Dnes Pátek - zatazeno 6°C
Zítra Sobota - prehanky-dest 4°C
Pátek 3. 2. 2023
Svátek má Blažej
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Pražský život

Swap na Výstavišti zajistí školní potřeby tam, kde chybí

Swap, nové pojetí „obchodu“, které hýbe komunitami po celém světě, se již podruhé uskuteční na Výstavišti Praha v budově Ateliéru Rychta, tentokrát na téma školních potřeb, a to v rámci Víkendu otevřených dveří na Rychtě. 

Swap znamená jednoduše výměnu a zamilovali si ji všichni, kdo si uvědomují, v jak ob-rovské nadprodukci žijeme a zejména kolik věcí, které ještě mohou dobře posloužit, den-ně bez zamyšlení vyhodíme.

Swap školních potřeb na Výstavišti Praha se uskuteční  4.září v prostorách Ateliéru Rychta od 14 do 19 hodin a zváni jsou všichni, kdo chtějí měnit, doplnit školní potřeby, darovat, tvořit nebo se dozvědět více o recyklaci a komunitní spolupráci.

„Se začátek nového školního roku přichází pro mnoho rodičů černá můra v podobě výdajů na školní potřeby pro děti. Někomu se doma sejde vybavení pro čtyři školáky, jinde ale bude stěží na penál a sláva bude i za použitou darovanou aktovku. A právě zde nastupuje Swap – vzájemná podpora, komunitní soužití, kde kvete výměnný obchod v příjemné at-mosféře, s respektem, leckdy bez nutnosti si něco odnést. Co si ale zaručeně odnesete, je dobrý pocit, minimálně z toho, že se tady snad přece jen budoucí generace neutopí v tunách vyhozených a zbytečně vyrobených nesmyslů,“ komentuje Tereza Baranijaková z programového oddělení Výstaviště Praha, která stojí za myšlenkou komunitních Swapů na Výstavišti. 

Měňte, darujte a užijte si celou Rychtu
Swap školních potřeb proběhne o víkendu 4.-5. září, kdy budou zároveň otevřeny dveře celého ateliéru Rychta. Prohlédnout si tak můžete zdarma nově zrekonstruovaný ateliér, místo pro setkávání lidí všech generací, místo pro workshopy, výstavy, ale i cvičení nebo jen příjemné posezení v kruhu přátel. A protože je ateliér Rychta místo primárně určené zejména pro setkávání lidí, Swap, tedy výměna čehokoli, co někdo může postrádat a jiný potřebovat, vzájemná nejen sousedská sounáležitost, je jednou z budoucích stěžejních aktivit Rychty.

„Doma máme všichni spoustu věcí, které nepoužíváme, nebo je nechceme, tak proč si je nevyměnit za jiné, které používat budeme. Zároveň doba je jaká je, řada lidí je ve finanční nouzi a počítá každou korunu, náš Swap tak může skutečně pomoci tam, kde je nedosta-tek. Neočekáváme masovou návštěvnost, cílem je, aby lidé chodili na naše Swapy rádi a stala se z nich komunitní aktivita, kde jsou všichni vítáni bez rozdílu věku. Vyměnit si věci, posedět s námi, popovídat a třeba si u nás i něco vyrobit, to je cíl Swapů, komunitní sounáležitost,“ uzavírá Tereza Baranijaková.

V rámci Swapu školních potřeb proběhne workshop na téma recyklace pod vedením Jana Šimra z programového týmu Výstaviště Praha, který se specializuje zejména na uměleckou tvorbu s dospělými i dětmi.

Vstup na SWAP je zpoplatněn, v rámci vstupného si můžete užít kromě samotné výměny i workshop věnovaný recyklaci. V ceně vstupného je započítán materiál.

Podmínkou není měnit, lze jen tvořit nebo se přijít podívat.

Vhodné předměty k swapování: učebnice, pastelky, fixy (celá sada), vodovky, tempery (nevymalované), pracovní sešity (prázdné), slovníky, odborné knihy, penály, obaly na sešity, pravítka, kružítka, pytlíky na bačkůrky, krabičky na svačiny, aktovky a další – vše v dobrém stavu.   

Víkend otevřených dveří na Rychtě je zdarma a akce je určena pro širokou veřejnost po dva dny od 9.30 do 17.00 hodin.

Podmínky účasti na swapu:
1. Vstupné 70 Kč + doneste věci k výměně a tolik kolik jich přinesete, tolik si odnesete  
2. Vstupné 70 Kč – nepřinesli jste věci k výměně, ale jednu si přesto odnesete




Autor: TZ, red

Saudská Arábie. Tematická snídaně na Plechárně

Včera v 19:30

Na Plechárně v Praze 14 se celý únor konají tematické snídaně. Během nich se dozvíte zajímavosti z různých koutů světa. Ve středu 8. února se s Petrem Mikolandou podíváte na místa a uslyšíte o životě v Saudské Arábii.

Výstava: Nuselský most - 50 let

Včera v 19:12

Praha 2 ve spolupráci s Národním technickým muzeem zve na výstavu Nuselský most – 50 let, která se koná v 1. patře radnice Prahy 2 na náměstí Míru 20.

Dětské skupiny v Praze 4 otevřou dveře veřejnosti

1. února 2023 ve 21:57

Informace o provozu dětských skupin Kotorská a Rabasova v Praze 4 mohou rodiče získat 8. a 9. března.

Praha 6: Využijte služeb poradenského místa ve Skleňáku zdarma

1. února 2023 v 17:21

Poradit nebo pomoci s tím, jak se vyrovnat s rostoucími životními náklady, potřebují v současné době i lidé, kteří to nikdy před tím nepotřebovali. Praha 6 pro ně připravila poradnu zdarma.

Zažijte Fakultu dopravní ČVUT v Praze na vlastní kůži

1. února 2023 v 16:43

Zažijte Fakultu dopravní (FD) ČVUT v Praze na vlastní kůži, to je vzkaz současných studentů fakulty směrem ke středoškolákům. Studenti pražské Dopravky hrají hlavní roli na připravovaném Dnu otevřených dveří, který se koná 3. února v budově Horská v Praze 2, od...

Dezinformační sondy Marie Koldinské: Veřejné debaty v Kampusu Hybernská

31. ledna 2023 v 07:46

Univerzita Karlova v Kampusu Hybernská organizuje cyklus veřejných debat nad problematikou dezinformací. Cílem této řady je umožnit komunikaci mezi aktéry akademické i mimoakademické sféry a vytvořit prostor pro objevování společných možností obrany před rozšiřováním dezinformačních...

Farmářské tržiště se vrací na Rašínovo nábřeží

30. ledna 2023 ve 14:55

V sobotu 4. února zde najdete malé výrobce, farmy a biofarmy, lokální a sezonní zeleninu, s ovoce, byliny, pečivo, maso, uzeniny, mléčné výrobky a domácí vajíčka.

První den na farmářském tržišti Kubáň

29. ledna 2023 ve 20:05

Farmářské tržiště Kubáň v sobotu 4. února zahájí sezonu sousedským opékáním špekáčků na otevřeném ohni v ocelovém koši aneb „Wurst kunst“.

Vyšší odborná škola publicistiky v Praze otevře dveře

29. ledna 2023 v 11:11 | Aktualizováno 30. ledna 2023, 12:25

Vyšší odborná škola publicistiky v Praze pořádá 7. a 21. února Dny otevřených dveří. Všechny zájemce o denní i kombinované studium uvítají pracovníci školy ve Spálené ulici 14 v učebně číslo 311.       

Pololetní prázdniny v Praze 6

27. ledna 2023 v 17:46

Dům Dětí a Mládeže v Praze 6 otevře dveře pro školní děti v době pololetních prázdnin a nabídne různé druhy činnost, jako hry v klubu, turnaj v šipkách, rytmohraní, divadlo, zookoutek, výtvarné dílny, netradiční sporty, 3D tisk, počítačová herna a mnoho dalšího.

V Green Table se dozvíte, kam putuje oblečení ze sbírky

27. ledna 2023 v 11:10

Novoroční sbírka oblečení a doplňků Nadačního fondu Veolia, která probíhá v Green Table Na Florenci 15 v Praze 1, představí kde a komu pomůže oblečení, které jste přinesli.

Další články
Nahoru