Dnes Čtvrtek - jasno 25°C
Zítra Pátek - jasno 24°C
Čtvrtek 19. 6. 2025
Svátek má Leoš
Zpravodajství
Co se v metropoli děje aneb Buďte v Praze v obraze
Pražský patriot na Seznamu
Nejnovější články na Seznamu ze zdroje Pražský patriot
Systémy stavebního řízení jsou podle pražských úřadů a stavebníků lepší než po spuštění
Výstavba v Praze. Ilustrační foto: archiv

Systémy stavebního řízení jsou podle pražských úřadů a stavebníků lepší než po spuštění

Digitální systémy stavebního řízení jsou podle pražských úřadů v současnosti v lepším stavu, než byly po jejich spuštění loni v červenci. Stále ale vykazují nedostatky, které práci komplikují, řekli ČTK zástupci Prahy 2, 7 a 8. Podobný názor má také Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků (ČKAIT), která zastupuje stavebníky a projektanty. Systémy digitalizace stavebního řízení byly spuštěny před necelými 11 měsíci. Při spuštění komplikovaly úředníkům i stavebníkům práci.

Na podzim premiér Petr Fiala (ODS) kvůli nedostatečně funkční digitalizaci odvolal tehdejšího ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše (Piráti), což nakonec vyústilo v odchod Pirátů z vládní koalice. Vláda se po Bartošově odvolání rozhodla v dalším vývoji systému nepokračovat a vypsala na něj novou zakázku.

Kompletní a otestovaný nový systém digitalizace stavebního řízení by měl být hotový do roku 2028. Do té doby bude platit přechodné období, ve kterém budou stavební úřady moci souběžně využívat původní lokální systémy a nové digitální systémy stavebního řízení.

„Informační systém stavebního řízení (ISSŘ) byl od svého spuštění postupně vylepšován, ovšem stále platí, že je poměrně nepřehledný, neintuitivní a práce v něm je velmi zdlouhavá. Dá se říci, že zavedením bypassu se situace diametrálně zlepšila, nicméně podle dostupných informací ne všude je toto řešení funkční," řekl tajemník Prahy 2 Michal Kopecký. Jako bypass označují stavební úřady možnost souběžného používání původních a nových systémů.

Na původních systémech Vita v současnosti z drtivé většiny pracují například v Praze 8. S digitální verzí projektové dokumentace se zde podle mluvčího Martina Šalka pracuje přibližně ve dvou procentech všech podání.

„Ministerstvo pro místní rozvoj se snaží komunikovat. Poskytuje dlouhé seznamy otázek a odpovědí, které jsou smíšené jak z pohledu legislativy, procesu, tak technologicky. Aplikace takto poskytovaných informací do praxe je velmi komplikovaná a pomalá," uvedl Šalek.

Kvůli digitalizaci zatím z oslovených úřadů neodešli žádní pracovníci stavebních úřadů. Stále je ale podle nich obtížné nabírat nové, čemuž situace okolo digitalizace nepřispívá.

„Na stavebním úřadě Prahy 7 aktuálně obsazujeme poslední volnou pozici. Najít pracovníky pro stavební úřad je náročné a obsazení volných pozic může trvat i několik měsíců. Poptávka po kvalifikovaných odbornících je na trhu práce v Praze i regionech velmi velká a zájemců, kteří by splňovali požadavky pro výkon této náročné a zodpovědné práce a měli by zájem o zaměstnání na stavebním úřadě, není mnoho," sdělil mluvčí Prahy 7 Martin Vokuš.

Nejvýznamnější chyby v systému byly podle místopředsedy ČKAIT Radima Loukoty již odstraněny a podat žádost na úřad je v současnosti možné. Samotné stavební řízení se ale podle něj nezrychlilo a ani nezjednodušilo. Nadále systém například neumožňuje vloženou projektovou dokumentaci prohlížet on-line v systému, ale každý si ji musí stáhnout do svého počítače. Souběžné používání původních a nových systémů podle Loukoty pomáhá úřadům, ale ne stavebníkům. Ti totiž musí stále pracovat pouze v portálu stavebníka.

Systémy jsou nyní podle generálního sekretáře Asociace developerů Zdeňka Soudného fakticky stejné jako dříve. „Bypass nepřinesl zlepšení, jen zalepil slepá místa tak, aby minimalizoval budoucí možné právní problémy. Pomohl tak od stresu stavebním úředníkům, alespoň částečně, ale to je tak vše," dodal Soudný.


Autor: ČTK

Praha 15 nabízí práci v okrskových volebních komisích

Dnes v 11:51

Radnice Prahy 15 hledá zájemce o práci v okrskových volebních komisích pro podzimní volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR.

Praha 1 rozdělila přes dva miliony korun na sociální služby a adiktologickou prevenci

Včera ve 21:50

Městská část Praha 1 podpoří v roce 2025 organizace poskytující sociální služby a adiktologickou prevenci částkou 2,3 milionu korun. Zastupitelstvo schválilo rozdělení financí v rámci dotačního programu „Jednička pro rok 2025“. Celkem dva miliony korun směřuje na sociální oblast a 300 tisíc korun...

Zasedání Zastupitelstva MČ Praha 4

Včera v 10:21

Šestnácté zasedání Zastupitelstva městské části Praha 4 se uskuteční v pátek 20. června od 13 hodin v zasedacím sále č. 301 v budově historické Nuselské radnice v Táborské ulici 500.

Další články
Nahoru