Dnes Sobota - jasno 19°C
Zítra Neděle - oblacno 19°C
Sobota 30. 9. 2023
Svátek má Jeroným
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Tacl: Fungování úřadů lze bez velkých investic rychle a efektivně změnit k lepšímu
Zastupitel Prahy 3 David Tacl. Foto: archiv

Tacl: Fungování úřadů lze bez velkých investic rychle a efektivně změnit k lepšímu

„V naší zemi bohužel platí, že komunikace a jednání s úřady jsou vnímány jako nezbytné zlo. Tento stav trvá beze změny od devadesátých let, naši politici propásli mnoho času a příležitostí ke změně. Úředník je často vnímán jako nepřítel, který lidem komplikuje život, a úřad jako nedobytná pevnost, která nikoho nepouští za hradby,“ říká na úvod svého komentáře zastupitel Prahy 3 David Tacl, který je druhý na kandidátní listině hnutí ANO v zářijových volbách.

Tato situace je výsledkem přešlapů a nedostatku snahy na mnoha úrovních. Reálně však nemá cenu hledat viníka nebo na někoho ukazovat prstem, protože to na věci nic nezmění a – jak se říká – „kolektivní vina není vinou nikoho“. Je pouze nezbytné zaměřit se na hledání řešení, jak současný stav změnit k lepšímu a transformovat vnímání úřadu v partnera, zdroj řešení a pomoci, na který se může občan kdykoliv obrátit.

Ono totiž platí, že uvnitř zkostnatělého soukolí úřadů pracuje spousta špičkových profesionálů, kteří dělají vše pro to, aby občanům pomáhali. Pouze na nich a s nimi je možné vybudovat kvalitní úřad.

Základem mohou být velmi jednoduché principy, respektive principy založené na uplatňování zdravého rozumu a jednoduchosti. Vytváření kvalitního úřadu, tedy zavádění efektivních postupů, které řeší reálné potřeby občanů, není věda, ale lekce ve zjednodušování toho, co je zbytečně komplikované nebo nepřehledné.

Na dané téma pravidelně píše či hovoří řada politiků či novinářů, přičemž většina z nich dokola popisuje to, co všichni vědí, tedy nutnost kvalitních IT řešení, automatizaci procesů, různých řízení atd. To vše zní dobře a je samozřejmě extrémně důležité z dlouhodobého hlediska.

Nikdo však z nějakého důvodu nehovoří o mnoha nešvarech úřadů, které zásadně přispívají k negativnímu vnímání a neefektivitě, ale jsou jednoduše a rychle odstranitelné.

Přesněji řečeno, jejich odstranění by mohlo vést k nárůstu pozitivního vnímání úřadů, a to bez masivních investic, reorganizací, nových projektů a podobných aktivit.

Jedná se například o:

Hloupé, nelogické a nevýrazné orientační značení budov úřadů 

Při vstupu do budovy úřadu není mnohdy zřejmé, kam jít, zdali doprava doleva, nahoru nebo jinam. Poté, co se občan dostane ke – snad – správným dveřím, není jasné, zdali má zvonit, klepat nebo čekat. V tomto ohledu by stačilo výrazné a logicky organizované značení, které začíná u recepce úřadu a vine se organizovaně celou budovou. Rozhodně není potřeba nic vymýšlet, pro inspiraci stačí zajít do Ikey.

Špatně členěné formuláře a nejasné byrokraticky znějící vysvětlivky

Formuláře jsou sestaveny často nahodile, mnohdy by se údaje u kolonek nejlépe četly s lupou, jeden formulář používá několik různých fontů, často z konce minulého stolení, a vysvětlivky jsou psané tak, že i po několikátém přečtení jim běžný občan spíše nerozumí, než rozumí. Opět by byl vhodný jednoduchý přístup bez nutnosti cokoliv vymýšlet. Inspirovat se je možné v Dánsku, které získává ceny za design a komunikaci státní správy, tedy i za způsob tvorby formulářů a jiných dokumentů pro občany.

Chaotické webové stránky úřadu a nelogické členění informací

Úřady občany směřují spíše na webové peklo nežli na webové stránky. Důležité informace jsou běžně pohřbené pod nánosem prokliků na různé odbory a sekce, přičemž hlavní stránku zabírají informace o nově vysazeném stromu v ulici, o které většina občanů nikdy neslyšela.

Ty většinou doplňuje oficiální úřední deska obsahující chronologicky řazené informace technického směru, typu „struktura nově budované kanalizace“ a jiné informace důležité pro malou skupinu lidí. To důležité je však vždy někde schované. Nyní by stačil pouze virtuální výlet za hranice, a to buď do zmíněného Dánska nebo do Velké Británie. Obě země jsou špičkově hodnocené za způsob prezentace a zprostředkování informací občanům ve virtuálním prostředí, tedy skrze webové stránky.

Zbytečně zanedbaných oblastí, jejichž revize by mohla úřady probudit k životu, změnit jejich vnímání v očích občanů a snížit frustraci výborných úředníků, je celá řada. Základním předpokladem pro realizaci je však v úvodu zmíněný zdravý rozum. Toho je v politickém vedení oblastí většinou méně, než je ho potřeba. Doufejme, že tento text bude alespoň pro někoho inspirací.

Autorem komentáře je David Tacl M.A., (ANO) – zastupitel, kandidát do ZMČ Praha 3


Vítáme nová pravidla pro sdílené koloběžky, tvrdí Bolt

6. září 2023 ve 22:32

Radnice Prahy 1 se dohodla s provozovateli služeb mikromobility na lepších pravidlech provozu sdílených koloběžek na svém území.

Nemůžeme míchat politiku a technologie, čílí se ministr

30. června 2023 v 07:41

Vyjádření Evropské komise z minulého týdne, ve kterém její představitelé označili čínské technologické firmy Huawei a ZTE za vysoce rizikové dodavatele, stále rezonuje evropským veřejným prostorem. Proti pokusu neformálně členským zemím nakázat, aby při budování 5G sítí přestaly využívat služeb...

Komentář: Nelegální hazard státní ani obecní pokladnu nenaplní

23. června 2023 ve 20:22

Podnikání v herním průmyslu se opět dostalo do zájmu ministerstva financí, které nutně potřebuje zajistit dodatečné příjmy do státního rozpočtu. Stát tak hledá cesty, jak mimo jiné zvýšit výnos daně od provozovatelů hazardních her. Na druhé straně ale část místních politiků a aktivistů usiluje...

Dobeš: Praha 3 nesouhlasí s rušením poboček České pošty

2. dubna 2023 ve 13:30

Rušení pěti ze šesti poboček Česká pošta u nás na Trojce mi v pátek zrušilo celodenní program a z radnice jsem neplánovaně vyrazil rovnou do Sněmovny. Zde k tomu probíhal seminář za účasti ministra vnitra Vít Rakušan i ředitele ČP Miroslava Štěpána.

Názor: Nulová tolerance je hodnotově i ekonomicky špatně, míní Portlík

19. března 2023 ve 14:37

Dlouholetý starosta Prahy 9 a pražský zastupitel Tomáš Portlík (ODS) patří mezi nejhlasitější kritiky myšlenky plošných, absolutních zákazů legálního podnikání, pokud provozovatele dodržují přísné zákonné podmínky.  

SPOLU pro Prahu: Proč jsme vyloučili zastupitelku Kordovou Marvanovou

18. února 2023 v 11:17

Pro zastupitele klubu SPOLU pro Prahu je nadále nepředstavitelné, aby jej zastupitelka Hana Kordová Marvanová reprezentovala v Zastupitelstvu hlavního města Prahy. Důvody, které k tomuto kroku klub vedly, souvisí s jejím jednáním dne 15. prosince 2022 a ve dnech následujících.

Prokop poslal Hřibovi seznam problémů k řešení. Týkají se pražské dopravy

18. února 2023 v 06:56

Bývalý primátor Hřib je od čtvrtka novým náměstkem pro dopravu. Nebudu tady už znovu rozebírat, proč považuji za paradoxní, aby dopravu řídil člověk, pod kterým se rozjela největší korupční aféra v pražském dopravním podniku. O tom už jsem řekl dost ve svém pořadu Čau Praho. Chci být také...

Hilšer: V debatě na Nově byly nastaveny nerovné podmínky

12. ledna 2023 v 19:40

Na protest proti dělení prezidentských kandidátů v televizních debatách na dvě skupiny podle preferencí dnes Marek Hilšer odešel ze studia při vysílání televizní debaty TV Nova. Na pultíku zanechal svoji fotografii, aby podtrhl, že nefavorizovaní kandidáti mají sloužit pouze jako pozadí „hlavního...

Zelení: Svoboda nedomluvil nic, teď by měli šanci dostat jiní

16. prosince 2022 v 06:41

Celý včerejší den jsme mohli v přímém přenosu sledovat nekompetentnost koalice SPOLU, která usiluje o ustavení menšinové vlády v Praze. Potvrdilo se, že jediný, kdo je ochoten ji v tom podporovat, je klub ANO. Bohuslav Svoboda jako kandidát na primátora za sebe nechával celý den mluvit ostatní a...

Zlepšete informovanost k výstavbě tramvajové trati na Dědinu, žádá Praha 6 dopravní podnik

15. prosince 2022 v 19:08

Stavbu nové tramvajové trati z Divoké Šárky na Dědinu provází podle Prahy 6 nedostatečná informovanost ze strany investora stavby. Praha 6 žádá vedení dopravního podniku, aby zřídilo speciální web, na němž by veřejnost našla komplexní informace o stavbě a zejména o dopravních omezeních. V tiskové...

Bauer: Stát musí zajistit potřebná místa v domovech seniorů, bez soukromého sektoru to nepůjde

9. prosince 2022 ve 12:31

Počet seniorů, kteří budou ve stáří poptávat pobytové sociální služby, bude v důsledku demografických změn narůstat, a proto bude nezbytné zajistit včas dostatek kapacit v domovech seniorů nebo podobných zařízeních. Podle Jana Bauera, poslance ODS a člena výboru pro sociální politiku, to ale...

Piráti: Odmítáme odsun klientů sociálních služeb daleko od jejich rodin v Praze

24. listopadu 2022 v 11:48

Piráti na pražském magistrátu plně podporují modernizaci péče o Pražany se zdravotním postižením a odmítají politické snahy, které jdou přesně opačným směrem. Zároveň považují za důležité pokračovat v transformaci sociálních služeb, která začala v uplynulém volebním období. V tiskové zprávy to...

Další články
Nahoru