dnes
Sobota - zatazeno
4°C
zítra
Neděle - prehanky-snih
3°C
pozítří
Pondělí - snih
2°C
Lifestyle / Zdraví

Synlab: Vyšetření na přítomnost exotického viru v krvi

S probíhající turistickou sezónou v oblastech, které jsou zasaženy epidemií virového onemocnění zika, se zvyšuje také počet lidí, kteří se obrací na laboratoře společnosti synlab se žádostí o vyšetření krve. Společnost synlab proto do svého portfolia laboratorních vyšetření zařadila také speciální sady na přímý průkaz viru zika v krvi.

„Pacienti, kteří se na nás obrací, sice nemusí mít ještě všechny specifické příznaky, ale přesto si chtějí být jistí, že po návratu z rizikových oblastí nemají virus v krvi, že nejsou nemocní, ani přenašeči,“ vysvětluje Mgr. Ing. Bc. Libor Staněk, vedoucí Laboratoře molekulární diagnostiky společnosti synlab. Právě molekulární vyšetření krve, které mohou pacienti i bez objednání či žádanky od lékaře podstoupit formou samoplátcovského testu v kterémkoli odběrovém pracovišti společnosti synlab, je cestou, jak získat jistotu, že virus zika v krvi nemají, a to již v  prvním týdnu, kdy se příznaky objeví. Zájem o toto vyšetření přitom roste.

„Pro zjištění přítomnosti viru zika v krvi využívá společnost synlab nejmodernější molekulární metodu PCR, neboli polymerázovou řetězovou reakci, která je velmi spolehlivá a lze ji použít již v prvních dnech projevu onemocnění. Naproti tomu sérologická diagnostika je poněkud obtížná, protože virus může zkříženě reagovat s jinými flaviviry a také protilátky se začínají tvořit až po týdnu probíhajícího onemocnění. Výsledek laboratorního rozboru metodou PCR obdrží pacienti do dvou pracovních dnů. Případný pozitivní výsledek vyšetření pacientům neprodleně telefonicky hlásíme, případně informujeme také jejich praktického lékaře,“ popisuje Staněk.

Laboratorní vyšetření na přítomnost viru zika v krvi je vhodné absolvovat při prvních příznacích po návratu z destinace s výskytem viru zika. Pacienti by neměli podceňovat projevy trvající několik dní, jako jsou únava, bolesti hlavy a kloubů, přetrvávající zvýšená teplota nebo kožní vyrážka. Zvýšenou pozornost by vyšetření měly věnovat těhotné ženy. Cena vyšetření je 1450 korun.

Zika virus patří do čeledi Flaviviridae. Ohniska možné nákazy jsou v Africe, Asii, Tichomoří a Americe. Hlavním přenašečem této infekce je komár egyptský. Virem se lze však nakazit i krví infikovaného člověka nebo jeho spermatem. Virus způsobuje horečku zika, která se kromě vysokých teplot, bolestí hlavy a kloubů projevuje také kožní vyrážkou. „Vysoké riziko představuje především pro těhotné ženy, protože je pravděpodobným původcem vývojové vady způsobující mikrocefalii. Léčba ani vakcinace doposud neexistuje, nicméně informace o možné přítomnosti viru v těle může pomoci při ochraně dalších osob a nenarozených dětí. Může také pomoci nasměrovat farmakoterapii, protože v případě infekce virem zika se nedoporučuje užívat volně prodejné léky proti bolesti, které obsahují jako účinné látky ibuprofen či naproxen,“ dodává Staněk.


Toto degenerativní a neléčitelném onemocnění je podle primářky Tomanové potřeba podchytit v jeho počáteční fázi, zmírní se bolesti a jeho samotný nástup. Jak na to?

11. prosince 2017 ve 13:54

Toto degenerativní a neléčitelném onemocnění je podle primářky Tomanové potřeba podchytit v jeho počáteční fázi, zmírní se bolesti a jeho samotný nástup 

Onemocnění může propuknout v jakémkoliv věku, bez ohledu na pohlaví. Může vyvolat několik různých komplikací, postihuje oči, končetiny i srdce. Výskyt neustále stoupá, ročně je u nás 10 000 nových případů

9. prosince 2017 v 16:29

Výskyt chronických civilizačních nemocí, včetně zákeřné cukrovky, neustále stoupá. Podle údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR vzrostl celkový počet diabetiků od roku 2010 za pět let o téměř 52 tisíc, tedy zhruba 10 tisíc ročně. V roce 2015 byla cukrovka diagnostikována 858 tisícům...

Alarmující zjištění: Většina lidí je při měření nemělo v pořádku, jen čtvrtina Čechů je má zdravé. Tušíte, jestli se tento zdravotní problém týká i vás?

4. prosince 2017 v 10:05

Pouze čtvrtina Čechů má zdravé cévy, zbývajícím 75 % stárnou cévy rychleji než oni sami. Lékárníci ve vybraných lékárnách po celém Česku již rok měří lidem takzvaný cévní věk – parametr, který dokáže odhalit riziko kardiovaskulárních onemocnění. Speciálním přístrojem prověřili cévy už 17,5 tisícům...

Laureátka Ceny Milady Paulové 2017, prof. Jiřina Bartůňková: Je to ocenění všech mých kolegů a kolegyň

30. listopadu 2017 ve 12:06

Ve středu 29. listopadu se v prostorách Senátu Parlamentu ČR uskutečnilo slavnostní předávání cen MŠMT, udělovaných v oblasti vysokého školství, vědy a výzkumu za rok 2017. Jednou z cen je Cena Milady Paulové, kterou MŠMT spolupráci s NKC – gender a věda Sociologického ústavu AV ČR letos udělilo...

Všichni o téhle „lejdy"slyšeli, ale jen málokdo ví, co s ní dělat. Může přijít kdykoli během života, pojí se s ní řada mýtů. Hlavně nic do pusy!

26. listopadu 2017 v 15:48

Věděli jste, že epilepsií trpí zhruba jeden ze sta lidí? Všichni o téhle „lejdy" slyšeli, ale jen málokdo ví, co je potřeba udělat, když někdo epileptický záchvat dostane.   

Jak správně pečovat o svůj mozek, jak ho nakopnout a jakým chybám se vyvarovat, radí primářka rehabilitačního ústavu

19. listopadu 2017 ve 12:02

Poznáte, kdy je váš mozek „unavený“? A jak ho nejlépe stimulovat? Či jaké vitamíny jsou nejlepší pro funkci vašich nervů? Na tyto a další otázky odpovídá primářka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí – MUDr. Michaela Tomanová.

Další články
Nahoru