to, co v naší technické výzkumné sféře zkoumáme, a samozřejmě i získávat nové studenty ČVUT. Věřím, že tím vším přispějeme k tomu, aby se ČR stále posouvala na úroveň průmyslově vyspělejší země.“

A co jednotlivá stanoviště ČVUT předvedou? Nejkomplexnější nabídku uvidí návštěvníci Kampusu Dejvice, kde se nachází hned několik zastavení:

Fakulta stavební ukáže, co to je cirkulární stavebnictví, jaké jsou nejnovější trendy udržitelnosti a možnosti recyklace demoličního odpadu či jak snížit dopad stavebnictví na životní prostředí. Bude možné si zkusit poznávačku méně tradičních stavebních materiálů vyrobených z recyklátu nebo na bázi dřeva, nebo se seznámit s tím, co se skrývá pod povrchem zdí a za nimi.

V budově Fakulty strojní si můžete například vyzkoušet C-DURO BIKE s trenažérem, který nadchne hlavně cyklisty. Dále bude k vidění Formule s hybridním pohonem postavená studenty, jejichž tým dlouhodobě obsazuje přední místa v mezinárodních soutěžích.  V nabídce nechybějí aerodynamický tunel, modelová chladicí věž, akustická laboratoř a mnohé další.

Na Fakultě elektrotechnické potkáte třeba smečku šikovných robotů, které mohou zachraňovat lidské životy. Čeká zde i další formule, tentokrát elektro, již postavil studentský tým eForce; vyzkoušíte i zdejší závodní simulátor? V laboratoři vysokých napětí zažijete efektní bouřku, ve virtuální realitě procházku historickou Prahou. Pobaví i originální „Tesla“ koncert před fakultou.

I Fakulta informačních technologií nabídne mnohé: v Síťové a multimediální laboratoři návštěvníci vyrazí do virtuálního světa, v Laboratoři inteligentních vestavných systémů si vyzkouší, jak si u robotů objednat kávu. V Laboratoři grafiky a herního designu si lze zahrát počítačové hry vyvinuté studenty. Doplňkem bude přednáška „Jak přiblížit historii prostřednictvím VR“.

V budově na Jugoslávských partyzánů 3 pak budou hned tři zastávky. Fakulta biomedicínského inženýrství přijede ze svého sídla v Kladně představit transportní ultrazvuk pro využití v urgentní medicíně a simulátor vitálních funkcí, ukáže plně vybavenou fakultní sanitku. Návštěvníci si vyzkoušejí oblek, který simuluje stáří, a brýle, které simulují optické vady. Budou se moci pokusit obelhat detektor lži či zjistit, jak lze rozpoznat emoce pomocí umělé inteligence.

Na Českém institutu informatiky, robotiky a kybernetiky se vám otevře robotická továrna, dozvíte se, kolik práce stojí za tiskem sondy, která do vesmíru dopravila tisíc LEGO panáčků, robot NAO namíchá nealko drink, objevíte novinky chytrých golfových vozíků či taje automatického pečení. Děti se budou moci zabavit v kreslícím koutku, dospělí v relax zóně.

A nebude chybět ani možnost prokázat základní znalosti o ČVUT v krátkém kvízu a vyhrát věcné ceny – to návštěvníkům umožní Rektorát ČVUT v Infocentru.

V Břehové ulici na Starém Městě pak Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská předvede, Jak světlo mění látku a naopak, nebo K čemu všemu může být dobrý jaderný reaktor. U tématu (H)různé tváře radiace se dozvíte, jestli se máte bát neviditelného záření, nebo ne. Připraveny jsou i dva workshopy: Tajemný mikrosvět, který přiblíží svět elementárních částic, a Tajemné záření.

Na Novém Městě v Horské ulici uvítá návštěvníky Fakulta dopravní a také její pobočka Ústřední knihovny ČVUT. Prohlédnou si nadupané motocykly fakultního závodního teamu CTU Lions. Tradičním lákadlem je Dopravní sál, kde vyzkouší taje řízení železniční dopravy. Připraven bude simulátor s ovládacími prvky Boeingu 737 s virtuální realitou, simulátor Airbusu 320 a další. Chybět nebude ani kreativní dopravní dílnička.

V knihovně uvidí zájemci, co všechno se může skrývat v potemnělém skladu knih. Mohou si vytvořit truhličku, napsat vzkaz neviditelným inkoustem či vyzkoušet kvíz z historie písma. Připravena je i cesta za zvuky knihovny.

Posledním pražským stanovištěm je opět Nové Město a Karlovo náměstí, kde se v budově Fakulty strojní můžete zúčastnit pokusu, co dokáže kosmické prostředí s maršmelounem. Vyzkoušíte si, jaké je to sedět v opravdovém letounu, uvidíte model první české sondy k měsíci, nečekaným zážitkem bude i prohlídka různých materiálů pod mikroskopem.

V Děčíně se pak mohou ti, kdo se vydají na Noc vědců, těšit na expozice Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské a Fakulty dopravní. Jaderka zavítá možná trochu nečekaně i do světa emocí, kdy se optá, zda „Jsou vaše emoce tajemstvím?“, a nabídne virtuální realitu „Mluv a nikdo nevybouchne!“. Na podobné vlně pojede i Dopravka s tématem „Co se skrývá v hlavě řidiče“, ale ukáže také např. tajemství zámecké sýpky.

noc-vedcu-23


Autor: Alo

PVK: Přehled plánovaných výluk na 25. týden

Včera v 18:40

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Praha 6: Bavíme se o Sedlci

Včera v 17:06

Poslední předprázdninové setkání zástupců radnice Prahy 6 s občany se koná 19. června od 17 hodin na dětském hřišti Sedlec.

Na první film v letním kině DOXu lze vyrazit už v červnu

Včera v 10:41

Letní kino na střeše sálu DOX+ opět přivítá náročnější diváky, tentokrát ještě před začátkem prázdnin. První projekce se odehraje už 19. června. Letos nabídne letní kino hned 11 filmových lahůdek. Krom velkoplošného venkovního plátna a skvělého zvuku ve sluchátkách nebude chybět ojedinělý výhled...

VědaFest aneb Dejvice opět ožijí vědou

Včera v 08:21

Letošní dvanáctý ročník VědaFestu na téma Věda vzdělává zaplní už za týden, tedy ve středu 19. června, od půl deváté ráno do sedmi hodin večer Vítězné náměstí v Dejvicích. V jednodenní akci se opět spojí nejen vědecké instituce napříč republikou a stejně jako v předešlých ročnících ukážou, že...

Sobota u řeky: Život na Vltavě a rybářské řemeslo

13. června 2024 ve 14:58

Rodinný den plný tradičních řemesel v malebném prostředí Podskalské celnice na Výtoni v Praze 2 v sobotu 15. června.

Den otevřených dveří Prakab a festival KoresponDance

13. června 2024 v 09:21

Společnost Prakab zve na Den otevřených dveří a druhý den festivalu KoresponDance.

Patnáctého na Patnáctce

13. června 2024 v 08:34

Modří andělé pořádají v rámci svého charitativního projektu hudební zábavný den s IZS na podporu Nadace policistů a hasičů s názvem Patnáctého na Patnáctce.

MINT Market léto

13. června 2024 v 07:32

Sháníte nové šaty na léto, kabelku k vodě nebo nové náušnice? Přijďte v neděli 16. června od 10 do 18 hodin na MINT Market na Rašínovo nábřeží. Svou tvorbu zde představí více než 130 tvůrců a designérů z celé republiky i zahraničí.

Třicet let Prahy 15: Výstava končí příští týden

12. června 2024 v 19:26

Už jen do 20. června je k vidění výstava v parku v Holoubkovské ulici k 30. výročí patnácté městské části.

PesFest 2024 v parku Na Pankráci

12. června 2024 v 11:22

Jedenáctý ročník festivalu pro psa a jeho rodinu PesFest v neděli 16. června v parku Na Pankráci v Praze 4

ZŠ Křimická přijme zaměstnance

12. června 2024 v 09:24

Základní škola Křimická v Horních Měcholupech nabízí místo paní učitelce nebo panu učiteli 1. stupně. Nabízí možnost ubytování a třídnický příplatek 3 000 korun. Informovala o tom Praha 15 na svém facebookovém profilu. „Těšíme se také na asistenty/ky pedagoga,“ uvedla. Více informací lze získat na...

Další články
Nahoru