Dnes Úterý - zatazeno 6°C
Zítra Středa - obcasny-dest 10°C
Úterý 28. 3. 2023
Svátek má Soňa
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Svobodní si připomněli 14. výročí založení strany, staronovým předsedou je Vondráček
Předseda Svobodných Libor Vondráček. Foto: archiv

Svobodní si připomněli 14. výročí založení strany, staronovým předsedou je Vondráček

Symbolicky na svátek sv. Valentýna Svobodní zorganizovali v roce 2009 svůj zakládající sněm. Proto si dnes připomínají 14. výročí založení strany. K výročí i záměrům do budoucna se při té příležitosti vyjádřil staronový předseda strany a čerstvě zvolený lídr do eurovoleb Libor Vondráček. Ve svátek zamilovaných prozradil, koho a co Svobodní milují. Dodal také, jak to milované hodlá chránit.

U Svobodných probíhaly od začátku února důležité volby. Výsledek první várky voleb je již známý. Tváří Svobodných dál zůstane Libor Vondráček, kterému byl čerstvě prodloužen mandát předsedy a nově byl zvolen také jako lídr kandidátky do eurovoleb.

Volby lídra se kromě členů zúčastnili také registrovaní příznivci, z nichž 75,95 % hlasujících podpořilo na tuto pozici Libora Vondráčka, druhý skončil Luboš Zálom, za ním Dominik Hrubý a Tomáš Vochozka.

„Jsem rád, že otázku lídrovství máme vyřešenou již v den našeho výročí na svatého Valentýna. Mandát k přípravě těchto voleb byl udělen a mám velkou radost, že jsem dostal tak velkou důvěru, která je velmi zavazující,“ řekl Libor Vondráček ke svému zvolení a s odkazem na 14. února naznačil proč se o post ucházel : „Jako Svobodní milujeme svobodu, Českou republiku, ale i Evropu. Právě proto nám vadí byrokratická hydra s názvem Evropská unie, která všemu dobrému, tedy i tomu co máme rádi, škodí. Jako Svobodní to chceme před škodlivým vlivem EU chránit, a proto se musíme zajímat o europarlament podobně jako se Masaryk nebo Rašín zajímali o rakouskou říšskou radu.“

Svobodní mají 14 letech existence historicky nejvyšší počet zastupitelů, celkem 117 jich získali na podzim 2022. Do eurovoleb půjdou poprvé jako parlamentní strana díky úspěšným senátním volbám v obvodu Pelhřimov, zároveň však budou navazovat na neúspěch z roku 2019, kdy se jim nepodařilo obhájit zisk mandátu z roku 2014. Je tedy otázkou, na jaký z těchto výsledků Svobodní naváží.

„Volby v roce 2024 jsou ještě celkem daleko. Budeme proto teď a tady nabízet řešení na současné problémy lidí. Budeme to dělat v obcích, kde k tomu máme mandát, ale i na republikové úrovni, protože jedině silný hlas pravice může bránit naprostému posunu této vlády doleva. Situace, která tu bude za rok se ovšem může v mnohém podobat situaci v roce 2014, a proto věřím v podobným nebo ještě lepší výsledek,“ uvedl v pořadí třetí předseda Svobodných Libor Vondráček, který má za sebou již přes 30 přednášek na téma vztah práva EU a ČR.

„Stejně jako v roce 2014 i v roce 2024 půjdou lidé k eurovolbám s nedávnou vzpomínku na to, jak ODS přistupuje ke svým předvolebním slibům. Stejně jako tehdy budeme mít velkou šanci být pro lidi naději na změnu přístupu k plnění pravicových slibů. Strana však nemůže komunikovat s lidmi jen před volbami, musí fungovat v regionech a být kontaktu s lidmi. TOUR MRAZIVÁ FAKTA O PRÁVU EU tak bude pokračovat i s oporou o místa, kde nám již komunální politika dělá dobré jméno. Ještě v únoru mě čeká cesta do Českého Krumlova nebo Berouna, kde máme zastupitele a dalších 15 přednáškových setkání s lidmi v regionech bych rád stihl do 1. května,“ dodal.

„Svobodným v do 15. roku jejich života přeju, aby se rozloučili s bouřlivými pubertálními lety a posílili o řadu osobností regionálního i celostátního významu. Nespokojenost členů sněmovních stran, od svého předvolebního programu, je velkou příležitostí k tomu, aby se pro ně Svobodní stali útěchou. Klidným a stabilním přístavem, který je věrný svým základům a zásadám. Významnou roli v tom může sehrát i právě probíhající volba místopředsedů, ve které přeju Svobodným také hodně štěstí a těším se na další roku se Svobodnými,“ dodal Libor Vondráček.


Autor: Hla

V Praze 18 budou poslední březnový týden jednat výbory zastupitelstva

23. března 2023 ve 22:10

Řádné zasedání Výboru pro školství, vzdělávání a sport ZMČ Praha 18 se uskuteční v pondělí 27. března od 17 hodin v obřadní síni radnice v Bechyňské ulici.

Řádné zasedání výborů zastupitelstva Prahy 18

15. března 2023 v 18:06

V úterý 21. března se bude konat zasedání Výboru pro životní prostředí, veřejný prostor, bezpečnost a ICT Zastupitelstva městské části Praha 18.

Zastupitelé Prahy 14 budou zasedat 21. března

15. března 2023 v 17:24

Třetí zasedání Zastupitelstva městské části Praha 14 v tomto volebním období se bude konat v úterý 21. března v Galerii 14 (náměstí Plukovníka Vlčka 686, Praha 9). Praha 14 o tom informovala na svém webu. Začátek zasedání v 15 hodin. Interpelace občanů budou probíhat tradičně od 17 do...

Vedení Prahy 11 schválilo opravu prvních tří nájemních bytů

14. března 2023 ve 12:59

Na svém jednání ve čtvrtek 9. března vedení jedenácté městské části schválilo opravu tří nájemních bytů. Radnice o tom informovala na webu.

V rozpočtu Prahy 9 na letošní rok dominují výdaje na školství

12. března 2023 ve 21:16

V rozpočtu Prahy 9 na letošní rok, který schválili zastupitelé v úterý 7. března, dominují výdaje na školství. A to jak běžné, tak i investiční, které jsou stanoveny na 233 milionů korun. Největší část – 180 milionů korun – spolkne výstavba ZŠ a MŠ U Elektry s kapacitou 33 učeben. Informovala...

Radní Prahy 1 schválili novelu svého jednacího řádu

12. března 2023 v 18:56

Rada městské části Praha 1 v úterý schválila novelu jednacího řádu, která podle radních posílí informovanost veřejnosti i transparentnost jednání radních.

Radní pro dopravu městských částí Praha 1 až 10 jednali společně

9. března 2023 ve 21:50

Na radnici Prahy 2 proběhlo v úterý 7. března dopoledne společné jednání zástupců deseti městských částí a magistrátu na téma dopravy. Za hostitele se jednání zúčastnil místostarosta Jan Korseska (ODS), Michal Zuna a radní pro oblast dopravy Tomáš Halva (oba TOP 09). Za metropoli se zúčastnil...

Další články
Nahoru