Dnes Neděle - jasno 0°C
Zítra Pondělí - prehanky-snih 3°C
Neděle 29. 1. 2023
Svátek má Zdislava
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Zpravodajství

Svobodní si připomněli Palacha a upozornili na boj za svobodu v dnešní době

Pietní vzpomínkou, ale i apelem v souvislosti se současnou dobou si připomněli členové pražské organizace Svobodných 54. výročí sebeupálení studenta Jana Palacha. Akce se uskutečnila 16. ledna 2023 na tradičním místě – u pomníku v horní části Václavského náměstí, poblíž Národního muzea.  
palach-pomnik-svobodni-veronika-blazkova_1

Veronika Blažková u Pomníku Jana Palacha a Jana Zajíce

„Palachův hrdinský čin nastavuje nekompromisní zrcadlo i naší generaci, která také musí zápasit o svobodu. Naštěstí již nemusíme burcovat národ kvůli okupaci. Naše výzvy jsou ale podobně naléhavé, protože bojujeme o svobodu názorů, o pluralitu, proti tomu, že pod rouškou takzvané korektnosti jsou ve veřejném prostoru tolerovány pouze určité názorové postoje a argumenty,“ uvedla Veronika Blažková, předsedkyně pražských Svobodných, kteří podle ní nesouhlasí s funkcí vládního zmocněnce pro oblast médií a dezinformací.

Jan Palach se zapálil 16. ledna 1969 v místě svého nynějšího památníku na protest proti okupaci a rovněž proti stále více postupující letargii v celé společnosti. O několik dní později – 19. ledna – zemřel na následky vážných popálenin. K jeho odkazu se od té doby hlásí mnoho těch, kteří se stejně jako on odmítají podvolit znásilňování svobody.


Autor: red

Pro Euroklíč na radnici Prahy 9

26. ledna 2023 v 19:10

Euroklíč je speciálně upravený univerzální klíč, který je určen pro osoby se sníženou schopností pohybu a orientace. Slouží k otevření veřejně přístupných sociálních zařízení, výtahů, schodišťových plošin a podobných zařízení.

Praha 13 rozšířila ZŠ Mezi Školami o dvě třídy

25. ledna 2023 ve 22:44

Ve Fakultní základní škole Mezi Školami v Praze 13 vznikly dvě nové třídy pro zhruba 40 předškoláků. Radnice z nevyužitých prostor vytvořila moderní třídy i zázemí, na stavební úpravy dala deset milionů korun. Informovala o tom mluvčí městské části Lucie...

Praha 1 by měla ze Sberbanky získat zpět téměř všechny peníze

25. ledna 2023 ve 22:10

Radnice Prahy 1 je na dobré cestě získat zpět 93 až 100 procent finančních prostředků, které měla před válkou na Ukrajině uloženy ve Sberbank CZ. Informovali o tom zástupci vedení první městské části.

Praha 4 valorizuje nájemné, výše odpovídá polovině roční míry inflace

25. ledna 2023 v 18:10

Praha 4 uplatní pro letošní rok valorizaci nájemného za pronájem majetku ve vlastnictví metropole, svěřeného čtvrté městské části, ve výši 7,55 procenta. To odpovídá polovině roční míry inflace oficiálně vyhlášené Českým statistickým úřadem za rok 2022. Rozhodla o tom dnes Rada městské části...

Další články
Nahoru