Dnes Středa - zatazeno 17°C
Zítra Čtvrtek - polojasno 17°C
Středa 24. 7. 2024
Svátek má Kristýna
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Syfilis i kapavka jsou na vzestupu, přibývá rizikových mladších ročníků
Roli v šíření pohlavně přenosných nemocí hraje i alkohol, který pomáhá odbourávat zábrany. Foto: Karel Netolický

Syfilis i kapavka jsou na vzestupu, přibývá rizikových mladších ročníků

Téměř 120 pacientů nakažených syfilidou a 210 nemocných s kapavkou léčí ročně dermatovenerologové ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze (VFN). Počty případů syfilis se v rozmezí let 2013 až 2022 zdvojnásobil, u kapavky vzrostl téměř jedenapůlkrát. Potvrzuje se tak celosvětový trend nárůstu infekčních pohlavně přenosných nemocí v populaci. Roli hrají drogy, sexuální experimentování, sex s anonymními partnery, seznamovací aplikace i sezonní variace sexuálního chování. Na setkání s novináři o tom informovali odborníci VFN.  

Častější střídání partnerů, experimenty v sexuálním chování, vyšší věk při zakládání rodiny, ale i nadužívání alkoholu a konzumace drog zvyšují rizika nákazy. Lidé se kontaktují prostřednictvím seznamovacích aplikací, často pod falešnou identitou, a nelze tak většinou odhalit původce nákazy.

„Roli v šíření pohlavně přenosných nemocí hraje i roční období: sluneční záření stimuluje produkci serotoninu, který může zvyšovat libido, slunce dodává tělu vitamin D a ten hraje důležitou roli v produkci pohlavních hormonů testosteronu a estrogenu,“ sdělil Libor Zámečník, primář Sexuologického ústavu 1. LF UK a VFN.

V létě mají mladí lidé více kontaktů na dovolených, hudebních festivalech, koncertech, kde podceňují rizika nechráněného sexu. Problémem také zůstává, že povinnému hlášení podléhá pouze část pohlavních nemocí (syfilis – všechny typy, kapavka, chlamydiová infekce, HIV/AIDS, virové hepatitidy a měkký vřed, který je typický pro tropické oblasti Afriky, Ameriky a Asie a ve střední Evropě je poměrně vzácný).

Další velké skupiny přenosných chorob, jejichž počty jsou prakticky nedohledatelné, se šíří kvasinkami, zákožkou svrabovou, vší muňkou a mikroorganismy způsobujícími například genitální bradavice či opary.

„Typickými příznaky, se kterými pacienti přicházejí, jsou spontánní výtok z močové trubice nebo vaginy, pálení a řezání při močení, bolesti v podbřišku, v genitálu, hnisající vřídky či jiné výrůstky a změny na kůži, vyrážky či zvětšení mízních uzlin,“sdělil Roman Trýzna z Dermatovenerologické kliniky 1. LF UK a VFN.

„Samozřejmě s ohledem na nejrůznější sexuální praktiky je dobré myslet na to, že i bolesti a škrábání v krku, svědění a pálení v konečníku nebo zánět oka, mohou souviset s pohlavně přenosnou nemocí,“ dodal.

Někdy se navíc nákaza nemusí zpočátku projevit vůbec, ale pokud má za sebou jedinec rizikový nechráněný styk, je dobré přijít přímo na dermatovenerologické pracoviště. Pohlavně přenosné choroby jsou vysoce nebezpečné v tom, že neléčené mohou způsobovat trvalé následky.

Jde například o gynekologické hluboké pánevní záněty, záněty prostaty, postižení kloubů, očí, ohrožují imunitní systém, zasahují ledviny a další orgány. V nejtěžších stadiích choroby může dojít k postižení mozku a nervového systému, u žen k neplodnosti.

Přibývá rizikových mladších ročníků, výjimkou není ani takzvaná vrozená nákaza plodu od matky při porodu. Na vině je nejčastěji nezodpovědné sexuální chování, sociální sítě a snadná dostupnost pornografie pro mladistvé. „U kapavky zachytíme nejvíc případů ve věku 15 až 39 let, u syfilidy vítězí věková kategorie 20 až 44 let,“ sdělil Trýzna s tím, že v roce 2023 zachytili čeští lékaři celkem 1140 případů onemocnění syfilidou, v roce 2015 jich bylo 754.

U kapavky vzrostl počet nákaz z čísla 1438 v roce 2015 na 2562 v loňském roce. Výjimkou v rostoucím trendu je infekce HIV, kde počty zachycených pacientů v posledních několika letech stagnují. V roce 2023 bylo v České republice zachyceno 253 nových případů, téměř 84 procent nakažených byli muži.

Celkový počet HIV pozitivních lidí je od roku 1985 v Česku 4619. Vzhledem k tomu, že v současnosti již mají lékaři k dispozici desítky léků, které nemoc zpomalí, není již pro mladou generaci virus HIV takový strašák jako pro ty předchozí.

„Realita je zatím taková, že žádná z pohlavně přenosných nemocí nebyla zcela vymýcena. Léčba naštěstí existuje a když se nemoc zachytí včas, pacient může žít bez zdravotních následků,“ sdělil Trýzna.

Možnosti léčby se odvíjí od projevů, místa výskytu a výsledků vyšetření. Většinou jde o ambulantní vyšetření, v závažných případech je však nutná hospitalizace. Lékaři nejčastěji využívají antibiotika, antivirotika, antimykotika a antiparazitika. Může se jednat o jednorázové užití léku, ale také o celoživotní léčbu.
 


Autor: Karel Netolický

Hlavní město podpoří osvětovou akci s názvem Praha za zdravá prsa

Dnes ve 12:04

Rada hl. m. Prahy na svém pondělním zasedání schválila dotaci pro společnost Event media ve výši 220 000 korun. Tyto finance budou sloužit pro zajištění edukace veřejnosti s ohledem na samovyšetření prsu a osvětu nádorových onemocnění s názvem „Praha za zdravá...

Zdarma: Testování veřejnosti na HIV

19. července 2024 v 07:03

V úterý 23. července od 16 do 20 hodin můžete navštívit červenou mobilní ambulanci na náplavce Rašínova nábřeží v Praze 2. Rozkoš bez rizika zde provádí anonymně a do 15 minut test na HIV zdarma.

40. ročník světového finále Schwarzkopf Elite Model Look hostila Praha

23. června 2024 v 11:43

Pražská O2 arena se v sobotu 15. června 2024 stala centrem modelingového světa. Hostila totiž světové finále 40. ročníku nejprestižnější modelingové soutěže Schwarzkopf Elite Model Look, které proběhlo v české metropoli již potřetí. Odborná porota vyhlásila vítěze Micklate Décio Macobola...

Další články
Nahoru