dnes
Sobota - jasno
8°C
zítra
Neděle - jasno
6°C
pozítří
Pondělí - prehanky-snih
5°C
Systém na kontroly hluku a počtu osob v problematických klubech a barech připravuje Praha 1
Zařízení na měření počtu osob v jedné provozovně už je v novém klubu Epic v Revoluční ulici. Foto: Slavo / www.epicparague.com

Systém na kontroly hluku a počtu osob v problematických klubech a barech připravuje Praha 1

Počet občanů Prahy 1, kteří si stěžují na nadměrnou hlukovou zátěž a nepořádek spojený s provozem různých restaurací, klubů a hospod v okolí svého bydliště, se stále zvyšuje. Radní první městské části pro oblast bezpečnosti Ivan Solil (ČSSD) proto požádal příslušné odbory radnice o zpřísnění kontrol v problematických provozovnách. V rámci těchto kontrol chce městská část instalovat ve vybraných provozovnách technická zařízení, která budou přesně monitorovat úroveň hladiny hluku a počet přítomných osob. 

Praha 1 se dlouhodobě potýká s nadměrnou hlukovou zátěží, nepořádkem a rušením nočního klidu. Počet lokalit, odkud na radnici přicházejí stížnosti, se stále zvyšuje. Důvodů je řada – v Praze masivně narůstá počet bytů pronajímaných za relativně nízké poplatky turistům prostřednictvím platforem sdíleného ubytování, hlavní město je bráno jako levná alkoholová destinace s téměř volnými pravidly, na internetu jsou tisíce návštěvníků lákány na tzv. pub crowly, tedy průvody lidí posilněných alkoholem putujícími mezi stále přibývajícími hospodami a kluby, jejichž kapacitu pak kompletně přeplní.

Všechny provozovny musí splňovat parametry maximálního limitu reprodukované hudby a maximálního součtu osob. Jsou také povinny kontrolnímu orgánu kdykoliv přesně doložit, jaká je v té chvíli hladina hluku v jejich prostorách, a kolik se tam pohybuje lidí. A právě to chce radnice Prahy 1 začít přesně monitorovat.   

„Zařízení na měření počtu osob v jedné provozovně už v Praze 1 máme, konkrétně v klubu Epic v Revoluční ulici. Teď bychom to chtěli zavést i v jiných provozovnách a zároveň ještě doplnit přístrojem na měření hlukové zátěže. Každá provozovna totiž musí dodržovat limity, které jsou dány hygienickými a bezpečnostními předpisy a z toho vycházejícím kolaudačním rozhodnutím,“ popisuje radní Prahy 1 Ivan Solil pro oblast bezpečnosti, prevence kriminality a veřejného pořádku.

„Zároveň se pokusím prosadit účast MČ Praha 1 ve všech budoucích řízeních ke změně provozu s hlučnou hudbou a relativně vysokým počtem osob, a to na základě povinností vyplývajících ze stanov hlavního města Prahy, dle kterých je MČ Praha 1 povinna zajistit bezpečnost a veřejný pořádek na své, území,“ dodává Solil.

Konkrétní technické řešení je v kompetenci stavebního úřadu první městské části. Zařízení budou nejprve umístěna v jakémsi testovacím provozu jen v několika provozovnách, na které si občané Prahy 1 nejvíc stěžují.

„Cestou k určité nápravě hlukové a pořádkové situace v nočních ulicích Prahy 1 by bylo i zavedení jednotné zavírací doby ve vybraných ulicích, o čemž už mluvím řadu let, zatím se mi to ale stále nepodařilo prosadit. První vlaštovkou je alespoň omezení otvírací doby podniků, jejichž prostory jsou ve vlastnictví Prahy 1 do 22, respektive 24 hodin, jakož i zákaz prodeje alkoholických nápojů v prodejnách vlastněných MČ Praha 1. Stále se tak pokoušíme nalézt kompromis mezi noční zábavou a právem na klidný spánek občanů Prahy 1,“ vysvětluje Solil.

Jedním z dalších dílčích řešení problematiky spojené s nadměrným hlukem a nepořádkem v ulicích centraje i žádost zastupitelstva Prahy 1 o doplnění třinácti lokalit do obecně závazné vyhlášky hl. města Prahy č. 12/2008 zakazující požívání alkoholických nápojů na veřejných prostranstvích. Doplnění vyhlášky ale musí ještě schválit pražští zastupitelé. Nejexponovanějšími ulicemi by také v létě měly opět procházet takvané antikonfliktní týmy, které by letos měly být doplněny i o občany Prahy 1.

Základním problémem je dlouhodobý nedostatek strážníků v Praze 1. Městská část podle Solila dlouhodobě žádala hlavní město o navýšení počtu městských strážníků ve svém obvodu alespoň na tabulkový počet 278 strážníků, stále jich je totiž v průměru pouze 230.

„Je téměř výsměchem, že sice nyní schválili pražští radní zvýšení počtu strážníků v Praze 1 na 330, za prvé je ale i to jen tabulkové číslo, a za druhé je to vize, která by teoreticky měla být naplněná až někdy v roce 2023,“ doplňuje Ivan Solil.

Tuto koncepci navíc musí ještě schválit i pražské zastupitelstvo. Starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký (TOP 09) nicméně očekává, že přijetí koncepce nebude blokováno. „Všem nám přece jde o dobrou věc pro naše občany, kteří musejí mít určitý komfort bydlení i v natolik exponované lokalitě, jakou je centrum jedné z evropských metropolí,“ dodává Lomecký.


Psi lidí bez domova byli naočkováni a označeni čipy

Včera ve 14:29

Ve čtvrtek 15. listopadu se v Praze uskutečnilo již šesté bezplatné očkování psů lidí bez přístřeší. Do zařízení Centra sociálních služeb Praha v Michli si přišlo očkovat proti vzteklině, psince a psoriáze své čtyřnohé miláčky dvanáct zájemců. 

Ředitel IKEM rezignoval. Aleš Herman odchází koncem prosince

15. listopadu 2018 ve 14:27

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch dnes přijal rezignaci ředitele Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) Aleše Hermana, který ve své funkci skončí k 31. prosince. Po sedmi letech svého působení se rozhodl přijmout nabídku ze soukromého sektoru.

Praha 11: Veřejné setkání k regeneraci vnitrobloku

14. listopadu 2018 v 10:32

Poskytovatelé lékařské pohotovostní služby dostanou další dotace

14. listopadu 2018 v 08:41

Rada hl. m. Prahy včera projednala poskytnutí dotací pražským nemocnicím, které zajišťují lékařskou pohotovostní službu. Jedná se o finanční prostředky na pořízení vybavení pro ambulance lékařské pohotovostní služby poskytnuté formou účelových investičních dotací v celkové výši 4 768 500 korun a...

Začíná Týden Francie. Nabídne odborné přednášky, gastronomické trhy, hudbu a film

13. listopadu 2018 ve 12:00

Pátý ročník Týdne Francie, který společně pořádá Francouzské velvyslanectví v Praze, Francouzsko-česká obchodní komora a další instituce, se zaměří na témata důležitá pro budoucnost i současnost. Na programu tak jsou odborné přednášky o e-commerce nebo cirkulární ekonomice. Milovníci dobrého jídla...

Další články
Nahoru