dnes
Středa - jasno
22°C
zítra
Čtvrtek - skorojasno
15°C
pozítří
Pátek - oblacno
19°C
Systém na kontroly hluku a počtu osob v problematicklých klubech a barech připravuje Praha 1
Zařízení na měření počtu osob v jedné provozovně už je v novém klubu Epic v Revoluční ulici. Foto: Slavo / www.epicparague.com

Systém na kontroly hluku a počtu osob v problematicklých klubech a barech připravuje Praha 1

Počet občanů Prahy 1, kteří si stěžují na nadměrnou hlukovou zátěž a nepořádek spojený s provozem různých restaurací, klubů a hospod v okolí svého bydliště, se stále zvyšuje. Radní první městské části pro oblast bezpečnosti Ivan Solil (ČSSD) proto požádal příslušné odbory radnice o zpřísnění kontrol v problematických provozovnách. V rámci těchto kontrol chce městská část instalovat ve vybraných provozovnách technická zařízení, která budou přesně monitorovat úroveň hladiny hluku a počet přítomných osob. 

Praha 1 se dlouhodobě potýká s nadměrnou hlukovou zátěží, nepořádkem a rušením nočního klidu. Počet lokalit, odkud na radnici přicházejí stížnosti, se stále zvyšuje. Důvodů je řada – v Praze masivně narůstá počet bytů pronajímaných za relativně nízké poplatky turistům prostřednictvím platforem sdíleného ubytování, hlavní město je bráno jako levná alkoholová destinace s téměř volnými pravidly, na internetu jsou tisíce návštěvníků lákány na tzv. pub crowly, tedy průvody lidí posilněných alkoholem putujícími mezi stále přibývajícími hospodami a kluby, jejichž kapacitu pak kompletně přeplní.

Všechny provozovny musí splňovat parametry maximálního limitu reprodukované hudby a maximálního součtu osob. Jsou také povinny kontrolnímu orgánu kdykoliv přesně doložit, jaká je v té chvíli hladina hluku v jejich prostorách, a kolik se tam pohybuje lidí. A právě to chce radnice Prahy 1 začít přesně monitorovat.   

„Zařízení na měření počtu osob v jedné provozovně už v Praze 1 máme, konkrétně v klubu Epic v Revoluční ulici. Teď bychom to chtěli zavést i v jiných provozovnách a zároveň ještě doplnit přístrojem na měření hlukové zátěže. Každá provozovna totiž musí dodržovat limity, které jsou dány hygienickými a bezpečnostními předpisy a z toho vycházejícím kolaudačním rozhodnutím,“ popisuje radní Prahy 1 Ivan Solil pro oblast bezpečnosti, prevence kriminality a veřejného pořádku.

„Zároveň se pokusím prosadit účast MČ Praha 1 ve všech budoucích řízeních ke změně provozu s hlučnou hudbou a relativně vysokým počtem osob, a to na základě povinností vyplývajících ze stanov hlavního města Prahy, dle kterých je MČ Praha 1 povinna zajistit bezpečnost a veřejný pořádek na své, území,“ dodává Solil.

Konkrétní technické řešení je v kompetenci stavebního úřadu první městské části. Zařízení budou nejprve umístěna v jakémsi testovacím provozu jen v několika provozovnách, na které si občané Prahy 1 nejvíc stěžují.

„Cestou k určité nápravě hlukové a pořádkové situace v nočních ulicích Prahy 1 by bylo i zavedení jednotné zavírací doby ve vybraných ulicích, o čemž už mluvím řadu let, zatím se mi to ale stále nepodařilo prosadit. První vlaštovkou je alespoň omezení otvírací doby podniků, jejichž prostory jsou ve vlastnictví Prahy 1 do 22, respektive 24 hodin, jakož i zákaz prodeje alkoholických nápojů v prodejnách vlastněných MČ Praha 1. Stále se tak pokoušíme nalézt kompromis mezi noční zábavou a právem na klidný spánek občanů Prahy 1,“ vysvětluje Solil.

Jedním z dalších dílčích řešení problematiky spojené s nadměrným hlukem a nepořádkem v ulicích centraje i žádost zastupitelstva Prahy 1 o doplnění třinácti lokalit do obecně závazné vyhlášky hl. města Prahy č. 12/2008 zakazující požívání alkoholických nápojů na veřejných prostranstvích. Doplnění vyhlášky ale musí ještě schválit pražští zastupitelé. Nejexponovanějšími ulicemi by také v létě měly opět procházet takvané antikonfliktní týmy, které by letos měly být doplněny i o občany Prahy 1.

Základním problémem je dlouhodobý nedostatek strážníků v Praze 1. Městská část podle Solila dlouhodobě žádala hlavní město o navýšení počtu městských strážníků ve svém obvodu alespoň na tabulkový počet 278 strážníků, stále jich je totiž v průměru pouze 230.

„Je téměř výsměchem, že sice nyní schválili pražští radní zvýšení počtu strážníků v Praze 1 na 330, za prvé je ale i to jen tabulkové číslo, a za druhé je to vize, která by teoreticky měla být naplněná až někdy v roce 2023,“ doplňuje Ivan Solil.

Tuto koncepci navíc musí ještě schválit i pražské zastupitelstvo. Starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký (TOP 09) nicméně očekává, že přijetí koncepce nebude blokováno. „Všem nám přece jde o dobrou věc pro naše občany, kteří musejí mít určitý komfort bydlení i v natolik exponované lokalitě, jakou je centrum jedné z evropských metropolí,“ dodává Lomecký.


Praha 5 získala fotbalové hřiště Hlubočepy. Užívat by ho měli podle radnice především místní

Dnes v 16:23

„S elánem a chutí se hodlá MČ Praha 5 pustit do obnovy Hlubočepského hřiště, které po složitém, jedenáctiletém vyjednávání získala do svého vlastnictví. A chceme znát vaši představu o jeho využití,“ uvedl zástupce starosty MČ Praha 5 Lukáš Herold na veřejném setkání představitelů radnice MČ Praha...

Vlasta a Otakar Štáflovi budou mít pamětní desku

Dnes v 16:13

Manželé Štáflovi, malíř Otakar a spisovatelka Vlasta, bydleli na Vinohradech v Mánesově ulici v ateliéru. Při bombardování Prahy 14. února 1945 zahynuli v troskách zasaženého domu. Na domě Mánesova 20 jim starostka městské části Jana Černochová slavnostně 9. května v 16 hodin odhalí...

Praha uspořádala seminář k bytové politice

Dnes v 07:46

Aktuální bytová politika hlavního města Prahy byla tématem semináře, který se dnes uskutečnil v budově Nové radnice formou kulatého stolu. Iniciátorem akce byl radní hl. m. Prahy pro oblast bydlení Radek Lacko. 

Procházka budoucí Parkovou čtvrtí na Nákladovém nádraží Žižkov

Včera ve 14:54

Veřejnost bude mít ve středu, 25. dubna od 17 do 18 hodin, možnost nahlédnout za brány nepřístupného brownfieldu v severní části Nákladového nádraží Žizkov. Central Group zde připravuje ve spolupráci s hlavním architektem Jakubem Ciglerem a za účastí devíti předních architektonických studií...

Kolovraty získaly hasičský speciál

Včera v 10:32

Nový zásahový vůz převzal od města Prahy Sbor dobrovolných hasičů městské části Praha Kolovraty. O pořízení hasičského speciálu pro Kolovraty se zasadil Libor Hadrava, pražský radní pro bezpečnost a prevenci kriminality, který byl předání přítomen.

Odhalení pamětní desky barona Františka II. Ringhoffera

23. dubna 2018 v 16:08

Starosta Prahy 5 Pavel Richter a zástupce starosty Lukáš Herold zvou na slavnostní odhalení pamětní desky barona Františka II. Ringhoffera, který byl starostou Smíchova v letech 1861 – 1865 a budoval zde světově proslulou továrnu na výrobu železničních vagonů.

Informačně - vzdělávací kampaň ke Dni Země 2018

23. dubna 2018 ve 13:23

Hlavní město Praha pořádá na přelomu měsíce dubna a května 2018 v rámci oslav svátku Dne Země třídenní informačně – vzdělávací kampaň pro veřejnost zaměřenou na problematiku ochrany životního prostředí. Akce se uskuteční ve třech přírodních lokalitách Prahy v následujících termínech: Obora...

Další články
Nahoru