Dnes Neděle - polojasno 15°C
Zítra Pondělí - prehanky-dest 17°C
Neděle 29. 5. 2022
Svátek má Maxmilián a Maxim
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Svou firmu distribuující teplo prodá Praha 4 Pražské plynárenské
Plyšák se vyhřívá na topení. Foto: archiv

Svou firmu distribuující teplo prodá Praha 4 Pražské plynárenské

Radnice Prahy 4 prodá za 25 milionů korun svou firmu 4-Energetická, která má na starosti distribuci tepla a teplé vody. Kupujícím je společnost Prometheus energetické služby (PES), která patří hlavním městem vlastněné Pražské plynárenské. Rozhodli o tom dnes zastupitelé městské části. Postup kritizovala opozice, podle které lidem po prodeji zdraží teplo a jeho dodávku může ohrozit také přechod některých výměníků tepla na plyn. Vedení městské části to odmítlo, dodávky podle něj budou naopak spolehlivější.

Společnost 4-Energetická radnice založila v roce 2009. Na její fungování si v minulosti stěžovali obyvatelé, kterým dodávala teplo. Firma má nyní dva zaměstnance a dva členy představenstva. 

„O záměru dále nepodnikat v oblasti výroby nebo rozvodu tepla rozhodlo zastupitelstvo již v roce 2017. Od té doby proběhlo několik neúspěšných pokusů o prodej 4-Energetické. Jsme proto rádi, že se v této energeticky nestabilní době podařilo najít kupce, který dokáže obyvatelům naší městské části dlouhodobě garantovat dodávky tepla a je navíc ze sta procent vlastněný hlavním městem,“ uvedl radní Prahy 4 Jan Hušbauer (ANO 2011), který má v kompetenci společnosti založené městskou částí Praha 4.

Aktuální prodej kritizuje opozice. „Podmínky se od chvíle, kdy bylo jednáno s firmou Prometheus změnily, a to je třeba zohlednit. Zásobování plynem je neustále ohroženo. Teplo, které je produkováno na území Prahy, nahradit závislostí na ruském plynu, by byla velká chyba," řekl zastupitel a bývalý starosta Petr Štěpánek (Praha 4 sobě – Zelení a NK). Narážel na jednání vyřčený záměr PES předělat některé výměníky na plynové.

Obdobný názor jako Štěpánek vyslovili rovněž opoziční zastupitelé Jiří Bendl (Praha 4 sobě – Zelení a NK) a Daniel Kunc (Praha 4 sobě – Zelení a NK). Podle Bendla se v současné době kvůli válce na Ukrajině mění energetická politika celé Evropy.

Společnost bere teplo z odpadních vod elektrárny v Mělníku. Nahradit teplo z Mělníku by byla chyba, řekl. Radním rovněž vytkl, že nejednali o koupi s Pražskou teplárenskou (PT), která projevila zájem.

Hušbauer řekl, že PT sice radnici oslovila, ale následně už neměla zájem v jednání pokračovat.

Podle ředitele PES Ludvíka Baleka neznamená, že když firmu vlastní PP, tak že jsou všechny zdroje na plyn. PES podle něj využívá tepelná čerpadla, fotovoltaiku a další zdroje.

Podle 1. místostarosty pro dopravu, finance a evropské fondy Zdeňka Kováříka (ODS) majetek zděděný po OPBH vyžaduje větší investice a vzhledem k malému počtu přípojných míst není dlouhodobě smysluplné provozovat ho samostatně.

„Mnohem efektivnější je zapojit tento majetek do většího celku tak, aby fixní náklady nezvyšovaly cenu pro konečného zákazníka, uvedl. 

Společnost 4-Energetická byla založena 20. března 2009 za účelem zajišťování dodávky tepelné energie a teplé vody odběratelům v Praze 4. Společnost je držitelem licence na výrobu a distribuci tepelné energie udělené Energetickým regulačním úřadem a dodává teplo do odběrných míst na Praze 4 na základě smluv o dodávce tepelné energie. 

Společnost využívá tepelné zdroje, které městská část Praha 4 vložila do jejího majetku v roce 2017, ostatní využívaná zařízení společnost propachtovává na základě smlouvy o pachtu s městskou částí Praha 4 z roku 2015. 

Tepelné zdroje se nacházejí na území Prahy 4, a to v bytových domech, nebytových a školských objektech. Jediným akcionářem je městská část. Společnost 4-Energetická nevlastní a neovládá žádné společnosti.


Autor: puc

Slovenská prezidenta Čaputová uctila památku parašutistů z operace Anthropoid

27. května 2022 v 18:16

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová zahájila dnes svou návštěvu Prahy v Resslově ulici uctěním památky československých parašutistů Jozefa Gabčíka a Jana Kubiše, kteří před 80 lety uskutečnili atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Prezidenta Miloše Zemana při...

Prezidentka Zuzana Čaputová navštíví v pátek Prahu 3

25. května 2022 v 09:44

Prezidentka Slovenské republiky přijala pozvání starosty Prahy 3 Jiřího Ptáčka, aby 27. května společně uctili hrdiny z Čech a Slovenska, kteří se před 80 lety podíleli na operaci Anthropoid a atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Třetí městská část při této...

Další články
Nahoru