dnes
Neděle - zatazeno
17°C
zítra
Pondělí - obcasny-dest
15°C
pozítří
Úterý - jasno
13°C
Systém na kontroly hluku a počtu osob v problematicklých klubech a barech připravuje Praha 1
Zařízení na měření počtu osob v jedné provozovně už je v novém klubu Epic v Revoluční ulici. Foto: Slavo / www.epicparague.com

Systém na kontroly hluku a počtu osob v problematicklých klubech a barech připravuje Praha 1

Počet občanů Prahy 1, kteří si stěžují na nadměrnou hlukovou zátěž a nepořádek spojený s provozem různých restaurací, klubů a hospod v okolí svého bydliště, se stále zvyšuje. Radní první městské části pro oblast bezpečnosti Ivan Solil (ČSSD) proto požádal příslušné odbory radnice o zpřísnění kontrol v problematických provozovnách. V rámci těchto kontrol chce městská část instalovat ve vybraných provozovnách technická zařízení, která budou přesně monitorovat úroveň hladiny hluku a počet přítomných osob. 

Praha 1 se dlouhodobě potýká s nadměrnou hlukovou zátěží, nepořádkem a rušením nočního klidu. Počet lokalit, odkud na radnici přicházejí stížnosti, se stále zvyšuje. Důvodů je řada – v Praze masivně narůstá počet bytů pronajímaných za relativně nízké poplatky turistům prostřednictvím platforem sdíleného ubytování, hlavní město je bráno jako levná alkoholová destinace s téměř volnými pravidly, na internetu jsou tisíce návštěvníků lákány na tzv. pub crowly, tedy průvody lidí posilněných alkoholem putujícími mezi stále přibývajícími hospodami a kluby, jejichž kapacitu pak kompletně přeplní.

Všechny provozovny musí splňovat parametry maximálního limitu reprodukované hudby a maximálního součtu osob. Jsou také povinny kontrolnímu orgánu kdykoliv přesně doložit, jaká je v té chvíli hladina hluku v jejich prostorách, a kolik se tam pohybuje lidí. A právě to chce radnice Prahy 1 začít přesně monitorovat.   

„Zařízení na měření počtu osob v jedné provozovně už v Praze 1 máme, konkrétně v klubu Epic v Revoluční ulici. Teď bychom to chtěli zavést i v jiných provozovnách a zároveň ještě doplnit přístrojem na měření hlukové zátěže. Každá provozovna totiž musí dodržovat limity, které jsou dány hygienickými a bezpečnostními předpisy a z toho vycházejícím kolaudačním rozhodnutím,“ popisuje radní Prahy 1 Ivan Solil pro oblast bezpečnosti, prevence kriminality a veřejného pořádku.

„Zároveň se pokusím prosadit účast MČ Praha 1 ve všech budoucích řízeních ke změně provozu s hlučnou hudbou a relativně vysokým počtem osob, a to na základě povinností vyplývajících ze stanov hlavního města Prahy, dle kterých je MČ Praha 1 povinna zajistit bezpečnost a veřejný pořádek na své, území,“ dodává Solil.

Konkrétní technické řešení je v kompetenci stavebního úřadu první městské části. Zařízení budou nejprve umístěna v jakémsi testovacím provozu jen v několika provozovnách, na které si občané Prahy 1 nejvíc stěžují.

„Cestou k určité nápravě hlukové a pořádkové situace v nočních ulicích Prahy 1 by bylo i zavedení jednotné zavírací doby ve vybraných ulicích, o čemž už mluvím řadu let, zatím se mi to ale stále nepodařilo prosadit. První vlaštovkou je alespoň omezení otvírací doby podniků, jejichž prostory jsou ve vlastnictví Prahy 1 do 22, respektive 24 hodin, jakož i zákaz prodeje alkoholických nápojů v prodejnách vlastněných MČ Praha 1. Stále se tak pokoušíme nalézt kompromis mezi noční zábavou a právem na klidný spánek občanů Prahy 1,“ vysvětluje Solil.

Jedním z dalších dílčích řešení problematiky spojené s nadměrným hlukem a nepořádkem v ulicích centraje i žádost zastupitelstva Prahy 1 o doplnění třinácti lokalit do obecně závazné vyhlášky hl. města Prahy č. 12/2008 zakazující požívání alkoholických nápojů na veřejných prostranstvích. Doplnění vyhlášky ale musí ještě schválit pražští zastupitelé. Nejexponovanějšími ulicemi by také v létě měly opět procházet takvané antikonfliktní týmy, které by letos měly být doplněny i o občany Prahy 1.

Základním problémem je dlouhodobý nedostatek strážníků v Praze 1. Městská část podle Solila dlouhodobě žádala hlavní město o navýšení počtu městských strážníků ve svém obvodu alespoň na tabulkový počet 278 strážníků, stále jich je totiž v průměru pouze 230.

„Je téměř výsměchem, že sice nyní schválili pražští radní zvýšení počtu strážníků v Praze 1 na 330, za prvé je ale i to jen tabulkové číslo, a za druhé je to vize, která by teoreticky měla být naplněná až někdy v roce 2023,“ doplňuje Ivan Solil.

Tuto koncepci navíc musí ještě schválit i pražské zastupitelstvo. Starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký (TOP 09) nicméně očekává, že přijetí koncepce nebude blokováno. „Všem nám přece jde o dobrou věc pro naše občany, kteří musejí mít určitý komfort bydlení i v natolik exponované lokalitě, jakou je centrum jedné z evropských metropolí,“ dodává Lomecký.


Pražští hasiči dostanou od města deset cisteren

20. září 2018 v 16:46

Slavnostní předání nových zásahových vozidel pro pražské hasiče proběhne tuto neděli, 23. září, od 15 hodin na Výstavišti v Holešovicích v rámci akce Den s IZS.

Praha se připojila k EDWARDovi, Dnu bez úmrtí na silnicích

20. září 2018 v 07:27

Praha se letos vůbec poprvé připojila k projektu „Evropský den bez úmrtí na silnicích“. Ten má vnést do společnosti myšlenku, jak naše chování na silnicích ovlivňuje životy ostatních účastníků silničního provozu. Denně totiž na komunikacích po celém světě přijde o život 3 400 lidí, to je jinými...

#dostbyloplastu: MŽP a pražský magistrát zvou na první ekologickou náplavku

19. září 2018 ve 23:08

Kampaň Ministerstva životního prostředí #dostbyloplastu vede gastrořetězce, kavárny, úřady, firmy a všechny s odpovědným přístupem k životnímu prostředí k dobrovolnému snižování vzniku zbytečného plastového odpadu. Nyní se obrací na všechny společenské či kulturní pouliční akce se stejnou výzvou...

Další články
Nahoru