Dnes Středa - jasno 21°C
Zítra Čtvrtek - jasno 26°C
Středa 18. 5. 2022
Svátek má Nataša
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Sylvie (45): Propásla termín, po vyšetření se dozvěděla špatnou zprávu. Choďte na roční prohlídky, říká ženám
Sylvie Pavlová na rodinném výletě. Foto(3x): ADDICTS.CZ

Sylvie (45): Propásla termín, po vyšetření se dozvěděla špatnou zprávu. Choďte na roční prohlídky, říká ženám

Pětačtyřicetiletá Sylvie Pavlová patří mezi aktivní ženy. Vede účetnictví několika neziskovým organizacím, rekreačně se věnuje různým sportům. S manželem a dětmi bydlí za Prahou v malé obci u Karlštejna. Do jejího života letos nečekaně zasáhla rakovina děložního čípku. Pro čtenářky a čtenáře serveru Pražský patriot se rozhodla popsat svou zkušenost s onemocněním.  

Sylvie se v létě ráda věnuje vysokohorské turistice, in-line bruslení a plavání, v zimě pak sjezdovému a běžeckému lyžování klasickou i volnou technikou. Ráda relaxuje v lese při výletech s rodinou nebo i krátkých procházkách a doma pak při šití nebo s knihou. O svém onemocnění rakovinou děložního čípku se dozvěděla letos v červnu. 

Jak to vše začalo

pavlova-pacientka1 „Na prohlídky ke gynekologovi jsem chodila jednou ročně. Poslední návštěva u gynekologa byla až po roce a půl. Bohužel jsem nezaznamenala změnu doktorů v ordinaci, kam jsem chodila. Moje původní paní doktorka posílala vždy zprávu, že rok uběhl a je vhodné se objednat. Nový pan doktor v této praxi nepokračoval. A než jsem si v běhu běžných starostí a povinností uvědomila, že jsem v září na kontrole nebyla a než jsem se zvládla objednat, uběhl půl rok,“ vypráví.

V polovině března šla na preventivní prohlídku ke svému gynekologovi. První dubnový pátek pak obdržela zprávu, že cytologické vyšetření nevyšlo dobře, že se musí objednat na konizaci, tedy chirurgické ošetření děložního čípku.

„Hned v pondělí ráno jsem se objednala na prohlídku do VFN v Praze. Při prohlídce mi paní doktorka potvrdila nález a objednala mě na konizaci. Po výsledcích histologie jsem se už zapsala na onkogynekologii ve VFN na takzvané předoperační kolečko. Protože vyšetření potvrdilo, že se jedná o zhoubný nádor – sice malý, ale agresivní,“ sděluje.

Absolvovala také podrobnější ultrazvuk, kdy zaslechla poprvé dobrou zprávu, že ostatní orgány jsou v pořádku. Byla zapsána na operaci – radikální hysterektomii, která proběhla na konci června. Během operace se testovaly sentinelové uzliny, aby se zjistil rozsah nemoci a podle toho operace pokračovala.

Další dobrá zpráva přišla ihned po zákroku, kdy test byl negativní a operace mohla proběhnout v nejlepší možné variantě. „Ve středu 15. července jsem se dozvěděla finální dobrou zprávu, že histologie je v pořádku a není potřeba další léčba. Na celém vývoji nemoci, diagnóze i léčbě bylo zajímavé to, že jsem neměla žádné problémy. Necítila jsem žádný diskomfort nebo bolesti. Nezachytila jsem žádné příznaky,“ sdělila.

Nemoc náročná na psychiku

Po fyzické stránce neměla žádné omezení. Prochází pooperační rekonvalescencí, která trvá 2 až 3 měsíce. Po psychické stránce to už tak jednoduché nebylo. Po první informaci, že se něco děje, si nedokázala představit, co to znamená.

„Napadla mě celá škála variant na téma co mi to vlastně je a jak mě to ovlivní do budoucna. K tomu se přidala obava, jestli v době karantény mě na tuto prohlídku a zákrok vůbec objednají. Naštěstí objednali a po rozhovoru s paní doktorkou jsem se uklidnila. Výsledky první histologie, kdy jsem se dozvěděla, že tam jsou buňky, které tam být nemají jsem přijala skoro tak, jako kdybych je očekávala. Pak jsem ale seděla v čekárně oddělení onkogynekologie,“ říká.

„Vlastně jsem si šla původně do nemocnice jen pro výsledky. A najednou sedíte před dveřmi, na kterých název začíná slovem onko… Následující dva týdny byly skutečně náročné. Snažila jsem se k této zprávě přistupovat pragmaticky. Nemyslet na svou diagnózu, když stejně nevím, co výsledky histologie v mých rukou znamenají. Vnitřně mě posilovalo vědomí, že se na to přišlo určitě brzy – vše se rozběhlo na základě prevence,“ pokračuje.

pavlova-pacientka-2 Díky včasnému odhalení nemoci bylo možné ji vyléčit chirurgicky a nebyla potřebná chemoterapie a ozařování. „Všem ženám bych chtěla vzkázat, aby nepodceňovaly prohlídky a chodily ke gynekologovi každý rok. Léčitelná, tedy počáteční stádia rakoviny děložního čípku probíhají bez příznaků, proto je odhalí jen lékař při vyšetření,“ dodává.

Pro podporu žen s onkogynekologickým onemocněním vznikla Pacientská organizace Veronica, která sdružuje pacientky s karcinomem endometria, vulvy, vaječníků, děložního hrdla a ženy s genetickou mutací BRCA 1 a BRCA 2.


Autor: Michal Večeřa

Albertovský den podpoří pacienty po úrazech mozku

14. května 2022 v 19:49

Chcete se pobavit, zasoutěžit si a zároveň proniknout do života lidí po poškození mozku? Zajímá vás, jak nejlépe pečovat o pacienty po úrazech mozku a cévních mozkových příhodách a jak je pomoci začlenit zpět do běžného života? Nenechte si ujít Albertovský den, který 18. května pořádají Klinika...

Zelenou polévku vaří Jan Punčochář

29. dubna 2022 v 09:37

Pokud plánujete o víkendu vyrazit na sběr jarních bylin, můžete vedle kopřiv sbírat i populární medvědí česnek. Známý šéfkuchař a také ambasador Veolie Jan Punčochář připravil recept na krémovou polévku z medvědího česneku a špenátu.

Další články
Nahoru