dnes
Pátek - jasno
5°C
zítra
Sobota - skorojasno
6°C
pozítří
Neděle - obcasny-dest
5°C
Tady máte ploutev, ale ať to moc nebolí. Lachtan Meloun si nechává odebrat krev bez uspání
Lachtaní samec Meloun. Foto: Tomáš Adamec / Zoo Praha

Tady máte ploutev, ale ať to moc nebolí. Lachtan Meloun si nechává odebrat krev bez uspání

Mnoho zoologických zahrad se potýká s problémy, jak vyšetřit své svěřence, aniž by se museli uspávat. Lachtan Meloun z pražské zoo si ale nechá bez podání anestetik odebrat krev. Podobné vyšetření se neprovádí nikde jinde ve střední Evropě.

Chovatelé v Zoo Praha pracují se zvířaty tak, aby je vytrénovali k ochotě spolupracovat s veterináři. Nejnovějším úspěchem je trénink lachtana Melouna, který téměř po roce výcviku ochotně nastaví ploutev k odběru krve.

„Anestézie u lachtanů i dalších ploutvonožců je vždy velmi problematická, pravidelné odběry krve jsou přitom důležité pro srovnání hodnot v případě, že lachtan onemocní. Díky odebraným vzorkům můžeme také zjistit zajímavé informace o říjovém cyklu lachtaních samců, které bychom od volně žijících zvířat nikdy nebyli schopni získat,“ říká veterinář Zoo Praha Roman Vodička.

Odběr je důležité provádět v klidu. Procedura proto probíhá pod taktovkou Melouna, který může spolupráci kdykoli sám přerušit. Samec při vyšetření prostrčí zadní ploutev pod speciální mříží a čeká, až je odběr u konce.

lachtan-meloun1-nahled

Odběr Melounovy krve

Při tréninku na odběr krve bylo potřeba postupovat krok po kroku. Nejprve Meloun začal podávat zadní ploutev pod mříží a až na samotném konci nechal veterináře jehlou odebrat krev. Celý proces zabral takřka rok. Odebírat krev je nyní možné bez problémů jednou týdně.

I ostatní pražští lachtani jsou vytrénovaní k základní veterinární prohlídce, která zahrnuje kontrolu očí, čenichu, uší i celého těla. Dokáží ale uposlechnout i řadu dalších pokynů, což dokazují při pravidelných cvičeních.

Meloun nad ostatními vyniká díky ochotné a hravé povaze. Chovatelé proto předpokládají, že v nové sezoně budou moci s Melounem předvést zcela novou podobu cvičení s lachtany, založenou na plavání chovatele se zvířetem v bazénu.


Další články
Nahoru