Dnes Pátek - zatazeno 15°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 15°C
Pátek 30. 9. 2022
Svátek má Jeroným
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Švýcarské technologie mohou pomoci českému stavebnictví, energetice nebo zemědělství
Foto: archiv

Švýcarské technologie mohou pomoci českému stavebnictví, energetice nebo zemědělství

Drony místo velkých zemědělských strojů, střešní krytiny pro historické objekty se zabudovaným fotovoltaickým systémem nebo čistě ekologická tepelná izolace budov nahrazující polystyren. To je jen malá část patentů švýcarských firem, kterými tato alpská země pomáhá snížit dopady klimatické změny anebo předcházet jejím příčinám. 

Na dvacet projektů se až do 8. dubna představuje na výstavě Může technika zachránit svět? – Švýcarská řešení ochrany životního prostředí v Národní technické knihovně v Praze 6. Nabízejí návod i inspiraci pro šetrnější život i zodpovědnější podnikání.

Instalace mimo jiné dokládají efektivní spolupráci mezi vědci a výrobci, studenty a technologickými firmami zaměřenými na inovace. A zároveň ukazuje příležitosti, které s sebou může přinést přerod na bezfosilní hospodářství. Výstava navazuje na úspěšnou stejnojmennou konferenci, jíž se v polovině března vedle jiných zúčastnil i světoznámý švýcarský vynálezce a vizionář v oblasti solární energie Bertrand Piccard. V květnu se výstava inspirující i tuzemské výrobce či dodavatele přesune do Liberce a následně do Pardubic.

Dvacítka projektů je rovnoměrně rozprostřena mezi oblasti, v nichž Švýcarsko tradičně a dlouhodobě vyniká. Patří mezi ně například chytré technologie v zemědělství, šetrná výroba spojená s recyklací, úsporné nakládání s vodou a dostupnost pitné vody nebo čistá doprava a přeprava postavená zejména na solární energii a výkonném skladování energie z obnovitelných zdrojů. Není ostatně náhodou, že největší plně elektrický trajekt na světě propojující dva dánské přístavy vznikl právě ve Švýcarsku.

Podobně jako na zemědělství si Švýcaři zakládají na digitalizaci a inovacích ve stavebnictví. S velkým ohlasem byl v loňském roce představen modulový systém z cihel na bázi recyklovaného PET materiálu, ze jehož vývojem stojí společnost Ustinov Hoffmann Construction Systém. Obdobně převratný systém již nabízí švýcarský společnost Fixit, jež nahrazuje ve skladbě tepelné izolace budov klasický polystyren aerogelovou omítkou kombinující minerály a vzduch. Vyhovuje renovacím historických objektů a zároveň pomáhá splnit přísná kritéria energetické náročnosti budov.

S velkým úspěchem jsou ve stavebnictví a developmentu realizovány patenty dalších dvou švýcarských výrobců. Společnost Solaxes vyvinula nanofólii, kterou je možné v různých barevných škálách aplikovat na solární panely. Anebo FVE technologii přizpůsobenou tradičním střešním krytinám, čímž se fotovoltaika může dostat i na střechy v památkových zónách měst. S ambicí přeměnit až 1 % světových emisí CO2 spustila zkušební provoz technologická společnost Climeworks, jež ze zachytávaného oxidu uhličitého a vody pod povrchem země v kontaktu s čedičem vyrábí kámen. Vyráběné „vysavače“ CO2 z atmosféry nabízejí řadu dalších využití.

„Švýcarsko si klade za cíl snížit do roku 2030 emise skleníkových plynů na polovinu úrovně z roku 1990. Kromě opat¬ření přijatých na vlastním území přispívá Švýcarsko konkrétně k plnění Agendy 2030 i v jiných zemích. A část z těchto projektů představuje i výstava Může technika zachránit svět,“ vysvětluje důvody jejího vzniku Philippe Guex, velvyslanec Švýcarska v České republice, pro kterého je projekt ideální platformou pro spolupráci českých a švýcarských vědců, vývojářů, zavedených firem i start-upů.Autor: Alo

Den zdraví 2022

Včera v 10:51

Ve čtvrtek 20. října se ve vestibulu Polikliniky Parník od 7 do 12 hodin koná Den zdraví. Během dopoledne si můžete nechat změřit cukr a hladinu cholesterolu v krvi, krevní tlak a poradit se můžete o virových onemocněních.

Lidé s epilepsií se rozvádějí častěji než zdraví lidé, ukázala studie

26. září 2022 v 11:48

Společenské stigma provází lidi s epilepsií často od útlého dětství. Kvůli nízkému sebevědomí a nepochopení okolí tak mohou mít problém s navázáním partnerských vztahů. Podle brazilské studie „Rodinný stav pacientů s epilepsií: Faktory a kvalita života“ čelí lidé s epilepsií dokonce vyššímu riziku...

Nová pobytová služba pro dospělé s autismem

23. září 2022 v 11:40

Diakonie Praha ve spolupráci s hlavním městem slavnostně otevřela novou pobytovou sociální službu pro Pražany s těžší formou autismu, kteří potřebují individuální, intenzívní, a hlavně neustálou péči. Nový Domov Daniela ve Stodůlkách vznikl jako dostavba a sloužit bude od...

Pozor na záměnu plicních nemocí s postcovidovým syndromem, varují pneumologové

12. září 2022 v 11:08

Za potížemi s dýcháním nemusí být vždy postcovidový syndrom– varují plicní lékaři. Poslední dva roky jim do ordinací chodí pacienti, u nichž došlo k záměně vážné plicní choroby, jakou je například idiopatická plicní fibróza (IPF), za postcovidový syndrom. Člověka, který přijde k lékaři s potížemi...

Další články
Nahoru