Dnes Úterý - obcasny-dest 13°C
Zítra Středa - obcasny-dest 12°C
Úterý 27. 9. 2022
Svátek má Jonáš
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Tacl: Fungování úřadů lze bez velkých investic rychle a efektivně změnit k lepšímu
Zastupitel Prahy 3 David Tacl. Foto: archiv

Tacl: Fungování úřadů lze bez velkých investic rychle a efektivně změnit k lepšímu

„V naší zemi bohužel platí, že komunikace a jednání s úřady jsou vnímány jako nezbytné zlo. Tento stav trvá beze změny od devadesátých let, naši politici propásli mnoho času a příležitostí ke změně. Úředník je často vnímán jako nepřítel, který lidem komplikuje život, a úřad jako nedobytná pevnost, která nikoho nepouští za hradby,“ říká na úvod svého komentáře zastupitel Prahy 3 David Tacl, který je druhý na kandidátní listině hnutí ANO v zářijových volbách.

Tato situace je výsledkem přešlapů a nedostatku snahy na mnoha úrovních. Reálně však nemá cenu hledat viníka nebo na někoho ukazovat prstem, protože to na věci nic nezmění a – jak se říká – „kolektivní vina není vinou nikoho“. Je pouze nezbytné zaměřit se na hledání řešení, jak současný stav změnit k lepšímu a transformovat vnímání úřadu v partnera, zdroj řešení a pomoci, na který se může občan kdykoliv obrátit.

Ono totiž platí, že uvnitř zkostnatělého soukolí úřadů pracuje spousta špičkových profesionálů, kteří dělají vše pro to, aby občanům pomáhali. Pouze na nich a s nimi je možné vybudovat kvalitní úřad.

Základem mohou být velmi jednoduché principy, respektive principy založené na uplatňování zdravého rozumu a jednoduchosti. Vytváření kvalitního úřadu, tedy zavádění efektivních postupů, které řeší reálné potřeby občanů, není věda, ale lekce ve zjednodušování toho, co je zbytečně komplikované nebo nepřehledné.

Na dané téma pravidelně píše či hovoří řada politiků či novinářů, přičemž většina z nich dokola popisuje to, co všichni vědí, tedy nutnost kvalitních IT řešení, automatizaci procesů, různých řízení atd. To vše zní dobře a je samozřejmě extrémně důležité z dlouhodobého hlediska.

Nikdo však z nějakého důvodu nehovoří o mnoha nešvarech úřadů, které zásadně přispívají k negativnímu vnímání a neefektivitě, ale jsou jednoduše a rychle odstranitelné.

Přesněji řečeno, jejich odstranění by mohlo vést k nárůstu pozitivního vnímání úřadů, a to bez masivních investic, reorganizací, nových projektů a podobných aktivit.

Jedná se například o:

Hloupé, nelogické a nevýrazné orientační značení budov úřadů 

Při vstupu do budovy úřadu není mnohdy zřejmé, kam jít, zdali doprava doleva, nahoru nebo jinam. Poté, co se občan dostane ke – snad – správným dveřím, není jasné, zdali má zvonit, klepat nebo čekat. V tomto ohledu by stačilo výrazné a logicky organizované značení, které začíná u recepce úřadu a vine se organizovaně celou budovou. Rozhodně není potřeba nic vymýšlet, pro inspiraci stačí zajít do Ikey.

Špatně členěné formuláře a nejasné byrokraticky znějící vysvětlivky

Formuláře jsou sestaveny často nahodile, mnohdy by se údaje u kolonek nejlépe četly s lupou, jeden formulář používá několik různých fontů, často z konce minulého stolení, a vysvětlivky jsou psané tak, že i po několikátém přečtení jim běžný občan spíše nerozumí, než rozumí. Opět by byl vhodný jednoduchý přístup bez nutnosti cokoliv vymýšlet. Inspirovat se je možné v Dánsku, které získává ceny za design a komunikaci státní správy, tedy i za způsob tvorby formulářů a jiných dokumentů pro občany.

Chaotické webové stránky úřadu a nelogické členění informací

Úřady občany směřují spíše na webové peklo nežli na webové stránky. Důležité informace jsou běžně pohřbené pod nánosem prokliků na různé odbory a sekce, přičemž hlavní stránku zabírají informace o nově vysazeném stromu v ulici, o které většina občanů nikdy neslyšela.

Ty většinou doplňuje oficiální úřední deska obsahující chronologicky řazené informace technického směru, typu „struktura nově budované kanalizace“ a jiné informace důležité pro malou skupinu lidí. To důležité je však vždy někde schované. Nyní by stačil pouze virtuální výlet za hranice, a to buď do zmíněného Dánska nebo do Velké Británie. Obě země jsou špičkově hodnocené za způsob prezentace a zprostředkování informací občanům ve virtuálním prostředí, tedy skrze webové stránky.

Zbytečně zanedbaných oblastí, jejichž revize by mohla úřady probudit k životu, změnit jejich vnímání v očích občanů a snížit frustraci výborných úředníků, je celá řada. Základním předpokladem pro realizaci je však v úvodu zmíněný zdravý rozum. Toho je v politickém vedení oblastí většinou méně, než je ho potřeba. Doufejme, že tento text bude alespoň pro někoho inspirací.

Autorem komentáře je David Tacl M.A., (ANO) – zastupitel, kandidát do ZMČ Praha 3


Valovič: Praha 10 musí po volbách poskytnout pomoc rodinám, seniorům i živnostníkům

20. září 2022 ve 12:55 | Aktualizováno 21. září 2022, 12:40

Kvůli rostoucím nákladům život má řada Pražanů problém po zaplacení nájmu nebo splátky za hypotéku problém důstojně vyjít. Jednotlivé strany a koalice přichází z různými návrhy řešení. S jedním například přišla koalice Společně pro Prahu 10 (ODS a TOP 09), kterou vede současný místostarosta desáté...

DPP: Zastavení stavby metra D nehrozí

19. září 2022 v 18:25

Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) se důrazně ohrazuje vůči tvrzením společnosti Inženýring dopravních staveb a. s. (IDS), které 15. září zveřejnil webový portál iDnes.cz v článku o metru D. Probíhající stavba metra D či její zastavení ohroženo není ani v případě, že uvedená společnost...

Udženija: Současná koalice diskriminuje rodiny se středoškoláky

6. září 2022 v 09:57

Starostka Prahy 2 a předsedkyně kontrolního výboru HMP Alexandra Udženija (ODS) komentuje pražský sociální balíček, který bude ve čtvrtek projednávat pražské zastupitelstvo.

STAN Praha k volbě nového předsednictva na celostátním sněmu v Hradci Králové

24. července 2022 v 08:12

Hlavní město na svém krajském sněmu vyjádřilo podporu stávajícímu předsedovi Vítu Rakušanovi, který dnes obhájil svůj post. Zástupcem hlavního města Prahy v nově zvoleném předsednictvu hnutí Starostové a nezávislí je zkušený politik, poslanec a místostarosta městské části Praha 6 Jan...

Prokop: Kompetenční centrum digitalizace? Pražany to bude hodně stát, ale nic z toho nevznikne

10. května 2022 v 08:56

Pražští radní včera opět schválili Smlouvu o zajištění služeb kompetenčního centra digitalizace procesů, agend a jejich robotizace. Kriticky na to reagoval předseda hnutí ANO v Praze Ondřej Prokop.

Prokop: Koalice primátora Hřiba kryje Čižinského Prahu Sobě a odmítla projednat předražené stěhování TSK

28. dubna 2022 ve 14:50

Dnes jsem na jednání Zastupitelstva hlavního města Prahy navrhoval projednat sporné a předražené stěhování Technické správy komunikací hl. m. Prahy (TSK do nových prostor. Otazníků je hned několik a domnívám se, že se zvláště náměstek primátora Adam Scheinherr, který za stěhováním stojí, má z čeho...

Poslankyně Zajíčková: Návrh novely zákona o pedagogických pracovnících obsahuje řadu smysluplných změn

17. dubna 2022 v 06:28

Návrh novely například zavádí adaptační období pro začínající učitele, které by mělo snížit riziko brzkého odchodu mladých učitelů ze školství. Další významnou změnou je ukotvení uvádějícího, provázejícího i třídního učitele a garance platů pedagogických pracovníků navázáním na průměrnou mzdu...

Vyjádření pražských politiků k napadení Ukrajiny

24. února 2022 v 16:21

Pražští zastupitelé dnes schválili okamžitý finanční dar ve výši 10 milionů korun humanitární organizaci Člověk v tísni na pomoc obyvatelům Ukrajiny, která se v noci na čtvrtek stala terčem ozbrojené invaze ze strany Ruska. Na potřebě pomoci Ukrajině a potřebě vyjádřit s ní solidaritu se shodují...

Další články
Nahoru