Dnes Neděle - polojasno 27°C
Zítra Pondělí - prehanky-dest 27°C
Neděle 14. 8. 2022
Svátek má Alan
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Pražský život

Swap na Výstavišti zajistí školní potřeby tam, kde chybí

Swap, nové pojetí „obchodu“, které hýbe komunitami po celém světě, se již podruhé uskuteční na Výstavišti Praha v budově Ateliéru Rychta, tentokrát na téma školních potřeb, a to v rámci Víkendu otevřených dveří na Rychtě. 

Swap znamená jednoduše výměnu a zamilovali si ji všichni, kdo si uvědomují, v jak ob-rovské nadprodukci žijeme a zejména kolik věcí, které ještě mohou dobře posloužit, den-ně bez zamyšlení vyhodíme.

Swap školních potřeb na Výstavišti Praha se uskuteční  4.září v prostorách Ateliéru Rychta od 14 do 19 hodin a zváni jsou všichni, kdo chtějí měnit, doplnit školní potřeby, darovat, tvořit nebo se dozvědět více o recyklaci a komunitní spolupráci.

„Se začátek nového školního roku přichází pro mnoho rodičů černá můra v podobě výdajů na školní potřeby pro děti. Někomu se doma sejde vybavení pro čtyři školáky, jinde ale bude stěží na penál a sláva bude i za použitou darovanou aktovku. A právě zde nastupuje Swap – vzájemná podpora, komunitní soužití, kde kvete výměnný obchod v příjemné at-mosféře, s respektem, leckdy bez nutnosti si něco odnést. Co si ale zaručeně odnesete, je dobrý pocit, minimálně z toho, že se tady snad přece jen budoucí generace neutopí v tunách vyhozených a zbytečně vyrobených nesmyslů,“ komentuje Tereza Baranijaková z programového oddělení Výstaviště Praha, která stojí za myšlenkou komunitních Swapů na Výstavišti. 

Měňte, darujte a užijte si celou Rychtu
Swap školních potřeb proběhne o víkendu 4.-5. září, kdy budou zároveň otevřeny dveře celého ateliéru Rychta. Prohlédnout si tak můžete zdarma nově zrekonstruovaný ateliér, místo pro setkávání lidí všech generací, místo pro workshopy, výstavy, ale i cvičení nebo jen příjemné posezení v kruhu přátel. A protože je ateliér Rychta místo primárně určené zejména pro setkávání lidí, Swap, tedy výměna čehokoli, co někdo může postrádat a jiný potřebovat, vzájemná nejen sousedská sounáležitost, je jednou z budoucích stěžejních aktivit Rychty.

„Doma máme všichni spoustu věcí, které nepoužíváme, nebo je nechceme, tak proč si je nevyměnit za jiné, které používat budeme. Zároveň doba je jaká je, řada lidí je ve finanční nouzi a počítá každou korunu, náš Swap tak může skutečně pomoci tam, kde je nedosta-tek. Neočekáváme masovou návštěvnost, cílem je, aby lidé chodili na naše Swapy rádi a stala se z nich komunitní aktivita, kde jsou všichni vítáni bez rozdílu věku. Vyměnit si věci, posedět s námi, popovídat a třeba si u nás i něco vyrobit, to je cíl Swapů, komunitní sounáležitost,“ uzavírá Tereza Baranijaková.

V rámci Swapu školních potřeb proběhne workshop na téma recyklace pod vedením Jana Šimra z programového týmu Výstaviště Praha, který se specializuje zejména na uměleckou tvorbu s dospělými i dětmi.

Vstup na SWAP je zpoplatněn, v rámci vstupného si můžete užít kromě samotné výměny i workshop věnovaný recyklaci. V ceně vstupného je započítán materiál.

Podmínkou není měnit, lze jen tvořit nebo se přijít podívat.

Vhodné předměty k swapování: učebnice, pastelky, fixy (celá sada), vodovky, tempery (nevymalované), pracovní sešity (prázdné), slovníky, odborné knihy, penály, obaly na sešity, pravítka, kružítka, pytlíky na bačkůrky, krabičky na svačiny, aktovky a další – vše v dobrém stavu.   

Víkend otevřených dveří na Rychtě je zdarma a akce je určena pro širokou veřejnost po dva dny od 9.30 do 17.00 hodin.

Podmínky účasti na swapu:
1. Vstupné 70 Kč + doneste věci k výměně a tolik kolik jich přinesete, tolik si odnesete  
2. Vstupné 70 Kč – nepřinesli jste věci k výměně, ale jednu si přesto odnesete
Autor: TZ, red

PVK: Přehled plánovaných výluk na 33. týden

Včera ve 12:25

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Praha 14 vyhlásila pro nezletilé obyvatele městské části soutěž o elektrokoloběžky

12. srpna 2022 v 16:54

Jsi ve věku od 6 do 16 let, jsi místní, baví tě točit videa a chceš se prohánět na vlastní elektrokoloběžce? Řekni rodičům a společně si prostudujte pravidla soutěže „14 elektrokoloběžek pro Prahu 14“, kterou pro zdejší děti a mládež připravila městská část...

V KC Zahrada se otevře kroužek plný příběhů dějin 20. století

10. srpna 2022 v 09:18

V první polovině září zahájí Divadlo Paměti národa v KC Zahrada první semestr divadelního kroužku. Kroužek je otevřený dětem a mladým lidem od 12 do 18 let a bude se věnovat práci s příběhy pamětníků historických událostí 20. století. Studenti se seznámí s archivními materiály a budou společně...

Sportovní hala Jána Mahora

10. srpna 2022 v 08:16

Praha 8 zve na prezentaci architektonické studie plánované sportovní haly na sídlišti Ďáblice. Prezentaci povede autor návrhu Tomáš Podrázský a účastnit se budou rovněž zástupci sportovních klubů.

Praha 11: Týden otevřených kroužků

8. srpna 2022 v 15:24

Prázdniny se přehouply do své druhé poloviny. Již nyní si ale můžete vybírat z nabídky kroužků v KC Zahrada v Praze 11, které jsou určeny dětem i dospělým. Od pondělí 5. září začíná Týden otevřených kroužků, kdy můžete vyzkoušel ukázkové lekce zdarma.

Další články
Nahoru