Dnes Sobota - obcasny-dest 22°C
Zítra Neděle - oblacno 22°C
Sobota 15. 6. 2024
Svátek má Vít
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Svou firmu distribuující teplo prodá Praha 4 Pražské plynárenské
Plyšák se vyhřívá na topení. Foto: archiv

Svou firmu distribuující teplo prodá Praha 4 Pražské plynárenské

Radnice Prahy 4 prodá za 25 milionů korun svou firmu 4-Energetická, která má na starosti distribuci tepla a teplé vody. Kupujícím je společnost Prometheus energetické služby (PES), která patří hlavním městem vlastněné Pražské plynárenské. Rozhodli o tom dnes zastupitelé městské části. Postup kritizovala opozice, podle které lidem po prodeji zdraží teplo a jeho dodávku může ohrozit také přechod některých výměníků tepla na plyn. Vedení městské části to odmítlo, dodávky podle něj budou naopak spolehlivější.

Společnost 4-Energetická radnice založila v roce 2009. Na její fungování si v minulosti stěžovali obyvatelé, kterým dodávala teplo. Firma má nyní dva zaměstnance a dva členy představenstva. 

„O záměru dále nepodnikat v oblasti výroby nebo rozvodu tepla rozhodlo zastupitelstvo již v roce 2017. Od té doby proběhlo několik neúspěšných pokusů o prodej 4-Energetické. Jsme proto rádi, že se v této energeticky nestabilní době podařilo najít kupce, který dokáže obyvatelům naší městské části dlouhodobě garantovat dodávky tepla a je navíc ze sta procent vlastněný hlavním městem,“ uvedl radní Prahy 4 Jan Hušbauer (ANO 2011), který má v kompetenci společnosti založené městskou částí Praha 4.

Aktuální prodej kritizuje opozice. „Podmínky se od chvíle, kdy bylo jednáno s firmou Prometheus změnily, a to je třeba zohlednit. Zásobování plynem je neustále ohroženo. Teplo, které je produkováno na území Prahy, nahradit závislostí na ruském plynu, by byla velká chyba," řekl zastupitel a bývalý starosta Petr Štěpánek (Praha 4 sobě – Zelení a NK). Narážel na jednání vyřčený záměr PES předělat některé výměníky na plynové.

Obdobný názor jako Štěpánek vyslovili rovněž opoziční zastupitelé Jiří Bendl (Praha 4 sobě – Zelení a NK) a Daniel Kunc (Praha 4 sobě – Zelení a NK). Podle Bendla se v současné době kvůli válce na Ukrajině mění energetická politika celé Evropy.

Společnost bere teplo z odpadních vod elektrárny v Mělníku. Nahradit teplo z Mělníku by byla chyba, řekl. Radním rovněž vytkl, že nejednali o koupi s Pražskou teplárenskou (PT), která projevila zájem.

Hušbauer řekl, že PT sice radnici oslovila, ale následně už neměla zájem v jednání pokračovat.

Podle ředitele PES Ludvíka Baleka neznamená, že když firmu vlastní PP, tak že jsou všechny zdroje na plyn. PES podle něj využívá tepelná čerpadla, fotovoltaiku a další zdroje.

Podle 1. místostarosty pro dopravu, finance a evropské fondy Zdeňka Kováříka (ODS) majetek zděděný po OPBH vyžaduje větší investice a vzhledem k malému počtu přípojných míst není dlouhodobě smysluplné provozovat ho samostatně.

„Mnohem efektivnější je zapojit tento majetek do většího celku tak, aby fixní náklady nezvyšovaly cenu pro konečného zákazníka, uvedl. 

Společnost 4-Energetická byla založena 20. března 2009 za účelem zajišťování dodávky tepelné energie a teplé vody odběratelům v Praze 4. Společnost je držitelem licence na výrobu a distribuci tepelné energie udělené Energetickým regulačním úřadem a dodává teplo do odběrných míst na Praze 4 na základě smluv o dodávce tepelné energie. 

Společnost využívá tepelné zdroje, které městská část Praha 4 vložila do jejího majetku v roce 2017, ostatní využívaná zařízení společnost propachtovává na základě smlouvy o pachtu s městskou částí Praha 4 z roku 2015. 

Tepelné zdroje se nacházejí na území Prahy 4, a to v bytových domech, nebytových a školských objektech. Jediným akcionářem je městská část. Společnost 4-Energetická nevlastní a neovládá žádné společnosti.


Autor: puc

Při srážce s nákladním autem zemřel ve Vršovicích chodec

Včera ve 22:43

Srážku s nákladním autem ve Vršovické ulici u Kubánského náměstí v Praze 10 ve čtvrtek ráno kolem deváté hodiny nepřežil zhruba sedmdesátiletý muž. Jak uvedl server Novinky.cz, nejdřív řidič od nehody ujel, protože si nevšiml, že někoho srazil. Na situaci ho upozornil řidič auta jedoucího za ním....

O více než 70 procent snížila Praha počet reklamních zařízení v ulicích

13. června 2024 v 17:33

Hlavní město pokračuje v procesu kompletní výměny zastávkových přístřešků a postupné redukce samostatně stojících nepřístřeškových reklamních prvků rozmístěných na území metropole. Z původního počtu přibližně 650 kusů těchto zařízení, která byla primárně tvořena reklamními vitrínami nebo sloupy...

Úplný zákaz sdílení motorových koloběžek na svém území chce Praha 1

12. června 2024 ve 22:20

Vedení hlavního města se chce nyní pokusit řešit novou smlouvou s provozovateli sdílených koloběžek s motorovým pohonem, která by obsahovala udělení úplatného souhlasu se zvláštním užíváním veřejného prostoru. Tedy jakousi regulací. Praha 1 ale dál trvá na úplném vyloučení nabízení motorových...

Další články
Nahoru