Dnes Sobota - oblacno 22°C
Zítra Neděle - polojasno 23°C
Sobota 25. 9. 2021
Svátek má Zlata
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Pražský život

Swap na Výstavišti zajistí školní potřeby tam, kde chybí

Swap, nové pojetí „obchodu“, které hýbe komunitami po celém světě, se již podruhé uskuteční na Výstavišti Praha v budově Ateliéru Rychta, tentokrát na téma školních potřeb, a to v rámci Víkendu otevřených dveří na Rychtě. 

Swap znamená jednoduše výměnu a zamilovali si ji všichni, kdo si uvědomují, v jak ob-rovské nadprodukci žijeme a zejména kolik věcí, které ještě mohou dobře posloužit, den-ně bez zamyšlení vyhodíme.

Swap školních potřeb na Výstavišti Praha se uskuteční  4.září v prostorách Ateliéru Rychta od 14 do 19 hodin a zváni jsou všichni, kdo chtějí měnit, doplnit školní potřeby, darovat, tvořit nebo se dozvědět více o recyklaci a komunitní spolupráci.

„Se začátek nového školního roku přichází pro mnoho rodičů černá můra v podobě výdajů na školní potřeby pro děti. Někomu se doma sejde vybavení pro čtyři školáky, jinde ale bude stěží na penál a sláva bude i za použitou darovanou aktovku. A právě zde nastupuje Swap – vzájemná podpora, komunitní soužití, kde kvete výměnný obchod v příjemné at-mosféře, s respektem, leckdy bez nutnosti si něco odnést. Co si ale zaručeně odnesete, je dobrý pocit, minimálně z toho, že se tady snad přece jen budoucí generace neutopí v tunách vyhozených a zbytečně vyrobených nesmyslů,“ komentuje Tereza Baranijaková z programového oddělení Výstaviště Praha, která stojí za myšlenkou komunitních Swapů na Výstavišti. 

Měňte, darujte a užijte si celou Rychtu
Swap školních potřeb proběhne o víkendu 4.-5. září, kdy budou zároveň otevřeny dveře celého ateliéru Rychta. Prohlédnout si tak můžete zdarma nově zrekonstruovaný ateliér, místo pro setkávání lidí všech generací, místo pro workshopy, výstavy, ale i cvičení nebo jen příjemné posezení v kruhu přátel. A protože je ateliér Rychta místo primárně určené zejména pro setkávání lidí, Swap, tedy výměna čehokoli, co někdo může postrádat a jiný potřebovat, vzájemná nejen sousedská sounáležitost, je jednou z budoucích stěžejních aktivit Rychty.

„Doma máme všichni spoustu věcí, které nepoužíváme, nebo je nechceme, tak proč si je nevyměnit za jiné, které používat budeme. Zároveň doba je jaká je, řada lidí je ve finanční nouzi a počítá každou korunu, náš Swap tak může skutečně pomoci tam, kde je nedosta-tek. Neočekáváme masovou návštěvnost, cílem je, aby lidé chodili na naše Swapy rádi a stala se z nich komunitní aktivita, kde jsou všichni vítáni bez rozdílu věku. Vyměnit si věci, posedět s námi, popovídat a třeba si u nás i něco vyrobit, to je cíl Swapů, komunitní sounáležitost,“ uzavírá Tereza Baranijaková.

V rámci Swapu školních potřeb proběhne workshop na téma recyklace pod vedením Jana Šimra z programového týmu Výstaviště Praha, který se specializuje zejména na uměleckou tvorbu s dospělými i dětmi.

Vstup na SWAP je zpoplatněn, v rámci vstupného si můžete užít kromě samotné výměny i workshop věnovaný recyklaci. V ceně vstupného je započítán materiál.

Podmínkou není měnit, lze jen tvořit nebo se přijít podívat.

Vhodné předměty k swapování: učebnice, pastelky, fixy (celá sada), vodovky, tempery (nevymalované), pracovní sešity (prázdné), slovníky, odborné knihy, penály, obaly na sešity, pravítka, kružítka, pytlíky na bačkůrky, krabičky na svačiny, aktovky a další – vše v dobrém stavu.   

Víkend otevřených dveří na Rychtě je zdarma a akce je určena pro širokou veřejnost po dva dny od 9.30 do 17.00 hodin.

Podmínky účasti na swapu:
1. Vstupné 70 Kč + doneste věci k výměně a tolik kolik jich přinesete, tolik si odnesete  
2. Vstupné 70 Kč – nepřinesli jste věci k výměně, ale jednu si přesto odnesete
Autor: TZ, red

Vypuštění netopýrů ve Stromovce

23. září 2021 v 10:01

Přijďte se podívat na vypouštění několika uzdravených netopýrů, které letos zachránila Záchranná stanice hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy. Budete mít příležitost zblízka si brzy už bývalé pacienty prohlédnout, poznat jejich životní osud. Sraz je ve čtvrtek 23. září v 18 hodin u rybníka...

Koncem září nepoteče voda v těchto ulicích

23. září 2021 v 09:12

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Smíchovští sládci v hospodách, Staropramen se připojuje k oslavě

23. září 2021 v 08:51

V rámci devátého ročníku akce Dny českého piva vyrazí sládci pivovaru Staropramen do pražských hospod. V šesti podnicích slavnostně narazí soudek Extra Chmelené 12 a budou s hosty debatovat o českém pivu.

Praha 8: Svatováclavské slavnosti

22. září 2021 v 16:40

Řemesla, dobrý mok, zpěv a bašta v sobotu 2 října.

Beseda z cyklu Křeslo pro Fausta

22. září 2021 v 10:06

Beseda s přednostou Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny (KARIM) 1. LF UK a VFN doc. MUDr. Janem Bláhou Ph.D. se uskuteční tento čtvrtek 23. září v 17 hodin ve Fausťáku – Akademickém klubu 1. LF UK (Faustův dům, Praha 2, Karlovo nám. 40).

Praha 5: U Anděla lidé dostali informační leták

21. září 2021 ve 21:04

Se začátkem školního roku spustila Praha 5 informační kampaň, která má občany zapojit do zvýšení bezpečnosti v okolí Anděla.

Praha 4: Setkání s radními u kulatého stolu

20. září 2021 v 07:38

Na neformální diskusi o veřejném prostoru zve radnice Prahy 4. Setkání u kulatého stolu se koná ve čtvrtek 23. září v 18 hodin.

Praha 11: Pocitovou mapu můžete vyplnit do konce září

20. září 2021 v 06:33

Už jen do konce tohoto měsíce mohou zájemci z Prahy 11 vyplnit Pocitovou mapu a tím radnici i hlavnímu městu dát zpětnou vazbu, jak zlepšit Jižní Město. Tento projekt spustila Praha ve spolupráci s Univerzitou Palackého v Olomouci, a především s Národní sítí Zdravých měst ČR, které je Praha 11 už...

Ve třicátém osmém týdnu nepoteče voda v těchto městských částech

17. září 2021 v 08:19

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Další články
Nahoru