Dnes Sobota - zatazeno 0°C
Zítra Neděle - obcasny-dest 1°C
Sobota 9. 12. 2023
Svátek má Vratislav
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Švýcarské technologie mohou pomoci českému stavebnictví, energetice nebo zemědělství
Foto: archiv

Švýcarské technologie mohou pomoci českému stavebnictví, energetice nebo zemědělství

Drony místo velkých zemědělských strojů, střešní krytiny pro historické objekty se zabudovaným fotovoltaickým systémem nebo čistě ekologická tepelná izolace budov nahrazující polystyren. To je jen malá část patentů švýcarských firem, kterými tato alpská země pomáhá snížit dopady klimatické změny anebo předcházet jejím příčinám. 

Na dvacet projektů se až do 8. dubna představuje na výstavě Může technika zachránit svět? – Švýcarská řešení ochrany životního prostředí v Národní technické knihovně v Praze 6. Nabízejí návod i inspiraci pro šetrnější život i zodpovědnější podnikání.

Instalace mimo jiné dokládají efektivní spolupráci mezi vědci a výrobci, studenty a technologickými firmami zaměřenými na inovace. A zároveň ukazuje příležitosti, které s sebou může přinést přerod na bezfosilní hospodářství. Výstava navazuje na úspěšnou stejnojmennou konferenci, jíž se v polovině března vedle jiných zúčastnil i světoznámý švýcarský vynálezce a vizionář v oblasti solární energie Bertrand Piccard. V květnu se výstava inspirující i tuzemské výrobce či dodavatele přesune do Liberce a následně do Pardubic.

Dvacítka projektů je rovnoměrně rozprostřena mezi oblasti, v nichž Švýcarsko tradičně a dlouhodobě vyniká. Patří mezi ně například chytré technologie v zemědělství, šetrná výroba spojená s recyklací, úsporné nakládání s vodou a dostupnost pitné vody nebo čistá doprava a přeprava postavená zejména na solární energii a výkonném skladování energie z obnovitelných zdrojů. Není ostatně náhodou, že největší plně elektrický trajekt na světě propojující dva dánské přístavy vznikl právě ve Švýcarsku.

Podobně jako na zemědělství si Švýcaři zakládají na digitalizaci a inovacích ve stavebnictví. S velkým ohlasem byl v loňském roce představen modulový systém z cihel na bázi recyklovaného PET materiálu, ze jehož vývojem stojí společnost Ustinov Hoffmann Construction Systém. Obdobně převratný systém již nabízí švýcarský společnost Fixit, jež nahrazuje ve skladbě tepelné izolace budov klasický polystyren aerogelovou omítkou kombinující minerály a vzduch. Vyhovuje renovacím historických objektů a zároveň pomáhá splnit přísná kritéria energetické náročnosti budov.

S velkým úspěchem jsou ve stavebnictví a developmentu realizovány patenty dalších dvou švýcarských výrobců. Společnost Solaxes vyvinula nanofólii, kterou je možné v různých barevných škálách aplikovat na solární panely. Anebo FVE technologii přizpůsobenou tradičním střešním krytinám, čímž se fotovoltaika může dostat i na střechy v památkových zónách měst. S ambicí přeměnit až 1 % světových emisí CO2 spustila zkušební provoz technologická společnost Climeworks, jež ze zachytávaného oxidu uhličitého a vody pod povrchem země v kontaktu s čedičem vyrábí kámen. Vyráběné „vysavače“ CO2 z atmosféry nabízejí řadu dalších využití.

„Švýcarsko si klade za cíl snížit do roku 2030 emise skleníkových plynů na polovinu úrovně z roku 1990. Kromě opat¬ření přijatých na vlastním území přispívá Švýcarsko konkrétně k plnění Agendy 2030 i v jiných zemích. A část z těchto projektů představuje i výstava Může technika zachránit svět,“ vysvětluje důvody jejího vzniku Philippe Guex, velvyslanec Švýcarska v České republice, pro kterého je projekt ideální platformou pro spolupráci českých a švýcarských vědců, vývojářů, zavedených firem i start-upů.



Autor: Alo

Daruj krev! Budoucí záchranáři z Fakulty biomedicínského inženýrství ČVUT upozorňují na potřebu dárcovství krve

Dnes v 11:00

Budoucí zdravotničtí záchranáři z Fakulty biomedicínského inženýrství Českého vysokého učení technického v Praze dne 12. prosince již po čtvrté upozorňují akcí „Daruj krev!“ – hromadným darováním krve v Oblastní nemocnici Kladno – na nenahraditelnost lidské krve a na nedostatek...

FTN získala Cenu ministra zdravotnictví za rozvoj dobrovolnictví ve zdravotnictví

Dnes v 10:24

Fakultní Thomayerova nemocnice (FTN) získala Cenu ministra zdravotnictví za rozvoj dobrovolnictví ve zdravotnictví pro rok 2023. Ocenění předal ministr zdravotnictví Vlastimil Válek zástupům nemocnice během čtvrtečního slavnostního večera v Emauzském opatství. Cenu převzali ředitel FTN Zdeněk...

Krabice od bot: Ještě týden budou otevřená sběrná místa sbírky

27. listopadu 2023 v 16:32

Už týden jsou po celém Česku otevřená sběrná místa sbírky vánočních dárků pro děti. Své dárce již našlo 34 tisíc krabic od bot s dárky pro malé i velké dívky a chlapce. Sběrná místa budou otevřená do úterý 5. prosince.

Přírodovědci z Univerzity Karlovy získali prestižní granty Evropské výzkumné rady

24. listopadu 2023 v 07:14

Dvě české přírodovědecké vědecké kapacity získaly Consolidator grant od Evropské výzkumné rady (ERC). Zooložka Mgr. Zuzana Musilová, Ph.D., a biolog Mgr. Matyáš Fendrych, Ph.D. (oba z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy) si nyní mohou za významnou finanční podporu, kterou z vědeckých grantů...

Chcete studovat na Univerzitě Karlově? Sedmnáct fakult se představí Na Karlovce

21. listopadu 2023 ve 14:27

V sobotu 25. listopadu se v budově Právnické fakulty na náměstí Curieových 7, Praha 1 od 9 do 16 hodin koná tradiční akce Na Karlovku, kde si lze udělat bližší představu o všech 17 fakultách Univerzity Karlovy. Pro příští akademický rok si mohou uchazeči zvolit z více než 600 studijních...

Předvánoční aukce v Arthouse Hejtmánek

20. listopadu 2023 v 10:49

Mimořádný velkoformátový obraz autora posledních československých bankovek Albína Brunovského s názvem Zahrada nabídne 7. prosince od 18 hodin večerní aukce v Arthouse Hejtmánek v Praze 6. Dílo bylo součástí umělecké výzdoby bývalé československé ambasády ve Stockholmu, vyvolávat se bude od...

Další články
Nahoru