Dnes Neděle - zatazeno 5°C
Zítra Pondělí - zatazeno 5°C
Neděle 23. 1. 2022
Svátek má Zdeněk
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Pražský život

Swap na Výstavišti zajistí školní potřeby tam, kde chybí

Swap, nové pojetí „obchodu“, které hýbe komunitami po celém světě, se již podruhé uskuteční na Výstavišti Praha v budově Ateliéru Rychta, tentokrát na téma školních potřeb, a to v rámci Víkendu otevřených dveří na Rychtě. 

Swap znamená jednoduše výměnu a zamilovali si ji všichni, kdo si uvědomují, v jak ob-rovské nadprodukci žijeme a zejména kolik věcí, které ještě mohou dobře posloužit, den-ně bez zamyšlení vyhodíme.

Swap školních potřeb na Výstavišti Praha se uskuteční  4.září v prostorách Ateliéru Rychta od 14 do 19 hodin a zváni jsou všichni, kdo chtějí měnit, doplnit školní potřeby, darovat, tvořit nebo se dozvědět více o recyklaci a komunitní spolupráci.

„Se začátek nového školního roku přichází pro mnoho rodičů černá můra v podobě výdajů na školní potřeby pro děti. Někomu se doma sejde vybavení pro čtyři školáky, jinde ale bude stěží na penál a sláva bude i za použitou darovanou aktovku. A právě zde nastupuje Swap – vzájemná podpora, komunitní soužití, kde kvete výměnný obchod v příjemné at-mosféře, s respektem, leckdy bez nutnosti si něco odnést. Co si ale zaručeně odnesete, je dobrý pocit, minimálně z toho, že se tady snad přece jen budoucí generace neutopí v tunách vyhozených a zbytečně vyrobených nesmyslů,“ komentuje Tereza Baranijaková z programového oddělení Výstaviště Praha, která stojí za myšlenkou komunitních Swapů na Výstavišti. 

Měňte, darujte a užijte si celou Rychtu
Swap školních potřeb proběhne o víkendu 4.-5. září, kdy budou zároveň otevřeny dveře celého ateliéru Rychta. Prohlédnout si tak můžete zdarma nově zrekonstruovaný ateliér, místo pro setkávání lidí všech generací, místo pro workshopy, výstavy, ale i cvičení nebo jen příjemné posezení v kruhu přátel. A protože je ateliér Rychta místo primárně určené zejména pro setkávání lidí, Swap, tedy výměna čehokoli, co někdo může postrádat a jiný potřebovat, vzájemná nejen sousedská sounáležitost, je jednou z budoucích stěžejních aktivit Rychty.

„Doma máme všichni spoustu věcí, které nepoužíváme, nebo je nechceme, tak proč si je nevyměnit za jiné, které používat budeme. Zároveň doba je jaká je, řada lidí je ve finanční nouzi a počítá každou korunu, náš Swap tak může skutečně pomoci tam, kde je nedosta-tek. Neočekáváme masovou návštěvnost, cílem je, aby lidé chodili na naše Swapy rádi a stala se z nich komunitní aktivita, kde jsou všichni vítáni bez rozdílu věku. Vyměnit si věci, posedět s námi, popovídat a třeba si u nás i něco vyrobit, to je cíl Swapů, komunitní sounáležitost,“ uzavírá Tereza Baranijaková.

V rámci Swapu školních potřeb proběhne workshop na téma recyklace pod vedením Jana Šimra z programového týmu Výstaviště Praha, který se specializuje zejména na uměleckou tvorbu s dospělými i dětmi.

Vstup na SWAP je zpoplatněn, v rámci vstupného si můžete užít kromě samotné výměny i workshop věnovaný recyklaci. V ceně vstupného je započítán materiál.

Podmínkou není měnit, lze jen tvořit nebo se přijít podívat.

Vhodné předměty k swapování: učebnice, pastelky, fixy (celá sada), vodovky, tempery (nevymalované), pracovní sešity (prázdné), slovníky, odborné knihy, penály, obaly na sešity, pravítka, kružítka, pytlíky na bačkůrky, krabičky na svačiny, aktovky a další – vše v dobrém stavu.   

Víkend otevřených dveří na Rychtě je zdarma a akce je určena pro širokou veřejnost po dva dny od 9.30 do 17.00 hodin.

Podmínky účasti na swapu:
1. Vstupné 70 Kč + doneste věci k výměně a tolik kolik jich přinesete, tolik si odnesete  
2. Vstupné 70 Kč – nepřinesli jste věci k výměně, ale jednu si přesto odnesete
Autor: TZ, red

Středisko volného času Jednička pozve na Island

Dnes v 08:15

První cestovatelský večer, v rámci kterého se pokocháte dechberoucími fotografiemi ze země ohně a ledu doprovázenými povídáním o historii a legendách se koná v SVČ Jednička v pondělí 24. ledna od 19 hodin.

Praha 11: U retenční nádrže Hájecká se budou kácet topoly

21. ledna 2022 ve 14:28

Ve dnech 24. ledna až 28. ledna budou Lesy hl. m. Prahy v lokalitě ulice U Přehrady provádět práce spojené s kácením devíti vzrostlých topolů, které rostou na hrázi retenční nádrže R1 Hájecká a svým kořenovým systémem tuto hráz narušují.

Dobrý nápad pro Dvojku. Hlasovat můžete do 6. února

21. ledna 2022 v 10:21

Prvního srpna odstartoval pilotní projekt participativního rozpočtu Prahy 2. Během dvou měsíců občané podali celkem třináct návrhů, do další fáze postoupily celkem čtyři návrhy.

Chci se v klidu vyspat. Sousedská poradna Prahy 1

21. ledna 2022 v 07:58

Jak se bránit nepřizpůsobivým krátkodobým nájemníkům? Jak se bránit, když je porušován domovní řád? Můžete mít ve výtahu kameru?

Po stopách Ludvíka Očenáška se vydají studenti společně se seniory

19. ledna 2022 v 09:29

Ludvík Očenášek, konstruktér, vynálezce a odbojář za první světové války působil nedaleko dnešní litevské ambasády v Praze 5. Očenášek zde instaloval tajnou telefonní stanici, díky které mohl odposlouchávat rozhovory na žhavé lince Vídeň–Berlín. Zprávy pak předával odbojové organizaci Maffie pod...

Praha 5 vydala speciální číslo radničních novin, chce přiblížit problematiku územního rozvoje

18. ledna 2022 v 19:45

Ukázat komplexní proces od myšlenky k realizaci stavebního projektu včetně pravomocí městské části zasahovat do procesu výstavby na svém území. To je hlavní idea speciálu radničního časopisu Pětka, který se rozhodla vydat Praha 5.

Další články
Nahoru