dnes
Čtvrtek - zatazeno
10°C
zítra
Pátek - polojasno
13°C
pozítří
Sobota - obcasny-dest
9°C
Syn mlátil rok a půl vlastní matku. V Praze vykázali během září z domácností rekordní počet násilníků
Ilustrační foto: Lily Rosen / sxc.hu

Syn mlátil rok a půl vlastní matku. V Praze vykázali během září z domácností rekordní počet násilníků

Rekordní počet případů domácího násilí za posledních sedm let, kdy vzniklo pražské Intervenční centrum, byl zaznamenán letos v září. Celkem bylo vykázáno 18 násilníků a nabídnuta pomoc 32 ohroženým osobám, z toho 11 nezletilým dětem. Zvýšil se i počet kontaktů a intervencí na 382.

„Takový počet případů v historii Intervenčního centra nepamatujeme. I když v posledních letech se daří stále odhalovat více domácího násilí. Je to i tím, že ohrožené osoby získávají větší důvěru v naše odborníky a snaží se svou nelehkou životní situaci řešit, nebo se alespoň o svých problémech radit,“ popisuje ředitel Centra sociálních služeb Praha Tomáš Ján, do jehož kompetence spadá Intervenční centrum.

Stále častěji se objevují případy domácího násilí v rodinách mezi dětmi a rodiči. V září pracovníci Intervenčního centra pomáhali ženě zletilého syna, který se na matce jeden a půl roku dopouštěl psychického i fyzického násilí a vyhrožoval ji likvidací.

Matka se bojí synova návratu

„Syn matku bil, způsobil ji modřiny po celém těle. Ohrožená osoba nám sdělila, že má ze svého syna velký strach,“ líčí vedoucí Intervenčního centra Barbora Holušová s tím, že násilník po posledním agresivním útoku zdemoloval matce dokonce celý byt.

Syn klientky je dlouhodobě nezaměstnaný, vyžaduje na své matce, aby mu hledala na internetu zaměstnání. Jakýkoliv synův neúspěch se obrací v agresi a fyzické útoky na jeho matku. „S klientkou jsme probrali bezpečnostní plán. Doporučili ji obrátit se na policii a sepsat o incidentu protokol. Dále bylo klientce doporučeno vyhledat lékařské ošetření a vyžádat si od lékaře lékařskou zprávu o zranění,“ sděluje postup Holušová.

Na základě zjištěných skutečností byl syn vykázán ze společného obydlí. „Protože klientka má ze synova návratu do společného domácnosti velký strach, rozhodla se podat k soudu návrh na předběžné opatření, který dobu vykázání prodloužil o 1 měsíc,“ konstatuje Holušová. Pracovníci Intervenčního centra nyní klientce zajišťují komplexní psychosociální pomoc.

Děti se bály vlastního táty

Další otřesný případ se odehrával ve společné domácnosti partnerů s pěti dětmi, z toho čtyřmi nezletilými. Muž závislý na hracích automatech pod pohrůžkou smrti vydíral zbytek členů domácnosti, kteří mu museli odevzdávat veškeré peníze.

„Partner klientky a otec dětí se několik let opakovaně dopouštěl na svoji partnerce i dětech psychického i fyzického násilí. Matka i děti měli z násilné osoby obrovský strach,“ upřesňuje Barbora Holušová. Matka dětí vše nahlásila policii, která násilníka vykázala z obydlí, a následně soud vykázání prodloužil na dobu jednoho měsíce.


Ustlali si v opuštěném drážním domku, od jejich svíčky vznikl požár

8. listopadu 2017 v 18:43

Dnes hodinu po půlnoci vyslal operační důstojník hlídku pražské cizinecké policie do oblasti Florence, neboť byli tito policisté nejblíže místu začínajícího požáru. Na ten policisty upozornili pracovníci tamního autobusového terminálu.

Ptal se seniorky na přesný čas, z krku jí strhnul řetízek za tisíce

8. listopadu 2017 v 09:01

Policisté z místního oddělení Horní Počernice prošetřují případ, při kterém doposud neznámý pachatel využil  nestřeženého okamžiku a pětasedmdesátileté seniorce strhl z krku řetízek.

Překvapení v rozkroku: Asi málokdo by tušil, že si je schovala zrovna do kalhotek

7. listopadu 2017 v 17:32

Tisícovky cigaret pašovaných linkovým autobusem z Ukrajiny, mimo jiné i ve spodním prádle stevardky, odhalili v sobotu pražští celníci. V autobuse byla i puška s náboji. O den dříve celníci v Praze našli stovky litrů piva, vína a lihovin pašovaných rumunskou dodávkou.

Další články
Nahoru