Dnes Středa - zatazeno 21°C
Zítra Čtvrtek - prehanky-dest 24°C
Středa 7. 6. 2023
Svátek má Iveta, Slavoj
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Svou firmu distribuující teplo prodá Praha 4 Pražské plynárenské
Plyšák se vyhřívá na topení. Foto: archiv

Svou firmu distribuující teplo prodá Praha 4 Pražské plynárenské

Radnice Prahy 4 prodá za 25 milionů korun svou firmu 4-Energetická, která má na starosti distribuci tepla a teplé vody. Kupujícím je společnost Prometheus energetické služby (PES), která patří hlavním městem vlastněné Pražské plynárenské. Rozhodli o tom dnes zastupitelé městské části. Postup kritizovala opozice, podle které lidem po prodeji zdraží teplo a jeho dodávku může ohrozit také přechod některých výměníků tepla na plyn. Vedení městské části to odmítlo, dodávky podle něj budou naopak spolehlivější.

Společnost 4-Energetická radnice založila v roce 2009. Na její fungování si v minulosti stěžovali obyvatelé, kterým dodávala teplo. Firma má nyní dva zaměstnance a dva členy představenstva. 

„O záměru dále nepodnikat v oblasti výroby nebo rozvodu tepla rozhodlo zastupitelstvo již v roce 2017. Od té doby proběhlo několik neúspěšných pokusů o prodej 4-Energetické. Jsme proto rádi, že se v této energeticky nestabilní době podařilo najít kupce, který dokáže obyvatelům naší městské části dlouhodobě garantovat dodávky tepla a je navíc ze sta procent vlastněný hlavním městem,“ uvedl radní Prahy 4 Jan Hušbauer (ANO 2011), který má v kompetenci společnosti založené městskou částí Praha 4.

Aktuální prodej kritizuje opozice. „Podmínky se od chvíle, kdy bylo jednáno s firmou Prometheus změnily, a to je třeba zohlednit. Zásobování plynem je neustále ohroženo. Teplo, které je produkováno na území Prahy, nahradit závislostí na ruském plynu, by byla velká chyba," řekl zastupitel a bývalý starosta Petr Štěpánek (Praha 4 sobě – Zelení a NK). Narážel na jednání vyřčený záměr PES předělat některé výměníky na plynové.

Obdobný názor jako Štěpánek vyslovili rovněž opoziční zastupitelé Jiří Bendl (Praha 4 sobě – Zelení a NK) a Daniel Kunc (Praha 4 sobě – Zelení a NK). Podle Bendla se v současné době kvůli válce na Ukrajině mění energetická politika celé Evropy.

Společnost bere teplo z odpadních vod elektrárny v Mělníku. Nahradit teplo z Mělníku by byla chyba, řekl. Radním rovněž vytkl, že nejednali o koupi s Pražskou teplárenskou (PT), která projevila zájem.

Hušbauer řekl, že PT sice radnici oslovila, ale následně už neměla zájem v jednání pokračovat.

Podle ředitele PES Ludvíka Baleka neznamená, že když firmu vlastní PP, tak že jsou všechny zdroje na plyn. PES podle něj využívá tepelná čerpadla, fotovoltaiku a další zdroje.

Podle 1. místostarosty pro dopravu, finance a evropské fondy Zdeňka Kováříka (ODS) majetek zděděný po OPBH vyžaduje větší investice a vzhledem k malému počtu přípojných míst není dlouhodobě smysluplné provozovat ho samostatně.

„Mnohem efektivnější je zapojit tento majetek do většího celku tak, aby fixní náklady nezvyšovaly cenu pro konečného zákazníka, uvedl. 

Společnost 4-Energetická byla založena 20. března 2009 za účelem zajišťování dodávky tepelné energie a teplé vody odběratelům v Praze 4. Společnost je držitelem licence na výrobu a distribuci tepelné energie udělené Energetickým regulačním úřadem a dodává teplo do odběrných míst na Praze 4 na základě smluv o dodávce tepelné energie. 

Společnost využívá tepelné zdroje, které městská část Praha 4 vložila do jejího majetku v roce 2017, ostatní využívaná zařízení společnost propachtovává na základě smlouvy o pachtu s městskou částí Praha 4 z roku 2015. 

Tepelné zdroje se nacházejí na území Prahy 4, a to v bytových domech, nebytových a školských objektech. Jediným akcionářem je městská část. Společnost 4-Energetická nevlastní a neovládá žádné společnosti.


Autor: puc

Vedení Prahy 1 řešilo další rozvoj Nemocnice na Františku

Dnes v 16:40

Rada městské části Praha 1 aktuálně schválila převod získaných prostředků a řešila ekonomické výsledky Nemocnice na Františku (NNF) od začátku roku 2023. Zabývala se také dalším rozvojem zdravotnického zařízení.

Náměstek Hlaváček a starostové řešili bytovou situaci v Praze

5. června 2023 ve 23:05

Ve středu 31. května se uskutečnilo setkání Petra Hlaváčka (STAN), náměstka primátora pro oblast strategického a územního rozvoje, se starosty pražských městských částí a jejich představiteli zodpovědnými za územní rozvoj. Tématem setkání bylo společné řešení bytové situace v hlavním...

Další články
Nahoru